Linia secundara 504, Buzau-Nehoiasu

Linia secundara 504, Buzau-Nehoiasu

Mesajde sulzerul 0733 pe 28 Apr 2014, 11:54

Cum in ultima perioada nu am mai accesat forumul din varii motive, revin in acest moment cu o scurta expeditie efectuata de mine zilele trecute pe linia secundara 504, Buzau-Nehoiasu.
Linia 504 este gestionata in prezent de un operator privat, iar automotoarele acestuia asigura legaturi optime cu Bucurestiul. Ca aspect, linia se prezinta bine, viteza de circulatie este undeva in jur de 60-65 km/h, iar peisajele sunt chiar frumoase. Ca o particularitate, trebuie sa mentionez ca linia serpuieste in preajma raului Buzau, motiv pentru care este plina de curbe spectaculoase.
Incep calatoria din gara Buzau.
005.JPG
Trenul 15453 cu care am efectuat calatoria

Trenul pleaca de la linia 20, parcurge circa 2 km paralel cu M500, dupa care paraseste magistrala si se indreapta catre prima statie, Buzau Nord
006.JPG
Parasim M500

Buzau Nord Hm.
112.JPG
Buzau Nord Hm.

Mergem mai departe si oprim in statia Vernesti
110.JPG
Vernesti

Facem un scurt popas in halta Candesti...
016.JPG
Candesti

...Dupa care ajungem in statia Berca, unde ne asteapta alt automotor ce mergea catre Buzau
029.JPG
Berca

031.JPG
DH2 catre Buzau

Dupa plecarea din Berca urmeaza haltele:
Ojasca
033.JPG
Ojasca

Unguriu
035.JPG
Unguriu

Magura
039.JPG
Magura

Dupa Magura, urmeaza un sir de curbe sinuoase care solicita la maxim rotile automotorului si un pod curbat peste prima traversare a raului Buzau.
040.JPG
Raul Buzau inainte de traversare


041.JPG
Pod metalic peste raul Buzau, viteza 25 km/h

Acelasi pod de mai sus vazut dupa o curba foarte stransa
042.JPG
Acelasi pod vazut din alt unghi

Ajungem si la Parscov, iar aici se termina prima parte a relatarii mele
045.JPG
Parscov
Recunosc public ca ma droghez. Trenul este drogul meu, pt el traiesc, prin el traiesc :D
www.facebook.com/sulzerul0733
Avatar utilizator
sulzerul 0733


Mesaje: 586
Membru din: 02 Feb 2010, 12:42
Localitate: P.O. Frunzanesti, linia 801
Avertismente: 3

Re: Linia secundara 504, Buzau-Nehoiasu

Mesajde Daniel pe 07 Mai 2014, 23:27

Zona este superba. Am fost pe acolo ani de-a randul, insa in interes de serviciu - nu cu trenul, si am prins perioada cand inca mai circula CFR-ul cu un "H" si doua-trei vagoane tip "Dimitrov" modernizate la Pascani. Daca mai gasesc o filmare cu un astfel de tren, cine stie cand, poate am s-o ofer publicului interesat. Mai am cateva poze de pe sectie facute acum ceva ani insa trebuie sa le caut prin arhiva uriasa de imagini.

Ma uit la cladirile haltelor si vad ca se degradeaza de la o zi la alta. Cred ca in cativa ani (sau mai repede) cladirile vor disparea si vom ramane cu aceste poze nostalgice. Pacat...

Astept cu nerabdare partea a doua. Felicitari Mitica! :clap: :clap: :clap:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Linia secundara 504, Buzau-Nehoiasu

Mesajde Drakkar electric pe 21 Mai 2014, 00:01

Si mie imi place linia asta. Si reportajul e fainut. Chiar m-a captivat. Pot spera la o continuare? Merci!
Avatar utilizator
Drakkar electric


Mesaje: 426
Membru din: 19 Feb 2014, 01:29
Localitate: Bucuresti


ÃŽnapoi la MAGISTRALA 500: BucureÅŸti - PloieÅŸti - Adjud - PaÅŸcani - Suceava - VicÅŸani

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki