O intrebare simpla

O intrebare simpla

Mesajde LctMF pe 16 Iun 2017, 19:44

Buna ziua !

Vreau sa va intreb daca este legal sa filmezi pe teritoriul garii (inclusiv partile din imediata apropiere ) fiindca am avut niste experiente neplacute cu unul din mecanicii unui automotor care "imi indica sa nu mai filmez in gara fiindca e ilegal si el cheama politia" (ca sa ma exprim frumos, nu in modul in care a facut-o el) :D

Din cate stiam este perfect normal

Multumesc ! :)
LctMF


Mesaje: 8
Membru din: 17 Dec 2016, 11:17

Re: O intrebare simpla

Mesajde Daniel pe 16 Iun 2017, 19:59

Atata timp cat esti pe peronul unei statii si nu exista vreo lege anume si indicatoare care sa interzica filmatul, iar statia respectiva nu are regim de unitate militara, nu vad care e problema. Apare o problema atunci cand intri in depouri, revizii, statii tehnice, etc unde accesul publicului nu este permis decat pentru tranzit in anumite zone. Deci singura problema ar fi daca ai stationa pe linii, intre linii, oriunde inafara peroanelor unei statii. Exista o zona de siguranta feroviara, unde la fel ca si pe o sosea, nu ai voie sa stationezi. In rest, probabil ca mecanicul respectiv a crezut ca-l fotografiezi chiar pe el si asta l-o fi deranjat. Daca venea politia mai mult decat sa te legitimeze nu au ce sa-ti faca pentru ca nu au cadru legal de a sanctiona fotografiatul (repet, nu am auzit de nicio Lege in acest sens).
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1


ÃŽnapoi la DISCUTII GENERALE DESPRE TRENURI / GENERAL DISCUSSIONS ABOUT TRAINS

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki