RATB vrea să cumpere energie de 9,2 milioane de euro

RATB vrea să cumpere energie de 9,2 milioane de euro

Mesajde zofei.2006 pe 14 Mai 2012, 15:36

RATB vrea să cumpere energie de 9,2 milioane de euro, la un preţ cu 70% peste cel de la bursă

IMG_3375..jpg


Regia Autonomă de Transport Bucureşti (RATB) vrea să cumpere, prin negociere, electricitate de peste 9 milioane de euro la un preţ de 368 lei/MWh, deşi pe bursa de profil, OPCOM, vânzătorii cer cu 60-70% mai puţin.

Regia a programat pentru 8 iunie o sesiune de negocieri pentru cumpărarea de electricitate, pentru care este dispusă să plătească 40,82 milioane de lei (9,27 milioane de euro), fără TVA, se arată într-un anunţ al RATB.

Contractul ar urma să fie încheiat pentru perioada perioada iulie 2012- iunie 2013.

Pe piaţa de energie OPCOM preţurile la care se tranzacţionează electricitatea variază între 220 şi 250 de lei pe MWh.

Multe dintre ofertele de vânzare a energiei postate pe platformele OPCOM de producătorii de electricitate sunt anulate din lipsa cererii.

Spre exemplu, Complexul Energetic Turceni a avansat marţi, pe OPCOM, o ofertă pentru vânzarea unei cantităţi de energie foarte apropiată de necesarul RATB, la preţul de 222 lei/MWh, fără TVA. Oferta a fost anulată pentru că nu a existat niciun cumpărător.

RATB se află în subordinea Primăriei Municipiului Bucureşti.

Până la ora transmiterii ştirii, reprezentanţii RATB nu au oferit precizări cu privire la intenţia de a cumpăra electricitate.

Sursa: gandul.info
English/French on PM!

Imagine Imagine
Equinoxe

Trance does not lead to drugs. It is the drug.
It's a way of sharing your deepest emotions with others.
Avatar utilizator
zofei.2006


Mesaje: 2581
Membru din: 15 Iul 2010, 21:33
Localitate: Mogosoaia, Linia CF 700, km 11+400
Avertismente: 16

Re: RATB vrea să cumpere energie de 9,2 milioane de euro

Mesajde Daniel pe 15 Mai 2012, 11:46

E greu de inteles de ce RATB (prin consilierii PMB-ului care apartin in majoritate PD-L) a hotarat sa cumpere atat de scump electricitatea. Am gasit un articol similar si in Adevarul. Poate imi spune si mie cineva ce tramvai e ala din poza lor? Sincer nu l-am mai vazut. :think:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: RATB vrea să cumpere energie de 9,2 milioane de euro

Mesajde zofei.2006 pe 15 Mai 2012, 12:37

Daniel scrie:E greu de inteles de ce RATB (prin consilierii PMB-ului care apartin in majoritate PD-L) a hotarat sa cumpere atat de scump electricitatea. Am gasit un articol similar si in Adevarul. Poate imi spune si mie cineva ce tramvai e ala din poza lor? Sincer nu l-am mai vazut. :think:

Uratenia aia de tramvai era varianta propusa de Alstom pentru linia 41, defapt eu citadis cu un desing adaptat pentru 41 :lol: :lol: .
Oricum daca observi este doar un desen acel tramvai nimic concret, iar de faza cu curentu scump mai vor si ei sa suga ceva bani si asa din bugetu saracit al ratb-ului cat se mai poate .
English/French on PM!

Imagine Imagine
Equinoxe

Trance does not lead to drugs. It is the drug.
It's a way of sharing your deepest emotions with others.
Avatar utilizator
zofei.2006


Mesaje: 2581
Membru din: 15 Iul 2010, 21:33
Localitate: Mogosoaia, Linia CF 700, km 11+400
Avertismente: 16

Re: RATB vrea să cumpere energie de 9,2 milioane de euro

Mesajde Daniel pe 16 Mai 2012, 10:07

Multam de informatie Zofei! :dance: Apropos: chiar e adevarat ce zice Dragos Anoaica (studentul de la Material Rulant cu note de 5 si 6 pe linie) despre tine? Citez: "[...]da' unii nu gândesc înainte să scrie[...]" Am si eu o intrebare pentru Dr2005: prietene, tu cand dai examene gandesti??? :think:

Mai am o intrebare pentru acelasi Dr2005 pe linie (la examene): bai asta, tu nus tii de citarea unor surse? Stirile din ziare pot fi reproduse cu mentionarea sursei. Nu e vorba de "copy/paste" you sissy! Hai pa!

Dr2005 cu 5  pe linie.JPG


:whistle:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: RATB vrea să cumpere energie de 9,2 milioane de euro

Mesajde zofei.2006 pe 16 Mai 2012, 10:23

Ce sa-i faci, inca nu a invat care e faza cu stirile, mai bine dau copy paste decat sa aberez cum fac ei pe metroulgreu, sau alte forumuri
English/French on PM!

Imagine Imagine
Equinoxe

Trance does not lead to drugs. It is the drug.
It's a way of sharing your deepest emotions with others.
Avatar utilizator
zofei.2006


Mesaje: 2581
Membru din: 15 Iul 2010, 21:33
Localitate: Mogosoaia, Linia CF 700, km 11+400
Avertismente: 16

Re: RATB vrea să cumpere energie de 9,2 milioane de euro

Mesajde Trifu22 pe 16 Mai 2012, 13:42

Cred ca Dambovita ar putea fi exlpoatata in ceea ce priveste productia de energie pentru RATB si Metrorex, mai ales ca Lacul Morii are o capacitate destul de mare (sa nu uitam de galeriile de fuga sapate de la Joita ajung direect la stavilarul de la Lacul Morii si au o diferenta de nivel destul de mare)

Debitele Dambovitei:
Debit Vara
de la 9,60 m³/s până la 11,3 m³/s
Debit Iarna
de la 8,80 m³/s până la 9,30 m³/s
Debit de inundație
de la 21,4 m³/s până la 35,4 m³/s

Debit mediu
10,1 m³/s

La Hidrocentrala Vidraru, (situata pe raul Arges) debitul este de 5,5 m³/s si intr-un an hidrologic mediu, uzina de energie hidroelectrică Vidraru amplasată subteran, poate produce energie electrică de aproximativ 400 GWh. Ea are o capacitate instalată de 220 MW.
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
âš¡âš¡âš¡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ âš¡âš¡âš¡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: RATB vrea să cumpere energie de 9,2 milioane de euro

Mesajde zofei.2006 pe 17 Mai 2012, 17:59

Se poate da nu se vrea !!!
English/French on PM!

Imagine Imagine
Equinoxe

Trance does not lead to drugs. It is the drug.
It's a way of sharing your deepest emotions with others.
Avatar utilizator
zofei.2006


Mesaje: 2581
Membru din: 15 Iul 2010, 21:33
Localitate: Mogosoaia, Linia CF 700, km 11+400
Avertismente: 16

Re: RATB vrea să cumpere energie de 9,2 milioane de euro

Mesajde Daniel pe 17 Mai 2012, 19:35

Si eu sunt de acord cu Zofei. Exista multe lucruri bune care se pot face in orice moment, insa nu se vrea. Pai cum altfel sa mai castige unii bani buni din revanzarea la scoruri impresionante a energiei electrice???? :drool:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1


ÃŽnapoi la DISCUTII GENERALE DESPRE TRANSPORT PUBLIC / VARIOUS DISCUSSIONS ABOUT P.T.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki