Incarcare online a cardului RATB

Incarcare online a cardului RATB

Mesajde Vatmanu076 pe 08 Apr 2013, 10:11

Stiati de aceasta modalitate existenta, https://online.ratb.ro/ ? Pentru mine este utila, cu toate ca daca ma gandesc bine, are si dezavantaje, insa per ansamblu pe mine m-a ajutat.

Dar sa va zic despre ce este vorba, ieri aveam nevoie sa gasesc intervalul orar in care pot merge la un punct de vanzare RATB pentru a-mi incarca portofelul electronic RATB, avand nevoie luni dimineata. Asa am descoperit ca iti poti face cont pe site-ul RATB ( https://online.ratb.ro/), si a-ti putea incarca online cardul, fara a fi nevoie sa iesi din casa si sa cauti un punct de vanzare.

Astfel, iti poti consulta valabilitatea abonamentului, daca il ai activ, si suma pe care o ai disponibila pe portofelul electronic. Mie mi s-a intamplat de cate ori sa nu mai stiu exact aceste informatii, si sa uit sa verific in mijloacele de transport in comun, ajungand acasa si ofticandu-ma ca nu am fost in stare sa verific la momentul potrivit, astfel incat sa nu-mi fac griji de nimic. Dar de acum, am rezolvat-o, ma uit pe internet si verific.

Daca nu sunteti reticenti in a efectua plati online, cred ca este folositor acest serviciu de reincarcare electronica, mai ales cand nu ai timp sa te deplasezi la un punct de vanzare RATB.

Avem totul la indemana, sa traiasca internetul, dar in felul asta mai facem vreun pic de miscare? Totul se efectueaza, stand in fata calculatorului, rezolvam aproape tot asa si cum timp liber nu avem ... unde o sa ajungem

SURSA - annein.blogspot.ro
Dacă PRO înseamnă Pentru şi CON Împotrivă, de ce e Constituție şi nu Prostituție ?
Avatar utilizator
Vatmanu076


Mesaje: 2947
Membru din: 19 Mar 2012, 09:39
Localitate: Metrorex ÅŸi S.T.B. (R.A.T.B.)

Re: Incarcare online a cardului RATB

Mesajde Ramona - Dark Queen pe 08 Apr 2013, 10:38

Ai dreptate pe deoparte se pare ca suntem indemnati la sedentarism si lenevie dar poate pe de alta parte nu ar fi rau sa mergem pana la chioscul RATB din colt ca sa reincarcam cardul ne plangem de obezitate pai logic daca stam in fata calculatorului
Stimati cetateni romani, luptati pentru tara voastra, dragi pasionati feroviari luptati pentru pastrarea patrimoniului feroviar, nu permitet ca acesta sa ajunga fier vechi!
Imagine
Avatar utilizator
Ramona - Dark Queen


Mesaje: 144
Membru din: 03 Iun 2012, 14:34
Localitate: Sibiu.Brasov M 200; Braila M 700; Constanta

Re: Incarcare online a cardului RATB

Mesajde Daniel pe 09 Apr 2013, 14:17

Am si eu o intrebare: cine sta in provincie si nu are nici Internet, ce face? Problema disparitiei biletelor de hartie sau a cartelelor cred ca este una destul de serioasa. Si nu toata lumea are smartphone pentru a mai lua bilete dupa orele 18:00 daca nu ma insel, cand se inchid toate casele de bilete. Pentru liniile de noapte cum se rezolva in acest caz? Cred ca implementarea la fel ca in Italia si in alte orase din Romania a unor automate de eliberat cartele de calatorie, este o solutie excelenta la care ar trebui sa se gandeasca si cei de la RATB.
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1


ÃŽnapoi la DISCUTII GENERALE DESPRE TRANSPORT PUBLIC / VARIOUS DISCUSSIONS ABOUT P.T.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki