INCIDENTE SI ACCIDENTE LA METROU

INCIDENTE SI ACCIDENTE LA METROU

Mesajde Daniel pe 18 Feb 2010, 23:21

In aceasta seara (18.02.2010) in statia de metrou Piata Unirii 1, in jurul orelor 18:30 doua rame tip "Bombardier" au fost pe punctul de a se ciocni. Una din rame era aflata in statie la linia dinspre directia Timpuri Noi. In acelasi timp din spatele ei se apropia un alt tren de acelasi tip din aceeasi directie. Am mers catre capatul peronului si am apucat sa prind cateva imagini cu incidentul. Cea de-a doua rama s-a oprit la cateva zeci de metri brusc, in spatele celei deja aflate in statie. Nu stiu din ce cauza s-a produs acest incident neobisnuit. Am sa va ofer cele trei imagini surprinse la fata locului. Posibil ca la Metrorex anumite sisteme de siguranta sa nu functioneze corespunzator. Astept o parere si de la voi. :confusion-confused:

Rail1.jpg
Momentul cand a franat rama din spate

Rail2.jpg
Cea de-a doua rama din directia Timpuri Noi

Rail03.jpg
Cele doua rame


Incidentul mi se pare cel putin bizar, in conditiile in care exista un interval minim intre doua trenuri de metrou.
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: INCIDENTE SI ACCIDENTE LA METROU

Mesajde Trifu22 pe 18 Feb 2010, 23:26

bine ca nu l-a pupat p-ala din fata in fund,
am uitat sa mentionez ca nu are indusi bombardieru. functioneaza pe ATP - automated train protection
BLA-urile au fost scose din uz aproape din toate statiile.
in poze e vorba de doua bombardiere
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
âš¡âš¡âš¡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ âš¡âš¡âš¡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: INCIDENTE SI ACCIDENTE LA METROU

Mesajde Onision pe 18 Feb 2010, 23:57

A pus unu paharul de cafea pe butonu` gresit si gata.
ImagineImagine
ImagineImagineImagine
:auto-nx: Bitches!!!Lets race!
Avatar utilizator
Onision


Mesaje: 21
Membru din: 14 Feb 2010, 01:54

Re: INCIDENTE SI ACCIDENTE LA METROU

Mesajde Stefan Stanescu pe 19 Feb 2010, 00:10

Salut, merg aproape zilnic cu metroul inspre si dinspre servici si nu mi se pare neobisnuit in situatia in care mi se intampla sa vad destul de des astfel de lucruri. La Eroilor vine trenul pt. Preciziei (IVA), iar in spatele lui de multe ori asteapta cel de Gara De Nord (Bombardierul). Probabil ca primul este mai lent. Nu stiu, nu prea ma pricep la metrouri. De la o vreme am vazut ca s-a schimbat semnalizarea, dar nu m-am chinuit foarte mult sa o inteleg cat timp nu ma pasioneaza foarte tare domeniul respectiv. Numai bine!
Stefan Stanescu


Mesaje: 9
Membru din: 06 Ian 2010, 02:08

Re: INCIDENTE SI ACCIDENTE LA METROU

Mesajde Trifu22 pe 19 Feb 2010, 00:17

pai IVA are indusi. IVA trece doar pe culorile permisive ale BLA. bombardierul neavand indusi, trece de BLA pe culorile rosu+alb sau alb simplu (la chemare)
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
âš¡âš¡âš¡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ âš¡âš¡âš¡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: INCIDENTE SI ACCIDENTE LA METROU

Mesajde Daniel pe 19 Feb 2010, 00:24

Stefan Stanescu scrie:Salut, merg aproape zilnic cu metroul inspre si dinspre servici si nu mi se pare neobisnuit in situatia in care mi se intampla sa vad destul de des astfel de lucruri. La Eroilor vine trenul pt. Preciziei (IVA), iar in spatele lui de multe ori asteapta cel de Gara De Nord (Bombardierul). Probabil ca primul este mai lent. Nu stiu, nu prea ma pricep la metrouri. De la o vreme am vazut ca s-a schimbat semnalizarea, dar nu m-am chinuit foarte mult sa o inteleg cat timp nu ma pasioneaza foarte tare domeniul respectiv. Numai bine!

Problema in acest caz e una singura (ca nici eu nu sint pasionat de metrouri): in spate era tot un bombardier care mergea tot catre Dristor 2 ca si celalat aflat la peron... Imi pare rau ca nu am avut decat tel mobil cu care sa fac pozele si calitatea e foarte slaba. Eu am vazut pentru prima data asa ceva. :confusion-confused:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: INCIDENTE SI ACCIDENTE LA METROU

Mesajde zimbrulcarpatin pe 19 Feb 2010, 20:31

Acest "eveniment" este unul destul de normal la Unirii (mai exact in curba de intrare in Unirii dinspre Timpuri Noi). Nu odata am observat un tren (atat IVA cat si BM) care stationa in spatele celui aflat la peron. Personal, consider ca nu este nici un pericol, ci din contra este un aspect pozitiv. Spun asta deoarece la anumite ore, intervalul de succedare dintre trenuri a fost redus. Mai pe romaneste e mai bine sa stea trenul in spatele celuilalt, decat sa imbatranesti asteptand urmatorul tren... Revenind la "eveniment", din cate am observat acesta se repeta doar in timpul saptamanii...
Avatar utilizator
zimbrulcarpatin


Mesaje: 233
Membru din: 25 Dec 2009, 20:14
Localitate: Bucuresti

Re: INCIDENTE SI ACCIDENTE LA METROU

Mesajde Trifu22 pe 20 Feb 2010, 15:05

odata s-odata o sa se intample o catastrofa
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
âš¡âš¡âš¡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ âš¡âš¡âš¡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: INCIDENTE SI ACCIDENTE LA METROU

Mesajde zimbrulcarpatin pe 16 Feb 2011, 08:51

Eu zic sa ne fereasca D-zeu de asa ceva!
Avatar utilizator
zimbrulcarpatin


Mesaje: 233
Membru din: 25 Dec 2009, 20:14
Localitate: Bucuresti

Re: INCIDENTE SI ACCIDENTE LA METROU

Mesajde zimbrulcarpatin pe 08 Mar 2012, 23:20

28 decembrie 2011. Un BM moare in tunelul dintre Semanatoarea si Cringasi. Salvator, un alt BM il impinge pana in locul de remizare.

=28-12-11_0739-vert.jpg


=28-12-11_0740-vert.jpg


=28-12-11_0741-vert.jpg


=28-12-11_0742-vert.jpg
Avatar utilizator
zimbrulcarpatin


Mesaje: 233
Membru din: 25 Dec 2009, 20:14
Localitate: Bucuresti

Re: INCIDENTE SI ACCIDENTE LA METROU

Mesajde Daniel pe 10 Mai 2012, 19:24

INCIDENT la METROU: Călătorii au fost evacuaţi, după ce într-un vagon a început să iasă fum - conform ziarului Gandul! Directorul General al Metrorex, Gheorghe Udriste, cel mai mare incompetent din ultimii 20 de ani din domeniu, neaga cu nerusinare acest incident! Acum cateva saptamani, un alt incident a umbrit activitatea Metrorex: pe Magistrala 4 (Gara de Nord 2 - Parc Bazilescu) cupla unei rame de metrou a cedat in apropierea statiei Basarab, incident, trecut cu vederea de acest Udriste.

Detalii referitoare la accidentul de astazi gasiti pe Gandul.info!

Va reproducem si comunicatul Metrorex de astazi:

Metrorex denunta o stire falsa potrivit careia în dimineata zilei de 10 mai 2012 s-ar fi declanşat un incendiu la un vagon de metrou în statia de metrou Nicolae Grigorescu.
Nici un vagon de metrou nu a luat foc la statia Nicolae Grigorescu din capitala si nici la vreo alta statie de metrou.
Circulatia trenurilor de metrou se desfaÅŸoara in conditii normale. Stirea difuzata pe unele canale de televiziune ÅŸi agentii de stiri este falsa.
Solicitam celor ce au difuzat aceasta ÅŸtire sa publice o erata in sensul celor de mai sus si le recomandam o mai riguroasa documentare pe viitor.

Sursa: Metrorex.ro

Asadar, cred ca a venit vremea schimbarii si pentru acest dinozaur incompetent care din 1997 (cu cateva alternante) si pana azi a condus dezastruos destinele Metrorex-ului !!! :dance:

CV-ul domnului Gheorghe Udriste (pentru a va convinge): CV a lu' Udriste
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: INCIDENTE SI ACCIDENTE LA METROU

Mesajde ANDU2100CP pe 10 Mai 2012, 19:30

Erau de 100 de ori mai bune ramele IVA decât ... astea noi care se defecteaza la tot pasu'
Avatar utilizator
ANDU2100CP


Mesaje: 3528
Membru din: 06 Feb 2010, 20:27
Avertismente: 5

Re: INCIDENTE SI ACCIDENTE LA METROU

Mesajde zofei.2006 pe 10 Mai 2012, 19:35

ANDU2100CP scrie:Erau de 100 de ori mai bune ramele IVA decât ... astea noi care se defecteaza la tot pasu'


Ma tata toate defectele de pana acuma au fost la IVE nu la BM-uri .
English/French on PM!

Imagine Imagine
Equinoxe

Trance does not lead to drugs. It is the drug.
It's a way of sharing your deepest emotions with others.
Avatar utilizator
zofei.2006


Mesaje: 2581
Membru din: 15 Iul 2010, 21:33
Localitate: Mogosoaia, Linia CF 700, km 11+400
Avertismente: 16

Re: INCIDENTE SI ACCIDENTE LA METROU

Mesajde Daniel pe 10 Mai 2012, 20:02

Politica lui Udriste in ultimii ani a fost sa lase sa cada cam toate ramele IVA romanesti, pentru a putea sa mai comande cate ceva de dincolo, nu de alta dar mai pica o castana de pe la licitatii, nu? :mrgreen: Intre timp, se intimpla accidente si pot muri oameni nevinovati. Un motiv destul de solid pentru ca Udriste sa-si dea demisia, ori sa fie demis. Intr-o tara civilizata pentru ce s-a intimplat azi se lasa cu demisie! :think:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1


ÃŽnapoi la METROU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki