Ajutor selectie locomotive si vagoane

Discutii pe orice alta tema.

Ajutor selectie locomotive si vagoane

Mesajde andreysc7 pe 28 Iul 2017, 23:38

Salut :)

Revin cu o rugaminte dupa cativa de la ultima logare. Ultima data stiu ca m-ati ajutat cu niste termeni din domeniu, eu fiind grafician 3D si nu ma pricep la trenuri. Intre timp am crescut, m-am tinut de grafica, m-am intors in Ro si mi-am deschis un mic studio in domeniul IT. Asta a fost o scurta paranteza. Peste o luna si umpic o sa incepem un proiect nou, pentru un client. O sa lucram la un joc pentru platformele mobile si vor fi niste trenuri acolo :) . Mi s-au cerut urmatoarele

- 15 locomotive : 11 mai noi si 4 clasice
- 15 vagoane : 4 de calatori si 10 de marfa si o platforma

Ma puteti ajuta cu aceasta selectie va rog ? M-ar interesa "perlele" locomotivelor daca pot zice asa. Si nu neaparat cele mai bune, insa sa fie cat mai diferite intre ele. As avea nevoie doar de nume, ca in rest ma descurc o sa caut poze de referinta.

Multumesc frumos :) . Daca ar veni fiecare cu cate o lista , as fi foarte incantat . La final, dupa ce jocul va fi lansat, o sa postez ceea ce am facut :D . Pana atunci, nu o sa am voie :)
andreysc7


Mesaje: 5
Membru din: 15 Ian 2014, 16:56

Re: Ajutor selectie locomotive si vagoane

Mesajde Kilo pe 29 Iul 2017, 11:38

Salutare si bine ai revenit pe forum! :)

Zic sa incepem cu vagoanele de marfa, ca acolo este mai multa varietate :D Dupa fiecare model voi posta un link catre o poza:

Fals - Poza
Eacs - Poza
Uagps - Poza
Ucs - Poza
Rils - Poza
Gbs - Poza
Gags - La fel ca Gbs, doar ca mai mare si mai patratos: Poza
Habbiins - Unul dintre vagoanele care au inceput sa inlocuiasca seria G :Poza
Faccpps - Circula pe la noi in doua versiuni: Poza1 Poza2
Tadgs - Al nemtilor, da' circula si pe la noi: Poza


Acum, platforma: Ma gandesc ca cele mai bune variante ar fi Ks si Rgs. Eu as merge mai mult pe Rgs.

La vagoane de calatori deja e belea mare: Sunt o gramada de serii de vagoane mai noi sau mai vechi, fiecare cu propriile clasa 1, 2, dormitoare si cusete. Dintre acestea, eu le favorizez pe urmatoarele:

Seria AVA200: Sunt vreo 5 scheme de vopsire, dar cred ca cele mai reusite au fost cea albastra si cea rosie cu dunga, dar si cea gri este de luat in seama.

Supraetajatele modernizate: Nu sunt cele mai comode, dar zic ca arata destul de ok: http://www.vagonweb.cz/fotogalerie/foto/201202/1b.jpg

Dormitorul 71-70. Ca design mi se pare unul dintre cele mai reusite.


Sa trecem la locomotive:

Cele noi:
Seria Softronic Phoenixâ„¢: Tricolora si Pasarea Phoenix
Dieselurile modernizate de EMDâ„¢ 920, 1227 si, cele in schema clasica
Ca alte electrice, Delfinele sunt vopsite intr-o schema faina.
Locomotiva 147 merge la perfectie cu vagoanele AVA200 albastre: Poza1, Poza2. Din pacate nu sunt foarte multe poze cu aceasta locomotiva, dar ma gandesc ca cele doua poze ar fi destul pentru a crea o schema de vopsire.
LE5100-EPS care se murdarea extrem de repede datorita capetelor vopsite in alb :lol:
Seria 47 a CFR Marfa si cea a DBSR

Cat despre cele vechi/clasice:
105, nu se pune problema :lol:
Un EC
Si doua mai "Speciale": O Didina si 060-EB. Ca aspect exterior semana cu oricare dintre electricele mari, doar ca avea numarul 060-EB-001. Pentru a va face o idee despre schema de vopsire, aveti aici o poza cu o macheta: http://www.amintiriferoviare.com/media/images/1_26_2162amtr10011.jpg

Sper ca v-am fost de ajutor si daca mai aveti nevoie de ceva intrebati-ma linistit ;)
Ultima oară modificat de Kilo pe 29 Iul 2017, 14:06, modificat de 2 ori în total.
Mecanic: Alo, Gorju'! Semnalul de intrare face ca pomul de craciun!
IDM Targu-Jiu: Pai incearca si tu sa-l prinzi pe liber.
Avatar utilizator
Kilo


Mesaje: 51
Membru din: 12 Mar 2013, 18:56

Re: Ajutor selectie locomotive si vagoane

Mesajde andreysc7 pe 29 Iul 2017, 13:06

Mersi fain ... insa imi cer scuze ca nu am precizat un detaliu ... NU e neaparat nevoie sa fie doar din Romania. Preferabil sa fie ceva de prin lumea intreaga. Vagoanele cred ca vor ramane cele mentionate, eventual poate o sa mai schimb 1-2 dar lista e faina ... La locomotive insa ar fi fain sa fie un mix de pe fiecare continent. Insa nu trenuri de gen TGV sau altele ... pentru ca noi la locmotive o sa punem tot felul de vagoane si na , la un TGV ma gandesc ca ar arata ciudat :lol:

PS : Sunt constient ca nu se vor potrivi pe sine, insa le adaptam :). Ma intereseaza mai mult partea de aspect decat cea tehnica :)
andreysc7


Mesaje: 5
Membru din: 15 Ian 2014, 16:56


ÃŽnapoi la DISCUTII DIVERSE

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki