FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Stiri, noutati, evenimente!

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Daniel pe 11 Mai 2014, 23:11

Ei bine, iata ca una din "preziviunile" lui Sova, incepe sa prinda contur, mai precis castigarea unor licitatii importante de catre CFR Marfa. Astazi, cotidianul "Evenimentul Zilei" (editia online), titra urmatoarele: CFR Marfă a încheiat un contract cu producătorul de oţel ArcelorMittal Galaţi, pentru o perioadă de doi ani.

Chiar daca valoarea totala a contractului nu a fost precizata de catre jurnaisti, presupun ca e vorba de un contract major, avand in vedere clientul: ArcelorMittal Galaţi. Mai sunt si alte cateva licitatii de valoare mare de castigat si daca se va intimpla asa, poate se vor gasi banii si pentru plata salariilor dupa luna august a acestui an. Stirea integrala si detalii AICI.

Un alt fapt cat se poate de interesant, este faptul ca Ministrul Sova nu a glumit atunci cand a declarat ca doreste micsorarea numarului de salarati concediati de la CFR Marfa. Astfel, Dan Sova a declarat va cere FMI, la vizita de evaluare din luna iunie, o derogare de la prevederea din acordul incheiat cu statul roman, in conditiile in care exista solutii pentru salvarea a 1.100 de locuri de munca, portivit sindicatelor din domeniu.

Imagine

Pe ce se va baza Sova cand va cere acest lucru? Pe cresterile incasarilor si implicit a cifrei de afaceri a societatii, in urma unor noi contracte consistente incheiate intre CFR Marfa si agenti economici de calibru. Intr-o declaratie facuta recent la Cluj pentru Mediafax, Sova mentiona urmatoarele aspecte: "Există o discuţie privind concedierea a 2.500 de angajaţi de la CFR Marfă, a fost o cerinţă a FMI. Între timp, au intervenit o serie de schimbări în structura CFR Marfă, le-au crescut încasările şi cifra de afaceri şi se află în faţa a trei licitaţii importante. Ideea este că ar fi posibil să intrăm într-un program prin care să concediem doar 1.400 de angajaţi din 2.500, am salva 1.100 de oameni de la concediere dacă vor fi câştigate oricare dintre contractele de licitaţie. Vom merge în iunie în faţa FMI, vom prezenta noile cifre şi vom încerca să obţinem o derogare de la concedierea a 2.500 de oameni, răspunsul sigur va fi după ce vom negocia cu FMI”.

Penrtu luna octombrie a acestui an, exista promisiuni ferme de cresteri salariale la toate cele trei societati de cale ferata. Astfel, conform sit-ului puterea.ro: Întrucât în urma recentelor negocieri eșuate la Contractele Colective de Muncă (CCM), s-a acordat o indexare salarială de 2,4% numai pentru angajații CFR SA și CFR Călători, ministrul Transporturilor vrea să extindă această creștere și pentru angajații CFR Marfă, la prima rectificare bugetară de la finele lunii iulie. "La CFR Călători şi la CFR Infrastructură vom acorda o majorare salarială de 2,4%, iar după o rectificare bugetară va avea loc o creştere şi la CFR Marfă, tot cu 2,4%. De asemenea, se analizează posibilitatea ca în octombrie să aibă o nouă creştere salarială de 4-5% pentru angajaţii căilor ferate”, a spus Dan Șova.

Sursa si detalii gasiti AICI.
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Daniel pe 13 Feb 2017, 23:10

MEETING DE PROTEST AL FEROVIARILOR - 16 FEBRUARIE 2017 - MINISTERUL TRANSPORTURILOR, BUCURESTI

Protest feroviar.jpg


La initiativa unor lucratori feroviari din toate ramurile, nemultumiti de faptul ca multe din problemele lor stau nerezolvate de foarte multi ani, Joi, 16 Februarie, se va desfasura un meeting de protest in Bucuresti, in parcul din fata Ministerului Transporturilor (vis-a-vis de Gara de Nord). Aceasta manifestare de protest autorizata, cu sloganul "Protestez pentru ca imi pasa!" va avea urmatorul program:

Foto arhiva.jpg


12:45 Vor fi onorati eroii feroviari, prin depunerea unei coroane de flori in fata Monumentului eroilor cefersiti din Piata Garii de Nord (monument dezvelit in anul 1923 ce comemoreaza eroii ceferisti cazuti in Primul Razboi Mondial, fapta pentru care CFR-ul a fost considerat multe decenii "a doua armata a tarii").

13:00 - 15:00 Desfasurarea actiunii de protest.

La aceasta manifestare sunt invitati sa participe toti angajatii caii ferate, indeiferent de ramura sau sindicatul din care fac parte.

Doleantele protestatarilor sunt:

1.Statutul feroviarului (dezbaterea si aprobarea cat mai urgenta);
2.Reintroducerea coeficientului de ierarhizare;
3.Modificarea Legii 62;
4.Respectarea neconditionata de catre administratie a CCM si Codului Muncii;
5.Imbunatatirea conditiilor de munca si dotare cu tot ce este necesar (Echipamente , materiale , consumabile) din timp util;
6.Posibilitatea CFR Marfa RTV si IRLU sa fie “preluati ” de infrastructura.(voi da detalii daca doriti);
7,Reducerea posturilor de expert social si anularea privilegiilor salariale date de administratie pt experti si lideri de sindicat (acestia sa fie platiti de membri cotizanti -unde este cazul);
8.Reintroducerea grupelor de munca (unde este cazul);


La acestea se vor adauga si alte propuneri ale tuturor celor ce doresc sa participe la acest eveniment.

UPDATE 14.02.2017 - 15:55: Iata si un document oficial din partea organizatorilor manifestarii:

Organizator SCR.jpg
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Andrei98 pe 16 Feb 2017, 22:37

O echipa a Railnet.ro a fost prezenta la meeting iar in cursul acestei nopti vor aparea filmari si poze!
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Daniel pe 17 Feb 2017, 13:56

Dupa cum a anuntat si Andrei, vin astazi cu imagini de la protestul de ieri 16 februarie 2017. De asemenea va voi prezenta si un film cu mare parte a discursurilor tinute la acest eveniment. Cei cateva sute de feroviari adunati in fata Ministerului Transporturilor, si-au prezentat problemele sub forma unui discurs interactiv, unde toti cei ce au dorit, au putut sa ia cuvantul si sa-si prezinte doleantele.

SAM_0399.JPG
Foto: Daniel
SAM_0401.JPG

SAM_0405.JPG

SAM_0406.JPG

SAM_0407.JPG

SAM_0408.JPG

SAM_0409.JPG

SAM_0410.JPG

SAM_0412.JPG

SAM_0413.JPG

SAM_0415.JPG

SAM_0416.JPG

SAM_0421.JPG

SAM_0428.JPG

SAM_0436.JPG

SAM_0439.JPG

SAM_0441.JPG

SAM_0442.JPG

SAM_0447.JPG

SAM_0448.JPG

SAM_0450.JPG

SAM_0451.JPG

SAM_0454.JPG

SAM_0455.JPG


Iata si filmul, fara niciun alt comentariu:

Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Vatmanu076 pe 17 Feb 2017, 15:08

Felicitări Daniel pentru acest reportaj! :)
Dacă PRO înseamnă Pentru şi CON Împotrivă, de ce e Constituție şi nu Prostituție ?
Avatar utilizator
Vatmanu076


Mesaje: 2947
Membru din: 19 Mar 2012, 09:39
Localitate: Metrorex şi S.T.B. (R.A.T.B.)

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Daniel pe 17 Feb 2017, 19:35

Multumesc! Am lucrat o noapte intreaga la film. Deh, conditiile tehnice mai slabe decat pe vremuri.
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Vatmanu076 pe 17 Feb 2017, 20:28

Aviz negativ pentru Statutul Feroviarului din partea Camerei Deputatilor.
S-a întâmplat astazi.
FB_IMG_1487355757684.jpg
Dacă PRO înseamnă Pentru şi CON Împotrivă, de ce e Constituție şi nu Prostituție ?
Avatar utilizator
Vatmanu076


Mesaje: 2947
Membru din: 19 Mar 2012, 09:39
Localitate: Metrorex şi S.T.B. (R.A.T.B.)

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Daniel pe 17 Feb 2017, 21:16

De cacat... Scuze, dar nu ma pot abtine... :angelic-green: Las de-o parte prima-mi reactie si ma intreb daca nu cumva exista mai multi lucratori in caile ferate (stat & privat) decat politisti in tara asta. Sunt si ei o categorie sociala numeroasa. Fara sa fiu rau, dar politistii au Statut, feroviarii nu au voie sau cum? E doar o intrebare cat se poate de logica. :?
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Vatmanu076 pe 21 Feb 2017, 21:36

STATUTUL PERSONALULUI FEROVIAR A PRIMIT AVIZ FAVORABIL ÎN COMISIA PENTRU DREPTURILE OMULUI, CULTE ŞI PROBLEMELE MINORITĂŢILOR NAŢIONALE A CAMEREI DEPUTAŢILOR

Statutul Personalului Feroviar a fost dezbatut la comisia pentru drepturile omului, culte si problemele minoritatilor nationale a Camerei Deputaților în data de 21.02.2017, cu o zi înainte faţă de programarea iniţială, acesta primind aviz favorabil cu unanimitate de voturi (11 voturi pentru, 1 abtinere, Pruna Cristina – USR şi 1 vot împotrivă, Durus Vlad Emanuel – USR)
La şedinţă au participat pentru susţinerea statutului reprezentanţii Alianţei Federaţiilor Tehnice Feroviare: Iulică Măntescu, Maxim Rodrigo-Gabriel şi Georgel Petrache.
Punctul de vedere iniţial al comisiei a fost de amânare a avizării. Prezenţa reprezentanţilor AFTF în sală şi susţinerea Preşedintelui Comisiei, dl. Ibram Iusein au contribuit la exprimarea votului comisiei.

Sursa - Federatia Sindicatelor Transportatorilor Feroviari Din Romania
Dacă PRO înseamnă Pentru şi CON Împotrivă, de ce e Constituție şi nu Prostituție ?
Avatar utilizator
Vatmanu076


Mesaje: 2947
Membru din: 19 Mar 2012, 09:39
Localitate: Metrorex şi S.T.B. (R.A.T.B.)

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Daniel pe 01 Mar 2017, 17:57

Ei bine, recent feroviarii nemultumiti in general de valul de probleme cu care se confrunta de multi ani si pe care din pacate unii le igonra fie le iau peste picior, au elaborat recent si au pus in circulatie in mediul virtual, un APEL - SCRISOARE DESCHISA catre politicieni, autoritati de la toate nivelurile si alti factori de decizie, pe care o voi reproduce in cele ce urmeaza:

APEL – SCRISOARE DESCHISA DIN PARTEA UNOR LUCRATORI FEROVIARI

Domnilor politicieni, guvernanti, presedinti de companii, membrii in AGA si CA, directori si alti factori de decizie, permiteti-ne sa va amintim ca in aceasta tara traiesc, muncesc, platesc taxe si voteaza alaturi de ceilalti cetateni romani, inclusiv noi cei care ne castigam traiul ca LUCRATORI FEROVIARI sau ceferisti, cum li se mai spune.

Am mai ramas putini in cei 27 de ani de democratie, dupa unele statistici din 290.000 cati eram prin 1990 am ajuns sa mai fim aproximativ 40.000, in tot sistemul feroviar.
De ce am ramas numai atatia nu stim sa raspundem. Pot exista motive mai mult sau mai putin adevarate, argumentate corect sau incorect, obiective sau subiective, motive stiute sau ascunse, interese nationale sau straine, etc.

Nu stim prea bine, pe unele doar le banuim din cele traite, in schimb ce stim cu certitudine este ca munca prestata de noi este aceeasi sau chiar mai multa, dar in conditii tot mai grele si platita tot ma putin.

Dati-ne voie sa va spunem cate ceva tocmai despre salariul lucratorilor feroviari, care au ajuns ca jumatate dintre ei sa fie platiti la salariul minim pe economie!

Adica, lucratorii feroviari cu functii de executie implicate direct in asigurarea sigurantei circulatiei, calificati si cu pregatire profesionala specifica, cu responsabilitati si raspunderi prevazute in zeci de regulamente, instructii de serviciu, ordine si dispozitii, cu raspunderi sub incidenta inclusiv a codului penal, cu experienta dobandita intr-o vechime in meserie/functie de peste 5-10-20 de ani, au ajuns sa fie salarizati la nivelul unui muncitor necalificat sau al unui debutant!

Daca jumatate suntem platiti la salariul minim pe economie, aflati ca cealalta jumatate are salariul real la nivelul anului 2010.

Va dam un singur exemplu: IPC – rata inflatiei luna decembrie 2016 fata de perioada de referinta luna ianuarie a anului 2010 a fost de 15,94%, astfel un angajat feroviar salarizat la clasa 26 in anul 2010 cu 1276 lei (298 euro) iar in anul 2017 cu 1482 lei(328 euro) a obtinut o crestere salariala in cei 7 ani de 206 lei (29 euro) adica o crestere de 16,14%, in conditiile in care am mentionat ca rata inflatiei a fost de 15,94%, deci puterea de cumparare a ramas in 2017 aproximativ egala cu cea de la nivelul anului 2010, fara sa mai amintim ca tot de atunci ne-au fost anulate, dupa 20 de ani, primele ocazionale : de Ziua Feroviarului, Paste, Craciun sau recuperarea fortei de munca -“ prima de vacanta”.
Verificati! Poate mai aflati si de alte drepturi care ne-au fost anulate si va convingeti in cele din urma ca si romanii feroviari (cei mai multi lucrand tot pentru statul roman) au dreptul sa revina la drepturile avute anterior crizei, sa le fie recunoscut dreptul la o existenta decenta si asemanatoare cu a romanilor bugetari! In concluzie, am ramas putini si uitati, cu salarii de subzistenta pentru munca mai multa si depusa in conditii la fel de grele (sau mai grele).

Domnilor politicieni, pe langa cele de mai dinainte, va amintim ca aveti prin parlament o lege cu privire la viata noastra, despre un statut asa cum aveti si dv-stra si alti romani indreptatiti sa aiba.

Nu stim de ce si cum se tot taraganeza adoptarea acestei legi care ne-ar recunoaste dreptul la o moarte, daca se poate acasa si nu la locul de munca, dupa cativa ani de pensie in urma unei munci depuse ziua sau noaptea cu tot sufletul, chiar daca ne-a macinat fizic si psihic.

Ce stim cu certitudine e ca speranta medie de viata a barbatilor in Romania este de 71 de ani si varsta de pensionare este de 65 de ani, iar lucratorii feroviari sunt afectati de conditiile de munca grele si periculoase, cu riscuri profesionale de ne-evitat, iar intrebarea care ne-o punem este: cati dintre lucratorii feroviari din Romania mai pot avea cel putin speranta de a se bucura de o pensie bine meritata timp de cei 6 ani „statistici”?

Daca tot suntem cetateni romani si europeni, ne-am permis sa ne uitam si la alti feroviarii europeni, cu salarizari si conditii de munca incomparabil mai bune,spre exemplu la cei din Franta, unde au statistic o speranta medie de viata de 79 de ani (barbati) si pot iesi la pensie la 55 de ani, deci cu o probabilitate mult mai mare, se pot bucura statistic de 24 de ani de pensie!

Am fost si suntem a doua armata a tarii, chiar prima armata pe timp de pace, ne-am ales meseria stiind ca trebuie sa fim ordonati si supusi disciplinei impuse de regulamente, dar sa nu uitati ca suntem cetateni romani, lucratori feroviari care trebuie sa asigure traiul familiilor, sa-si hraneasca si sa-si educe copiii.

Ar fi trebuit sa stiti si sa fi auzit de toate acestea de la cei care se spune, conform legilor, ca trebuie sa ne reprezinte si sa ne faca auziti. Nu stim daca au facut ce trebuie sau daca mai sunt ascultati de cineva, incepem a crede tot mai multi ca nici nu mai fac si nici nu-i mai asculta nimeni!

De aceea, noi si din vointa noastra, am indraznit sa va amintim aceste lucruri pentru a nu se spune ca nu stiati atunci cand nemultumirile noastre se vor manifesta in moduri nedifinite si incontrolabile.

Aducerea aminte sub astfel de forme si in acele momente, nu este de dorit nici de noi si credem ca nici de dv-stra. Indraznim sa o facem acum, cand inca credem si speram ca se mai poate face ceva!

Pentru a afla de cat mai multi dintre dv-stra ca existam, vom incerca sa ne facem auziti-cititi facand un apel si la cea de-a patra putere in stat, presa scrisa, vorbita sau vazuta!

Cu respect, subsemnatii lucratori feroviari dupa cum urmeaza: .......


OPRIREA SPONTANA A LUCRULUI DE CATRE ANGAJATII IRLU

Greva spontan la IRLU.jpg
Sursa foto: Facebook.com


In aceasta dimineata, mai multi lucratori apartinand CFR IRLU din depourile SIMERIA,DEJ, ORADEA,TG. MURES, CRAIOVA, au oprit lucrul spontan pentru mai multe ore. Se vorbeste deja despre o greva generala in sistemul feroviar.

NEMULTUMIRI ALE ANGAJATILOR CFR S.A.

Toate aceste nemultumiri ale feroviarilor vin si pe fondul rezultatelor negocierilor, considerate negative de catre acestia, din data de 28 februarie, dintre reprezentanti ai sindicatelor si conducerea CFR SA in vederea incheierii noului C.C.M. Conform blogului Feroviarul.ro apartinand unui angajat al CFR SA:

"Rezultatul final este previzibil: se va încheia un CCM (cândva, în viitor) cu o mărire salarială simbolică, aproape jumătate din salariați având minimul pe economie, iar specialiștii și experții sindicali își vor păstra, în continuare, beneficiile (asta dacă nu le vor fi mărite, ca recompensă pentru că au ținut în frâu ceferiștii)."

"Următoarea ședință de negocieri la CFR SA va fi pe data de 9 martie 2017, după ședința Consiliului de Administrație în care se va discuta BVC 2017 al companiei."

Tot pe acolo veti gasi si continutul Procesului Verbal de negociere din data de 28. Sursa: feroviarul.ro
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Andrei98 pe 01 Mar 2017, 19:40

Am citit si eu printre randuri procesul verbal si mi se par destul de corecte cererile lor si de bun simt.
Pentru cine doreste sa descarce procesul verbal, LINK DESCARCARE PROCES VERBAL
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Daniel pe 01 Mar 2017, 20:01

M-am uitat peste P.V. si fugitiv asa, am observat cateva lucruri zic eu bune. Acum nu stiu precis ce alte propuneri cu mult mai bune isi doresc majoritatea feroviarilor, si nu doressc sa comentez prea mult pe acest subiect deoarece nu lucrez in domeniu si nu am de unde sti absolut toate probleme si doleantele lor. Insa, pe la acel miting, am auzit cerute si cateva din propunerile puse pe hartie la negociere, cum ar fi incheierea politelor de asigurare de raspundere profesionala. Am observat inlocuirea Sporului pentru lucru sistematic peste programul normal cu o majorare (spor) de pana la 25% din salariul de baza daca am inteles bine, functie de orele lucrate. Nu stiu ce sa zic, o fi buna propunerea, nu o fi, asta doar un om din domeniu poate sa comenteze, insa mi-a atras atentia in mod deosebit. De asemenea si suportarea unor cheltuieli cu intretinerea, de catre Companie, pentru angajatii obligati sa locuiasca in locuinte de interventii, ceea ce mi se pare o masura buna. In fine. Hai sa vedem ce am extras de pe acolo, restul citeste fiecare in documentul original:

Frag.1.jpg
Frag2.jpg
Frag.3.jpg


Bineninteles ca totul e discutabil de catre cei din domeniu. Cine doreste mai multe, poate accesa direct documentul prin link-ul postat de Andrei.

P.S. Textui SCRISORII DESCHISE mi se pare unul extrem de pertinent. Mai bine de atat nu poate fi explicata nimanui dinafara sistemului feroviar, situatia de acolo. Cine stie, poate intr-o zi, cineva are sa-i auda si pe ei si astfel de apeluri sa devina Istorie...
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Daniel pe 12 Mar 2017, 15:03

Se pare ca in curand va avea loc un nou miting in fata Ministerului Transporturilor, in data de 17 Martie 2017 conform organizatorilor mitingului din 16 Februarie a.c. care au anuntat si alte cateva forme de protest. Conform unor informatii postate de acestia in mediul online:

Foto arhiva.JPG
Foto arhiva: Daniel


"Dragi colegi, initiatorii organizarii mitingului din 16.02.2017 impreuna cu semnatarii memoriului adresat autoritatilor Statului Roman au hotarat:
- incepand cu data de maine 13.03.2017 toti angajatii de la calea ferata vor purta pe mana stanga o banderola alba in semn de protest pana pe data de 16.03.2017 ora18.00.
- pe data de 17.03.2017 miting de protest in fata Ministerului Transporturilor. La acest miting rugam implicarea tuturor sindicatelor
- pe data de 21.03.2017 incepand cu ora 0.01 incetarea spontana a activitatii in toate sectoarele de activitate ale caii ferate pe toate Regionalele din Romania. Cu conditia de a indruma toate trenurilor de calatori in circulatie la acea ora, pana la destinatie.
Daca sindicatele fug de frica, noi suntem hotarati sa castigam drepturile pierdute.
Aceasta este propunerea de protest pe care o avansam aprobarii si sustinerii dumneavoastra."
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Andrei98 pe 14 Mar 2017, 23:21

Am observat pe facebook ca de data asta se mobilizeaza destul de multi angajati, mai putin personalul de pe trenuri :think:
Sa speram ca totusi le va iesi ceva la mitingul de vineri.
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Daniel pe 15 Mar 2017, 15:44

O sa iasa bine de tot ca numar de oameni la miting pentru ca azi am citit un anunt al unuia dintre organizatori, care spunea urmatoarele:

"După ce inițial ieri s-a aprobat mitingul, noi bazându-ne pe aproximativ 500 de persoane, astăzi reprezentanții Primăriei Municipiului București și ai Jandarmeriei București i-au convocat pe colegii noștri din București la Comisie. Din sursele Poliției și Jandarmeriei vom fi mult mai mulți.
Urmează noul protocol !!!"


Deci? Or sa vina multi, asta este evident. Bine, cei ce intr-adevar sunt nemultumiti. Si cred ca sunt mai multi decat ne puteam imagina...
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Daniel pe 17 Mar 2017, 21:52

Astazi a avut loc mitingul feroviarilor pentru sustinerea Statutului acestora. In fata Ministerului Transporturilor s-au adunat inca de la orele diminetii zeci de feroviari din toata tara, dupa orele 12:00, datat oficiala de incepere a protestului, adundandu-se in total de la orele diminetii si pana la ora inchiderii protestului, un numar de circa 1000 de angajati din calea ferata.

Mitingul feroviarilor 17 martie.jpg
Foto: Daniel


Manifestatia a adunat feroviari din toate ramurile caii ferate, de pe raza tuturor regionalelor din Romania.

1.JPG
Foto: Daniel
2.JPG
Foto: Daniel
3.JPG
Foto: Daniel


Printre revendicarile acestora, s-au numarat aprobarea Statutului, reintroducerea coeficientului K, angajarea de personal de executie, salarii decente si in general conditii mai bune de munca.

4.JPG
Foto: Daniel
5.JPG
Foto: Daniel
6.JPG
Foto: Daniel
7.JPG
Foto: Daniel
8.JPG
Foto: Daniel
10.JPG
Foto: Daniel
11.JPG
Foto: Daniel
17.JPG
Foto: Daniel
21.JPG
Foto: Daniel


In cadrul manifestatiei, feroviarii au putut lua cuvantul si si-au prezentat punctual doleantele. Printre acestia si un lider de sindicat din ramura miscare - comercial:

9.JPG
Foto: Daniel
12.JPG
Foto: Daniel
13.JPG
Foto: Daniel
14.JPG
Foto: Daniel
16.JPG
Foto: Daniel


De asemenea organizatorii au anuntat proiectul realizarii unui sindicat sau confederatie unica, ce va reprezenta drepturile tuturor angajatilor din calea ferata din toate ramurile sale. Asupra acestui proiect exista doua versiuni inaintate de catre participanti: fie crearea unui sindicat unic, fie a trei sindicate mari pe ramura cate unul pentru fiecare din cele trei mari societati feroviare de stat, reunite inr-o confederatie. In acest moment, un grup de feroviari asistati de specialisti in Dreptul Muncii, lucreaza la un proiect ce va fi prezentat tuturor feroviarilor in cel mai scurt timp.

15.JPG
Foto: Daniel
18.JPG
Foto: Daniel


De asemenea evenimentul a fost mediatizat de cateva posturi de televiziune si institutii de presa, dintre care TVR si RomaniaTV. In cadrul interviurilor si vox-urilor echipelor de stiri prezente, participantii la eveniment si-au exprimat doleantele, laolalta cu liderii acestei miscari spontane si liderii de sindicat prezenti la manifestare.

19.JPG
Foto: Daniel
20.JPG
Foto: Daniel


Mitingul s-a incheiat conform programului stabilit la ora 15:00. Manifestantii au parasit in liniste si ordine locul protestului, primind felicitari din partea jandarmilor, pentru modul exemplar in care s-au comportat.

Toti cei prezenti astazi, precum si colegii lor care au fost alaturi de acestia si nu au putut participa deoarece se aflau in timpul serviciului, raman cu speranta ca problemele lor vor gasi o rezolvare cat de curand. Din discutii cu anumiti lideri ai acestei miscari non-sindicale, am aflat ca mult asteptatul Statut al Feroviarului va fi in cele din urma aprobat anul acesta de catre forul Legislativ al Romaniei, in forma inititala propusa de catre feroviari. Implementarea acestuia in opinia unora dintre ei insa, va dura ca termen de timp ceva mai mult iar efectele sale nu vor avea un impact imediat (fiind vorba de luni de zile).
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Andrei98 pe 17 Mar 2017, 23:13

Am fost placut surprins de faptul ca acesti oameni se manifesta intr-un mod foarte civilizat si pasnic si nu fac ca altii sa distruga tot ce le iese in cale, dovada fiind si jandarmii care au supravegheat cand i-au felicitat pentru asta.
In afara de cei care se ascundeau dupa copac, am vazut ca acei oameni chiar stiau pentru ce au mers acolo si erau destul de hotarati sa obtina ceea ce vor cu argumente si tot tacamul.
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Daniel pe 17 Mar 2017, 23:35

Am gasit acum un film de la mitingul de astazi:



:dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Andrei98 pe 18 Mar 2017, 18:43

Pot spune ca ai fost in primplanul acestei filmari :lol:
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde CostelCFR pe 19 Mar 2017, 13:55

Merita cu totii o crestere a salariilor cu cel putin 25 %. Doar s-a dat cate ceva la toti bugetarii.
CostelCFR


Mesaje: 90
Membru din: 08 Noi 2011, 18:42

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Drakkar electric pe 19 Mar 2017, 17:10

Sa fiu ironic cei care nu s-au "simitit" si nu au protestat in niciun fel nu ar merita. Femei cu barba. Asteapta de la altii sa le rezolve problemele sau o duc foarte bine.
Avatar utilizator
Drakkar electric


Mesaje: 426
Membru din: 19 Feb 2014, 01:29
Localitate: Bucuresti

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde ionutz72 pe 20 Mar 2017, 07:34

Este si o problema "nevazuta", ca sa zic asa.
Eu am fost tura de noapte, iar dupa 14ore de nesomn, e cam greu sa te duci sa iti manifestezi nemultumirile, in conditiile in care a doua zi o iei de la inceput la munca.
Sincer am vrut sa merg, dar pur si simplu nu m-am simtit in stare, nu mai am nici eu 20 de ani sa rezist.
Un al doilea coleg este de munca pe zi, iar un al treilea (si ultimul) intra seara la ora 17 la munca.
Deci din 3 colegi,cine sa mearga? Si asta este cam general in meseria mea,cam in toate statiile...
ionutz72
Feroviar


Mesaje: 128
Membru din: 26 Sep 2010, 22:36
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Daniel pe 20 Mar 2017, 10:24

Nu-mi mai doream sa fac intevrentii pe acest subiect fiind unul sensibil si greu de gestionat, insa de data asta in calitate de moderator ma simt nevoit s-o fac. Tin sa-i atrag atentia colegului Drakkar, indiferent ce opinie are, sa nu jigneasca lumea. In definitiv asa cum zice si Ionut, in calea ferata nu toata lumea are timp si de altceva inafara sarcinilor de serviciu. Daca eu ca autor al multor postari pe tema asta m-am abtinut de la a face fel de fel de catalogari, atunci tu nu te poti abtine? Multumesc anticipat pentru intelegere si sper sa ne pastram pe o linie civilizata si sa nu mai fiu nevoit sa intervin atunci cand nu doresc. Altfel recurgem si la masuri administrative (si asa in cazul tau ar trebui sa vin cu o sanctiune maxima pentru ca ai incalcat Regulamentul - prin folosirea unor date de conectare dubioase, dar nu am vrut sa fiu prea rau ca sa nu sperii lumea pe forum si sa fiu acuzat ca sunt Dracu' pe pamant).
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde ionutz72 pe 20 Mar 2017, 14:40

Daniel, nu m-am simtit jignit cu absolut nimic.
Am vrut doar sa scot la vedere acest aspect,poate nestiut de unii, care nu sunt in sistem.
Sa zicem ca cum-necum, eu, altii, mai aproape de Bucuresti, poate am fi reusit sa ajungem.
Dar ce faci cu cei din capetele Romaniei care fac o noapte pana acolo?
Sau ce faci cu cei de la 8 ore? Cati isi pot lua impreuna o zi de concediu?
Parerea mea e ca majoritar,nu a fost o nepasare, ci mai degraba neputinta de a ajunge acolo.
ionutz72
Feroviar


Mesaje: 128
Membru din: 26 Sep 2010, 22:36
Avertismente: 1

Re: FEROVIARII ISI CER DREPTURILE!

Mesajde Daniel pe 20 Mar 2017, 17:54

Eu iti respect parerea ca de obicei pentru ca intr-adevar chiar stii ce vorbesti, si sper ca toata lumea a inteles niste lucruri. Imi pare rau daca am reactionat eu mai dur putin, dar nu prea mi-a placut un anumit gen de exprimare de care speram ca am scapat definitiv de pe acest forum. Am tacut pana ai reactionat si tu, pentru ca evident ceva nu era tocmai in regula. Ideea este ca nu trebuie sa judecam oamenii dupa aparente. Eu asa gandesc. Sa mai lasam putin si "avantul revolutionar" si "indignarea" de stadion de fotbal, si sa lasam loc ratiunii. Pana la urma lucrurile vor merge catre mai bine si cred ca asta este cel mai important, si important e sa fie bine pentru toata lumea. Si cred ca va fi cel putin umpicut mai bine in viitorul apropiat. ;)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

AnteriorUrmătorul

Înapoi la NEWS FLASH / ANUNTURI DIN DOMENIUL FEROVIAR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki