Pe aici vreţi voi să treacă trenul?

Stiri, noutati, evenimente!

Pe aici vreţi voi să treacă trenul?

Mesajde zofei.2006 pe 21 Oct 2011, 21:37

Pe aici vreţi voi să treacă trenul?

Cei din Ministerul Transporturilor au de gând să ne plimbe cu Săgeata Albastră pe Linia de Centură aflată în paragină

1.jpg


Transportul dintr-un capăt în celălalt al oraşului va fi floare la ureche. Autorităţile au de gând să ne plimbe cu trenul pe Linia de Centură, care, în acest moment se află în paragină.

Calea ferată e ruginită, plină de ciulini, semafoarele şi semnalele nu mai funcţionează de când hăul, iar haltele s-au transformat în depozite.

„Pe timpul lui Ceauşescu era plin de trenuri. Acum totul e în paragină. Cablurile de înaltă tensiune au fost furate, iar trenurile nu mai trec p-aici de vreo doi ani. Totul e dat uitării", ne-a spus, oftând, nea Fane, care păzeşte Halta Voluntari.

La Otopeni nici urmă de om. Gara a fost închisă, doar capetele câtorva muncitori se iţesc de sub o groapă.

Staţia Voluntari. A fost lăsată în paragină. Doar câteva ustensile mai găseşti în interior

2.jpg


„Băgăm în pământ cablurile pentru semafoare. În trei săptămâni terminăm aici. Am înţeles că or să bage Săgeata Albastră", zice unul dintre lucrători.

Şi cei din Ministerul Muncii ne promit acelaşi lucru. Potrivit lor, trenul de mare viteză va înconjura Centura Capitalei şi va opri în staţiile: Otopeni, Voluntari, Bucureşti Sud, Pantelimon, Pasărea, Popeşti Leordeni, Berceni, Jilava, Progresul, Vârteju, Ciorogârla, Chiajna, Chitila, Mogoşoaia, Griviţa şi Gara de Nord.

3.jpg


Staţia Otopeni. A devenit depozit. Nici nu poţi intra de cablurile împrăştiate peste tot

Ele vor fi legate de capetele staţiilor de metrou şi cele RATB. Deocamdată, metroul ajunge aproape de centură doar la staţiile Berceni şi Nicolae Teclu.

Investiţia de modernizare a liniei ferate de pe centură ajunge la 300 de milioane de euro.

Cablurile au fost furate. De doi ani de când trenul nu mai circulă, hoţii au lăsat stâlpii fără fire

4.jpg


Cu această sumă se vor electrifica circa 12 km de cale ferată şi se vor moderniza gările.

Muncitorii refac linia de tren. De două săptămâni, aceştia întăresc terasamentul şi pun cablurile pentru semafoare

5.jpg


Pe lângă haltele deja existente, autorităţile au de gând să mai construiască alte 13 staţii.

Biletul va costa cât cel de RATB

Proiectul de reabilitare a inelului feroviar face parte dintr-un program mai amplu de decongestionare a traficului pe principalele artere care leagă Bucureştiul de Şoseaua de centură.

Noul inel feroviar va pleca din Gara de Nord, va trece pe la Griviţa, iar apoi va intra pe centură prin Chitila, urmând apoi linia de centură.

Tariful pentru utilizarea căii ferate interne a Bucureştiului va fi similar celui practicat pentru metrou şi RATB.

Aşa arată inelul de centură cu toate staţiile în care va opri Săgeata Albastră

6.jpg


http://www.click.ro/news/bucuresti/vret ... 73151.html
English/French on PM!

Imagine Imagine
Equinoxe

Trance does not lead to drugs. It is the drug.
It's a way of sharing your deepest emotions with others.
Avatar utilizator
zofei.2006


Mesaje: 2581
Membru din: 15 Iul 2010, 21:33
Localitate: Mogosoaia, Linia CF 700, km 11+400
Avertismente: 16

Re: Pe aici vreţi voi să treacă trenul?

Mesajde EA1clony106 pe 21 Oct 2011, 21:43

Bun reportaj Zofei .. ce sa facem ,asta e Romania .multe din astfel de linii se afla in aceasta situatie . Ceea ce ma mira faptul este ca in 3 sapt vor sa dea drumul circulatiei ..dar din spusele tale si din imagini pare sa dureze 3 ani :)) ..pacat
Imagine
Aleargă în vănt mănâncă şine
Şi electroni zvâcnesc în vene
Dar pulsul monstrului titanic,
E anonimul, un mecanic.
Avatar utilizator
EA1clony106


Mesaje: 605
Membru din: 04 Feb 2010, 22:31
Localitate: Timisoara

Re: Pe aici vreţi voi să treacă trenul?

Mesajde sulzerul 0733 pe 21 Oct 2011, 22:24

Mai, initiativa e laudabila, sper sa ma dau cat mai curand cu dezastro pe centura :)
Numai ca astia de la Click dau dovada ca habar n-au de garile de pe centura.
1. Halta Grivita nu exista, este vorba de halta Bucuresti Basarab, Grivita fiind denumirea statiei de metrou de langa halta.
2. Pe harta din ziar apar neconcordante mari. In primul rand, garile Pantelimon si Pasarea se situeaza intre Voluntari si Bucuresti Sud. In al doilea rand, acestea doua nu sunt amplasate pe linia de centura, ci pe M800 Buc.-Constanta. Un tren ca sa ajunga in Pasarea si Pantelimon, dupa care sa-si continue traseul spre Buc. Sud, trebuie sa rebruseze o data in Pasarea, sa vina pe M800 pana in Pantelimon(6 km), unde mai efectueaza o rebrusare pt a putea pleca spre Buc. Sud.
Eu unul ma indoiesc ca se va intampla asta ci, cel mai probabil, trenul va merge pe traseul direct Hm. Voluntari-P.M. Rac. Voluntari-P.M. Ram. Bucuresti Sud-Buc. Sud Gr. Tehnica( daca intra la Gr. Calatori e necesara alta rebrusare) si in continuare traseul mentionat.
Voi ce credeti, ar renta un tren cu minim 3 rebrusari? Eu unul nu cred.
Recunosc public ca ma droghez. Trenul este drogul meu, pt el traiesc, prin el traiesc :D
www.facebook.com/sulzerul0733
Avatar utilizator
sulzerul 0733


Mesaje: 586
Membru din: 02 Feb 2010, 12:42
Localitate: P.O. Frunzanesti, linia 801
Avertismente: 3

Re: Pe aici vreţi voi să treacă trenul?

Mesajde Oana Valentina pe 22 Oct 2011, 12:25

EA1clony106 scrie:Bun reportaj Zofei .. ce sa facem ,asta e Romania .multe din astfel de linii se afla in aceasta situatie . Ceea ce ma mira faptul este ca in 3 sapt vor sa dea drumul circulatiei ..dar din spusele tale si din imagini pare sa dureze 3 ani :)) ..pacat

3 ani cu indulgenta :lol: ...lucrare facuta ca la romani. :D
Avatar utilizator
Oana Valentina


Mesaje: 244
Membru din: 01 Iun 2011, 21:02
Localitate: Bucuresti/Craiova
Avertismente: 1

Re: Pe aici vreţi voi să treacă trenul?

Mesajde COSTACHE MIHAIL pe 22 Oct 2011, 18:13

Pentru ca transportul sa fie eficient, trebuie ca RATB sa prelungeasca unele linii pana la centura. In acest mod, calatorii sa fie preluati rapid pentru a ajunge in oras.
Avatar utilizator
COSTACHE MIHAIL


Mesaje: 418
Membru din: 17 Sep 2010, 16:56
Localitate: Bucuresti

Re: Pe aici vreţi voi să treacă trenul?

Mesajde COSTACHE MIHAIL pe 24 Oct 2011, 21:56

Si in urma cu 3 ani se hotarasera sa introduca trenuri pe linia de centura.In ziarul Adevarul de Seara aparuse un articol destul de amplu . Dar proiectul a esuat. Am vrut sa pun poze cu articolul din ziar aici, dar nu pot sa atasez poze la acest topic, nu imi dau seama de ce. Asa ca am sa pun link-ul in care se gaseste acel articol. http://www.forumtrenuri.com/t439-linia- ... urestiului
Avatar utilizator
COSTACHE MIHAIL


Mesaje: 418
Membru din: 17 Sep 2010, 16:56
Localitate: Bucuresti

Re: Pe aici vreţi voi să treacă trenul?

Mesajde Trifu22 pe 24 Oct 2011, 23:45

copy-paste de aici, asadar, clony, nu e reportajul lui :) http://www.click.ro/news/bucuresti/vret ... 73151.html
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
âš¡âš¡âš¡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ âš¡âš¡âš¡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: Pe aici vreţi voi să treacă trenul?

Mesajde EA1clony106 pe 25 Oct 2011, 00:11

Trifu22 scrie:copy-paste de aici, asadar, clony, nu e reportajul lui :) http://www.click.ro/news/bucuresti/vret ... 73151.html



da Trifule trebuia mentionat la inceput de unde este luat reportajul ,dar daca observi pozele au inscriptia cu click si jos de tot sub harta accea este link-ul catre pagina celor de la click . Eu unul nu stiu ce sa mai inteleg , ce se intampla cu voi . L-am vazut si pe Vladyz suparat de niste lucruri , Andu cu Mitica sau cam aprins si ei la concursul foto .. Chiar nu mai inteleg nimic , oare unde vor toti sa se ajunga ? parca nu am mai avea loc unul de altul . Ce sa mai zic ,am ramas cu niste lucruri urate care vad ca tiind sa continuue . ce sa facem sa fie bine ?
Imagine
Aleargă în vănt mănâncă şine
Şi electroni zvâcnesc în vene
Dar pulsul monstrului titanic,
E anonimul, un mecanic.
Avatar utilizator
EA1clony106


Mesaje: 605
Membru din: 04 Feb 2010, 22:31
Localitate: Timisoara

Re: Pe aici vreţi voi să treacă trenul?

Mesajde COSTACHE MIHAIL pe 25 Oct 2011, 21:08

Sa ne linistim, sa punem la spate neajunsurile si sa mergem inainte! :P
Avatar utilizator
COSTACHE MIHAIL


Mesaje: 418
Membru din: 17 Sep 2010, 16:56
Localitate: Bucuresti

Re: Pe aici vreţi voi să treacă trenul?

Mesajde Daniel pe 25 Oct 2011, 21:14

Bref: atata timp cat Zofei a mentionat sursa informatiilor, nu se pune problema de "copy/paste". Am lucrat si in presa scrisa si va anunt ca toate ziarele au abonament la fluxurile de informatii ale agentiilor de stiri, de unde preiau cu "copy/paste" acele stiri, iar la finalul lor pomenesc sursa - respectiv agentia de presa furnizoare. Daca nu ma credeti, luati oricare din ziarele mari si convingeti-va. 8-)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Pe aici vreţi voi să treacă trenul?

Mesajde Trifu22 pe 26 Oct 2011, 09:48

Clony, cum sa nu fiu suparat cand dupa atata munca depusa aici, idei in exclusivitate sunt inlaturat ce pe un gunoi?
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
âš¡âš¡âš¡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ âš¡âš¡âš¡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: Pe aici vreţi voi să treacă trenul?

Mesajde EA1clony106 pe 26 Oct 2011, 11:27

Trifu22 scrie:Clony, cum sa nu fiu suparat cand dupa atata munca depusa aici, idei in exclusivitate sunt inlaturat ce pe un gunoi?


Stiu Trifule ca esti suparat ,cunosc sentimentul . Chiar am mentionat intr-un mesaj de al meu ca fiind unul dintre cei mai vechi membrii ai forumului si ca ai depus multa munca aici care cu siguranta o apreciez si chiar te apreciez si ca persoana pentru ca esti un om destept si de treaba chiar daca uneori ai unele scapari cum avem fiecare binenteles . Ideea este urmatoarea , nu conteaza ca nu mai esti moderator aici ,tu iti poti face treaba in continuare si sa participi alaturi de noi la toate evenimentele. Acuma depinde si de tine si app multi oameni te-au desconsiderat ,dar nu uita ca gasca de la timisoara tea sustinut mai mereu chiar daca nu a fost asa accentuata si spun asta ca am auzit unele lucruri pe care le-ati zis la radio 3 net despre gasca 106 si mai ales de Jorj care mia dat un sentiment de dezamagire si de neasteptare din partea ta. Oricum eu unul nu iti port pica ,asta este .. Succes in continuuare si poate ne mai revedem ca in vremurile bune .
Imagine
Aleargă în vănt mănâncă şine
Şi electroni zvâcnesc în vene
Dar pulsul monstrului titanic,
E anonimul, un mecanic.
Avatar utilizator
EA1clony106


Mesaje: 605
Membru din: 04 Feb 2010, 22:31
Localitate: Timisoara


ÃŽnapoi la NEWS FLASH / ANUNTURI DIN DOMENIUL FEROVIAR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki