150 de ani de la infiintarea liniei Oravita - Anina!

150 de ani de la infiintarea liniei Oravita - Anina!

Mesajde Amiralul pe 22 Sep 2013, 10:32

Cu toate pericolele am apucat sa vedem asta:

21 septembrie 2013 s-au sarbatorit 150 de ani de la constructia liniei.

In Oravita la linia 1 era 50.065 cu bielele in tender.

Imagine
Cum am ajuns mai tirziu am pierdut discursurile cu ,,Semmeringul din Banat'' ale autoritatilor locale
Trenul aniversar gata de plecare din Oravita
Imagine
Imagine
[Imagine
Cum aveam timpi lejeri de parcurs in Lisava am primit 15 minute pauza de o tigare si o rachie din Banat
de la protocol,cine a avut pile!
Imagine
La Ciudanovita alta oprire trenul aniversar fiind intimpinat de multi oameni si de primar,popa,politai ...
Imagine
Imagine
Totusi,tinind la buna reputatie a CFR seful de tren cu aceasta ocazie speciala,bineinteles Radu Bellu,decreteaza,nici oprire pina la Anina,unde ajungem punctuali la ora 14.
Imagine
Aici lume multa...
Imagine
Imagine
Au urmat discursurile de rigoare,toti declarind ca sint pentru "salvarea Semmeringului banatean".S-a dezvelit o placa omagiala,care bineinteles ca a trebuit sfintita...
Imagine
A inceput ploaia asa ca oficialitatile,senatorii,deputatii,primarii si prefectul si masinile lor s-au dus...
Imagine
Plecam regulat din Anina,pe o ploaie torentiala
]Imagine
Dupa Girliste se opreste
Imagine
Iese,timid,soarele
Imagine
Trecem peste Jitin
Imagine
Si uite asa inca o seara se lasa peste Banatul Montan...
Imagine
Amiralul


Mesaje: 13
Membru din: 01 Ian 2010, 02:30

Re: 150 de ani de la infiintarea liniei Oravita - Anina!

Mesajde Daniel pe 22 Sep 2013, 15:23

Evenimentul a fost organizat de catre: Sucursala CREIR CFR Timisoara, Consiliul Judetean Caras-Severin, Primaria oraselor Anina si Oravita. Programul manifestarilor a debutat in data de 20 septembrie la Teatrul din Oravita (monument de arhitectura deosebit si cel mai vechi teatru de pe teritoriul Romaniei), apoi pe data de 21 septembrie a continuat in statia CFR Oravita si s-a incheiat in aceeasi zi in statia CFR Anina.

Iata si afisul oficial al acestei manifestari culturale de exceptie:

Afisul mainfestarii.jpg


De asemenea, tin sa va recomand un grup interesant pe Facebook, dedicat acestei vechi linii monument istoric din Romania: Salvati Semeringul Banatean, calea ferata Oravita - Anina.

Un material interesant a fost realizat si este de gasit , pe pagina celor de la Radio Romania Resita.

Multumirile mele lui Amiralul pentru imaginile si informatiile pe care ni l-ea oferit! :clap: :clap: :clap:

La multi ani Oravita - Anina!!! :dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: 150 de ani de la infiintarea liniei Oravita - Anina!

Mesajde Timishan pe 15 Ian 2014, 10:45

Doar titulatura de oficial le este, ca-n rest,...Dumnezeu cu mila si tunu` pe ei !. :mrgreen: Frumoase poze ! :clap:
Avatar utilizator
Timishan


Mesaje: 8
Membru din: 11 Ian 2014, 23:15
Localitate: Ciorogirla, Ilfov, Romania


ÃŽnapoi la ISTORIE FEROVIARA / RAILWAY HISTORY

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki