FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Stiri, noutati, evenimente!

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Daniel pe 21 Mar 2017, 19:25

Astazi, conform paginii CFR Infrastructura, prin vocea purtatorului de cuvant al societatii, doamna Oana Branzan, a fost publicat urmatorul anunt:

"CFR SA a prevăzut o creştere cu 22,5% a fondului de salarii în bugetul companiei pe 2017!

Compania Natională de Căi Ferate “CFR” SA menţine deschis dialogul social şi negocierile transparente cu reprezentanţii federaţiilor sindicale pe marginea definitivării Contractului Colectiv de Muncă (CCM) pentru perioada 2017-2018, în contextul în care pe 22 martie 2017 actualul CCM îşi încetează valabilitatea.

Precizăm faptul că, prin susţinerea şi implicarea Ministerului Transporturilor, bugetul CFR SA prevede pentru anul 2017 o creşterea a fondului de salarii cu 22,5%, creştere care se va regăsi, în urma negocierilor cu partenerii sociali, în salariile angajaţilor.

Administraţia a propus, pentru a asigura protecţia socială a angajaţilor şi după expirarea contractului colectiv de muncă, încheierea unui Act Adiţional pe o perioadă de minimum 30 zile, maximum 90 de zile, astfel încât salariaţii să nu-şi piardă anumite drepturi, cum ar fi: acordarea sporurilor, plata orelor festive, acordarea bonurilor de masă sau a ajutoarelor sociale.

Până în prezent conducerea CFR SA a parcurs toate etapele necesare elaborării şi promovării bugetului companiei pentru acest an, proiectul fiind deja avizat de Consiliul de Administraţie (CA), aprobat de Adunarea Generală a Acţionarilor (AGA) şi transmis ministerelor pe circuitul de avizare şi aprobare, prin emiterea hotărârii de guvern."
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Andrei98 pe 21 Mar 2017, 20:02

Ei doreau K-ul si statutul, cred ca marirea asta a fost asa ca sa mai linisteasca apele doar.
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde ionutz72 pe 22 Mar 2017, 08:56

COMUNICAT DE PRESĂ
Bucureşti, 22 martie 2017
Compania Naţională de Căi Ferate „CFR” SA informează că o parte dintre angajaţii feroviari au declanşat un protest spontan începând cu ora 07.00, acţiune care afectează graficul de circulaţie al trenurilor. Călătorii sunt rugaţi ca înainte de efectuarea călătoriei să solicite informaţii despre întârzierile care se înregistrează în traficul feroviar la staţiile şi agenţiile CFR din Bucureşti şi din ţară, la telefon 021/9521.
Acest protest are loc în contextul în care administraţia şi federaţiile sindicatele reprezentative se află deja în negocieri pentru semnatare noului Contractul Colectiv de Muncă 2017-2018, negocieri în cadrul cărora conducerea CFR SA a anunţat că în bugetul companiei pentru anul 2017 este inclusă o creşterea a fondului de salarii cu 22,5%, creştere care se va regăsi, în urma negocierilor cu partenerii sociali, în salariile angajaţilor.
Menţionăm faptul că, administraţiaa propus partenerilor sociali încheierea unui ACORD până la semnarea CCM pentru perioada 2017/2018 pentru a asigura astfel protecţie socială angajaţilor, relaţii de muncă echitabile, precum şi un cadru normal şi legal de funcţionare a companieidupă expirarea pe 21 martie 2017 a contractului colectiv de muncă.
Reamintim că până în prezent conducerea CFR SA a parcurs toate etapele necesare demarării negocierilor cu federaţiile sindicale representative (semnatare ale contractului colectiv) şi a respectat termenele legale pentru elaborarea şi promovarea bugetului companiei pentru acest an, proiectul fiind deja avizat de Consiliul de Administraţie (CA) şi aprobat de Adunarea Generală a Acţionarilor (AGA) şi transmis ministerelor pe circuitul de avizare şi aprobare, prin emiterea hotărârii de guvern.
Compania Natională de Căi Ferate “CFR” SA menţine deschis dialogul social şi negocierile transparente cu reprezentanţii federaţiilor sindicalepe marginea definitivării Contractului Colectiv de Muncă (CCM) pentru perioada 2017-2018, astăzi fiind programată o nouă rundă de negocieri începând cu ora 15.00.
De asemenea, compania atrage atenţia salariaţilor că acestă formă de protest încalcă procedurile legale, aduce grave prejudicii companiei, prin înregistrarea de pierderi financiare, şi afectează transportul pasagerilor care şi-au procurat deja biletele pentru efectuarea călătoriei, conform graficului de circulaţie din Mersul Trenurilor.
Compania Naţională de Căi Ferate „CFR” SA cere scuze pasagerilor pentru disconfortul creat de acest eveniment şi îi asigură că se depun toate eforturile astfel încât să asigurăm condiţii optime de reluare a circulaţiei trenurilor.
Sursa
ionutz72
Feroviar


Mesaje: 128
Membru din: 26 Sep 2010, 22:36
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Daniel pe 22 Mar 2017, 09:55

Printre regionalele pe care trenurile sunt oprite se numără București, Craiova, Timișoara, Cluj, Iași și Galați. - conform AGERPRESS.

SAM_0579.JPG
Foto arhiva (ilustratie)


* Harghita: Trei trenuri oprite în stații în urma grevei spontane declanșate de angajații CFR

Trei trenuri, dintre care unul internațional, sunt oprite în stații din Harghita, în urma grevei spontane declanșate miercuri de angajații CFR, nemulțumiți de nivelul salariilor și de inechitățile din grila de salarizare.

Liderul de sindicat Cosmin Sorin Micloș a declarat pentru AGERPRES că angajații au venit la serviciu, au semnat condica, dar refuză să lucreze, din cauza faptului că nu există un contract colectiv de muncă, iar inechitățile din grila de salarizare sunt foarte mari.

'Am făcut grevă spontană, nu avem contract colectiv de muncă, s-a ajuns la situația în care un soldat ia mai mult decât un ofițer, dacă ar fi să ne raportăm la Armată. Adică eu, impiegat de mișcare, cu 16 ani vechime, impiegat care concură la siguranța circulației iau mai puțin decât un acar, care este, efectiv, este un 'soldat' în CFR. (...) Sunt inechități, s-au încălcat clasele de salarizare. (...) 40 la sută din angajații CFR suntem la salariul minim pe economie. Asta e principala problemă, că nu avem contract colectiv de muncă, este o degringoladă, vine unul care se angajează acum și ia cât unul cu 20 de ani vechime', a explicat Cosmin Sorin Miclos.

Potrivit sursei citate, în stațiile din Harghita sunt oprite trei trenuri care, la momentul declanșării grevei se aflau în mișcare. Este vorba de trenul internațional Korona, care vine de la Budapesta, oprit în stația Izvoru Olt și de două trenuri Regio, care se află în stațiile Sâncrăieni și Tușnad Sat
.
* Hunedoara: Mai multe trenuri sunt blocate în gări din cauza protestului spontan al ceferiștilor

Mai multe trenuri de călători și de marfă sunt blocate, miercuri dimineața, în gări din județul Hunedoara, ca urmare a protestului spontan declanșat de personalul care lucrează în structurile căilor ferate din cauza nemulțumirilor legate de salariile mici.

Conform unor surse oficiale, pe raza județului Hunedoara, sunt blocate 11 garnituri, trenuri de marfă sau de persoane.

Potrivit unui impiegat de mișcare din gara Simeria, participant la protest, în această stație se află două trenuri de călători, Curtici-București și Simeria-Săvârșin, precum și trei trenuri de marfă. Din gara Deva nu a plecat trenul accelerat spre București, iar în stația Subcetate se află trenul Constanța-București.

În gara Simeria s-au strâns circa 50 de ceferiști de la toate societățile care au atribuții pe linia transportului feroviar, aceștia fiind nemulțumiți de întârzierea unui rezultat concret al negocierilor dintre sindicate și administrația căilor ferate.

"Salariul este foarte mic, iar condițiile de muncă sunt grele. Ieșim la pensie ca frizerii, la 65 de ani, deși ne expunem la foarte multe riscuri. Avem multe promisiuni, dar nu știm niciun rezultat. Trebuie să ajungem la un numitor comun în ceea ce privește salarizarea și condițiile de muncă", a declarat Valentin Glăvu, unul dintre protestatari.

Ceferiștii mai spun că din cauza salariilor mici, tinerii nu mai doresc să urmeze școli de pregătire în domeniu, astfel că media de vârstă a forței de muncă este din ce în ce mai înaintată.

Sursa: AGERPRESS.

UPDATE: Miercuri, la ora 15.00, este programată o nouă rundă de negocieri. „Compania atrage atenţia salariaţilor că acestă formă de protest încalcă procedurile legale, aduce grave prejudicii companiei, prin înregistrarea de pierderi financiare, şi afectează transportul pasagerilor care şi-au procurat deja biletele pentru efectuarea călătoriei, conform graficului de circulaţie din Mersul Trenurilor”, transmite CFR

O parte dintre angajaţii feroviari au declanşat miercuri dimineaţa un protest spontan, o serie de trenuri fiind oprite pe şapte regionale, mai puţin Constanţa, a informat CFR SA.
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Trifu22 pe 22 Mar 2017, 10:19

Nu numai Cfr Calatori are cursele blocate, ci si celelalte companii private.
In momentul de fata, casele de bilete din Gara de Nord ale tuturor operatorilor de transport feroviar de calatori sunt inchise vanzarii de bilete.
Nu este clar momentul incheierii acestei greve.
Mai multe detalii puteti afla de pe Radioreceptor, linkul il gasiti mai jos la semnatura.
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
⚡⚡⚡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ ⚡⚡⚡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Andrei98 pe 22 Mar 2017, 14:29

Se pare ca nici de data asta nu prea au fost uniti feroviarii, acum cu greva s-a observat cui ii pasa si cui nu. Aici nu prea se mai poate discuta despre imposibilitatea participarii cum a fost la miting.
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Daniel pe 22 Mar 2017, 16:48

Ministrul Transporturilor, surprins de greva de la CFR. „Am primit asigurări că nu va fi grevă”.

Imagine Foto: Gov.ro

Ministrul Trasporturilor a declarat, în ședința de Guvern, că a primit asigurări de la sindicatele CFR că nu va avea loc nicio grevă, în condiţiile în care au fost respectate promisiunile de creştere salariale.

”Am avut întâlnire, inclusiv aseară, şi azi-dimineaţă cu reprezentanţi. Am primit în cursul serii asigurări că nu va fi nicio grevă, pentru că au fost respectate toate promisiunile care s-au făcut de către companie. Urmează o nouă rundă de discuţii în cursul zilei de astăzi, la ora 15,00", a informat ministrul Răzvan Cuc, citat de Agerpres.

Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, a anunţat că miercuri, la ora 15,00, va avea loc o nouă rundă de negocieri cu reprezentanţii CFR şi ai sindicatelor din domeniu, precizând că bugetul companiei CFR Infrastructură, care prevede o creştere cu 22,5% a anvelopei salariale, este în curs de avizare internă, urmând să fie agreat şi de ministerele Finanţelor şi Muncii.

Răzvan Cuc a precizat că bugetul CFR Infrastructură a fost avizat de către Consiliul de Administraţie şi Adunarea Generală a Acţionarilor.

"Acum este în curs de avizare internă în cadrul ministerului, urmând să fie transmis către Ministerul Finanţelor şi Ministerul Muncii către avizare", a precizat Cuc.

O parte dintre angajaţii CFR au declanşat un protest spontan, miercuri dimineață, la ora 07.00, nemulţumiţi de negocierile privind noul contract colectiv de muncă. Potrivit reprezentanţilor CFR, peste 150 de trenuri au fost oprite pe traseu, miercuri dimineață.

Sursa si detalii: Agerpres./

In jurul orelor 14:00, Gara de Nord din Bucuresti era intesata de calatori care asteptau trenuri si echipe TV care transmiteau stand-up -uri din incinta statiei. Multe trenuri erau oprite la peroane. Activitatea la casele de bilete nu s-a intrerupt iar prin instalatiile sonore de avizare a calatorilor s-a anuntat ca incepand cu orele 15:00 anumite trenuri vor fi repuse in circulatie.

1.jpg
2.jpg
2.1.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
7.jpg
8.jpg


Calatorii interesati sunt rugati sa consulte in permanenta sit-ul oficial al CFR Calatori pentru a fi la curent cu situatia circulatiei trenurilor de astazi. O puteti face accesand acest link: http://www.cfrcalatori.ro/.
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Trifu22 pe 22 Mar 2017, 20:12

Conform Radioreceptorului, (https://t22sys.noip.me/radio/cfr) Brasovul si-a reluat activitatea acum doua minue (20:10)
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
⚡⚡⚡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ ⚡⚡⚡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Daniel pe 23 Mar 2017, 00:26

Uite acum putin timp am dat peste o informatie interesanta pe sit-ul Federatiei Nationale a Transportatorilor din Romania - ELCATEL.

Sub titlul Informare CFR SA 22.03.2017 aflam urmatoarele:

[...]Având în vedere prevederile legale care impun necesitatea unui buget de venituri și cheltuieli aprobat prin hotărâre de guvern pentru negocierea și încheierea unui contract colectiv de muncă, părțile au stabilit următoarele:

- după aprobarea bugetului de venituri și cheltuieli, care prevede o creștere de cca. 22,5 a fondului de salarii, va fi negociată și promovată o grilă de salarizare bazată pe coeficienți de ierarhizare care să reflecte în mod echitabil importanța funcțiilor și meseriilor la CFR SA;

- în vederea păstrării drepturilor salariale și de personal până la aprobarea BVC și încheierea CCM semnarea unui acord cu aceleasi conditii din CCM 2015-2017 pe o perioadă de 30 de zile în conformitate cu prevederile legii 62/2011.

Referitor la proiectul Legii privind Statutul Personalului Feroviar, dl. Ministru Răzvan Cuc ne-a asigurat de susținerea sa în vederea aprobării proiectului de lege, subliniind faptul că perioada până la intrarea în dezbaterea plenului Camerei Deputaților nu o poate estima, acest lucru nefiind de natură a se stabili în câteva zile, proiectul având caracter de lege organică.

Pentru discuții mai ample pe marginea proiectului de lege privind statutul personalului feroviar va avea loc o întâlnire la Ministerul transporturilor în data de 23.03.2017 ora 11.[...]


Mai multe amanunte si sursa informatiei: ELCATEL.ro
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Andrei98 pe 23 Mar 2017, 20:26

Din cate am observat greva s-a terminat iar la protest au luat parte mai mult cei de la Cfr Infrastructura. Intr-un sfarsit se va aproba si statutul dar din ce stiu eu pentru personalul cu responsabilitati in SC reintroducerea grupei I si II de munca inseamna ca foarte multi vor iesi la pensie de la varsta de 45 ani avand cei 20 ani minim in functie conform grupelor. Iar pe partea cealalta sunt si multi care stau la coada pentru angajari dar nu stiu cat de repede ii poti pregati profesional pentru a acoperi golul.
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Daniel pe 23 Mar 2017, 20:42

Din ce stiam eu si sper sa imi aduc aminte bine, cei cu grupe daca depasesc varsta de pensionare (pentru ca pot ramane si peste cei minim 20 de ani in functie) sunt penalizati pentru fiecare an lucrat peste varsta la care grupa le permite pensionarea. Nu stiu sigur cu ce procent dar auzisem de 1% pe an. Deci daca esti IDM in functie de 20 de ani, poti iesi la pensie conform grupei I sa zicem si daca ramai peste cei 20 de ani, pentru fiecare an lucrat in plus ti se taie 1% din pensie. Repet, sper sa nu gresesc, am auzit si eu pe undeva de chestiile astea.
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde CostelCFR pe 25 Mar 2017, 10:51

Normal n-ar trebui sa le taie 1% din pensie, doar Statul castiga prin impozit mult mai mare daca il loc de pensie angajatul alege sa munceasca in continuare.
CostelCFR


Mesaje: 90
Membru din: 08 Noi 2011, 18:42

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Drakkar electric pe 27 Mar 2017, 03:14

Legea s-a schimbat si cine va zis ca sunt penalizati daca nu ies la pensie dupa 20 de ani de siguranta circulatie mananca cacat cu gura plina sau sunt mai prosti ca noaptea. Numai mecanicii au grupa I de salarizare si pot iesi la penise la 52 de ani sau la 65 fara sa piarda din pensie nimic. Unii sunt mai fraieri si in loc sa iasa la 52 cu o pensie cam de 2400 de lei in mana daca nu si mai mult si sa mai bage pe la privati pe inca 2-3000 salariu plus pensie stau pana mor pe locomotiva si pierd bani. Cei care lucreaza ca impegati, conductori, sefi tren, manevranti, etc pot sa mai lucreze pe la privati ca sclavi la patron pe salarii de cacat plus pensie tot de cacat. Dar si asa se scot, nu mor de foame. Unii dintre astia se bucura ca au sporuri si ajung la lefuri de 3000, 3600, 4000 de lei in mana dar dupa pensionare iau in jur de 1500 - 2000 lei. O sa se bage si noua lege a salarizarii si o sa se rezolve cu lefurile. Am vorbit cu oameni din CFR care stiu. De asta nu o sa prea vedeti mecanici care sa faca greva si proteste. Ei au grupa si fac bani si dupa pensie. Ailaltii daca nu traiesc din spagi (nu toti ca nu toti lucreaza in gari mari de marfa) fac foamea ca au salarii de mizerie. Nu mai zic de amaratii aia de la linii care sunt cei mai oropsiti ca nu au din ce spagile sulii sa traiasca.

Am rugamintea ca sa mi se inchida contul pe forum nu pentru ca am primit observatii dar nu mai am timp sa stau pe internet pentru ca voi pleca din tara pentru mai multi ani si o sa am altele pe cap. Va multumesc pentru primirea pe care mi-ati facuto acum cativa ani cand am plecat de pe alte forumuri de oameni imposibili si infantili care au niste varste degeaba ca se comporta ca unii de gradinita. Voi ati fost singurii unde m-am simtit bine. :) Promit ca atunci cand pot am sa mai intru sa va citesc. Va doresc succes pentru ca sunteti forumul cu cele mai multe informatii noi si de calitate. Va felicit pentru "nebunia" de care dati dovada in sensul frumos al expresiei si daca peste cativa ani am sa iau decizia de ami crea alt cont vreau sa va gasesc si mai multi si sa va respectati unii pe altii. Va doresc tot binele din lume si asa cum imi merge mie sa va mearga si voua! Cu bine!

Andrei M. :clap: :clap: :clap:
Avatar utilizator
Drakkar electric


Mesaje: 426
Membru din: 19 Feb 2014, 01:29
Localitate: Bucuresti

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Daniel pe 27 Mar 2017, 10:20

Puteai sa comentezi ceva mai frumos. In fine. Am sa-ti dezactivez contul si cand vei dori se poate reactiva contul actual. Nu este neaparat nevoie sa-ti faci un cont nou. Drum bun oriunde vei pleca si mult succes in viata!
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Anterior

Înapoi la NEWS FLASH / ANUNTURI DIN DOMENIUL FEROVIAR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki