O intrebare

Aici puteti atasa fotografiile cu trenuri realizate de voi! Succes!

O intrebare

Mesajde ANDU2100CP pe 13 Mai 2011, 16:29

Care aparat FOTO este mai bun ca si calitate a fotografiiei : NIKON sau CANON ???
Avatar utilizator
ANDU2100CP


Mesaje: 3528
Membru din: 06 Feb 2010, 20:27
Avertismente: 5

Re: O intrebare

Mesajde Vladyz pe 13 Mai 2011, 16:35

Depinde ce vrei sa iti iei (D-SLR Compact sau Digital). Daca iti iei digital eu unul ti-as recomanda NIKON, dar daca vrei un compact sau un D-SLR eu iti recomand cu caldura un CANON!
Vladyz


Mesaje: 1461
Membru din: 27 Dec 2009, 02:01

Re: O intrebare

Mesajde Daniel pe 13 Mai 2011, 16:45

Din partea mea ambele sunt bune, daca vorbim de corpul aparatului. Diferenta o face optica. Daca ai bani de optica buna, atunci ai dpdv tehnic un aparat "bun". Insa, nu aparatul face poza "buna" - asta o poate face numai fotograful, si daca esti un fotograf prost niciun aparat din lume, oricat de bun ar fi nu iti face poze "bune". Poti realiza fotografii si cu o savoniera atat timp cat ai notiuni de arta fotografica (respectiv cadraturi si compozitie, dozajul culorilor - exclus photosopare, atmosfera, gramatica a limbajului fotografic). ;)

*Acest subiect se muta in cadrul forumului destinat fotografiei feroviare.
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: O intrebare

Mesajde ANDU2100CP pe 13 Mai 2011, 16:52

vreau sa imi iau DSLR - asta sigur 100 %
Avatar utilizator
ANDU2100CP


Mesaje: 3528
Membru din: 06 Feb 2010, 20:27
Avertismente: 5

Re: O intrebare

Mesajde ANDU2100CP pe 13 Mai 2011, 16:56

Am de ales intre NIKON D3100 si CANON 1100D CARE AMBELE AU OBIECTIVE 18-55 SI FILMEAZÄ‚ IN HD IAR LA MEGA-PIXELI AU :

12.2 MP CANON
14.2 MP NIKON
Ultima oară modificat de ANDU2100CP pe 13 Mai 2011, 17:08, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
ANDU2100CP


Mesaje: 3528
Membru din: 06 Feb 2010, 20:27
Avertismente: 5

Re: O intrebare

Mesajde Daniel pe 13 Mai 2011, 17:06

Alegel pe cel al carui senzor CCD este mai mare ca dimensiuni, nu ca rezolutie in Megapixeli. Cat despre faptul ca mai si filmeaza, crede-ma ca nu degeaba s-au inventat si camere video. Deci faza ca mai si "filmeaza" este un fel de bonus dat de fabricant. Vrei filmare, ia-ti si o camera video separat, indiferent daca e profi sau consumer. Aparatul foto e limitat la miscari de camera sau schimbare de focala. :)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: O intrebare

Mesajde EA033 pe 13 Mai 2011, 18:03

Numarul mare de megapixeli la un aparat foto (mai ales unul compact) este doar o perdea de fum care din pacate prinde la in fata segmentului din ce in ce mai larg de clienti. Aceasta caracteristica tehnica este mai putin relevanta (ar trebui chiar deloc), in comparatie cu dimensiunea si performantele senzorului. Deoarece numarul de megapixeli care da dimensiunea pozei functioneaza fizic pe principiul zoom-ului digital pe care-l dai din calculator. Spre exemplu, un telefon mobil cu camera de 8 megapixeli este foarte apropiat din punct de vedere al calitatii imaginii cu un aparat foto digital aparut acum 5-6 ani.

Chiar tin minte ca acum vreo 10 ani cand au aparut pentru prima oara camerele digitale la noi, acestea faceau poze similare cu cele pe care le fac multe telefoane din ziua de azi. Sigur ca tehnologia evolueaza si componente din ce in ce mai mici ajung sa faca performanta de neimaginat chiar si in comparatie cu ce era acum 4-5 ani.

Insa cine isi doreste imagini, fie foto fie video, de calitate intotdeauna va opta pentru senzor si lentila de dimensiuni cat mai mari. Sincer, prefer un DSLR de 6 MP decat un compact de 12. Niciodata performantele nu se vor compara.

Pe de alta parte, sustin ideea conform careia o camera foto este o camera foto si o camera video este o camera video. In primul rand deoarece orice camera foto cu functie de filmare ai avea, ea nu va putea ajunge la performantele unei camere video niciodata, desi la fel si in acest caz, producatorii profita de naivitatea publicului si arunca o lista intreaga de caracteristici gen "full HD", etc. Niciodata un astfel de aparat de fotografiat nu va egala o camera video .Sigur, vorbim de o camera video fabricata in aceeasi perioada cu ceea ce vrem sa o comparam, nu cu ceva de acum 40 de ani.

Pe de alta parte, ergonomia unei camere video este diferita de cea a unui aparat foto, iar asta impiedica foarte mult realizarea corecta din punct de vedere tehnic a unor filmari bune. Mai mult decat atat, in situatia unei sedinte de train spotting, spre exemplu, dispunand de o astfel de camera, esti pus din start in fata situatiei de a alege intre poze sau filmari. Sigur ca-ti doresti sa faci si poze, dar la fel de sigur este ca ai sansa se a surprinde ceva inedit pe care peste ani poate ti-ai fi dorit sa-l revezi trecand intr-o filmare. Si atunci din start pierzi jumate din treaba pe care puteai sa o faci.
EA033


Mesaje: 408
Membru din: 26 Apr 2010, 21:12

Re: O intrebare

Mesajde ANDU2100CP pe 13 Mai 2011, 19:04

Mulțumesc mult pentru sfaturi ! am inteles ideea , sunt mare pasionat de FLUIER si chiar daca imi iau aparat care se bazeaza pe poze vreau sa si filmeze pentru ca ocaziile sunt rare sa mai prinzi fluier original in ziilele de azi ..... :roll:

aparatul pe care sa mil iau sa aiba senzorul CCD de dimensiuni cat mai mari , iar ca firma inteleg ca nu e mare diferenta intre canon si nikon

in consecinta o sa imi iau aparatu NIKON D3100 care are senzorul ma mare decat CANON 1100D :P :P :P , la pret e mica diferența ..... 2 mil
Avatar utilizator
ANDU2100CP


Mesaje: 3528
Membru din: 06 Feb 2010, 20:27
Avertismente: 5


ÃŽnapoi la FOTOGRAFIE FEROVIARA / RAIL PHOTOS

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki