PRO TV

PRO TV

Mesajde ionutz72 pe 20 Mar 2010, 20:15

Duminica, de la ora 18:00, la Romania, te iubesc!, corespondentul Stirilor Pro Tv, Alex Dima ii invita pe telespectatorii Pro Tv intr-o calatorie cu trenul la capatul careia vor avea imaginea starii deplorabile in care se afla CFR.

Daca in urma cu mai bine de 60 de ani Romania era pe primele locuri in Europa la capitolul cai ferate, acum, transportul feroviar din Romania a ajuns sa se prezinte dezastruos in aceasta privinta.

Daca viteza medie de 45 de km la ora si cele peste 100 de minute de intarziere inregistrate zilnic nu uimeste pe nimeni, cu adevarat alarmant este faptul ca aproape jumatate dintre linii sunt scadente la reparatii si ca pe intreaga retea nationala sunt aproape 1300 de puncte periculoase in care se poate intampla oricand o tragedie.

Desi Romania duce lipsa de linii pe care sa se poata circula cu viteza decenta, ea se poate mandri cu o locomotiva de peste 2 milioane de euro, care ar putea sa mearga cu 200 de km la ora. Situatia in transportul de marfa si persoane este cu atat mai grava, cu cat numai de la CFR Marfa urmeaza sa fie disponibizati 6380 de salariati anul acesta.

Lucrarile de reabilitare a cailor ferate lipsesc cu desavarsire nu pentru ca nu ar exista fonduri, ci pentru ca, din cate se pare, nepasarea autoritatilor depaseste cu mult pericolul la care sunt expusi zilnic mii de calatori. Adevarul revoltator este ca daca ar exista proiecte si interes, Romania ar putea sa atraga miliarde de euro din fonduri europene pentru CFR.

In lipsa acestora, colosul CFR se apropie din ce in ce mai mult de faliment, tinand cont de datoriile uriase pe care le are.
Care este explicatia autoritatilor, ce s-a ales de viaducte, adevarate bijuterii ingineresti, cum arata trenurile si garile, ce spun calatorii si ce solutii exista pentru CFR, daca ar fi si interes, duminica, la Pro Tv, intr-o investigatie realizata de Alex Dima in cadrul emisiunii Romania, te iubesc!

Sursa:
http://stirileprotv.ro/stiri/romania-te ... tului.html
Rugamintea mea:
emisiunea promite a fi interesanta,nu face cineva o captura,eu fiind la munca? Cu multumiri anticipate!!! :roll:
ionutz72



Re: PRO TV

Mesajde Vlad0012 pe 20 Mar 2010, 23:39

dap ai luato inaintea mea cu acest anunt si ma bucur pt ca eu nu aveam atatea informatii
Ca fapt divers am aflat de un plan al autoritatilor locale din judetul Timis de a atrage fonduri europene pentru modernizarea liniei Curtici-Timisoara astfel incat pe ea sa poata circula trenuri de mare viteza tip TGV RAIL JET ICE etc
ImagineImagine

Aleargă în vănt mănâncă şine
Şi electroni zvâcnesc în vene
Dar pulsul monstrului titanic,
E anonimul, un mecanic.
Avatar utilizator
Vlad0012


Mesaje: 539
Membru din: 04 Feb 2010, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: PRO TV

Mesajde Daniel pe 21 Mar 2010, 04:30

Mare atentie daca preluati emisiuni de pe la tv - trebuie sa aveti acrodul televiziunii respective de a le uploada pe youtube. E un sfat.
P.S. Ionutz tu pe cine anume citezi la noi pe Railnet?
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: PRO TV

Mesajde fzcsm pe 21 Mar 2010, 14:41

Ar fi bine sa fie inregistrata emisiunea de catre cineva si apoi sa fie pusa pe www.transfer.ro sau pe rapidshare.
ImagineImagineImagineImagineImagineImagine
Avatar utilizator
fzcsm


Mesaje: 150
Membru din: 31 Oct 2009, 09:04
Localitate: Oradea

Re: PRO TV

Mesajde ionutz72 pe 21 Mar 2010, 15:48

Daniel,am scris sursa. Era un c/p..
ionutz72



Re: PRO TV

Mesajde ionutz72 pe 21 Mar 2010, 18:41

Aştept un PM dacă s-a "uitat" cineva şi pentru mine. :)
ionutz72




ÃŽnapoi la TRENURILE IN VIDEOCLIPURI MUZICALE, FILME SI EMISIUNI TV

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki