Platformă feroviară

Platformă feroviară

Mesajde miraur pe 28 Iun 2015, 22:17

Bună,

va aduc la cunoștință existența platformei http://www.gari.ro unde puteți găsi informații amănunțite despre gările din România, hartă interactivă cu informații în timp real cu poziționarea trenurilor relativ la mersul trenurilor 2014-2015, localizarea celei mai apropiate gări, galerii foto cu imagini mai vechi și mai noi ale gărilor din România precum și alte informații feroviare utile.

Drumuri bune
Admin gari.ro
miraur


Mesaje: 3
Membru din: 04 Iun 2015, 21:25

Re: Platformă feroviară

Mesajde Daniel pe 29 Iun 2015, 20:35

Platforma este una extrem de interesanta pentru cei ce doresc sa afle un mers de tren mai exact. Inca nu am incercat-o dar sunt convins ca e oke. :dance:

Din pacate, cu politica actualei conduceri a SNTF Calatori S.A. lucrurile merg catre mai rau. Spre exemplu, preturile unor trenuri care erau mai ieftine si care incepusera sa atraga romanul cu trenul (in dauna unor adevarati kamikaze pe roti) se vor mari, o parte din trenurile Regio cu mers de Inter Regio "ajustandu-se" in functie de mers... Deci preturi aproape duble... Se pare ca pe la privati treaba asta cu "ajustarea" in realitate nu functioneaza si au fost "iertati".

O alta treaba este lipsa de investitii in reconditionarea multor vagoane INCA BUNE ale CFR Calatori care stau la gard "conservate" in realitate devastate zilnic poate cu buna stiinta pentru a fi taiate la fier vechi - lipsa de vagoane a facut ca majoritatea trenurilor IR sa devina niste "capre cu trei iezi" adicatelea locomotiva cu trei vagoane, arhipline si in conditii inumane - vagoanele salon tip AVA 200 ("bouvagon" nu alta) nu ofera din pacate nici cele mai umane conditii de calatorie, si au costat o galagie de bani... Problema este inghesuiala in cele de clasa a doua, aerul conditionat care nu face fata si scaunele prost concepute cu captuseala de plus deja ultra imputita si care nu cred ca se pot curata vreodata... Sa mai continui? :twisted:

P.S. Domnule Ministru Ioan Rus: ce s-a intimplat cu planurile de investitii la CFR Calatori, respectiv cu fondurile acordate de BERD in urma carora trebuiau sa se achizitioneze vagoane noi, dupa cum fostul Ministru Sova declara anul trecut? Au plecat la autostrazi "fantastice" platite si ramase in stadiu de santier etern??? :whistle:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Platformă feroviară

Mesajde miraur pe 02 Iul 2015, 07:30

Asa este din pacate, pe zi ce trece treburile merg mai prost infrastructura asa cum a ajuns se degradeaza si mai tare. Sefii de gara se plang ca au multe linii cu limitare de 5 km/h dar nu prea pare ca intereseaza pe nimeni asta...
Din aceasta cauza am incercat pe gari.ro sa arunc si o privire in trecut cautand informatii despre garile vechi si trenurile de altadata, fotografii de epoca samd, macar sa ne amintim cu placere de vremurile in care eram la rand cu altii ...
Admin gari.ro
miraur


Mesaje: 3
Membru din: 04 Iun 2015, 21:25

Re: Platformă feroviară

Mesajde Daniel pe 05 Iul 2015, 20:40

Pai daca iti folosesc anumite materiale despre gari publicate de mine pe Railnet, poti sa preiei informatiile, pozele, cu mentionarea sursei, fara probleme. Eu iti dau acordul meu pentru imbunatatirea sit-ului tau, care este unul interesant.

In alta ordine de idei, starea infrastructurii si a materialului rulant ale societatilor din CFR, este deplorabila. Nici daca treceam printr-un razboi nu cred ca ajungeau sa arate asa. In schimb, in privinta CFR Calatori am observat ca exista inca angajati care fac tot posibilul ca toti calatorii sa fie multumiti - ceea ce este mai mult decat de apreciat. Pacat ca de acolo de "sus" conduita exemplara a acestor angajati este umbrita de conditiile tehnice deplorabile. Am intilnit in ultimul meu drum catre Craiova un domn angajat al caii ferate (nu ma intreba ca nu voi afla vreodata ce functie avea, dar era in "civil") care m-a ajutat sa-mi gasesc locul intr-un vagon care nu mai avea numere pe scaune. La finalul calatoriei, pentru ca am coborat in aceeasi statie, m-a intrebat daca totul a fost in regula, cum a fost calatoria, etc. Si partidele trenurilor cu care am circulat s-au comportat exemplar cu toti calatorii. Tocmai de asta spun ca e pacat de acesti oameni care fac o imagine buna companiilor in care lucreaza. Intentiile lor bune si comportamentul exemplar, repet, sunt umbrite de conducerea (probail de foarte de "sus") care nu misca un deget pentru remedierea problemelor grave - in conditiile in care se tot urla peste tot pe la Bruxelles ca se dau bani prin proiecte europene pentru modernizare, reparatii, etc. Unde se duc si de ce nu vin aceste fonduri, e o intrebare la care nu vom gasi raspuns prea curand.

E pacat sa ajungem sa traim doar din amintiri... :(
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Platformă feroviară

Mesajde miraur pe 23 Iul 2015, 10:44

Multumesc.

Din pacate personal eu nu am avut foarte multe experiente de acest tip. Circul destul de des cu SNTFC, TFC si cea mai buna experienta e atunci cand trenurile ajung la timp si poti sta intr-un vagon care nu miroase exagerat si in cazuri extreme gasesti o priza functionala. In rest ma lovesc frecvent de intarzieri de zeci de minute cauzate de defectiuni nu de caldura, voagoane-toaleta, etc ...

Pe gari.ro incerc sa uit de toate neajunsurile si sa ofer in primul rand informatii utile celor care calatoresc cu trenul din placere sau din necesitate. Imi doresc in viitorul apropiat sa fac legatura si cu alte mijloace de transport pentru a realiza o platforma completa cu legaturi multiple pe diverse destinatii, altceva decat tot ce exista in acest moment in mediul online romanesc.
Admin gari.ro
miraur


Mesaje: 3
Membru din: 04 Iun 2015, 21:25


ÃŽnapoi la Discutii diverse despre liniile din Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki