Noaptea Muzeelor la Muzeul Aviaţiei din Bucureşti

Noaptea Muzeelor la Muzeul Aviaţiei din Bucureşti

Mesajde aripiromanesti pe 16 Mai 2012, 19:23

Daca vrei să descoperi lumea aviaţiei şi aeronauticii româneşti, să afli lucruri captivante despre exponatele cu valoare istorică de la Muzeul Naţional al Aviaţiei Române, atunci primeşte invitaţia Asociaţiei “Aripi Româneşti” de a vizita muzeul cu ocazia Nopţii Muzeelor. Nu uita să adaugi data de 19 mai 2012 în calendarul activităţilor tale. Te aşteptăm la Muzeul Naţional al Aviaţiei Române, din strada Fabrica de Glucoză, nr. 2-4, sector 2, Bucureşti, începând cu ora 21:00. Asociaţia “Aripi Româneşti” te invită la Noaptea Muzeelor pentru a te delecta cu poveştile despre viaţa şi activitatea aviatorilor din România.

Iată una din acestea:
În 2 octombrie 1931, Smaranda Brăescu a decolat la bordul unui avion, de pe aerodromul din Pipera. Aceasta stabileşte “Record naţional absolut”, fiind decorată cu “Crucea de aur a Virtuţii Aeronautice” – cea mai mare decoraţie a aviaţiei militare, din acele timpuri, urmând ca în 19 mai 1932, românca noastră să fie proclamată învingătoarea recordului mondial de coborâre cu paraşuta.

Asociaţia ”Aripi Româneşti” este o organizaţie neguvernamentală a cărei misiune este promovarea aviaţiei şi a zborului în toate formele sale.
aripiromanesti


Mesaje: 8
Membru din: 26 Apr 2012, 08:17

Re: Noaptea Muzeelor la Muzeul Aviaţiei din Bucureşti

Mesajde Trifu22 pe 17 Mai 2012, 12:59

Clar stiu ce am sa fac in noaptea din uichend :D
Poate o sa opresc si pe la muzeul cfr sa pozez diorama alora cu stalpi lipiti cu flegma geometrie de tramvai si iarba facuta din par pubian.
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
⚡⚡⚡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ ⚡⚡⚡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: Noaptea Muzeelor la Muzeul Aviaţiei din Bucureşti

Mesajde zofei.2006 pe 17 Mai 2012, 13:52

Trifu22 scrie:Clar stiu ce am sa fac in noaptea din uichend :D
Poate o sa opresc si pe la muzeul cfr sa pozez diorama alora cu stalpi lipiti cu flegma deometrie de tramvai si iarba facuta din par pubian.


Imi pare rau sa te dezamagesc aceasta nu este inclus in Noaptea Muzeelor .
English/French on PM!

Imagine Imagine
Equinoxe

Trance does not lead to drugs. It is the drug.
It's a way of sharing your deepest emotions with others.
Avatar utilizator
zofei.2006


Mesaje: 2581
Membru din: 15 Iul 2010, 21:33
Localitate: Mogosoaia, Linia CF 700, km 11+400
Avertismente: 16

Re: Noaptea Muzeelor la Muzeul Aviaţiei din Bucureşti

Mesajde Daniel pe 17 Mai 2012, 16:23

@Trifu22: Am rugamintea la tine sa nu mai folosesti un limbaj inadecvat pe paginile publice ale forumului. Iti poti exprima nemultumirile si altfel.

Cat despre Muzeul Aviatiei, acesta chiar merita vizitat! Este unul de exceptie in Romania, un muzeu construit cu multa munca si daruire de catre Comandorul Sandache si pasionatii de avioane, si sincer tin sa-i felicit pe cei care au realizat aceasta minunatie de Muzeu! Asadar, dati o fuga si pe acolo, pentru ca nu aveti ce pierde!!! :dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Noaptea Muzeelor la Muzeul Aviaţiei din Bucureşti

Mesajde aripiromanesti pe 18 Mai 2012, 10:09

Asociaţia “Aripi Româneşti” îţi deschide poarta către Muzeul Naţional al Aviaţiei Române, din strada Fabrica de Glucoză, nr. 2-4, sector 2, Bucureşti, în data de 19 mai, a.c., începând cu ora 21:00.

În incinta Muzeul Naţional al Aviaţiei Române se află trei Hangare, declarate monumente istorice. În zona centrală a Hangarului I se află câteva avioane foarte valoroase: I.A.R. 813, care este unicat la nivel naţional, şi I.A.R. 823, avion pe care foarte mulţi dintre piloţii de astăzi au învăţat să zboare, în şcoala militară, avioanele de vânătoare cu reacţie din prima generaţie Yak 23 şi MiG 15, avionul Aero 45 şi replica avionului I.A.R. 80, principalul avion de vânătoare al românilor în cel de-al Doilea Război Mondial, care a avut mai multe victorii decât înfrângeri.

Hangarul al II-lea este dedicat aviaţiei reactive. Dintre exponante, poţi admira: avionul MiG 17, care a avut radar de bord şi motor cu postcombustie; MiG-ul 19, primul avion supersonic din dotarea aviaţiei noastre şi MiG-ul 21 F13, primul avion de acest tip care a aterizat în România.

Între cele două hangare, care adăpostesc expoziţia de bază, se află un pasaj care păstrează aspectul unei străzi din Bucureştiul înterbelic, unde în vitrinele librăriei, chioşcului de ziare, cinematografului, cafenelei sau croitoriei pot fi găsite informaţii scrise despre aviaţia de altădată sau pot fi admirate uniformele de acum 70-80 de ani.
aripiromanesti


Mesaje: 8
Membru din: 26 Apr 2012, 08:17

Re: Noaptea Muzeelor la Muzeul Aviaţiei din Bucureşti

Mesajde aripiromanesti pe 19 Mai 2012, 08:45

Vă amintim că astăzi, 19 mai a.c., Asociaţia “Aripi Româneşti”, vă aşteaptă la Noaptea Muzeelor la Muzeul Naţional al Aviaţiei Române, începând cu ora 21:00.

Vizita la Muzeul Naţional al Aviaţiei Române vă va fi răsplătită de expoziţia care acoperă istoria aeronauticii române de la începuturi până la sfârşitul anilor ’60. Aceasta cuprinde: diorame, avioane militare, piese de artilerie antiaeriană, staţii de radiolocaţie, uniforme de aviatori şi costume de zbor, decoraţii, documente deosebit de valoroase.

Printre ordinele şi medaliile expuse, un loc aparte şi-l adjudecă Ordinul Naţional „Virtutea Aeronautică”, primul ordin de aeronautică din lume, instituit de regele Carol al II-lea, acordat în anul 1930.

Aşadar, dacă vreţi să descoperiţi mai multe despre istoria aeronauticii române sau să vă delectaţi cu poveşti despre viaţa şi activitatea aviatorilor din România, atunci vă invităm să vizitaţi Muzeul Naţional al Aviaţiei Române.
aripiromanesti


Mesaje: 8
Membru din: 26 Apr 2012, 08:17

Re: Noaptea Muzeelor la Muzeul Aviaţiei din Bucureşti

Mesajde Daniel pe 19 Mai 2012, 14:25

Multumim pentru invitatie! Sper sa putem ajunge si noi in seara asta. :dance:

UPDATE: Linie specială de autobuze pentru Noaptea Muzeelor - detalii aici! Din cate vad eu acest autobuz nu deserveste si zona in care se afla Muzeul Aviatiei... :(
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Noaptea Muzeelor la Muzeul Aviaţiei din Bucureşti

Mesajde Chev Celios pe 19 Mai 2012, 15:20

Da dar in acest an avem si liniile de noapte la dispozitie.Exista o linie care ajunge in zona.
Avatar utilizator
Chev Celios


Mesaje: 434
Membru din: 15 Iul 2010, 22:30

Re: Noaptea Muzeelor la Muzeul Aviaţiei din Bucureşti

Mesajde Daniel pe 20 Mai 2012, 06:37

Intr-un tarziu am ajuns si noi la Muzeul Aviatiei si va ofer imagini proaspete de la eveniment. Am ramas cu totii placut impresionati de ceea ce am vazut! A fost plin de vizitatori, si ei uimiti si fascinati de cele vazute. Atata bogatie de exponate ca in acest muzeu nu am mai vazut pe altundeva in materie de muzee tehnice. Din pacate ploaia puternica ne-a impiedicat sa fotografiem si sumedenia de exponate de afara, avioane, elicoptere si alte vehicule militare care au facut Istorie. Insa, gata cu vorba. Haideti sa vedem imaginile:

Mav 002.jpg
Foto: Daniel


Mav 006.jpg
Foto: Daniel


Mav 009.jpg
Foto: Daniel


Mav 010.jpg
Foto: Daniel


Mav 012.jpg
Foto: Daniel


Mav 018.jpg
Foto: Daniel


Mav 019.jpg
Foto: Daniel


Mav 024.jpg
Foto: Daniel


Mav 027.jpg
Foto: Daniel


Mav 032.jpg
Foto: Daniel


Mav 040.jpg
Foto: Daniel


Mav 042.jpg
Foto: Daniel


Mav 044.jpg
Foto: Daniel


Mav 046.jpg
Foto: Daniel


Mav 049.jpg
Foto: Daniel


Mav 050.jpg
Foto: Daniel


Mav 056.jpg
Foto: Daniel


Mav 060.jpg
Foto: Daniel


Mav 062.jpg
Foto: Daniel


Mav 063.jpg
Foto: Daniel


Mav 065.jpg
Foto: Daniel


Mav 068.jpg
Foto: Daniel


Mav 069.jpg
Foto: Daniel


Mav 070.jpg
Foto: Daniel


Mav 071.jpg
Foto: Daniel


Mav 072.jpg
Foto: Daniel


Mav 073.jpg
Foto: Daniel


Mav 080.jpg
Foto: Daniel


Mav 081.jpg
Foto: Daniel


Mav 083.jpg
Foto: Daniel


Mav 085.jpg
Foto: Daniel


Mav 086.jpg
Foto: Daniel


Portile muzeului au stat deschise pana catre dimineata, cand oboseala si ploiaia deasa au inceput sa mai alunge din vizitatori. Insa, si in aceste conditii au mai ramas destui curiosi prin salile frumoase ale acestui sanctuar al aviaticii.

Tin sa-i multumesc userului aripiromanesti pentru invitatia facuta si sper ca am contribuit si noi ca forum la promovarea acestui muzeu care merita tot respectul! Tin sa-mi cer scuze fata de colegul nostru de forum pentru ca am fost implicati fara voia noastra intr-un mic incident la muzeu, din cauza Sperminei, prietena lui Iasgay, care s-a plans unor jandarmi de faptul ca as fi injurat-o. Imi pare rau, dar eu nu am asemenea "obiceiuri". Cred ca ma confunda cu "iubitzelul" ei care s-a si batut cu o fata pasionata de trenuri (Didi), pentru ca unii nu se pot maturiza. Oricum sunt profund indignat de acuzele pe care mi le-a adus si tin sa precizez ca aceasta parasuta de Baragan, a insultat-o impreuna cu prietena ei pe Valentina si l-au agresat verbal pe Zofei ori de cate ori dadea nasul cu ei. Eu doar am pozat-o din intimplare cand faceam niste probe pentru aparat si de aici tot "conflictul". Asta este, va voi oferi si poza cu respectiva paragladina, despre care puteti gasi mai multe amanunte la LOC DE DAT CU CAPUL.

Spermina, o golanca si inculta.jpg
Foto: Daniel


Cu bine! :dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Noaptea Muzeelor la Muzeul Aviaţiei din Bucureşti

Mesajde Oana Valentina pe 20 Mai 2012, 11:41

Super pozele. ;)
A iesit bine in poza Spermina,zambea. :D :lol:
Avatar utilizator
Oana Valentina


Mesaje: 244
Membru din: 01 Iun 2011, 21:02
Localitate: Bucuresti/Craiova
Avertismente: 1

Re: Noaptea Muzeelor la Muzeul Aviaţiei din Bucureşti

Mesajde Daniel pe 20 Mai 2012, 13:38

Lasand de-o parte incidentul cu mahalagioaica asta, pot spune ca am ramas impresionat de colectia de uniforme absolut superba! Stiu ca ti-a palcut si tie una alba in mod special si am sa pun o poza cu ea. Chiar daca nu e prea reusit instantaneul, e o aminitire si o invitatie pentru cei care apreciaza asa ceva. Pana si Trifu a fost suptins uitandu-se cu admiratie la o alta uniforma. ;)

Mav 064.jpg
Foto: Daniel


Mav 066.jpg
Foto: Daniel


Mav 052.jpg
Foto: Daniel


:dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Noaptea Muzeelor la Muzeul Aviaţiei din Bucureşti

Mesajde Oana Valentina pe 23 Mai 2012, 19:27

Da da cea alba e super. :dance:
Mi se pare asa de eleganta.
Avatar utilizator
Oana Valentina


Mesaje: 244
Membru din: 01 Iun 2011, 21:02
Localitate: Bucuresti/Craiova
Avertismente: 1


Înapoi la TRANSPORT AERIAN / AVIATION

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki