Interviu pentru reportaj RRA

Aici va puteti afisa opiniile si propunerile vis-a-vis de structura si continutul rubricilor. Va asteptam cu interes! Echipa Railnet.ro

Interviu pentru reportaj RRA

Mesajde Octavian Coman pe 19 Oct 2011, 09:00

Ma numesc Octavian Coman si sunt jurnalist. Fac pentru Radio Romania Actualitati un reportaj despre melodiile din garile CFR difuzate inaintea anunturilor de sosire sau plecare a trenurilor.

Din documentarea preliminara pe care am facut-o reiese ca melodiile difera in functie de regionale si ca in garile din Bucuresti anunturile intra direct, fara vreun semnal acustic inainte. (In privinta situatiei din Bucuresti, pasionatii de trenuri scriu ca in urma cu ceva ani in Gara de Nord ar fi existat un astfel de semnal. "Glasul rotilor de fier" se pare ca ar fi fost melodia.)

Dincolo de interviurile pe care vreau sa la fac cu reprezentanti ai CFR, caut si un pasionat de trenuri pe care il intereseaza subiectul amintit. As vrea sa fac un scurt interviu audio inregistrat cu el.
Doresc sa aflu, printre altele, parerea lui despre faptul ca in garile din Bucuresti aceste semnale acustice nu mai sunt folosite, dar m-ar interesa si o comparatie cu situatia din garile din alte orase sau tari.

Daca cineva de pe acest forum doreste sa imi acorde acest interviu, il rog sa ma contacteze,

Fac inregistrarile saptamana aceasta (17-21 octombrie 2011).

Pentru ca interviul trebuie sa fie fata in fata, ar ajuta foarte mult daca respectiva persoana ar fi din Bucuresti, Ploiesti sau Brasov. (Astea sunt orasele in care ma voi deplasa.)

Pot fi gasit la numarul de telefon: 0721 89 64 97 sau la adresa de e-mail: octaviancoman@gmail.com.

Multumesc!
Octavian Coman

Re: Interviu pentru reportaj RRA

Mesajde Daniel pe 19 Oct 2011, 09:05

Salutari si bine ai venit pe forumul nsotru! Ai abordat un subiect interesant. Dupa cate stiu la Brasov inca s-a mai pastrat acel "gingle" insa nu mai stiu pe regionale care era melodia fiecareia in parte. La fosta Regionala Craiova tin minte ca era refrenul unei alte melodii populare legate de trenuri, din zona Olteniei, insa nu mai situ care anume. Atata tin minte ca cel putin inainte de '89 si prin anii '90 fiecare regionala avea ca gingle ritornela unei melodii populare din zona pe tema feroviara. Aici cred ca cei de la CFR te vor putea lamuri. Te felicit din nou pentru initiativa, mai ales ca este un subiect pe care doream demult sa-l ating. Astept cu nerabdare sa afli si pentru noi povestea acestor melodii. :clap: :clap: :clap:

P.S. Ti-am mutat subiectul la propuneri si sugestii, deoarece aici se incadreaza mai bine. Sper ca nu te superi. ;)
Daniel

Avertismente: 1

Mesajde COSTACHE MIHAIL pe 19 Oct 2011, 10:00

In Craiova de scurt timp a fost introdus din nou inceputul melodiei M-a facut mama oltean, insa este cantata ceva mai repede.
COSTACHE MIHAIL

Mesajde Daniel pe 20 Oct 2011, 10:41

Octavian, asteptam sa ne anunti din timp cand se va difuza emisiunea si pe ce canal anume. Multam fain si succes! ;)
Daniel

Avertismente: 1

Mesajde kdlehel pe 20 Oct 2011, 11:22

suna interesant.
kdlehel

Mesajde Octavian Coman pe 20 Oct 2011, 19:58

Multumesc pentru informatii.

Din pacate, inca n-am gasit un pasionat de trenuri care sa-mi acorde interviul. Asa ca anuntul meu e in continuare valabil :)
Octavian Coman

Mesajde Trifu22 pe 20 Oct 2011, 21:39

ma gasesti in radiodifuziune la 3net, cabina 20 luni de la ora 22
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
⚡⚡⚡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ ⚡⚡⚡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Trifu22

Avertismente: 14

Mesajde cosmin_sulzer pe 20 Oct 2011, 21:39

Eu şi Mitică poate putem să vă ajutăm. Apropo de melodia din gara Braşov...o aveam într-un timp ca ringtone la tel.
ImagineImagineImagine
cosmin_sulzer

Înapoi la PROPUNERI, SUGESTII, IDEI NOI / SUGGESTIONS