Consumul locomotivelor cu aburi pe ecartament îngust?

Consumul locomotivelor cu aburi pe ecartament îngust?

Mesajde Rudolf pe 13 Sep 2012, 08:21

Noi de la asociaţia DAO Hunedoara facem un studiu de fezabilitate pentru reconstrucţia liniei cu ecartament îngust Hunedoara-Govăjdia-Retişoara(Ghelari) şi dorim să aflăm cam ce consum au locomotivele cu aburi Reşiţa 0-8-0T (gen Crişcior 5) sau orce alt tip de locomotivă pe ecartament de 760mm? Cantitatea de apă şi combustibil/km? Ne poate spune cineva? Luând în considerare şi greutatea trenului de 60T(trei vagoane şi locomotiva)+pasageri, Înclinația maximă pe linia curentă era de 27‰ iar înclinația maximă în stații era de 25‰, raza minimă la curbe era de 50m pe linia curentă și 40m în stații
Imagine
Avatar utilizator
Rudolf


Mesaje: 18
Membru din: 25 Dec 2010, 22:26

Re: Consumul locomotivelor cu aburi pe ecartament îngust?

Mesajde Daniel pe 14 Sep 2012, 13:49

Sincer m-ai blocat cu treaba asta. Poate daca are timp Trifu sa faca un calcul ca el are rabdare la asa ceva. Nu cred ca te pot ajuta. :think:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Consumul locomotivelor cu aburi pe ecartament îngust?

Mesajde Bogdaniss pe 01 Feb 2013, 16:23

Buna Ziua! In primul rand vreau sa-mi cer scuze ca scriu asa de tarziu fata de cand ati postat mesasjul dar sunt nou pe acest forum. Referitor la problema ridicata de dumneavoastra in legatura cu consumul unei locomotive cu aburi de aceste dimensiuni cred ca ar fi intresant sa faceti o excursie la Viseu unde circula locomotive de genul asta ("ELVETIA", "MARIUTA", "BAVARIA") doar ca acestea sunt "alimentate" cu lemne (intr-adevar principala activitate a CFF Viseu este transportul materialului lemnos). Eu si familia am petrecut 4 zile de concediu vara trecuta acolo (evdent motivul principal fiind plimbarea cu "mocanita") si la unul din drumuri, in statia Paltin (km 21) am intrat in vorba cu mecanicul locomotivei care a fost extrem de comunicativ. Deci sunt mai mult decat convins ca daca ati merge pana acolo veti veni acasa cu un bagaj de informatii foarte bogat. Eu cred ca merita incercat.
P.S. Apreciez enorm ideea de a reface acest traseu si va felicit chiar si numai pentru idee! Sa speram ca intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat ne vom "da" cu mocanita si la Hunedoara! :pray: :dance:
Bogdaniss


Mesaje: 1
Membru din: 29 Mai 2012, 12:07
Localitate: Sebes - Alba

Re: Consumul locomotivelor cu aburi pe ecartament îngust?

Mesajde Daniel pe 01 Feb 2013, 22:52

Bine ai venit la noi pe forum! Nu am fost niciodata pe valea Vaser-ului, insa imi doresc sa ajung intr-o buna zi si pe acolo. Au si mocanitele farmecul lor. ;)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Consumul locomotivelor cu aburi pe ecartament îngust?

Mesajde Trifu22 pe 02 Feb 2013, 12:05

Pentru a putea face un calcul estimativ, am nevoie sa stiu:
Suprafata gratarului
Suprafata de incalzire
Timbrul cazanului (presiune)
Puterea la roata (in Cai Putere sau Kilowatt)
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
âš¡âš¡âš¡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ âš¡âš¡âš¡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14


ÃŽnapoi la CAI FERATE INGUSTE / NARROW GAUGE RAILWAYS

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki