DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Rubrica in care puteti pune intrebari despre termenii feroviari si veti primi raspunsurile dorite.

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde Vlad0012 pe 24 Aug 2011, 15:21

Viteza Stabilita (VS) este viteza de circulatie inscrisa in livret.
ImagineImagine

Aleargă în vănt mănâncă şine
Şi electroni zvâcnesc în vene
Dar pulsul monstrului titanic,
E anonimul, un mecanic.
Avatar utilizator
Vlad0012


Mesaje: 539
Membru din: 04 Feb 2010, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde Opptur pe 24 Aug 2011, 15:32

Vlad0012 scrie:Viteza Stabilita (VS) este viteza de circulatie inscrisa in livret.

Pardon, viteza impusa, incurcasem denumirile. Vorbeam de aceasta maneta: http://www.youtube.com/watch?v=KVJxQIKB ... ideo_title

Ce inseamna "locomotiva neomologata"?
Prostului nu-i lipseste mintea, ci doar instructiunile de utilizare.
Avatar utilizator
Opptur


Mesaje: 114
Membru din: 15 Aug 2011, 14:36
Localitate: Brasov

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde Vladyz pe 24 Aug 2011, 15:54

Viteza impusa se gaseste la delfine, pheonix. Este maneta micuta de langa mansa. Daca mecanicul da de mansa in fata si in spate se schimba acolo unde arata cifrele cu verde. Din butonul de langa mansa micuta mecanicul valideaza viteza impusa de el. Sa zicem ca mecanicul seteaza viteza impusa 100 km/h si va aparea 100 cu verde. Dupa ce apas butonul de validare de langa maneta de viteza impusa, se va face deasupra display-ului cu verde 100 cu rosu iar locomotiva va putea accelera doar pana la 100km/h.

Imagine

"Locomotiva neomologata" - Nu corespunde standardelor tehnice de circulatie.
Vladyz


Mesaje: 1461
Membru din: 27 Dec 2009, 02:01

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde Opptur pe 24 Aug 2011, 15:57

Vladyz scrie:Viteza impusa se gaseste la delfine, pheonix. Este maneta micuta de langa mansa. Daca mecanicul da de mansa in fata si in spate se schimba acolo unde arata cifrele cu verde. Din butonul de langa mansa micuta mecanicul valideaza viteza impusa de el. Sa zicem ca mecanicul seteaza viteza impusa 100 km/h si va aparea 100 cu verde. Dupa ce apas butonul de validare de langa maneta de viteza impusa, se va face deasupra display-ului cu verde 100 cu rosu iar locomotiva va putea accelera doar pana la 100km/h.

"Locomotiva neomologata" - Nu corespunde standardelor tehnice de circulatie.

Multumesc. Totusi, vreau sa fiu lamurit in legatura cu tractiunea dubla la locomotivele clasice.
Prostului nu-i lipseste mintea, ci doar instructiunile de utilizare.
Avatar utilizator
Opptur


Mesaje: 114
Membru din: 15 Aug 2011, 14:36
Localitate: Brasov

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde Vladyz pe 24 Aug 2011, 16:00

Cum ar fi pe Valea Prahovei?
Vladyz


Mesaje: 1461
Membru din: 27 Dec 2009, 02:01

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde Opptur pe 24 Aug 2011, 16:05

Vladyz scrie:Cum ar fi pe Valea Prahovei?

Exact. De exemplu, sa luam acest filmulet (link), dar in loc de delfini sa fie 2 locomotive clasice. Nu conteaza in ce pozitie (2 in fata, una in fata una in spate).

PS: gresisem link-ul. Acum am corectat.
Prostului nu-i lipseste mintea, ci doar instructiunile de utilizare.
Avatar utilizator
Opptur


Mesaje: 114
Membru din: 15 Aug 2011, 14:36
Localitate: Brasov

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde Vladyz pe 24 Aug 2011, 16:22

Pe Valea Prahovei se foloseste tractiune dubla de la 11 vagoane in sus deoarece declivitatea e foarte mare. Cand urca spre Predeal, declivitatea e undeva pe la 32 la mie. (Urca 32 de metri in 1000 de metri). Si la fel si cand vine de la Bv. Declivitatea foarte mare e de vina.
Vladyz


Mesaje: 1461
Membru din: 27 Dec 2009, 02:01

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde Opptur pe 24 Aug 2011, 16:25

Ok, multumesc ca mi-ai zis. Totusi, nu mi-ai raspuns la intrebare. Cum se face legatura intre 2 locomotive clasice in tractiune dubla? (sa aiba aceeasi viteza etc..)
Prostului nu-i lipseste mintea, ci doar instructiunile de utilizare.
Avatar utilizator
Opptur


Mesaje: 114
Membru din: 15 Aug 2011, 14:36
Localitate: Brasov

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde Vladyz pe 24 Aug 2011, 21:56

La EGM stiu ca este comanda multipla (de aceea are acea "priza" pe bot) care se realizeaza printr-un cablu care se conecteaza la acele "prize" La electricele clasice nu exista comanda multimpla. Se cupleaza pur si simplu ca si vagoanele. Asa cred.
Vladyz


Mesaje: 1461
Membru din: 27 Dec 2009, 02:01

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde Opptur pe 25 Aug 2011, 15:04

Da.. la EGM am vazut acea priza. Ramane o enigma despre clasice totusi..

Ce inseamna BAR?
Ce arata acel semn din dreapta, cu albastru si cu alb? (link)
Prostului nu-i lipseste mintea, ci doar instructiunile de utilizare.
Avatar utilizator
Opptur


Mesaje: 114
Membru din: 15 Aug 2011, 14:36
Localitate: Brasov

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde Vlad0012 pe 25 Aug 2011, 15:21

BAR = Buletin de Avizare a Restrictilor

Semnul acela indica linie neelectrificata in dreapta.
ImagineImagine

Aleargă în vănt mănâncă şine
Şi electroni zvâcnesc în vene
Dar pulsul monstrului titanic,
E anonimul, un mecanic.
Avatar utilizator
Vlad0012


Mesaje: 539
Membru din: 04 Feb 2010, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde Opptur pe 25 Aug 2011, 15:25

Vlad0012 scrie:BAR = Buletin de Avizare a Restrictilor

Semnul acela indica linie neelectrificata in dreapta.

Multumesc mult :).

Ce inseamna acel semn cu "132 3" din urmatoarea poza?: link
Prostului nu-i lipseste mintea, ci doar instructiunile de utilizare.
Avatar utilizator
Opptur


Mesaje: 114
Membru din: 15 Aug 2011, 14:36
Localitate: Brasov

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde Chev Celios pe 25 Aug 2011, 17:05

Numarul de Km care sunt intre capatul Magistralei(in cazul nostru M300) si locul respectiv.
In cazul de fata avem 132,3Km intre acel semn(din Gara Busteni) si Bucuresti Nord.
Avatar utilizator
Chev Celios


Mesaje: 434
Membru din: 15 Iul 2010, 22:30

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde Opptur pe 26 Aug 2011, 12:10

Multumesc si pentru asta.

1) Ce inseamna semnele cu TMV de la 1:08 din urmatorul film?: link
2) Ce inseamna acea piatra din stanga liniei colorata negru-alb-negru bagata in pamant de la 2:06? Ce inseamna semnul in forma de romb de la 2:19? Ce inseamna acel pilon din piatra colorat negru-alb-negru-alb etc. de la 2:25, din stanga caii ferate? Video: link
3) Ce inseamna semnul de la 0:58, de la 1:42 si de la 1:52? Video: link
4) Ce inseamna semnul de sub semnal cu un cerc si un punct in mijloc, de la 1:14? Video: link
5) Ce inseamna semnul cu 50 de la 9:19? Video: link (e cumva restrictie sau ceva?) Sau cel de la 6:06 din video: link
6) Ce inseamna semnele de la 3:07, cele cu portocaliu-negru? Sunt 3 linii negre pe fundal portocaliu, apoi doua si apoi una. Si mai sunt unele de acelasi tip (nu in acest film), numai ca sunt alb-negru. Ce semnifica? Video: link
7) Ce inseamna semnele de la 3:54? Video: link
8) Ce inseamna semnul cu X de la 9:10? Video: link
9) Ce inseamna semnul de la 9:44? Video: link
Prostului nu-i lipseste mintea, ci doar instructiunile de utilizare.
Avatar utilizator
Opptur


Mesaje: 114
Membru din: 15 Aug 2011, 14:36
Localitate: Brasov

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde Vlad0012 pe 26 Aug 2011, 16:07

Pretene nu crezi ca vrei sa sti cam prea multe si prea repede? :)) aici nu e biblioteca. Unele chestii care le ceri tu sunt invatate de altii in saptamani bune.
ImagineImagine

Aleargă în vănt mănâncă şine
Şi electroni zvâcnesc în vene
Dar pulsul monstrului titanic,
E anonimul, un mecanic.
Avatar utilizator
Vlad0012


Mesaje: 539
Membru din: 04 Feb 2010, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde Trifu22 pe 26 Aug 2011, 16:30

1)TMV = intrarea intr-o sectie de cale ferata in care se folosesc Treptele Multiple de Vteza.
Piarta aia vopsita alb-negru este o marca de siguranta. Ea nu trebuie depasita de catre tren. Se gaseste in general la Traversarile cu Dubla Jonctiune (TDJ) la macazuri, sau incrucisari.
Rombul ala se afla pe un catarg mic, vopsit in alb albastru atentioneaza ca plugurile de zapada trebuie sa circule cu aripile inchise si cu cutitele ridicate.
Catargul ala vopsit in alb-negru este semnul pentru fluier adica mecanicu' tre' sa dea semnale de atentie cu fluierul sau goarna.
2)Semnalul are si functia de semnal de trecere si de prevestitor. El are in plus indicatia galben clipitor care inseamna liber cu viteza stabilita, urmatorul semnal este pe liber cu viteza redusa.
3)Romburile alea marcheaza intrarea si iesirea dintr-o zona neutra. o zona neutra este o portiune de catenara in care nu exista tensiune. aceste zone neutre sunt puse pentru a izola substatiile de tractiune una de alta deoarece nu toate substatiile sunt sincronizate frecventele de 50 Hz.
marcaje.GIF
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
âš¡âš¡âš¡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ âš¡âš¡âš¡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde TonyGFR pe 26 Aug 2011, 16:32

Hai ca te ajut eu :)

1. Semnul ,,TMV'' este indicatorul de incepere a semnalizarii TMV. Un indicator cu TMV taiat semnifica sfarsitul acesteia.
2. Piatra de la 2.06 este o marca de siguranta(Daca vrei sa afli ce e documenteaza-te). Rombul de la 2.19, cu pretul ca ma voi face de ras, nu stiu ce e. ,,Pilonul'' de la 2.25 e semnal de fluier(mecanicul e obligat sa dea goarne)
3. 0:58 - 100m pana la zona neutra. Celelalte doua nu stiu.
4. Semnul este pentru prevestire BLA
5. Cel cu 50 e restrictia care se aplica in x metri(nu am vazut numarul). Celalalt de la 6.06 nu il vad.
6. Semnifica prevestirea unei restrictii temporare.
7. Inceputul restrictiei
8. Idem 7.
9. Sfarsitul restrictiei(sper sa nu gresesc)

Incearca totusi pentru semnalizari sa citesti instructiile CFR, in special 004 ;)
Avatar utilizator
TonyGFR


Mesaje: 275
Membru din: 24 Sep 2010, 20:00

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde Trifu22 pe 26 Aug 2011, 16:37

4) inseamna ca semnalul de trecere efectueaza si functia de prevstire, are in plus galben clipitorcare inseamna ca semnalul urmator este pe liber cu viteza redusa.
5) Aceea e viteza constructiva cu care se circula pe acea linie
6) cele cu portocaliu se pun inaintea unei portiuni de linie slabita, la 300, 200 respectiv 100 m. cele cu alb se pun inaintea unui semnal de avarie cu 1000m, 900 respectiv 800m
7)Semnallizarea uei portiuni de linie slabita. mecanicul trebuie sa circule cu viteza ordonata din BAR sau inscrisa pe tablita.
8) la fel ca la 7)
9) sfarsitul portiunii de linie slabita.
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
âš¡âš¡âš¡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ âš¡âš¡âš¡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde Opptur pe 28 Aug 2011, 22:15

Multumesc mult Trifule, respectiv Tony. Vlad, de ce cauti cearta? Adica, eu am intrebat ceva. Daca stii sa imi raspunzi, raspunzi, daca nu, nu zici nimic. Poate unii le invata in saptamani, dar mie imi trebuie 5 minute. E adevarat ca m-am aprins si eu.. M-am aprins din cauza ca fara dar si poate, faci misto de mine, prin fraza "Pretene nu crezi ca vrei sa sti cam prea multe si prea repede? :))) aici nu e biblioteca."

Te rog frumos, si pe tine si pe altii, abtineti-va de la comentariile de genu' pe viitor. Imi cer scuze ca m-am aprins asa.

Si acum sa revenim la subiect. Imi poate da si mie cineva un site bun cu instructiile? Am gasit si eu cate ceva.. dar nu foarte bun. Si inca o intrebare: ce inseamna "trepte multiple de viteza"?
Prostului nu-i lipseste mintea, ci doar instructiunile de utilizare.
Avatar utilizator
Opptur


Mesaje: 114
Membru din: 15 Aug 2011, 14:36
Localitate: Brasov

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde TonyGFR pe 29 Aug 2011, 11:31

Despre TMV poti citi mai multe din instructia 004, care se gaseste oriunde pe Internet (eh, nu chiar oriunde) dar o simpla cautare pe Google este de ajuns.
Avatar utilizator
TonyGFR


Mesaje: 275
Membru din: 24 Sep 2010, 20:00

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde ionutz72 pe 29 Aug 2011, 12:00

MrDaddY scrie:Multumesc mult Trifule, respectiv Tony. Vlad, de ce cauti cearta? Adica, eu am intrebat ceva. Daca stii sa imi raspunzi, raspunzi, daca nu, nu zici nimic. Poate unii le invata in saptamani, dar mie imi trebuie 5 minute. E adevarat ca m-am aprins si eu.. M-am aprins din cauza ca fara dar si poate, faci misto de mine, prin fraza "Pretene nu crezi ca vrei sa sti cam prea multe si prea repede? :))) aici nu e biblioteca."

Te rog frumos, si pe tine si pe altii, abtineti-va de la comentariile de genu' pe viitor. Imi cer scuze ca m-am aprins asa.

Si acum sa revenim la subiect. Imi poate da si mie cineva un site bun cu instructiile? Am gasit si eu cate ceva.. dar nu foarte bun. Si inca o intrebare: ce inseamna "trepte multiple de viteza"?

http://www.fml.ro/fmlpage/fmlpage_main/ ... oviare.htm
ionutz72
Feroviar


Mesaje: 128
Membru din: 26 Sep 2010, 22:36
Avertismente: 1

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde Vlad0012 pe 29 Aug 2011, 12:06

Extrem de simplu in mare parte a tarii se foloseste semnalizarea cu doua trepte de viteza adica viteza redusa si viteza stabilita dar semnalele cu TMV permit circulatia cu viteze de la 10km/h in sus.

Si nu e vorba despre capacitatea ta de a retine informatii era vorba despre faptul ca unii au citit instructii au mers pe teren si invatat nu au intrat pe railnet si au pus intrebari cu tona.
ImagineImagine

Aleargă în vănt mănâncă şine
Şi electroni zvâcnesc în vene
Dar pulsul monstrului titanic,
E anonimul, un mecanic.
Avatar utilizator
Vlad0012


Mesaje: 539
Membru din: 04 Feb 2010, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde Opptur pe 29 Aug 2011, 12:25

Ok, am inteles asta. Dar eu nu am cum sa merg pe teren, deoarece am o varsta destul de mica. Eu inafara de gara si linia de la intrare la mine in oras pana la iesire nu pot vizita.

Am citit si eu instructii, dar e mai bine cand mi se explica.
Prostului nu-i lipseste mintea, ci doar instructiunile de utilizare.
Avatar utilizator
Opptur


Mesaje: 114
Membru din: 15 Aug 2011, 14:36
Localitate: Brasov

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde TonyGFR pe 29 Aug 2011, 14:26

Gara Brasov Calatori in care ai zis ca poti merge dispune de semnalizare TMV. De fapt, in afara de Predeal, Timisu de Jos si Dirste, toate statiile de pe sectia Campina - Brasov au semnalizare TMV (Campina, Comarnic, Valea Larga Hm, Sinaia, Busteni, Azuga, Brasov).
Avatar utilizator
TonyGFR


Mesaje: 275
Membru din: 24 Sep 2010, 20:00

Re: DICTIONAR INTERACTIV / Intrebati - va raspundem!

Mesajde Opptur pe 29 Aug 2011, 16:04

TonyGFR scrie:Gara Brasov Calatori in care ai zis ca poti merge dispune de semnalizare TMV. De fapt, in afara de Predeal, Timisu de Jos si Dirste, toate statiile de pe sectia Campina - Brasov au semnalizare TMV (Campina, Comarnic, Valea Larga Hm, Sinaia, Busteni, Azuga, Brasov).

Pot merge eu ani intregi, daca ma duc singur, si nu are cine sa imi explice cate ceva (mai putin.. mai mult), tot bata raman :(.
Prostului nu-i lipseste mintea, ci doar instructiunile de utilizare.
Avatar utilizator
Opptur


Mesaje: 114
Membru din: 15 Aug 2011, 14:36
Localitate: Brasov

AnteriorUrmătorul

ÃŽnapoi la DICTIONAR INTERACTIV / INTERACTIVE DICTIONARY

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki