Lansare de carte feroviara - 30 septembrie!

Aparitii editoriale si recenzii.

Lansare de carte feroviara - 30 septembrie!

Mesajde Daniel pe 28 Sep 2010, 23:39

Salutari! Din pacate cu o intarziere extrem de mare, am fost si noi anuntati de lansarea celebrei carti ‚,Locomotiva Electrică 060 EA pentru Căile Ferate Române” semnata M. Dorobantu. Va voi reproduce direct un print screen al acestui mesaj pentru a intelege mai bine despre ce e vorba. Lansarea se va face in sediul Muzeului CFR din Bucuresti.

Lansare carte.JPG


Cu bine!
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Lansare de carte feroviara - 30 septembrie!

Mesajde Daniel pe 01 Oct 2010, 02:41

Joi, 29 Septembrie 2010 a avut loc, dupa cum stiti, in incinta Muzeului Cailor Ferate si sediului CENAFER din Bucuresti, un eveniment de exceptie pentru lumea feroviara din Romania: Simpozionul Locomotiva Electrica 060EA pentru Caile Ferate Romane. Acesta a fost in fapt un multiplu eveniment ce a cuprins o lansare de carte, o sesiune de discutii dedicate momentelor deja istorice ale inceputului electrificarii feroviare in Romania, lansarea oficiala pe piata a unui model in miniatura scara 1:87 al celebrului prducator italialian ACME Treni impreuna cu AF Models Romania, prezentarea unui film si a unei proiectii de fotografii 3D si nu in ultimul rand predarea stafetei de catre feroviarii mai vechi in bransa catre cei mai noi sositi in aceasta lume atat de fascinanta si frumoasa.

LC 117.jpg


Evenimentul a adus laolalta reprezentanti de marca ai domeniului feroviar din Romania, cadre universitare si personalitati ale lumii ingineresti, membri AFER si CENAFER, oameni de afaceri din domeniu si reprezentanti ai unor companii romanesti consacrate de material rulant, reprezentanti ai sindicatelor din domeniu, mecanici, impiegati, reprezentanti de marca ai pietei de modelsism feroviar din Romania si Italia si nu in ultimul rand simpli pasionati feroviari sau modelisti.

Printre invitatii de marca ai acestui eveniment s-au aflat: Daniel Ardelean, Octavian Udriste, Viorel Lucaci, Serban Lacriteanu, Mircea Dorobantu precum si repezentantii oficiali ai firmelor ACME Treni si AF Models. O prezenta la fel de importanta si insolita la acest eveniment, pentru pasionatii de modelele in miniatura a fost si cea a oamenilor care aduc pentru voi cele mai bune si mai frumoase modele de care se bucura toti pasionatii de modelism: Doru Miu si Marius Aureliu reprezentantii firmelor Trennet si Minitechnik.

LC 020.jpg


In jurul orelor 11 sala de la subsolul cladirii din Calea Grivitei, holul de la subsolul cladirii devenise neincapator. Toata lumea astepta cu interes inceperea evenimentului. Odata cu intrarea domnului Mircea Dorobantu, amfitrionul evenimentului, sala pregatita special a devenit neincapatoare...

LC 025.jpg

LC 026.jpg

LC 027.jpg


Rand pe rand, personalitatile din domeniu au urcat pe podium si au depanat amintiri placute, unii cu lacrimi in ochi, altii cu nostalgie sau cu sperante spre un viitor mai bun, legat de istoricul electrificarii Caii Ferate... Au fost readuse in memoria publicului momentele majore, de la primele incercari si teste asupra locomotivelor ce urmau a fi achizitionate pina la fapte de curaj si maiestrie ale inginerilor si muncitorilor ce au contribuit in acea perioada la complectarea si modernizarea retelei noastre de cai ferate. Electrificarea nu a insemnat numai un progres tehnologic inevitabil in epoca anilor '60 ai secolului trecut, dar si o necesitate de marire a puterii de tarctiune, in special in zona Pasului Predealului, aflandu-ne intr-o perioada cu o continua crestere a traficului de marfa, la acea vreme...

LC 040.jpg
LC 041.jpg
LC 043.jpg
LC 045.jpg
LC 046.jpg
LC 047.jpg
LC 048.jpg
LC 049.jpg
LC 052.jpg
LC 055.jpg
LC 056.jpg
LC 057.jpg


A doua parte a evenimentului a avut in centrul atentiei lansarea cartii mult asteptate "Locomotiva 060EA - 40 de ani de la fabicarea primei locomotive electrice in Romania" a domnului MIrcea Dorobantu, Directorul Centrului Patrimoniului Muzeistic si Documentare Tehnica Feroviara, un inginer de exceptie, si mai presus de toate acestea un pasionat adevarat, un impatimit al locomotivelor(atat al celor mari cat si al celor mici), extrem de indragit de catre toti pasionatii feroviari din Romania. Volumul de fata, se vrea a fi, conform autorului, prima colectie de fotografii si date tehnice ale acestei minunate masini care a accelerat progresul in tara noastra timp de 40 de ani si care parca nu se lasa in batalia cu timpul. In paginile acestui volum, aparut sub egida editurii ACME - Italia, autorul vine cu informatii tehnice si istorice precise si fotografii ce incanta ochiul, rodul a zeci de ani de documentare serioasa si fotografiere in conditii extrem de vitrege. Dupa cum chiar Mircea Dorobantu recunoaste, nici gerul nici noaptea sau arsita ori rautatea unora sau interdictiile absurde ale deceniilor trecute nu l-au impedicat sa patrunda in cele mai nebanuite locuri, pentru a-si desavarsi aceasta frumoasa pasiune... Ceea ce este un sfat si pentru generatiile mai noi de pasionati. Dar mai pe larg despre aceasta carte, vom vorbi in zilele urmatoare intr-un topic dedicat.

LC 030.jpg
LC 033.jpg
LC.jpg
LC2.jpg
LC3.jpg
LC4.jpg


A urmat prezentarea modelului scara 1:87. Firma AF Models a decis reproducerea masinii 477-773-2 special pentru marcarea acestui eveniment. Modelul se vrea a fi copia relativ fidela a masinii cu aceeasi serie ce apartine Depoului Brasov. Modelul 1:87 a stat alaturi de unul la o scara muzeala al unei clasice 060-EA-921. Reprezentantii firmei precum si personalitatile lumii modelistice romanesti au fost in masura sa prezinte in termeni elogiosi acest model considerat de exceptie, prin prisma faptului ca se afa printre primele modele de serie in miniatura romanesti, un lucru extrem de rar pe piata mondiala din domeniu, si de ce nu, in opinia unora o mandrie a faptului ca putem gasi in magazine, dupa multe zeci de ani, in sfarsit un model 100% romanesc!

LC 034.jpg
LC 037.jpg
LC 265.jpg
LC 085.jpg
LC 087.jpg
LC 089.jpg
LC 095.jpg


Inainte de a trece la urmatorul punct al evenimentului, organizatorii au tinut sa predea stafeta profesionala catre colegii mai tineri ce se pregatesc sa infrunte provocarile viitorului in doemniul feroviar: un tanar inginer de exceptie si un proaspat absolvent al scolii de mecanici.

LC 065.jpg
LC 063.jpg
LC 070.jpg
LC 082.jpg



Un alt punct important al evenimentului a fost si proiectia filmului "Tractiunea Electrica la Caile Ferate Romane" realizat de CENAFER prin Muzeul Cailor Ferate sub indrumarea domnului Mircea Dorobantu. Proiectia acestui film impresionant ce trateaza istoria aparitiei locomotivei electrice, extrem de bogat in ilustratie si continut informational valoros, a produs fiori in ochii publicului ce a retrait odata cu imaginile de arhiva si evocarea pionierilor acestor proiecte emotiile primei curse cu un trenulet electric la finele secolului al IX-lea si pina la plantarea primului stalp de catenara din Romania din 27 decembrie 1960. Proiectia filmului a fost precedata de o proiectie de fotografie 3D ale unor masini cu aburi din patrimoniul CFR, ce a produs senzatie printre participanti.

LC 094.jpg
LC 092.jpg


Momentul culminant l-a reprezentat vizitarea Muzeului Cailor Ferate, unde a vut loc si o demonstratie de functionare pe diorama a modelului ACME/AF Models 1:87.

LC 099.jpg
LC 103.jpg
LC 100.jpg
LC 102.jpg
LC 104.jpg
LC 107.jpg
LC 108.jpg
LC 113.jpg
LC 115.jpg
LC 116.jpg


La finalul evenimentului, cei prezenti au primit in semn de amintire din partea organizatorilor un Certificat de participare pentru prezenta la acest evemniment de marca, un eveniment pe care eu unul l-as cataloga pentru domeniul feroviar romanesc fara sa exagerz, drept cel mai important al acestui inceput de secol XXI din punct de vedere cultural...

Nu in ultimul rand, cred ca acest eveniment este dedicat feroviarilor, tuturor acelor oameni care zi de zi, indiferent de locul pe care il ocupa in acest mare angrenaj vegheaza ca noi sa ajungem in siguranta la destinatie, sau ca marfurile pe care le asteptam sa soseasca la timp...

LC 283.jpg
E "anonimul"...
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Lansare de carte feroviara - 30 septembrie!

Mesajde EA033 pe 01 Oct 2010, 06:14

Intr-adevar foarte frumos acest eveniment. Din pacate nu am putut fi prezent, insa tin sa-l felicit in primul rand pe Mircea Dorobantu pentru acest eveniment si astept cu nerabdare sa apuc sa citesc cartea sa.Sunt convins ca in ea se regasesc lucruri foarte interesante. E de apreciat faptul ca exista inca oameni care se gandesc din cand in cand sa organizeze asa ceva, iar acest eveniment cred ca este dincolo de toate si un semn de recunostinta pentru inaintasii nostri care au lasat ceva in urma si au marcat pozitiv trecutul caii ferate.

Permiteti-mi sa cred ca CFR-ul n-ar fi avut o istorie atat de interesanta daca in peisajul sau de tractiune, nu aparea locomotiva 060-EA, atat de indragita de multi.Gandindu-ma la mine si la dragostea care o port acestei locomotive dupa ani si ani de zile petrecuti aproape de ea, imi dau seama acum si de ce nu sunt singurul si mai mult, de ce continua si astazi sa atraga atat de multi pasionati. Asa cum am spus-o probabil de nenumarate ori, continui sa cred si sa spun si acum, ca 060-EA este cea mai frumoasa locomotiva electrica din lume.Este o locomotiva in jurul careia s-au legat povesti, amintiri, s-au marcat momente, s-a sarbatorit...,s-au lasat ani si ani de servici in urma...s-a scris istorie intr-un cuvand.Cred ca o asemenea locomotiva merita din cand in cand cate o "atentie" sau de ce nu recunostinta din partea iubitorilor si celor care au facut cariera dimpreuna cu ea.

Inca odata, sincere felicitari pentru acest deosebit eveniment si permiteti-mi sa cred ca nu va fi ultimul de acest gen :)
EA033


Mesaje: 408
Membru din: 26 Apr 2010, 21:12

Re: Lansare de carte feroviara - 30 septembrie!

Mesajde vlaicuandrei pe 01 Oct 2010, 10:00

Total de accord. Adevarate regine si cai de povara in acelasi timp. Niste masini de care nu am auzit ca un mecanic titular sa nu se fi indragostit. Foarte putine locomotive din lume se pot mandri cu asa un trecut si de ce nu, asa un viitor. Din pacate exista alti asa zisi "pasionati" care prefera sa o scuipe si sa o denigreze, doar pentru ca nu e asa de noua ca un Taurus sau un Vectron, pentru ca e din anii '60-'70, pentru ca arata ca o "cutie pe roti" si ca nu "e de viteza frate" :evil: . Eu unul sincer atat le zic, sa vad eu ca rezista vre-un Taurus sau Vectron atata in conditiile de exploatare de la noi :)
Avatar utilizator
vlaicuandrei


Mesaje: 72
Membru din: 14 Sep 2010, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: Lansare de carte feroviara - 30 septembrie!

Mesajde Daniel pe 01 Oct 2010, 23:20

Iata ca un astfel de eveniment este consemnat si de catre Jurnal Feroviar - rubrica noastra de stiri si evenimente de pe canalul oficial al forumului nostru pe youtube, RailneTV. Va doresc vizionare placuta si imi cer scuze pentru calitatea sunetului pe anumite portiuni.



:dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Lansare de carte feroviara - 30 septembrie!

Mesajde EA1clony106 pe 02 Oct 2010, 11:41

Foarte frumos . incantator .de ar fi si cei care conduc la fel , ar fi fost frumos ... Ce Pot zice ,cred ca este o carte fascinanta ,grea ca valoare ..Felicitarile mele Domnului Dorobantiu .Tot respectu. Ehee am vazut Hoata de 106 in Carte ,mia trezit un sentiment aparte , daca nu ma insel poza e facuta la iesirea de la Craiova :X ..superb fara cuvinte.
Imagine
Aleargă în vănt mănâncă şine
Şi electroni zvâcnesc în vene
Dar pulsul monstrului titanic,
E anonimul, un mecanic.
Avatar utilizator
EA1clony106


Mesaje: 605
Membru din: 04 Feb 2010, 22:31
Localitate: Timisoara

Re: Lansare de carte feroviara - 30 septembrie!

Mesajde Trifu22 pe 02 Oct 2010, 13:37

imi cer scze pentru unele poze
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
⚡⚡⚡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ ⚡⚡⚡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: Lansare de carte feroviara - 30 septembrie!

Mesajde danny96 pe 02 Oct 2010, 13:55

Foarte frumoasa lansarea....AS avea si eu o intrebare...se poate cumpara de undeva cartea ?
Avatar utilizator
danny96


Mesaje: 957
Membru din: 03 Mar 2010, 21:57
Localitate: Comanesti

Re: Lansare de carte feroviara - 30 septembrie!

Mesajde Daniel pe 02 Oct 2010, 16:20

Pai se poate cumpara de la dealerii autorizati, respectiv de aici si de aici(in curand). :dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Lansare de carte feroviara - 30 septembrie!

Mesajde COSTACHE MIHAIL pe 04 Oct 2010, 14:47

Un reportaj complex si plin de emotie... Felicitari Daniel pentru felul in care ai facut comentariu! Eu am ajuns putin mai tarziu la simpozion, si am reusit sa vad persoane demne de tot respectul, in special pe D-l Dorobantu Mircea!
Avatar utilizator
COSTACHE MIHAIL


Mesaje: 418
Membru din: 17 Sep 2010, 16:56
Localitate: Bucuresti


Înapoi la LITERATURA FEROVIARA / LITERATURE

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki