Machete autocamioane SR - date generale - 1/43

Machete autocamioane SR - date generale - 1/43

Mesajde OLECO pe 18 Ian 2019, 10:32

Cu ceva timp in urma, decisesem sa nu mai expun faze ale proiectului, dar am revenit la ganduri mai bune.

De lucrat, se lucreaza la proiect. Am intampinat unelele probleme la redarea unor detalii, le-am rezolvat mai greu sau mai usor (dupa caz), am fost ajutat de multe ori, de persoane care chiar cunosc acest model de camion... Le multumesc pe aceasta cale. :dance:

Pentru inceput, am lucrat in interior, la cabina. In partea de jos, am definitivat stadiul podelei, urmand a printa unele piese separat, iar ce nu se poate reda prin printare, le voi construi manual (pedale, maneta pentru schimabtorul de viteze, etc)

Bordul este si el desenat si gata pentru printare.

Problemele cele mai mari le-am intampinat la construirea banchetei si scaunului soferului, deoarece nu se incadrau cum trebuie intre peretii cabinei, fiind nevoit sa redesenez partial interiorul, astfel incat sa aiba o grosime suficienta pentru a nu se sparge la imprimare.

Imagine

Pe partea inferioara, am incercat sa desenez ce se vede din motor, avand la indemana cateva poze alb/negru. Nu exista dimensiuni pentru piese, asa ca este destul de dificil de aproximat. A trebuit sa fiu atent si la redarea suspensiilor, fiind piese separate, adaptabile pe sasiu in functie de configurarea acestuia.

Imagine

Am facut unele detalii care nu se vad decat cu lupa, dar sunt multumit ca ele exista.
Cred ca m-am descurcat onorabil. :pray:
Imagine
Avatar utilizator
OLECO


Mesaje: 342
Membru din: 14 Ian 2013, 00:59
Localitate: Bucuresti - Titan - Sector 3

Machete autocamioane SR - date generale - 1/43

Mesajde OLECO pe 15 Noi 2019, 03:30

Sasiurile utilizate la modelul "Bucegi", in toate variantele de lungime. Sunt pregatite pentru printare.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
OLECO


Mesaje: 342
Membru din: 14 Ian 2013, 00:59
Localitate: Bucuresti - Titan - Sector 3

Re: Machete autocamioane SR - date generale - 1/43

Mesajde OLECO pe 15 Noi 2019, 16:04

Sasiurile au vazut in sfarsit, "lumina tiparului"! :dance:

Imagine

Dupa ce intru in posesia acestora, urmeaza debavurarea si finisarea. Asa, la o prima vedere, arata ok. Trebuie sa le inspectez cu atentie. ;)
Imagine
Avatar utilizator
OLECO


Mesaje: 342
Membru din: 14 Ian 2013, 00:59
Localitate: Bucuresti - Titan - Sector 3

Machete autocamioane SR - date generale - 1/43

Mesajde OLECO pe 16 Noi 2019, 20:50

Am intrat in posesia sasiurilor.

Imagine

Urmeaza finisarile.
Imagine
Avatar utilizator
OLECO


Mesaje: 342
Membru din: 14 Ian 2013, 00:59
Localitate: Bucuresti - Titan - Sector 3

Machete autocamioane SR - date generale - 1/43

Mesajde OLECO pe 09 Ian 2020, 15:58

Printe alte proiecte, mai lucram si la Carpati!

Jantele din fata sunt proiectate, dar nu se afla in stadiul final. Mai sunt de facut unele corecturi.

Imagine

S-a lucrat destul de mult (peste 3 ore) la desenarea primului model de pneu, avand ca model de referinta poza de mai jos:

Imagine

In final, a iesit ce ne-am dorit. Am pozitionat jantele si le-am expus pe sasiu. Am adaugat cabina, aripa de Carpati, doar pentru o impresie generala.

Imagine

Sasiul inca nu este proiectat. In desen apare unul dintre sasiurile Buceagului, iar cabina nu este in totalitate de Carpati.
Imagine
Avatar utilizator
OLECO


Mesaje: 342
Membru din: 14 Ian 2013, 00:59
Localitate: Bucuresti - Titan - Sector 3

Machete autocamioane SR - date generale - 1/43

Mesajde OLECO pe 18 Ian 2020, 11:13

Am primit cateva mostre ale logo-urilor, imprimate pe hartia de decal.
Multumesc domnului Sorin Morariu pentru ajutor!

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
OLECO


Mesaje: 342
Membru din: 14 Ian 2013, 00:59
Localitate: Bucuresti - Titan - Sector 3

Anterior

ÃŽnapoi la DISCUTII GENERALE DESPRE TRANSPORT PUBLIC / VARIOUS DISCUSSIONS ABOUT P.T.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki