UN BOEING DC3 LA FAGET

UN BOEING DC3 LA FAGET

Mesajde Daniel pe 19 Sep 2010, 16:31

Pe la finele lui August, aflandu-ma undeva prin Judetul Timis, mai precis in zona comunei Faget, am ramas mut de uimire vazand acest DC3. E un tip de avion care a facut istorie, si de care stiam de multi ani, dar nu ma asteptam sa-l vad in Romania. :shock: Aceste minunate bimotoare cu elici, au fost construite pentru prima data de catre compania Boeing in anul 1935 sub titulatura Douglas DC3 si au ramas in serviciu prin toata lumea pina prin 1998. Presupun ca a aterizat fortat pe la Faget si a devenit restaurant. :lol: Oricum, indiferent de povestea aparitiei sale pe meleagurile banatene, cred ca a fost destul de greu de adus in acel loc. Nu am avut timp din pacate sa explorez si interiorul si sa aflu mai multe legate de povestea lui. Am sa va las sa urmariti cateva instantanee in schimb. ;)

Asa arata un DC3 functional (sursa: Wikipedia).

Imagine

Acum sa-l vedem in versiune banateana pe post de restaurant/bar :lol:

DC3 Boeing la Faget.jpg
Foto: Daniel


A aterizat frotat si a devenit bar.jpg
Foto: Daniel


Minune mare, un DC3 Boeing pe marginea soselei.jpg
Foto: Daniel


Invitatie la zbor.jpg
Foto: Daniel


Hai la avion.jpg
Foto: Daniel


:dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: UN BOEING DC3 LA FAGET

Mesajde danny96 pe 19 Sep 2010, 16:59

Ce smecher e acum..Coca Cola :lol:
Avatar utilizator
danny96


Mesaje: 957
Membru din: 03 Mar 2010, 21:57
Localitate: Comanesti

Re: UN BOEING DC3 LA FAGET

Mesajde Daniel pe 19 Sep 2010, 17:13

Oricum e simpatic. Sper sa mai ajung pe acolo cu proxima ocazie sa explorez si interiorul ;)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: UN BOEING DC3 LA FAGET

Mesajde Vlad0012 pe 19 Sep 2010, 17:32

Daniel scrie:Oricum e simpatic. Sper sa mai ajung pe acolo cu proxima ocazie sa explorez si interiorul ;)


in interior e un bar amarat si in cabina nu are nimic inafara de o masa pt mai multe persoane :-j
ImagineImagine

Aleargă în vănt mănâncă şine
Şi electroni zvâcnesc în vene
Dar pulsul monstrului titanic,
E anonimul, un mecanic.
Avatar utilizator
Vlad0012


Mesaje: 539
Membru din: 04 Feb 2010, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: UN BOEING DC3 LA FAGET

Mesajde Daniel pe 19 Sep 2010, 17:34

M-ai dezamagit... :( Oricum teoretic nu ma asteptam sa fi vazut ceva fabulos. Ar fi fost interesant de vazut si interioarele. Daca mai treci prin zona, poate iei cateva cadre si cu interiorul ;)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: UN BOEING DC3 LA FAGET

Mesajde Vlad0012 pe 19 Sep 2010, 20:06

unul asemanator e si la Buzias si am fost in el la o cana de vin fiert(era iarna)si am stat chiar in fata si era o masa mai lungutza si o perdea deci era un fel de separeu
ImagineImagine

Aleargă în vănt mănâncă şine
Şi electroni zvâcnesc în vene
Dar pulsul monstrului titanic,
E anonimul, un mecanic.
Avatar utilizator
Vlad0012


Mesaje: 539
Membru din: 04 Feb 2010, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: UN BOEING DC3 LA FAGET

Mesajde Mtbotan pe 17 Feb 2011, 09:24

Nu este Dc-3!! Este un Lisunov Li-2(varianta sovietica a lui DC-3). Mai multe info pe http://romanian-spotters.forumer.ro/t27 ... in-romania

Spor,

Mihai
Mtbotan


Mesaje: 1
Membru din: 15 Feb 2011, 16:37

Re: UN BOEING DC3 LA FAGET

Mesajde Daniel pe 17 Feb 2011, 13:28

Salut si bine ai venit pe forumul nostru! :) Chiar m-ai facut curios si l-am intrebat pe un prieten extrem de pasionat de avioane. Mi-a confirmat si el ca au existat si aceste avioane sovietice Li-2, fabricate cam in aceeasi perioada, cu licenta Boeing. Din cate mi-a spus si Romania a detinut exact in perioada cand DC3 ul si-a facut aparitia 2 bucati din originalul de la Boeing. Mai mult a mai detinut inca 2 bucati din modelul DC2. Oricum nu este gresit sa-l denumim DC3 si pe acest Li-2 sovietic pentru simplul fapt ca este acelasi avion construit sub licenta in fosta U.R.S.S. - probabil exista cateva diferente constructive dar nu atat de mari incat sa le departajeze ca tipuri diferite (daca ai detalii in acest sens, astept cu interes). Oricum iti multumim pentru precizare si te asteptam in cadrul acestui subforum, daca iti plac atat de mult avioanele. :)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: UN BOEING DC3 LA FAGET

Mesajde klein pe 17 Feb 2011, 14:16

E un Li 2 (ca si cel de la Buzias) si nu DC3.
E o copie sovietica, nu licenta. Practic rusii au copiat DC3-urile date ajutor de razboi in ww2. I-au pus usa pe partea opusa si au mai adus cateva modificari minore ca sa nu para copie fidela...
Nu e facut si nu a fost niciodata facut de Boeing ci de McDonnall Douglas. MCD a dat faliment si compania a fost in final cumparata de Boeing in 1997, cand proiectul DC3 avea deja 60 de ani si avionul nu se mai producea de multa vreme.
Interior nu mai are nici unul din aceste doua li2-uri.
klein


Mesaje: 57
Membru din: 27 Mar 2010, 09:51
Localitate: orsova

Re: UN BOEING DC3 LA FAGET

Mesajde Daniel pe 17 Feb 2011, 14:30

WOW! Chiar niste informatii soc! :scared-shocked: Este posibil pe undeva sa ai dreptate in privinta furtului. Oricum eu nu am pus la indoiala ca ar fi un Li-2, dar stiam ca a fost facut sub licenta - cel putin asa sustine prietenul meu, care stiu ca este un cunoscator foarte bun al domeniului. Oricum tind sa te cred si pe tine, pentru ca este cunoscut apetitul sovieticilor de a copia tot ce era mai bun in Occident. :mrgreen:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: UN BOEING DC3 LA FAGET

Mesajde klein pe 17 Feb 2011, 14:41

Oficial, rusii au facut o misiune de documentare in Statele Unite, misiune in care au prelucrat planurile DC-3 -ului.
Tot in anii razboiului rusii au primit asemenea aeronave ca ajutor de razboi, asa cum au primit si Jeep Willy si camioane americane, pe care ulterior le-au asimilat in productie proprie. Acum , povestea Li2 se poate sa fie undeva la jumatate. O copiere care s-a facut cu acceptul Douglas.

Oricum ar fi, LI2 sau DC3 pot fi confundate usor de un amator. Esenta ramane: unul din cele mai celebre avioane din istorie, avion care a deschis practic era aviatiei civile de succes.
klein


Mesaje: 57
Membru din: 27 Mar 2010, 09:51
Localitate: orsova

Re: UN BOEING DC3 LA FAGET

Mesajde Daniel pe 17 Feb 2011, 14:53

klein scrie:Oricum ar fi, LI2 sau DC3 pot fi confundate usor de un amator. Esenta ramane: unul din cele mai celebre avioane din istorie, avion care a deschis practic era aviatiei civile de succes.


Asta poti s-o mai spui odata. Nu sunt eu pasionat de avioane, dar DC3-ul mi-a placut de cand am azuit de el. Mai mult de atat, a aparut in foarte multe filme artistice, si de cele mai multe ori din cate am mai citit de-a lungul vremii si-a facut treaba cu succes in zone dificile precum Jungla Amazoniana, si altele. In plus in vremuri de razboi stiu ca a fost o nava de succes in transportarea trupelor sau lansarea parasutistilor. Oricum, a avut un succes comercial imens! :dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1


ÃŽnapoi la TRANSPORT AERIAN / AVIATION

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki