CIRCULATIE DATA PESTE CAP IN GARA BRASOV

Stiri, noutati, evenimente!

Re: CIRCULATIE DATA PESTE CAP IN GARA BRASOV

Mesajde bitter pe 25 Iun 2013, 16:45

Nu sunt copil de biberon dar sa stii ca daca e ceva nu iti dau datele mele fugar de pasionati:))
Avatar utilizator
bitter


Mesaje: 361
Membru din: 07 Apr 2010, 14:29
Localitate: Brasov

Re: CIRCULATIE DATA PESTE CAP IN GARA BRASOV

Mesajde Daniel pe 25 Iun 2013, 21:30

Mai baieti, calmati-va. Nu are rost sa intrati in polemici absurde. Ca sa impac ambele tabere, m-am interesat si eu la cineva mai mult decat autorizat in domeniu, si am aflat ca in general, lucratorii de la IFTE / Electrificare SA, folosesc termenul uzual de "separator de linie" insa cel corect din punct de vedere tehnic, este de macaz aerian. Asadar "separator" si pentru un macaz, este folosit in argoul lucratorilor de la Electrificare.

O seara faina! ;)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: CIRCULATIE DATA PESTE CAP IN GARA BRASOV

Mesajde kdlehel pe 26 Iun 2013, 11:19

terente, te cred este adevarat e separator. poate ca cfristii asa au obisnuit. si aici unde stau este un separator defapt 2. stiu ca barele alea similar ca aluminiu este defapt fibra de sticla. interesant si este unic design ul. la ungaria sau la alte tari arata aiurea.
Avatar utilizator
kdlehel


Mesaje: 614
Membru din: 01 Noi 2009, 19:09
Localitate: Sandominic

Re: CIRCULATIE DATA PESTE CAP IN GARA BRASOV

Mesajde Daniel pe 27 Iun 2013, 07:38

Eu nu am zis ca Ionutz nu ar avea dreptate. Literatura de specialitate actuala (nu cea veche disponibila lucratorilor de la IFTE) specifica termenul de macaz aerian si la calea ferata, care este total diferit fata de singura referire din DEX sau dictionarele tehnice mai vechiute, respectiv numai pentru troleibuze. Despre asta e vorba. E pacat ca bitter s-a napustit asa asupra lui terente27 (ex Ionutz72), insa cred a fost o reactie de moment si ca putem trece peste aceste scanteiutze. De ce nu, intr-o buna zi ne vom putea vedea cu totii la o bere ca prieteni, nu dusmani, sa discutam cu placere despre trenuri. ;)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: CIRCULATIE DATA PESTE CAP IN GARA BRASOV

Mesajde Drakkar electric pe 18 Apr 2015, 22:59

Am urmarit discutia asta si m-am terminat de ras. Mai oameni buni, indiferent ce pareri aveti trebuie sa existe si alt mod de a pune problema. Eu observ ca Ionutz sau Terente (cum il cheama) este un tip care pare sa cunoasca niste lucruri, chiar daca da link-uri de pe niste situri, etc. Bitter mai sare calul, etc. Pe mine repet m-a distrat toata treaba asta insa as vrea sa inteleg si eu mai multe. Nu ca m-as da in vant dupa probleme de infrastructura, mai precis suprastructura caii daca nu ma insel. Poate intr-o zi veti reveni la sentimente mai bune unii cu altii si am sa citesc si altceva decat intepaturi. Eu nu am prieteni in domeniu si sincer nu prea imi doresc sa am pentru ca am avut experiente neplacute cu oameni de la calea ferata (mai ales impiegati, sefi de gara, retevisti, etc). Imi plac trenurile si daca tot exista si categoria aia "Feroviari" pe forumul asta as vrea mai mult de la ei, daca se poate. Eventual un subiect in care si Terente si altii ca el sa ne explice una alta frumos, poate si cu niste poze, etc. Daca nu, fara sa se supere nimeni ca nu ma cunoasteti, am sa ma asez pe marginea liniilor si am sa dau cu pietroaie dupa toti. :)) - Glumesc, of course. :(
Avatar utilizator
Drakkar electric


Mesaje: 426
Membru din: 19 Feb 2014, 01:29
Localitate: Bucuresti

Re: CIRCULATIE DATA PESTE CAP IN GARA BRASOV

Mesajde Daniel pe 19 Apr 2015, 07:26

Am avut in plan si un astfel de subiect. E drept ca fara sprijinul unor oameni din domeniu este mai greu de realizat, dar nu imposibil. Din partea mea ramane un plan de viitor. Daca cei din categoria "Feroviari" doresc sa creeze un astfel de subiect, au tot sprijinul meu. Din pacate nu pot vorbi si promite in numele altora. O zi faina! :dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: CIRCULATIE DATA PESTE CAP IN GARA BRASOV

Mesajde Drakkar electric pe 26 Apr 2015, 14:00

Pana la urma cum ramane? Macaz aerian sau separator de linie???
Avatar utilizator
Drakkar electric


Mesaje: 426
Membru din: 19 Feb 2014, 01:29
Localitate: Bucuresti

Re: CIRCULATIE DATA PESTE CAP IN GARA BRASOV

Mesajde Daniel pe 28 Apr 2015, 20:02

Sincer in acest moment, nu stiu sa raspund. In domeniul catenarei de IT (Inalta Tensiune) exista separator de linie si in niciun caz "macaz". Daca mergem pe varianta retelelor de transport de IT, atunci are dreptate Terente. La troleibuze este alta situatie, acolo acel macaz este prevazut cu un mecanism sau ceva similar. Insa, si eu am discutat cu cineva din domeniu acum ceva vreme si mi-a explicat ca exista macaz aerian si la catenara de cale ferata. Trebuie sa studiez ceva documentatie de componente pentru catenara feroviara ale unor producatori celebri (Rossi, Tesmec, Bonomi - alte materiale nu am la dispozitie) si am sa caut un raspuns.
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Anterior

ÃŽnapoi la NEWS FLASH / ANUNTURI DIN DOMENIUL FEROVIAR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki