"Copy/Paste" la HO

Ce nota acordati acestui model? (Notarea se va face pe o scara de la 1 la 10)

Chestionarul s-a închis pe data de 12 Feb 2010, 00:08

1
2
50%
2
0
Niciun vot
3
0
Niciun vot
4
1
25%
5
1
25%
6
0
Niciun vot
7
0
Niciun vot
8
0
Niciun vot
9
0
Niciun vot
10
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 4

"Copy/Paste" la HO

Mesajde Daniel pe 02 Feb 2010, 00:08

Salutari dragi prieteni! In ultima vreme, piata de modele din Romania se afla intr-o "foame" de vagoane romanesti. Ei bine, "criza" se manifesta acut in materie de vagoane de pasageri de clasa 1. Din aceasta cauza, un site de prin Romanica, s-a gandit sa vina in "ajutorul" celor interesati cu niste conversii. Este prezentat vagonul CFR 19-50 standard "Y" de lungime. Este clar ca ele provin din vagoane de clasa ale producatorului german Tillig. Mie sincer nu imi plac. Mi se par cam nereusite, dar va las pe voi sa va convingeti si sa acordati niste note acestor conversii.

Ei bine, va supun spre comparatie modelele Tillig originale. Vagonul prezentat de acel site, poate fi un repaint al unei cusete CFR 59-50, al uneia MZ 59-80, sau cu voia voastra a oricarui alt model supus "ceferizarii".

Mie mi se pare ca sint totusi cam mari inscriptionarile de pe repainturi. Par a fi facute cu letraset sau ceva de genul asta. Oricum nu prea seamana a tampografiere...

Cuseta01.jpg
Model original Tillig

Cuseta02.jpg
Model original Tillig

Cuseta03.jpg
Model original Tillig


Ca sa nu fiu acuzat vreodata de atitudine subiectiva, am sa va dau si linkul catre pozele originale:
http://studio.trains-addicted.ro/

Astept si parerea voastra vis-a-vis de acest model. :confusion-confused:

Aveti posibilitatea sa acordati o nota acestui model in sondajul deschis timp de 10 zile!
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: "Copy/Paste" la HO

Mesajde Trifu22 pe 02 Feb 2010, 00:12

este o porcarie, conturul culorii este varza !!! CULORILE NICI NU SE APROPIE DE CELE ORIGINALE
ce e cu rosul asta de ar turba si un taur ???????
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
âš¡âš¡âš¡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ âš¡âš¡âš¡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: "Copy/Paste" la HO

Mesajde Bubu pe 02 Feb 2010, 12:09

Nici mie nu-mi place "conversia" asta. Astept sa apara modele de serie mult mai faine! Deocamdata nota 5 cu felicitari! :lol:
The GothEMO loves to trainzzzzzz!

Lista neagră : Florinn (Florin Vescu), Dr2005(Dragos Anoaica), Fazekas_Abel, DonVilly, Stratan (tttgv); Prognosis (Nemuritorul), Mihai, mariushal, ionutz53, Edy, @ndrei.

Secte de exorcizat: Lokomotiv, Trainfan, Railwayfan, Trainsim piÈ™(zd)ty91;

Țepari ce trebuie distruși:

trains-addicted; trenulete; liliputhobby; electrosida jucarii.com;

de casat: RegioTra(n)s

Imagine
Where's the god that made you
Oh you're superman
Going down forever to never land
Avatar utilizator
Bubu


Mesaje: 222
Membru din: 22 Oct 2009, 23:02
Localitate: Cuca Macaii - Craiova

Re: "Copy/Paste" la HO

Mesajde Daniel pe 03 Feb 2010, 00:22

Mda... Nici eu nu pot vota mai mult de nota 5. Asta pentru ca: 1. Este o conversie. 2. Nu este realizata cum trebuie. 3. Este posibil sa nu fi existat schema asta de vopsire la 19-50. :doh:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: "Copy/Paste" la HO

Mesajde baron pe 03 Feb 2010, 23:01

Eu ai dau nota 6 pentru efortul care lau depus la acest vagon cfr
baron


Mesaje: 161
Membru din: 25 Dec 2009, 19:11

Re: "Copy/Paste" la HO

Mesajde Radu pe 03 Feb 2010, 23:11

Ce sa spun! Din cate am auzit sunt foarte scumpe dar nota o dau 10 pentru ca acea persoana care a realizat asa ceva a muncit din greu!:)
Avatar utilizator
Radu


Mesaje: 100
Membru din: 25 Oct 2009, 00:06
Localitate: Giurgiu

Re: "Copy/Paste" la HO

Mesajde Daniel pe 05 Feb 2010, 10:56

Vrei sa vezi ce iti poti cumpara mai ieftin si mai frumos decat conversia asta? Ia cauta vagoanele AVA 200 de la AF Models, si iti mai schimbi parerea ;)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: "Copy/Paste" la HO

Mesajde Bubu pe 11 Feb 2010, 23:15

:lol: :scared-shocked: Ia uitati-va bine la linkul asta de la aceeasi "reskineri" - http://studio.trains-addicted.ro/ - se pregateste un reskin dupa un Roco: va dau si codul de la Roco: 45278 - uitati si originalul http://www.roco.cc/index.php?id=104&Anfangsposition=0&artikelnummer=45278&bezeichnung=&bahnverwaltung=&epoche=&stromsystem=&spur=&merkmale=0&detail_artikelnummer=45278. Hmm... de asta nu mai gaseam eu vagonul asta pe ebay la mina a doua - l-au cumparat baietii astia ca sa-i faca reskin? :angry-tappingfoot: Deci, Doamne-ajuta sa mai ia CFR-ul un second de prin germania sa mai traga si ei un reskin si sa mai anunte cate un model "nou" CFR disponibil la vanzare pe bani grei - gurile rele spun ca celalat de la Tillig se da la astia cam cu 250 ron... :happy-cheerleaderkid: o lume nebuna, nebuna, nebuna... :happy-hippy: :laughing-rollingred: :laughing-rollingyellow: :laughing-rolling: :happy-bouncyyellow: :scared-yipes: :scared-shocked:
The GothEMO loves to trainzzzzzz!

Lista neagră : Florinn (Florin Vescu), Dr2005(Dragos Anoaica), Fazekas_Abel, DonVilly, Stratan (tttgv); Prognosis (Nemuritorul), Mihai, mariushal, ionutz53, Edy, @ndrei.

Secte de exorcizat: Lokomotiv, Trainfan, Railwayfan, Trainsim piÈ™(zd)ty91;

Țepari ce trebuie distruși:

trains-addicted; trenulete; liliputhobby; electrosida jucarii.com;

de casat: RegioTra(n)s

Imagine
Where's the god that made you
Oh you're superman
Going down forever to never land
Avatar utilizator
Bubu


Mesaje: 222
Membru din: 22 Oct 2009, 23:02
Localitate: Cuca Macaii - Craiova

Re: "Copy/Paste" la HO

Mesajde Daniel pe 13 Feb 2010, 01:38

Se vede clar interesul vostru pentru "noutatile" trains-addicted (addicted to trains - daca e s-o luam corect gramatical). Doar 4 voturi Eu le-as da un 5 de mila, de trecere. Dar un singur lucru este foarte clar: "ceferizarea" lor nu prezinta interes. Nici pe alte forumuri nu am gasit cine stie ce referitor la "noutatile" astora - sintem singurii care le-am facut cat de cat "publicitate". Concluzia: un 5 de mila! :chores-utensils:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: "Copy/Paste" la HO

Mesajde Trifu22 pe 13 Feb 2010, 01:46

daca facem un calcul aritmetic simplu, anume o medie aritmetica:
1+1+4+5=11
11/4=2.75
nota dupa media aritmetica ar fi 2.75 , pe cand nota dupa majoritate este 1 (50% din voturi)
intrucat nu se poate forma majoritatea (adica nu s-a depasit 50%+1 pentru a fi majoritate calificata), se calculeaza conform mediei aritmetice.
asadar, nota finala este 2.75
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
âš¡âš¡âš¡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ âš¡âš¡âš¡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14


ÃŽnapoi la MODELE DE SERIE - comentarii, note, aprecieri.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki