FOTODIODA

Inventii, inovatii, descoperiri tehnice.

FOTODIODA

Mesajde Cornel Grigore pe 20 Apr 2012, 21:01

DEFINITIE

Fotodioda este un dispozitiv optoelectonic fabricat dintr-o jonctiune pn fotosensibila sau un contact metalic :| semiconductor fotosensibil,utilizate totdeauna în regim de polarizare inversa, deoarece în acest regim se poate fructifica în conditii optime influenta fluxului luminos asupra curentului prin dispozitiv

CONSTRUCTIE
Constructia fotodiodei asigura ca partea cea mai mare a fotonilor radiatiei incidente sa patrunda pâna în regiunea jonctiunii p-n, unde, fiind absorbiti,pot crea perechi de electro-gol care sunt purtatori suplimentari fata de concentratia de echilibru.Numai fotonii care au energia hv mai mare sau cel putin egala cu largimea Eg a benzii interzise vor fi capabili sa produca saltul electronilor din banda de valenta în cea de conductie adica sa duca la formarea de perechi electron-gol. Capsula fotodiodei prezinta o fanta transparenta, sub forma unei ferestre sau a unei lentile, care permite patrunderea luminii catre jonctiunea pn

28.jpg
1



IDENTIFICAREA TERMINALELOR SI VERIFICAREA FOTODIODEI
- La fotodiode, terminalul mai lung este Anodul (+), iar terminalul mai scurt este Catodul (-) - La fotodiodele în capsula metalica terminalul de lânga cheita este Anodul (+) - La fotodiodele în capsula de plastic transparent electrodul mai subtire este Anodul (+) Identificarea terminalelor fotodiodei dupa forma capsulei

41.jpg
2



42.jpg
3



FUNCTIONAREA SI CONECTAREA ÃŽN CIRCUIT A FOTODIODEI
Curentul prin dioda creste proportional cu intensitatea luminii.Când jonctiunea nu este luminata, curentul este aproape neglijabil si se numeste curent de întuneric (ID).In cataloage de fotodiode se indica curentul de scurtcircuit Isc deoarece fotodioda se comporta ca o sursa de curent.La conectarea în circuit, fotodioda se conecteaza întotdeauna în serie cu un rezistor care limiteaza curentul prin fotodioda.


43.jpg
4


Sper ca va placut!
Toate cele bune !
Cornel Grigore


Mesaje: 489
Membru din: 29 Iul 2010, 12:45
Localitate: Buftea-IF,
Avertismente: 1

Re: FOTODIODA

Mesajde Andrei Irimescu pe 20 Apr 2012, 22:01

Eu zic ca trebuie sa precizezi si sursa.Parca a fost prea frumos pana sa o dai cu bata-n balta cu acel ,,va placut`` :lol: Acest lucru m-a facut sa cred ca articolul nu a fost scris de tine,si sunt 99.99% convins ca am dreptate :).In rest,toate bune si frumoase :clap:
Andrei Irimescu


Mesaje: 1467
Membru din: 06 Ian 2011, 22:37

Re: FOTODIODA

Mesajde Cornel Grigore pe 20 Apr 2012, 22:25

aceea e amestecatura cu ce stiam eu si putin din cartea mea de electrotehnica si acea chestie cu:v-a placut ,anscris-o asa ca sa par si eu mai poetic ;)
Toate cele bune !
Cornel Grigore


Mesaje: 489
Membru din: 29 Iul 2010, 12:45
Localitate: Buftea-IF,
Avertismente: 1

Re: FOTODIODA

Mesajde zofei.2006 pe 21 Apr 2012, 02:37

AndreiCFRBucuresti scrie:Eu zic ca trebuie sa precizezi si sursa.Parca a fost prea frumos pana sa o dai cu bata-n balta cu acel ,,va placut`` :lol: Acest lucru m-a facut sa cred ca articolul nu a fost scris de tine,si sunt 99.99% convins ca am dreptate :).In rest,toate bune si frumoase :clap:


Ai uitat de marele plagiator al forumului, marele anti copy-paste trifu22, care face la fel.
English/French on PM!

Imagine Imagine
Equinoxe

Trance does not lead to drugs. It is the drug.
It's a way of sharing your deepest emotions with others.
Avatar utilizator
zofei.2006


Mesaje: 2581
Membru din: 15 Iul 2010, 21:33
Localitate: Mogosoaia, Linia CF 700, km 11+400
Avertismente: 16


ÃŽnapoi la MINITEHNICUS

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki