Mag 400 Toplita Brasov Bretcu in Trainz

Mag 400 Toplita Brasov Bretcu in Trainz

Mesajde kdlehel pe 09 Dec 2010, 14:04

In mare secret se afla sub creare ruta reala toplita brasov bretcu. Secretul pana aici a fost ca acuma duvul proiectul nostru co cooperarea si coordonarea unei membru care si acuma lucreaza la cfr cu un grad superior.
Creaera terenului este destul de complicata unde se dolosesc dem uri (Digital Elevation Model) si alte neme geologice ca geotiff raster map, vector route si Utm ce insemna universal traverse mercator ce este baza trainzului daca e vorba de obiecte sau texturi in trainz.
Programele folosite: Licenta trainz 2009 pret:110ron
licenta TranzDem trainz edition. pret:22Euro
Harti: Nasa Shuttle Radar Topology Mission: mi demult a fost scanat suprafata pamantului pentru date ce era mai demult planificat de a fi folosit pentru noua generatie de rachete dar a fost abandonat proiectul si momentan este folosit pentru crearea hartilor in jocuri diferite ca shootere sau crearea terenurilor pentru diferite simulatoare. link site:http://dds.cr.usgs.gov/srtm/version2_1/SRTM3/Eurasia/
Google earth cu setari si avansare cu patchuri pentru vizualizarea liniilor de cai ferate.

Cateva indicii pentru alegerea terenurilor.

Cordinate nord si est. navigare, si selectarea coordinatelor. Crearea placemarcurilor si salvarea lor in difeite formate ce este imperativ pentru referentierea imaginilor. Salvarea imaginilor ce este baza crearii unei linii.

programul tranzdem vine cu manual detaliat in total cam 70 pagini scris cu exceptii de geologie si cartografiere si cava bazee in functionarea trainzului si cum acceseaza trainzul datele create.

procese de creare: deschiderea dem ului in trainz. insertrtarea UTM urilor ce se creaza din imagini din earth cu placemark.

in harta apar imaginile create pus pe teren. Un alt pas este crearea vector route ului care cu o linie albastra arata unde se afla calea ferata. asta se face iar cu placemark avasat ce pune jos linii. se salveaza si ala se poate inserta direct pe ruta.

Important! trebuie ales numai terenul si taiat din el daca este prea mare. Tile uri deci 4km patrat un tile deci se poate crea foarte mult ce este posibil ca trainzul nu poate sa proceseze corect. Daca totul merge bine programul creaza datele necesare ce trebuie adaugat cu content manager ca content nou. Ruta va fi generat si marcat unde vine linia. moemntan aceasta rute are peste 3 mii de tile uri. Acuma am scos cateva ce este departe de linia ca sa salveze Frame rate.

Ce primiti cu astea ruta reala ce trebuie populat co obiecte si alte lucruri trebuie creat ca sa fie viu si atunci aveti un teren o luma foarte buna ce este aproape reala.

Daca a meritat banii pus pe el? raspunsul da pentru rute si lume reala atata merita. Curand vin cu poze.
Avatar utilizator
kdlehel


Mesaje: 614
Membru din: 01 Noi 2009, 19:09
Localitate: Sandominic

Re: Mag 400 Toplita Brasov Bretcu in Trainz

Mesajde Daniel pe 10 Dec 2010, 12:50

Din ceea ce ai spus, conchid ca este o ruta de exceptie, si de ce nu, poate prima ruta realista ca morfologie din Romania din toate simulatoarele. Sper ca ne vei oferi si cateva printuri din ruta, daca se poate si tin sa felicit inca de pe acum intreaga echipa care lucreaza la aceasta minunatie 3D! :clap: :clap: :clap:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Mag 400 Toplita Brasov Bretcu in Trainz

Mesajde kdlehel pe 11 Dec 2010, 22:26

multumesc Daniel: iata si pozele sau printuri. Atentie pozele pot fi mari.

kdlehel_20101102_0007.jpg

kdlehel_20101102_0000.jpg

kdlehel_20101125_0000.jpg
Avatar utilizator
kdlehel


Mesaje: 614
Membru din: 01 Noi 2009, 19:09
Localitate: Sandominic

Re: Mag 400 Toplita Brasov Bretcu in Trainz

Mesajde kdlehel pe 11 Dec 2010, 22:30

multumesc Daniel: iata si pozele sau printuri. Atentie pozele pot fi mari.
kdlehel_20101127_0000.jpg

kdlehel_20101127_0010.jpg
kdlehel_20101127_0004.jpg

kdlehel_20101204_0004.jpg

kdlehel_20101204_0005.jpg

kdlehel_20101127_0001.jpg

kdlehel_20101204_0000.jpg


Cm asa arata. Cand mai am chef mai umblu cu el.
Avatar utilizator
kdlehel


Mesaje: 614
Membru din: 01 Noi 2009, 19:09
Localitate: Sandominic

Re: Mag 400 Toplita Brasov Bretcu in Trainz

Mesajde mikeattila pe 11 Ian 2011, 19:39

Pasiunea nu intodeauna este deajuns ca sa faci un lucru bun, mai trebuie si un pic de cunostinte feroviare asa cum ai aratat cu demul folosit in crearea de rute reale in trainz. Felicitari si tine tot asa!
Avatar utilizator
mikeattila


Mesaje: 95
Membru din: 22 Iun 2010, 20:06
Localitate: Tg.Secuiesc Jud.Covasna

Re: Mag 400 Toplita Brasov Bretcu in Trainz

Mesajde kdlehel pe 11 Ian 2011, 19:40

multumesc mult.
Avatar utilizator
kdlehel


Mesaje: 614
Membru din: 01 Noi 2009, 19:09
Localitate: Sandominic

Re: Mag 400 Toplita Brasov Bretcu in Trainz

Mesajde Daniel pe 11 Ian 2011, 22:19

Lehel este unul din maestrii simulatoarelor, asa ca tot ce face el este de calitate. Am incredere si-i urez si eu suces! :clap: :clap: :clap:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Mag 400 Toplita Brasov Bretcu in Trainz

Mesajde kdlehel pe 25 Ian 2011, 15:01

multumesc Daniel. tot ce fac cu proiectele astea o parte este al railnet.ro ului.
Avatar utilizator
kdlehel


Mesaje: 614
Membru din: 01 Noi 2009, 19:09
Localitate: Sandominic

Re: Mag 400 Toplita Brasov Bretcu in Trainz

Mesajde mariuscfr41 pe 15 Feb 2011, 00:00

@Daniel Sper sa nu te superi pe mine dar tin sa te contrazic, am vazut rute mult mai ingrijite facute de oameni care nu se considera deloc maestrii :P Asa cum a zis si mikeattila "Pasiunea nu intodeauna este deajuns ca sa faci un lucru bun"

@kdlehel, incearca sa folosesti alte sine, alea built-in sunt extrem de slabe. Ai mare grija la catenara, cam amesteci firele. In curbe catenara se pune cu brate "long" pe exteriorul curbei si "short" pe interior, nu variaza bratele decat in linie dreapta. Incearca sa folosesti obiecte mai de calitate, cele built-in sunt slabe si strica aspectul rutei !
mariuscfr41


Mesaje: 39
Membru din: 10 Feb 2011, 10:47
Localitate: Bucuresti

Re: Mag 400 Toplita Brasov Bretcu in Trainz

Mesajde Daniel pe 15 Feb 2011, 03:16

Marius, din pacate multe din obiectele romanesti nu sunt finisate si au erori (bug-uri). Multe erori sunt la textura asa cum am patit si eu cand am creat anumite obiecte, nu de alta dar uneori din graba ajungi sa mai uiti una alta. Uneori este mai bine sa le folosesti pe cele din joc pentru ca sunt mai "sigure" chiar daca nu arata la fel de realist sau "CFR-ist". Oricum succes tuturor! :dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Mag 400 Toplita Brasov Bretcu in Trainz

Mesajde mariuscfr41 pe 22 Feb 2011, 13:19

Daniel scrie:Marius, din pacate multe din obiectele romanesti nu sunt finisate si au erori (bug-uri). Multe erori sunt la textura asa cum am patit si eu cand am creat anumite obiecte, nu de alta dar uneori din graba ajungi sa mai uiti una alta. Uneori este mai bine sa le folosesti pe cele din joc pentru ca sunt mai "sigure" chiar daca nu arata la fel de realist sau "CFR-ist". Oricum succes tuturor! :dance:


Daniel, eu am cam toate rutele romanesti publicate (si chiar si unele nepublicate :lol: ) care sunt pline de obiecte romanesti, poloneze, cehesti, ruse etc si nu am nicio problema cu ele. Prea rare sunt cazurile in care obiectul este atat de buguit incat iti iese din joc sau mai stiu ce din cauza lui. De cele mai multe ori cand se intampla asta este din cauza posibilitatilor reduse ale calculatorului in rapot cu gradul de incarcare cu obiecte al rutei. Sau daca de exemplu bagi intr-o versiune inferioara un obiect destinat unei versiuni superioare (am patit asta cu niste poduri de la rusi pe care a trebuit sa le "manaresc" sa mearga in 2009, ele erau pentru 2010)

Si cu asta am incheiat cu offtopicul, sa nu deraiem discutia si sa-l lasam pe kdlehel sa-si prezinte munca in continuare :P
mariuscfr41


Mesaje: 39
Membru din: 10 Feb 2011, 10:47
Localitate: Bucuresti

Re: Mag 400 Toplita Brasov Bretcu in Trainz

Mesajde Daniel pe 22 Feb 2011, 13:24

Mai nu situ ce sa zic. De obicei obiectele pentru versiuni superioare nu le introduc in joc. De asta cred ca este important ca fiecare site care publica noutati sa precizeze si pentru ce versiuni sunt realizate. Poate ai dreptate cu posibilitatile masinii, de cele mai multe ori asa este. Doar ca unele obiecte chiar sunt prost realizate - iti indica in Content Manager clar ca sunt fie faulty fie missing dependencies. Cred ca iniante de a le folosi pe o ruta trebuiesc trecute prin filtrul jocului si care nu e oke - out! Cat despre rute, este de apreciat efortul fiecaruia de a crea ceva - cred ca asta este important, mai ales ca majoritatea "consumatorilor" de Trainz se bucura sa alerge pe ele, indiferent ce si cum. ;)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Mag 400 Toplita Brasov Bretcu in Trainz

Mesajde mariuscfr41 pe 22 Feb 2011, 13:27

Ai dreptate...dar cele cu missing dependincies le poti rezolva , gasind kuidurile lipsa. De obicei daca ai missing dependincies nici nu ti se vede obiectul in joc :)
mariuscfr41


Mesaje: 39
Membru din: 10 Feb 2011, 10:47
Localitate: Bucuresti

Re: Mag 400 Toplita Brasov Bretcu in Trainz

Mesajde Daniel pe 22 Feb 2011, 13:29

Am incercat sa caut dependintele dar nu stiu cum, uneori mi s-a blocat jocul - nu stiu ce poate avea, dar cred ca la multe cautarea manuala este solutia cea mai sigura, si daca nici asa nu le gasesc, renunt. :(
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Mag 400 Toplita Brasov Bretcu in Trainz

Mesajde mariuscfr41 pe 22 Feb 2011, 13:32

Iti stau la dispozitie pentru orice problema o ai cu TRS-ul ... 8-)
mariuscfr41


Mesaje: 39
Membru din: 10 Feb 2011, 10:47
Localitate: Bucuresti

Re: Mag 400 Toplita Brasov Bretcu in Trainz

Mesajde kdlehel pe 22 Feb 2011, 14:39

eu fc ruta cum pot. terenul este dat cu tranzdem. eu nu ma bag sa caut dependente conform kuidurilor (din cauza ca nu traiesc atata ca sa caut kuid in durata vietii mele) si fac rute ce am. In zilele astea este probleme cu traizul ca multi au semnalat interesante eroroi unde numai reinstalarea jocului este de ajutor. ruta oricum sa avansat destul de mult. Este prima data cand fac o ruta si marius degeaba astepti din prima sa fie o ruta exact clara ca realitatea. in 2 zile nu fac 70 de km complet detaliat.

despre obiecte tic cfr majoritatea este varza. Mai sunt cateva modelist mai buni ca Chirilescu Andrei si inca cateva persoane in incinta trainzro.com sau pe rrt grup. eu creezi din ce am. Ruta trebuie sa fie cumva asa realizat sa apara limita de obiect ce afecteza fps ul. Si oricum lucrez cu el cand am timp si chef. daca fac sandominicul in 5 ani atunci in 5 ani va fi gata si azi. Mai sunt si alte avansari unde nu am lucrat. Nu ma consider profesionist si trebuie sa intelegeti ca fac cum pot. E usori sa creezi o lume virtula decat una reala asta e diferenta. deci mai e de lucru.
Avatar utilizator
kdlehel


Mesaje: 614
Membru din: 01 Noi 2009, 19:09
Localitate: Sandominic

Re: Mag 400 Toplita Brasov Bretcu in Trainz

Mesajde mikeattila pe 11 Mar 2011, 22:00

Din pacate sufera contentul romanesc in ce-a ce priveste, sinele cu traversele de lemn, beton cu prinderea facuta asa cum este ea, de toate tipurile, schimbatoare de cale, TDJ, bretele etc. catenara classica sau catenara noua este inca mult de lucru din pacate multi dintr-e cei care se crede ca poate sa faca o ruta care sa semene ca si infrastructura si toate celelalte instalatii, constructii etc. se contrazic cu realitatea, care este altfel decit ne inchipuim noi. Trebuie sa acceptam deocamdata asa cum ne iese, seamana cu o portiune de linie din realitate sau nu asta sa decida fiecare.
Avatar utilizator
mikeattila


Mesaje: 95
Membru din: 22 Iun 2010, 20:06
Localitate: Tg.Secuiesc Jud.Covasna

Re: Mag 400 Toplita Brasov Bretcu in Trainz

Mesajde kdlehel pe 11 Sep 2011, 21:32

din cauza ca trainz 2009 nu prea suporta multe obiecte am trebuit sa abandonez aceasta ruta.


Ruta va fi in trainz 12. Gheorgheni-Izvoru Oltului-Mircurea Ciuc.
Avatar utilizator
kdlehel


Mesaje: 614
Membru din: 01 Noi 2009, 19:09
Localitate: Sandominic


ÃŽnapoi la MSTS - RAILWORKS - TRAINZ

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki