MERSUL TRENURILOR (DISCUTII)

MERSUL TRENURILOR (DISCUTII)

Mesajde Daniel pe 06 Dec 2009, 00:59

NOUL MERS AL TRENURILOR!!!

Incepind din aceasta perioada, s-a pus in vanzare la toate ghiseele CFR din tara, MERSUL TRENURILOR DE CALATORI editia 2009 - 2010. Pretul lui este de 11 RON si este valabil de la 13 Decembrie 2009 pina la 11 decembrie 2010. Sper sa va fie util, mai ales ca acest mers contine multe schimbari importante.

mers01.jpg

mers02.jpg

mers03.jpg

mers04.jpg


Calatorie placuta!
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: MERSUL TRENURILOR (ARHIVA)

Mesajde riciu pe 06 Dec 2017, 16:05

Poate postez gresit, si-mi cer scuze...

Aici e link pentru livretul regio pt Iasi: https://www.scribd.com/document/3644402 ... 8#download
riciu


Mesaje: 2
Membru din: 26 Noi 2017, 22:10

Re: MERSUL TRENURILOR (DISCUTII)

Mesajde Daniel pe 06 Dec 2017, 19:48

Hai ca am modificat subiectul si poti continua linistit dezbaterea, mai ales ca lipsea un subiect pe tema mersului de tren. Bafta! ;) P.S. Un livret de locale pentru regionala Craiova gasesti pe undeva? Thx!
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: MERSUL TRENURILOR (DISCUTII)

Mesajde nenuandrei pe 07 Dec 2017, 10:30

Pe M900 nu sunt mari modificari s-a scos Traianus IR72-73 circula pana la Timisoara si intra Astra Trans Carpatic dupa care pleaca la Brasov in rest nu sunt mari modificari
Avatar utilizator
nenuandrei


Mesaje: 141
Membru din: 14 Feb 2012, 19:08
Localitate: Bucursti Nord

Re: MERSUL TRENURILOR (DISCUTII)

Mesajde CostelCFR pe 07 Dec 2017, 18:17

Pentru regionala Bucuresti un livret regio va rog.
CostelCFR


Mesaje: 90
Membru din: 08 Noi 2011, 18:42

Re: MERSUL TRENURILOR (DISCUTII)

Mesajde Daniel pe 07 Dec 2017, 20:05

nenuandrei scrie:Pe M900 nu sunt mari modificari s-a scos Traianus IR72-73 circula pana la Timisoara si intra Astra Trans Carpatic dupa care pleaca la Brasov in rest nu sunt mari modificari


Era vorba de niste procente de masa franata stabilita. Nu de mersul in sine. Fugitiv mi-a cazut unul in mana, dar e altceva sa-l ai ca sa poti face niste comparatii.
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: MERSUL TRENURILOR (DISCUTII)

Mesajde CostelCFR pe 07 Dec 2017, 20:33

IR 72-1/73-2 circula in continuare de la Bucuresti, dar cu alte numere: 1797/1798
CostelCFR


Mesaje: 90
Membru din: 08 Noi 2011, 18:42

Re: MERSUL TRENURILOR (DISCUTII)

Mesajde Cosmin Niculita pe 01 Ian 2018, 00:43

Da,1797,respectiv 1798 are grupa de Budapesta,plus ceva vagoane de Timisoara. Cat despre 1695/1696 are doar grupa de Resita (ultimele 2 vagoane,o cuseta si un vagon de clasa).
As dori sa mentionez faptul,ca in actualul mers,timpii de mers au fost ridicate (toata tara,exceptand unele portiuni inchise temporar/permanent de ex 600 Faurei - Tecuci sau 700 Urziceni - Faurei).
Avatar utilizator
Cosmin Niculita


Mesaje: 39
Membru din: 14 Sep 2017, 02:18
Localitate: Drobeta Turnu Severin (M900),Luton (UK)

Re: MERSUL TRENURILOR (DISCUTII)

Mesajde CostelCFR pe 27 Ian 2018, 11:29

Se aude ca vin ceva anulari de trenuri incepând cu 01.03.2018. Cele mai multe trenuri anulate vor fi regio, trenuri de naveta. Vin vremuri grele la calea ferata... :(
CostelCFR


Mesaje: 90
Membru din: 08 Noi 2011, 18:42

Re: MERSUL TRENURILOR (DISCUTII)

Mesajde Andrei98 pe 27 Oct 2018, 18:19

Studiind livretul central pe 2018-2019 am observat cateva lucruri interesante:
-Dacia a fost mutat inapoi prin Sighisoara
-Traianus a fost reintregit
-A fost introdusa perechea 143 si 144 Cluj-Viena in locul perechei 363 si 364 care circula pana la Budapesta
-In continuare intre Bucuresti-Rm. Valcea si Bucuresti-Tulcea mersul este execrabil
-ATC are trasa Bucuresti-Iasi, sper ca o vor si folosi, nu ca anul trecut cand au luat 15 mii de trase si nu le-au folosit
-Regio Calatori(Ex Regiotrans, denumire noua aceleasi obiceiuri) are trasa Brasov-Bucuresti Baneasa-Mangalia pe care vor circula automotoare x72500, aparent nu vor circula spre Iasi
-TFC se retrage de pe Bucuresti-Titu-Targoviste
Pentru cine vrea sa il studieze, am urcat livretul aici (click)
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: MERSUL TRENURILOR (DISCUTII)

Mesajde Daniel pe 27 Oct 2018, 22:50

Am sa incerc si eu sa contribui la acest subiect in limita timpului si chefului. E un subiect interesant. Oricum e bine ca ai reusit sa-l uploadezi integral si CORECT. :dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: MERSUL TRENURILOR (DISCUTII)

Mesajde Andrei98 pe 29 Oct 2018, 17:46

Iata ca am reusit sa obtin si livretele regionale pentru Brasov si Bucuresti.
Livretul pentru Brasov poate fi descarcat de aici(click)
Livretul pentru Bucuresti poate fi descarcat de aici(click)
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: MERSUL TRENURILOR (DISCUTII)

Mesajde Daniel pe 29 Oct 2018, 23:14

Foarte interesant. Doar ca nu as vrea sa discut despre fiecare livret in parte, pentru ca asta se intimpla obsesiv pe alte situri, unde lumea se agita doar ca sa mai existe ceva trenuri numai bune pentru pozat, dar nimeni nu le gandeste si economic prea bine atunci cand viseaza la "propuneri" iar cei care ar pleca urechea la asa ceva in mod sigur s-ar "arde" grav de tot cu S.F.-urile si obsesiile unora. Parerea mea in linii mari, este ca viteza destul de redusa de circulatie de pe majoritatea retelei CFR nu lasa loc de un Mers mai bun. Degeaba CFR Calatori are material rulant destul de performant ca viteza, si destul de civilizat din punct de vedere al comfortului pasagerilor (chiar daca unii mananca rahat cu gura plina si exagereaza) daca nu are pe unde sa "alerge" si nu are cum sa reduca timpii de mers, uneori extrem de mari, intre localitati. Poate sa vina si mama OBB-ului ca tot incet si prost se va circula. Dau si eu ca exemplu isteria recenta. Degeaba faci oferte pe lung parcurs daca faci o vesnicie cu trenul. Nu vei avea cine stie ce calatori si vei merge in pierdere cu tot cu subventie. Ideal ar fi ca fiecare oras resedinta de judet din tara asta sa fie legat de Capitala prin cate un tren Inter Regio cu timpi de mers civilizati si pus la niste ore utile calatorilor. Dar cand ai infrastructura pe care o ai, e putin cam greu catre imposibil... Din pacate cu mici exceptii, noul Oficios nu aduce timpi de mers redusi. Asta este problema. Oricum in ultima vreme am observat ceva eforturi de a reduce restrictii, s-au mai urgentat cat de cat niste lucrari de intretinere si reparare a caii, dar insuficient in raport cu nevoile. Ma asteptam la un program ambitios de reabilitare a infrastructurii feroviare, un program care sa fie si pus in practica, nu doar desenat pe hartie, ca asta oricine poate face. Daca se facea acest pas MAJOR atunci am fi putut incepe si discutii mai serioase referitoare la trase noi, sau modificarea celor actuale. Exista asa ca exemplu, anumite cazuri in care timpii de mers pot fi redusi substantial prin suprimarea unor opriri in statii de cale ferata in care de cele mai multe ori nu urca si coboara mai nimeni - iar aici ma refer la anumite trenuri Inter Regio. In fine. Astept discutii pe acest subiect, la care am sa particip cu placere in masura in care pot veni cu ceva util si eu. :)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: MERSUL TRENURILOR (DISCUTII)

Mesajde CostelCFR pe 12 Noi 2018, 15:43

Pentru Craiova, Timisoara, Cluj, Iasi, Galati, Constanta nu aveti livretele regionale?
CostelCFR


Mesaje: 90
Membru din: 08 Noi 2011, 18:42

Re: MERSUL TRENURILOR (DISCUTII)

Mesajde Daniel pe 12 Noi 2018, 18:44

Momentan nu. Oricum livretele locale sunt valabile cam o luna. Se mai modifica. Deja au venit tecturi la Central. Dar, daca le poate uploada cineva, nu avem nimic impotriva. :)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1


ÃŽnapoi la DISCUTII GENERALE DESPRE TRENURI / GENERAL DISCUSSIONS ABOUT TRAINS

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki