MOZAIC: troleibuze din toata lumea!

MOZAIC: troleibuze din toata lumea!

Mesajde Daniel pe 02 Iun 2014, 02:17

Ei bine, pentru ca troleibuzele mi-au palcut dintotdeauna, si pentru cei curiosi de cum arata acestea prin toata lumea, am deschis acest nou subiect. Am sa icnerc sa fac un mozaic de filme gasite pe Youtube. Oricine doreste poate duce mai departe subiectul si cu discutii pe aceeasi tema.

Putini stiu ca exista troleibuze in indepartata Noua Zeelanda. Unele din ele functioneaza in orasul Wellington, capitala tarii, aflata in zona Golfului Fitzroy, pe malul Stramtorii Cook ce desparte Marea Tasmaniei de Oceanul Pacific de Sud. de asemenea este cea mai sudica capitala a lumii, cu o populatie de circa 200.100 de locuitori. Hai sa le vedem:



Ei bine, de aici sa mergem in Anglia, mai precis in Londra. Foarte putini stiu ca si acest mare oras al Europei si una din celel mai importante capitale ale Lumii, a avut troleibuze. Primele linii de troleibuze din Londra au fost infiintate in primavara anului 1931. Reteaua de troleibuze londoneze a avut o viata relativ scurta (circa 30 de ani) insa extrem de prolifica. In perioada interbelica a avut cea mai vasta retea din lume de acest gen, cu un numar de 68 de trasee si o flota de 1811 vehicule marca Bradford. Bineinteles ca si troleibuzele erau etajate, in stilul propriu Londrei. Ca o gluma, pe mine ma mira ca englezii nu au avut si taxi-uri etajate. :lol:

Pe la inceputul anilor 1960 acestea au disparut din peisajul londonez, fiind inlocuite cu autobuze, mare parte a ultimelor troleibuze fiind convertite in anul 962 in autobuze Diesel. Insa, o parte din ele se pastreaza si astazi functionale in cadrul unui muzeu din Londra. Insa o mare parte din cele realizate inainte de Razboi au fost cumparate de operatori din Spania. Hai sa le vedem, alaturi de niste tramvaie de epoca:



In Statele Unite, sunt cateva orase in care troleibuzele inca se mai afla in functiune si sunt considerate extrem de ecologice si moderne. Pe primul loc este San Francisco. Insa pe locul al doilea este orasul american Seattle cu un mare numar de astfel de linii. Seattle poate fi numit pe buna dreptate "orasul troleibuzelor" dar de ce nu si al rock-ului metalic de aici provenind marile nume ale scenei de profil din ultimele decenii (Megadeth, Nuclear Assault, Sanctuary, Nevermore, Schnitt Acht, etc).

28 aprilie 1940 este data inaugurarii primelor 15 linii din Seattle cu un numar de 159 de vehicule. Astazi orasul numara 17 linii de astfel de mijloace de transport in comun. ca fapt divers, o parte din aceste trasee nu circula in zilele de duminica. Flota actuala cuprinde troleibuze de 12m lungime si de 18m lungime articulate, cele din urma fiind conversii din autobuze Diesel Breda, intre anii 2004 si 2007, fabricate in anul 1991. Cele nearticulate sunt de tip Gillig fabricate intre anii 2001-2003. Se pare ca de anul acesta flota va fi reinnoita cu peste 140 de vehicule noi marca New Flyer, din care 55 articulate. Haideti sa le vedem pe cele de la Breda si Gillig:



Va urma...
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

ÃŽnapoi la TROLEIBUZE

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki