Proiect de creare de diorama TT

Proiect de creare de diorama TT

Mesajde kdlehel pe 13 Ian 2010, 16:57

Cu timpul as vrea sa fac o diorama destul de mare ce cere o investie foarte buna. In plan Mai intai am de gand sa iau cateva materiale. Am gandit ca as incepe cu cateva materiale electice. Am gandit ca daca fac ceva sa fac pe digital. Sigur o sa ma coaste destul de bine dar acest plan este destul de indelungat. Am gandit ca mai intai iau tot ce am nevoie ca sine case cladiri si asa mai departe. Am avut sine dar alea erau de profil tip U. Acuma osa iau tip I.

Am inceput cu un set de start cumparat digital control. In pachet contine urmatoarele lucruri: Telecomanda, sistem de preluare digi1, transformator, clips de alimentare, 2 decodoare pentru locomotive, manual si tot feluri de cabluri.
Avatar utilizator
kdlehel


Mesaje: 614
Membru din: 01 Noi 2009, 19:09
Localitate: Sandominic

Re: Proiect de creare de diorama TT

Mesajde Daniel pe 14 Ian 2010, 21:47

De abia astept primele imagini cu lucrul la aceasta diorama! Succes maxim! :dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Proiect de creare de diorama TT

Mesajde kdlehel pe 08 Noi 2010, 16:00

a inceput colectarea. Pimele pasuri am achizitionat cateva vagoane si o locomotiva Ludmilla.
Avatar utilizator
kdlehel


Mesaje: 614
Membru din: 01 Noi 2009, 19:09
Localitate: Sandominic

Re: Proiect de creare de diorama TT

Mesajde Daniel pe 08 Noi 2010, 19:18

De abia astept sa vad si primele poze. Iti urez succes in acest proiect! :clap: :clap: :clap:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Proiect de creare de diorama TT

Mesajde Cornel Grigore pe 09 Noi 2010, 22:37

UITE UN MODEL
Untitled.jpg
ARE LATIMEA DE 50 CM , IAR LUNGIMEA DE 2 M
SPER SA-TI PLACA :D
Toate cele bune !
Cornel Grigore


Mesaje: 489
Membru din: 29 Iul 2010, 12:45
Localitate: Buftea-IF,
Avertismente: 1

Re: Proiect de creare de diorama TT

Mesajde Daniel pe 09 Noi 2010, 23:10

Draga Cornel, schita realizata de tine, chiar si la scara TT este extrem de meschina. Bineniteles ca ce ai propus tu se preteaza la cineva care nu dispune de suficient spatiu, dar va pierde la capitolul geometrie, ajungand la compromisuri de nedorit in modelismul adevarat, caz in care eu unul as alege scara Z. Lehel dupa cate stiu dispune de un spatiu generos pentru viitoarea diorama. Spre exemplu, as propune o curba cu o raza generoasa - practic "latimea" dioarmei lui ar putea avea si 2m - iti dai seama ca la asa dimensiuni poate folosi sine flexibile si calcula curbe apropiate de realitate ;)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Proiect de creare de diorama TT

Mesajde kdlehel pe 10 Ian 2011, 13:53

Locul de care dispun la pod deasupra camerei este destul de mare. Latimea totala este cam peste 8 metri si lungimea peste 10m. La mine o diorama nu este numai ceva unde trenurile se invart in jur. La mine este importanta fuctionalitatea lor ca sa care ceva, sa faca incarcari, descarcari, o activitate functionala totala. Eu sunt cu marfarele care sunt mai importante si mai interesante decat traficul de persoane. Momentan am aproape 30 vagoane cu locomotive si urmeaza sa cumpar si alte chestii. Oricum este necesara izolatia podului total ca sa fie mai calduros in casa pe timp de iarna. Am deja idei si cu incetul o sa planinfic si o sa colectez materialele ce imi trebuie. Oricum in vara asta izolatia trebuie facuta. Urmeaza creearea peretilor. Asta nu-i mare lucru, ca tot trebuie sa fie si el izolat. Dupa aceea voi lua 2 geamuri de acoperis ca sa am sursa de lumina destula. Restul or sa fie cu incetul. Numai sanatatate sa avem!
Avatar utilizator
kdlehel


Mesaje: 614
Membru din: 01 Noi 2009, 19:09
Localitate: Sandominic

Re: Proiect de creare de diorama TT

Mesajde mikeattila pe 12 Ian 2011, 20:54

Cred in taria ta de caracter si stiu de ce esti in stare privind constructia de diorame la scara TT. Acum ca ai de toate bafta multa si sa vedem si noi ceva facut de tine. Daca ai nevoie de ceva pot sa ma contactezi si te ajut cu placere.
Avatar utilizator
mikeattila


Mesaje: 95
Membru din: 22 Iun 2010, 20:06
Localitate: Tg.Secuiesc Jud.Covasna

Re: Proiect de creare de diorama TT

Mesajde Daniel pe 12 Ian 2011, 21:12

De abia astept sa vedem cum diorama lui Lehel va prinde contur. Stiu ca e un tip atent la detalii si extrem de serios, poate cel mai serios om pe care l-am cunoscut in ultimii ani. Spor la treaba Lehel! :dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1


ÃŽnapoi la Alte scari / Other scales: TT (1:120) "12mm" / N (1:160) "9mm" / Z (1:220) "6mm" / etc.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki