Despre scara HO

Despre scara HO

Mesajde Daniel pe 03 Ian 2010, 21:45

Scurta descriere a scarii HO (1:87) - mai popular "trenurile pe 16mm"

Modelismul feroviar, are o istorie de aproape 100 de ani. De-a lungul timpului, "trenuletele" electrice au evoluat de la simple jucarii pentru copii, asezate sub bradul de Craciun, cu un banal cerc pe care se invarteau ametitor spre deliciul celor mici, pina la stadiul de reproduceri in miniatura, pentru pasionatii de cale ferata. Reproducerea in miniatura a modelelor reale, sau reducere la scara - asa cum este corect si conform cu orice norme de topografie, etc. Daca stam sa ne aducem aminte, primele "modele" in miniatura, au fost realizate la o scara aleatorie - exact asa cum sint trenuletele pentru copiii, cu dimensiuni destul de "mari" si multe imperfectiuni in redarea detaliilor si functionalitate.

1930's old toy Train railroad engine.jpg

MarxCabooseA.jpg

Old box.jpg

Old gondola.jpg

Old loco.jpg



De-a lungul timpului, modelistii si fabricantii au cautat tot felul de formule de reducere a modelelor la scara. Astfel au luat nastere mai multe scari de modelism feroviar, adaptate nevoilor si spatiului celor pasionati. Dintre toate scarile, scara HO s-a impus fara echivoc. Dar ce inseamna HO?
HALF OF ZERO - Da. Exact asta inseamna. Scara O (ZERO) are ca raport proportia de 1:45. Scara O era o scara extrem de populara pe la inceputul secolului trecut, in Marea Britanie si nu numai. HO - a fost calculata la un raport de 1:87 - in principiu jumatate din scara Zero.
La aceasta scara (HO), dimensiunea ecartamentului este, pentru ecartamentul normal de 1435mm, de 16.5mm. Se pare ca scara HO s-ar fi nascut tot in Regatul Unit prin anii 1930, ca alternativa la scara O.

45064.jpg

HOpectopaht.jpg

72095_da060_1.jpg

SinaHO.jpg


Scara HO a castigat foarte mult teren datorita dimensiunilor excelente si nu in ultimul rand al abundentei detaliilor. Este foarte adevarat, aceasta scara este destinata pasionatilor care dispun de suficient spatiu in casele lor. Pentru a avea o diorama cat de cat prezentabila, si a forma un oval[b] cat de cat de bun simt,am avea nevoie de o suprafata a plansetei de vreo 10m in lungime pe vreo 4-5 latime. Sub aceste dimesniuni, rezultatul este ceva "chinuit" si atunci, cel mai bine ne adaptam situatiei schimband [b]scara :)

060-EA-01.jpg

RILS-01.jpg

foto3.jpg

foto1.jpg

Esx.jpg

Ggs.jpg


Aceasta scara are si doua subsidiare: - Scara HOe si Scara HOm.

HOm - Este scara ce reproduce la acelasi raport de reducere (1:87) ecartamentul de tip metric (latimea sinei de 1m). Acest tip de ecartament este folosit indeosebi in Elvetia, dar si izolat in alte tari ale lumii. In Europa, ecartamentul metric mai este folosit pentru reteaua de tramvaie. In Romania, inca mai este folosit la Arad - celebrul tren urban electric "sageata Verde". In rest, ecartamentul metric este folosit in Romania, indeosebi pe liniile de tramvaie din Iasi, Oradea, etc.

HOm1.jpg

HOm2.jpg

HOm3.jpg

SinaHOm.jpg

SinaHOm-HO.jpg



HOe - Este scara ce reproduce la acelasi raport de reducere (1:87) ecartamentul de tip ingust (600mm, 760mm,1000mm), sau mai pe romaneste mocanita. Majoritatea modelelor reproduc la scara ecartamentul de 760mm latime, cel mai raspandit in Europa.

SinaHOe.jpg

HOe1.jpg

HOe2.jpg

HOe3.jpg


Sa se invarta roata! :lol:

tramvai_M.jpg
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Despre scara HO

Mesajde danny96 pe 09 Apr 2010, 16:47

Niste poze..foarte frumoase :D :D :clap: :clap: ..o sa-mi fac si eu o diorama imedeat ce fac rost de bani :dance: :dance:
Avatar utilizator
danny96


Mesaje: 957
Membru din: 03 Mar 2010, 21:57
Localitate: Comanesti

Re: Despre scara HO

Mesajde Daniel pe 13 Apr 2010, 02:20

Oricand doresti, iti ofer consultanta gratis si iti spun care sunt magazinele de care trebuie neaparat sa te feresti! Succes! :dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Despre scara HO

Mesajde Daniel pe 19 Apr 2010, 17:41

Si pentru impatimitii de HO si nu numai, am gasit in urma cu mult timp un filmulet german din anul 1983. Vizionare placuta! :dance:

Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Despre scara HO

Mesajde Daniel pe 03 Mai 2010, 20:40

Inca un film interesant pentru pasionatii de HO american ;)

Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Despre scara HO

Mesajde Cornel Grigore pe 09 Ian 2011, 23:12

danny96 scrie:Niste poze..foarte frumoase :D :D :clap: :clap: ..o sa-mi fac si eu o diorama imedeat ce fac rost de bani :dance: :dance:

NU E CHIAR ATAT DE USOR SA ITI FACI O DOIRAMA SI DACA VREI SA FACI CEVA CALUMEA ITI TREBUIE BANI TAPAN ! :roll:
Toate cele bune !
Cornel Grigore


Mesaje: 489
Membru din: 29 Iul 2010, 12:45
Localitate: Buftea-IF,
Avertismente: 1

Re: Despre scara HO

Mesajde Daniel pe 11 Ian 2011, 13:13

Ai dreptate Cornel. Numai ca de multe ori, cand e vorba de sine, ai de ales intre realism si functionalitate. Ca realism, cele mai indicate sunt cele de la Tillig (HO cod 75), doar ca au probleme la functionalitate, plus ca nu sunt de gasit prin Romania. Este adevarat ca sinele de la PECO (din pacate cod 100) au macaze cu geometrii realiste, doar ca au un pret cam piperat. Singurele care raman oke ca bani si realism, practic cele de compromis, sunt cele de la Roco (cod 83). Macar macazele au unghiuri apropiate de realitate mai ales pentru vechiculele lungi (gen vagoane de pasageri standard X UIC traduse intr-o lungime la scara de 303mm in medie). Dar si astea sunt destul de greu de procurat din Romania unde sunt de gasit cu precadere sinele cod 100 care pe linga inaltimea profilului mult prea mare fata de realitate, nu au macaze cu geometrii realiste. Orice am spune, fara o investitie financiara serioasa si mult spatiu, scara HO va ramane doar un vis pentru multi. Din pacate in Romania nu am identificat pina in acest moment nicio diorama la scara HO, realizata asa cum trebuie... :(
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Despre scara HO

Mesajde kdlehel pe 14 Dec 2011, 16:18

sinele pico ar fi ideea mea cred pentru un inceput, nu are terrasament ce este eu cred mai bine. La mine un vis este langa realism si functionalitate ca incarca descarcare la vagoanele de marfa.
Avatar utilizator
kdlehel


Mesaje: 614
Membru din: 01 Noi 2009, 19:09
Localitate: Sandominic


ÃŽnapoi la DISCUTII DIVERSE

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki