Pagina 1 din 1

Locomotive tip ST43 (Clasa 60 pentru Polonia)

MesajScris: 30 Apr 2012, 19:22
de Daniel
ST43 (1965-1978 - Electroputere Craiova)

Imagine Sursa: Wikipedia

Multi le-au pozat, insa putin stiu si istoria lor. Asadar, imi propun infiintarea unui topic dedicat 100% acestor masini romanesti fabricate pentru Polonia si repatriate in ultimii ani de catre operatorul privat Grup Feroviar Roman.

Un ST43 al GFR.jpg
Foto: Daniel


Scurt istoric:

Pe la finele anilor '60 Polonia avea nevoie de locomotive Diesel capabile sa remorcheze trenuri grele de marfa, datorita cresterii traficului pe culoarul sud-nord ce lega bazinul carbonifer Silezian de porturile Szczecin si Świnoujście de la Marea Baltica. Se spune ca lipsa de experienta a polonezilor in constructia unor astfel de masini, i-a determinat ca sa comande prima locomotiva de acest fel in Romania, la Uzinele Electroputere din Craiova.

In luna Martie 1965 primele 30 de bucati (din totalul de 422 comandate de polonezi) au fost livrate catre Poznań si Szczecin, confrom intelegerii cu producatorul roman. Rezultatele exceptionale obtinute la testarea lor, i-au determinat pe polonezi sa achizitioneze si restul de masini, pana in anul 1978 cand ultima locomotiva de acest fel a fost livrata catre Polonia, sub denumirea de ST43.

Incepand cu anii '90, odata cu electrificarea majoritatii liniilor din Polonia, ST43 a devenit inutila trenurilor de marfa motiv din care majoritatea masinilor au fost retrase in parcul rece, iar o parte din ele au inceput sa efectueze serviciu ocazional la trenurile de calatori sau marfare de tonaj mic. Ca fapt divers, locomotiva cu seria de fabricatie 01 se afla pastrata intr-un muzeu feroviar polonez. Cea cu numarul de fabricatie 02 se pare ca este o epava...

Restul masinilor (din totalul de 422) au fost vandute pe la diversi operatori privati din Polonia si Europa, printre care si romanii de la GFR. Momentan nu dispun de un inventar complect al masinilor aduse de GFR, insa pe viitor poate se va ocupa cineva si de acest aspect. ;)

Perdeaua flutura simpatic pe geamul mecanicului.jpg
Foto: Daniel


Date tehnice:

Uzina constructoare: Electroputere Craiova, Romania
Anii de fabricatie: 1965 - 1978
Numar de bucati: 422
Clasificare UIC: CoCo
Ecartament: 1435mm
Diametrul rotilor: 1100mm
Lungime (intre tampoane): 17390mm
Latimea cutiei: 3000mm
Greutate totala: 116.4t
Capacitatea rezervorului: 4880l
Motor tip: Sulzer 12LDA28
Transmisia: electrica
Viteza maxima: 100km/h
Putere nominala: 1544 kW
Forta de tractiune: 314 kN
Frane tip: Knorr/Oerlikon
Operator original: PKP
Clasa (in Polonia): ST43

Deschiderea acestui topic in care sper sa mai adaugam si alte date si detalii tehnice, o va face masina 60-1543-2 a GFR-ului suprinsa de mine recent la Chitila in timpul unei manevre. Practic se pregatea sa preia un convoi de vagoane tip Rgs pline cu rulouri de tabla pentru Uzinele Dacia din Pitesti. Asadar, s-a atasat unui tren greu de marfa, asa cum a fost ea conceputa pentru Polonia. Nu cred ca intimplator cei de la GFR s-au orientat catre aceste masini. Stiau ei foarte bine ce pot masinile ST43... ;)

Dinspre racordul M300 cu L901 soseste o masina izolata....jpg
Dinspre racordul M300 cu L901 soseste o masina izolata... / Foto: Daniel


Masina ST43 60-1543-2 a GFR.jpg
Masina ST43 60-1543-2 a GFR / Foto: Daniel


Demareaza de la linia 7 Chitila catre Sabareni.jpg
Demareaza de la linia 7 Chitila catre Sabareni / Foto: Daniel


Demaraj si fum....jpg
Demaraj si fum... / Foto: Daniel


1543 cu vagoane Rgs cu containere de 20ft.jpg
1543 cu vagoane Rgs cu containere de 20ft si rulouri de tabla / Foto: Daniel


Ia viteza catre Sabareni.jpg
Ia viteza catre Sabareni / Foto: Daniel


Primul Rgs din convoi.jpg
Primul Rgs din convoi / Foto: Daniel


Undeva in stanga sta Trifu care filmeaza.jpg
Undeva in stanga sta Trifu care filmeaza / Foto: Daniel


Rgs-urile cu rulouri de tabla pentru Dacia.jpg
Rgs-urile cu rulouri de tabla pentru Dacia / Foto: Daniel


Sursa informatiilor: Wikipedia

Re: Locomotive tip ST43 (Clasa 60 pentru Polonia)

MesajScris: 02 Mai 2012, 16:42
de ANDU2100CP
GFR-ul a cumpărat 10 mașini 060-DA din Polonia ! :P

1536 , 1537 , 1538 , 1539 , 1542 , 1543 , 1544 , 1545 , 1546 , 1547 fiind ultima cunoscuta de mine !

Re: Locomotive tip ST43 (Clasa 60 pentru Polonia)

MesajScris: 02 Mai 2012, 21:13
de Daniel
Ai facut o treaba foarte buna Andule! Tin sa te felicit pentru asta! :clap: :clap: :clap:

Re: Locomotive tip ST43 (Clasa 60 pentru Polonia)

MesajScris: 29 Mai 2012, 20:21
de Daniel
Iata si o imagine de arhiva cu o masina tip ST 43 din statia Legnica (Polonia) datand din anul 1977. Foto: Helmut Philipp.

ST43-064Legnica31577.jpg
Foto: Helmut Philipp (1977)


;)

Re: Locomotive tip ST43 (Clasa 60 pentru Polonia)

MesajScris: 11 Iun 2012, 20:24
de Daniel
De la aceasta imagine superba de arhiva, sa trecem la cateva instantanee interesante cu o raritate pentru noi cei care fotografiem in Complexul Feroviar Bucuresti: masina 60-1547-3 a GFR. Dupa cum am promis ieri, astazi v-am dezvalui supriza, masina care in urma cu unai 24 de ore la Chitila, impingea naveta de Zaes-uri cu bitum cald, respectiv 60-1516-8 a aceluiasi operator privat. Asadar sa fie "poloneza" 60-1547-3 o adevarata raritate in aceasta zona:

Din spatele navetei o impingatoare....jpg
Din spatele navetei o impingatoare... / Foto: Daniel


Motorul duduie si scoate fum....jpg
Motorul duduie si scoate fum... / Foto: Daniel


Un ST43 al GFR....jpg
Un ST43 al GFR... / Foto: Daniel


Masina 60-1547-3 un ST43 rar de vazut in Complexul Bucuresti.jpg
Masina 60-1547-3 un ST43 rar de vazut in Complexul Bucuresti / Foto: Daniel


Trenul s-a inscris la apus catre Sabareni pe Linia 901.jpg
Trenul s-a inscris la apus catre Sabareni pe Linia 901 / Foto: Daniel


Acesta este si cadoul meu pentru aniversatii lunii Iunie! :dance:

Re: Locomotive tip ST43 (Clasa 60 pentru Polonia)

MesajScris: 11 Iun 2012, 21:18
de Ramona - Dark Queen
In primul rand tin sa va felicit baieti, pentru colectia frumoasa cu masina ST43. In al doilea rand am vazut si eu cu ceva timp in urma aceste masini si la o prima vedere le am confundat cu sulzerele Clasa 60 avand acelasi aspect al caroseriei, singura diferenta vizibila cu ochiul liber intre un Sulzer si ST43 e forma farurilor din punctul meu de vedere pentru inceput, apoi mi as dori sa fie repatriate toate locomotivele tip ST43. Nu in ultimul rand vreau sa imi cer scuze daca am exprimat ceva gresit si va rog sa nu va napustiti pe mine pentru eventualele erori.

Re: Locomotive tip ST43 (Clasa 60 pentru Polonia)

MesajScris: 12 Iun 2012, 13:09
de Daniel
Multumim pentru aprecieri, si te asigur ca nu ai afirmat nimic inafara subiectului. Cat despre repatrierea tuturor masinilor ST43, cred ca este aproape imposibil. Sunt (sau erau) 422 de bucati, ceea ce este peste nevoile oricarei companii private din Romania. In plus o alta parte au fost achizitionate si de catre alte companii din Europa iar o mica parte inca mai sunt folosite prin Polonia. Cateva bucati se pare ca se afla in stadiu de epava, fie au fost deja taiate.

Re: Locomotive tip ST43 (Clasa 60 pentru Polonia)

MesajScris: 13 Iun 2012, 00:08
de zofei.2006
60-1547-3 repartizata la o naveta de cisterne cu bitum, 10.06.2012


Re: Locomotive tip ST43 (Clasa 60 pentru Polonia)

MesajScris: 13 Iun 2012, 12:52
de Daniel
Excelent! O avem si filmata! Din cate am inteles zofei mai are o poza cu aceasta masina suprinsa recent altundeva, insa nu am sa stric supriza. ;)

Re: Locomotive tip ST43 (Clasa 60 pentru Polonia)

MesajScris: 21 Iun 2012, 21:02
de zofei.2006
Daniel scrie:Excelent! O avem si filmata! Din cate am inteles zofei mai are o poza cu aceasta masina suprinsa recent altundeva, insa nu am sa stric supriza. ;)


60-1547-3 un ST43 mai deosebit in vizita in depoul BC in data de 13.06.2012.

60-1547-3 la manevra in depoul Bucuresti Calatori, 13.06.2012.jpg

60-1547-3 in asteptare pentru Bucuresti Nord, 13.05.2012.jpg

Re: Locomotive tip ST43 (Clasa 60 pentru Polonia)

MesajScris: 25 Aug 2012, 21:27
de zofei.2006
Un ST43 in schema celor cumparate de GFR :D .


Re: Locomotive tip ST43 (Clasa 60 pentru Polonia)

MesajScris: 07 Sep 2012, 20:45
de Daniel
Am suprins recent la Chitila, un alt ST43 al GFR: 60-1542-4.

Masina 60-1542-4 a GFR la Chitila.jpg
Masina 60-1542-4 a GFR la Chitila / Foto: Daniel


'Ochelarista' 1542 trece catre Bucuresti Nord.jpg
'Ochelarista' 1542 trece catre Bucuresti Nord / Foto: Daniel

Re: Locomotive tip ST43 (Clasa 60 pentru Polonia)

MesajScris: 28 Sep 2012, 22:20
de sulzerul 0733
Cum nu am mai postat de foarte mult timp, revin in aceasta seara cu un ex ST 43 al GFR in timp ce trecea prin Hm. Dedulesti (M700, km 178+100)
Ex ST 43 in Dedulesti.jpg
Marfar GFR pe M 700

Re: Locomotive tip ST43 (Clasa 60 pentru Polonia)

MesajScris: 10 Noi 2012, 02:52
de zofei.2006
60-1537-4 a operatorului Grup Feroviar Roman, repartizata la un tren de cazane, asteapta sa plece spre Sabareni de la linia 8 abatuta a statiei CF Chitila, 02.11.2012

60-1537-4 repartizata la un tren de cazane asteapta sa plece spre Sabareni de la linia 8 abatuta a statiei CF Citila, 02.11.2012.jpg
60-1537-4 repartizata la un tren de cazane asteapta sa plece spre Sabareni de la linia 8 abatuta a statiei CF Chitila

Re: Locomotive tip ST43 (Clasa 60 pentru Polonia)

MesajScris: 04 Mar 2017, 21:16
de Mihai Nicolae
DA 1545 RO-GFR izolată pe M800, Pantelimon (04.03.2017)
https://www.flickr.com/photos/134176422 ... ed-public/

16938687_1825761971010034_3428089535065981663_n.jpg

Re: Locomotive tip ST43 (Clasa 60 pentru Polonia)

MesajScris: 06 Mar 2017, 19:07
de Drakkar electric
E frumoasa locomotiva. Imi plac farurile astea ciudate. :)