Imagini cu garile Bucurestiului

Re: Imagini cu garile Bucurestiului

Mesajde COSTACHE MIHAIL pe 29 Dec 2011, 20:52

Cum sa ma supar? Am si niste poze cu Gara Bucuresti Cotroceni.


Amplasarea Garii Cotroceni in Bucuresti. De fapt se vad mai multe gari unde sunt amplasate ,in prima poza
Imagine
In poza aceasta, Gara Cotroceni este situata in locul in care am pus bulina neagra pe harta, de fapt este un nasture pus, spre a se cunoaste locul in care este amplasata gara
Imagine



Duminica 4 octombrie 2009, impreuna cu doi prieteni, am facut o calatorie la Gara Bucuresti Cotroceni, pentru a o vedea si a o poza. Drumul a fost o adevarata aventura, dar trebuia facut un reportaj si despre aceasta gara, ca maine , cine stie! O mai fi n-o mai fi! Asadar, am ales o zi ploioasa, fara sa vreau, nu mai plouase de 3 saptamani, asta a fost norocul nostru,ceea ce ne-a ingreunat si mai mult calatoria, dupa ce ca drumul este necirculat , pustiu, unde exista doar baraci din cartoane si placaje in care locuiesc tigani care se incalzeau cu cauciucuri, in care cainii sunt stapanii acelei zone, am avut parte si de un drum mocirlos, de la ploaia rece care umpluse toate gropile. La un moment dat, chiar ca nu mai aveai pe unde sa mai treci! Pe calea ferata nu se putea trece. Erau numai balarii!Si sa nu mai zic de peisajul dezolant cu linii si traverse scoase! La inceput cand am intrat pe drumul spre calea farata spre a ajunge la gara, am fost intampinati de o ceata de maidanezi
Imagine
Apoi o rampa dezafectata, in care cativa tigani isi facusera o baraca, o sandrama, in care locuiau. Era doar inceputul!
Imagine
Iata si linia pe care nu se poate merge, din cauza balariilor, dar cu toate acestea, este inca functionala! La doua saptamani pe aici mai trece cate un tren marfar!
Imagine
Daca pe linie nu se putea merge, pe drumul pe care erau odata linii, nici atat! Baltoace si noroi!
Imagine
Traversele scoase si asezate cu grija gramezi, gramezi, iti aminteau de liniile de cale ferata, care existau , si care acum sunt duse la fier vechi
Imagine
In spatele traverselor, se vad locuintele tiganilor, care la aparitia noastra s-au oprit din treburile care le aveau, pentru a ne privi mirati pe noi, ca trecem prin "satul" lor. Am pozat doar baracile. Cum puteam poza tiganii in timp ce ei ne priveau?
Imagine
Cainii ne tot dadeau tarcoale. In spate, alte sandramale ale tiganilor
Imagine
Sandramalele tiganilor mascate dupa traversele de cale ferata erau tot mai multe! Saraci, saraci, dar parabolicele nu le lipsesc!
Imagine
Drumul e la fel de prost, traversele aranjate gramezi, gramezi, cam la o distanta de 30 de m
Imagine
Dupa un morman de traverse am vazut si un vagon de marfa rasturnat si descompus
Imagine
Dar, incet, incet, ne apropiem de gara, care apare pe partea stanga
Imagine
Iata si biata gara, incorsetata de balarii destul de inalte
Imagine
Din cele 7-8 linii, mai sunt numai 2, dar si acestea distantate, intrucat o linie dintre cele 2 existente, a fost scoasa
Imagine
Cladirea
Imagine
Inchei acest reportaj plin de peripetii cu aceasta imagine a garii.
Imagine
Avatar utilizator
COSTACHE MIHAIL


Mesaje: 418
Membru din: 17 Sep 2010, 16:56
Localitate: Bucuresti

Re: Imagini cu garile Bucurestiului

Mesajde COSTACHE MIHAIL pe 30 Dec 2011, 20:59

Gara Targovistei a fost data in exploatare la 15/27 noiembrie 1870, cu prilejul deschiderii provizorii a caii ferate Bucuresti-Ploiesti, dar inaugurarea oficiala a avut loc la 1/13 septembrie 1872, odata cu deschiderea si altor linii feroviare.
Imagine
Gara Targovistei a preluat acest nume de la Calea Targovistei, situata pe una din laturile garii. Dupa terminarea Razboiului de Independenta, in amintirea luptei pentru reduta Grivita, Calea Targovistei si-a schimbat denumirea in Calea Grivitei, denumire pastrata pana astazi. De asemeni, si Gara Targovistei, in anul 1888, si-a schimbat denumirea in Gara de Nord, denumire care si aceasta este pastrata pana in zilele de astazi
Imagine


Gara de Nord din Bucuresti, este situata in sectorul 1 , in Piata Garii de Nord nr. 1.Este cea mai mare statie de cale ferata din Bucuresti si din tara. Are nu mai putin de 14 linii. Liniile 1-4 sunt folosite de regula pentru trenurile care duc la Pitesti si Craiova. Liniile 5-8 de regula folosesc la circulatia trenurilor care duc spre Brasov sau Buzau, liniile 9-12 sunt tranzitate de trenurile spre litoral. Linia 13 este folosita numai pentru trenurile expres Henri Coanda Otopeni, iar linia 14, pentru locomotivele care rebruseaza pentru a intra in depoul de locomotive.
Imagine
In ultimii ani, si in aceasta gara, s-au redus nr. de trenuri si de calatori. Intre orele 00:00 si 4:oo dimineata, gara este inchisa pentru curatenie. Persoanele aflate in gara in acest interval, sunt rugate sa stea in salile de asteptare ale garii, iar daca trebuie sa strabata peroanele, sunt invitate sa o faca cu atentie, pentru a nu trece prin locurile pe unde s-a spalat si inca nu s-a uscat. In gara se gasesc foarte multe tonete de vanzari ziare, reviste, precum si foarte multe fast-fooduri, precum si un Mc Donald's. In toata gara nu se gaseste nici o tasnitoare de apa, fapt pentru care calatorul care asteapta trenul este nevoit sa cumpere apa, la un pret destul de ridicat.
Imagine
Gara de Nord, are mai multe intrari. Iata intrarea dinspre B-dul Dinicu Golescu:
Imagine
Iata si intrarea dinspre Calea Grivitei
Imagine
Si intrarea principala, <LA COLOANE>, asa cum obisnuim noi sa ii spunem
Imagine
Pozele din acest mesaj,le-am facut vineri 28 august 2009, iata si o fantana arteziana, din mijlocul strazii, la una din intrarile in gara.
Imagine
Si inchei acest minireportaj, cu o imagine facuta de pe unul din peroanele garii.
Imagine
Avatar utilizator
COSTACHE MIHAIL


Mesaje: 418
Membru din: 17 Sep 2010, 16:56
Localitate: Bucuresti

Re: Imagini cu garile Bucurestiului

Mesajde COSTACHE MIHAIL pe 31 Dec 2011, 12:30

Gara de Nord. Poza este preluata din cartea Bucuresti de la A la Z, aparuta in anul 1072. Este facuta din Palatul C.F.R.
Imagine


O poza de arhiva preluata dintr-un vagon Regiotrans
Imagine

Gara de Nord, o poza din exterior si alta din interior, poze preluate din filmul Visul lui Tanase, anul 1938
Imagine
##########################
Imagine


Fotografii de arhiva cu cladirea Garii de Nord, din exterior. Sursa: http://www.flickr.com/
Piata Garii de Nord. Anul 1976
Imagine
Intrarea principala La Coloane. Anul 1973
Imagine
Anul 1968. Fotografia este facuta din Palatul C.F.R. Se vede si parcul aflat intre gara si palat
Imagine
Piata Garii de Nord, anul 1960. Cladirea Garii de Nord se afla in stanga pozei.
Imagine
Avatar utilizator
COSTACHE MIHAIL


Mesaje: 418
Membru din: 17 Sep 2010, 16:56
Localitate: Bucuresti

Anterior

ÃŽnapoi la Gari din Muntenia / Rail stations from Muntenia

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki