Austriacul Georg Hocevar, acuzat ca a exportat locomotive

Austriacul Georg Hocevar, acuzat ca a exportat locomotive

Mesajde zofei.2006 pe 02 Mai 2012, 20:03

Austriacul Georg Hocevar, acuzat ca a exportat locomotive romanesti! "Salvatorul mocanitelor", condamnat la inchisoare!

Apreciere Una dintre locomotivele reconditionate de austriac a incantat participantii la Festivalului Drumul Lemnului de la Campulung Moldovenesc.jpg


Omul de afaceri austriac stabilit in Criscior, Hunedoara, a fost condamnat ieri de magistratii Judecatoriei Deva la un an si 11 luni de inchisoare si la plata a peste 150.000 de euro despagubiri catre statul roman. El este acuzat ca a exportat ilegal cinci locomotive de epoca, doua cumparate chiar de la statul roman.

561852.jpg


Austriacul Georg Hocevar (44 de ani) a venit in Romania acum 12 ani, si-a intemeiat o familie in judetul Hunedoara si s-a apucat de afaceri. A inceput sa reconditioneze mocanite si locomotive, afacerea mergand ca pe roate, iar muzeele si parcurile de distractii din Austria, Germania, Serbia si Slovacia s-au batut pe ele. Afacerea prospera a lui Georg Hocevar nu a fost privita cu ochi buni, iar austriacul s-a trezit trimis in judecata pentru ca bunurile exportate erau "susceptibile de a fi de patrimoniu". "

Afacere. Austriacul Georg Hocevar a pus pe picioare un atelier de reconditionare a locomotivelor si vagoanelor vechi.jpg


Din anul 2009, sunt anchetat si umblu prin tribunale si tin piept statului roman, care nu a stiut sa pretuiasa valoarea acestor locomotive si a vrut sa le topeasca", a spus Georg Hocevar. Acesta sustine ca decizia instantei din Deva, care l-a condamnat la un an si 11 luni de inchisoare si la plata a peste 150.000 de euro despagubiri catre statul roman este o aberatie. "Eu aveam toate avizele necesare pentru exportul locomotivelor, care altfel ar fi ajuns fier vechi.

561851.jpg


Trebuia sa fiu condamnat mai ales dupa ce am depus plangeri penale impotriva lor, in care i-am acuzat de abuzuri pe care le-au comis in timpul anchetei", sustine austriacul. Georg Hocevar va contesta decizia instantei si se va plange Curtii Europene pentru Drepturile Omului. In acelasi dosar a fost condamnata si o angajata a Directiei de Cultura Hunedoara, care a emis ilegal certificate de export.

Sursa: cancan.ro
English/French on PM!

Imagine Imagine
Equinoxe

Trance does not lead to drugs. It is the drug.
It's a way of sharing your deepest emotions with others.
Avatar utilizator
zofei.2006


Mesaje: 2581
Membru din: 15 Iul 2010, 21:33
Localitate: Mogosoaia, Linia CF 700, km 11+400
Avertismente: 16

Re: Austriacul Georg Hocevar, acuzat ca a exportat locomotiv

Mesajde Daniel pe 02 Mai 2012, 21:38

Foarte multe lucruri legate de acest caz nu cunosc, insa in urma cu doi ani l-am cunoscut pe domnul Hocevar, am fost in atelierul sau de la Criscior, si omul mi-a spus foarte sincer (si il cred pe buna dreptate) ca tot ce a achizitionat a luat de la fier vechi. Daca cei care au aruncat la rematuri locomotive de cale ingusta, nu le-au incadrat la categoria "patrimoniu" ca si cazul nefericit al Trenului Turistic Bucuresti, atunci care este problema? E vina lui Hocevar ca a cumparat din gunoi obiecte considerate fara valoare de catre Statul Roman sau in fine, anumite persoane care-l reprezinta??? Mi se par si mie niste acuzatii absurde, insa traim in Romania si aici apa raului Dambovita "curge invers", decat cea de pe Dunare...

Odata ajuns la CEDO este clar ca domnului Hocevar i se va face dreptate. :dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Austriacul Georg Hocevar, acuzat ca a exportat locomotiv

Mesajde Trifu22 pe 04 Mai 2012, 13:43

Nu mi se pare corect ca tu institutie publica sa le vinzi la Remat (cati bani se invart p-aci ca numai astia se ocupa cu fierul vechi in Romania) ca mai apoi sa plangi si sa le bagi repede la patrimoniu asta dupa ce un om le-a cumparat DE LA REMAT si le-a reparat apoi le-a vandut mai departe unor pasionati care stiu sa aiba grija de ele!

E ca si cand o lege se aplica retroactiv, dar asta e, traim cu un guvern plin de oligofreni, asadar se poate intampla orice! (vezi legea pensiilor etc.)
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
âš¡âš¡âš¡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ âš¡âš¡âš¡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: Austriacul Georg Hocevar, acuzat ca a exportat locomotiv

Mesajde Daniel pe 04 Mai 2012, 20:36

Dane, ceea ce i s-a intimplat lui Hocevar, li se intimpla si altor straini veniti in Romania ca cetateni onesti, pasionati de ceva, indragostiti de tara asta care este frumoasa. Din pacate, umbland prin tara asta de ani si ani de zile am tot intilnit si alti straini care au devenit tinta unor nemancati de pe la noi. Practic li se cere sa cotizeze, si daca nu dau ceva, au probleme. Cred ca asta i s-a intimplat si lui Hocevar. Presupun ca a refuzat sa cotizeze pe la cineva.

Daca Hocevar pleaca de la Criscior, consecinta imediata este cresterea excesiva a somajului in zona. Hocevar a dat locuri de munca intr-un loc in care statul roman a binevoit sa inchida o mina de aur (cea de la Gura Barza) cu un zacamant extrem de bogat! Minele respective gem de aur, si fac parte dintr-un patrulater aurifer cu un zacamant de tip "Bonanza" (pereti de aur). Dupa unele prospectiuni geologice si geofizice se pare ca zacamantul ramas in acest patrulater aurifer depaseste inca odata tot ceea ce s-a extras de cand exista minele (in varianta pesimista) sau cel putin de trei ori mai mult decat s-a extras in toata existenta acelor mine (varianta optimista). Asadar, Statul Roman saraceste o populatie care si asa nu are din ce trai, si dupa ce ca in zona mai exista o raza de speranta, respectiv societatea de reparatii material rulant a lui Hocevar, se vrea si disparitia acesteia... Halal protectie sociala!

Concluzia: din pacate, unii nemancati din tara asta ne fac de ras in toata lumea...
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Austriacul Georg Hocevar, acuzat ca a exportat locomotiv

Mesajde Trifu22 pe 06 Mai 2012, 17:16

Ar trebui sa ne unim tot pasionatii (sa vedem daca avem cu cine) si sa ne aratam sustinerea pentru domnul Hocevar
Pe de alta parte RUSINE celor care puteau mentine locomotivele in patrimoniul de muzeistica a CFR si sa le faca functionale si sa le fie rusine ca le arunca prin parcuri, le vopsesc in culori stridente ca sa se urce toti copii in ele (eventual sa se raneasca). Daca lor le-a lipsit initiativa, iaca a aparut domnul Hocevar pentru care am tot respectul, iar acei jegosi grasi si barbosi de la muzeistica s-au ofticat pe succesul dansului si au hotarat sa ii bage bete in roate pe principiul "sa moara capra vecinului" !
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
âš¡âš¡âš¡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ âš¡âš¡âš¡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: Austriacul Georg Hocevar, acuzat ca a exportat locomotiv

Mesajde Daniel pe 06 Mai 2012, 21:13

Cum crezi ca ar trebui sa reactionam vis-a-vis de acest fapt? :think:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1


ÃŽnapoi la DISCUTII GENERALE DESPRE TRENURI / GENERAL DISCUSSIONS ABOUT TRAINS

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki