Bunicii radarului (in imagini)!!!

Scris:
18 Iul 2010, 16:22
de Daniel
Salutari! Am primit recent, pentru cei interesati, cateva imagini, adunate de-a lungul timpului de un prieten pasinat de aviatie. Este vorba de o scurta evolutie a radarelor de-a lungul timpului. Sper sa va placa si sa contribuiti si voi, cei interesati cu informatii pe aceasta tema!
Sursa: Wikipedia
Re: Bunicii radarului (in imagini)!!!

Scris:
20 Iul 2010, 00:58
de Trifu22
si daca era un planor... mai auzeau ceva? poate scapa vre-un pilot un partz
Re: Bunicii radarului (in imagini)!!!

Scris:
20 Iul 2010, 01:11
de Bubu
Cred ca paraia urechelnitele alea la partzuri

Da daca trecea un avion cu pene? Falfaiau?

Re: Bunicii radarului (in imagini)!!!

Scris:
20 Iul 2010, 13:29
de Daniel
Indiferent ce se "intimpla" cand trecea vreun avion, in mod sigur ceva ceva se auzea. Sunt simpatice formele "'masinariilor" in cauza. Oamenii erau in perioada de pionierat, o perioada extrem de frumoasa, care a adus progresul. Asta chiar daca inventiile si inovatiile din acea perioada arata extrem de hilar pentru noi la o distanta de aproape un secol...

Re: Bunicii radarului (in imagini)!!!

Scris:
23 Iul 2013, 13:33
de belclaur
Nu uitati si depsre sistemele germane Wurzburg,Freya,Seetakt,Mammut,Jagdschlob.Initial Freya a aparut pentru dirijarea bombardierelor germane dupa ce "terminau"treaba peste canalul Manecii.Ele implicau trimiterea unui semnal de recunoastere si doua semnale radio paralele in care se "incadra"avionul pe directia aeroportului.E cam din topor spus dar am sa studiez din nou cartile de la scoala si am sa scriu in asa fel incat sa inteleaga toata lumea.