NOUTATI TILLIG DE EXCEPTIE (SCARA TT)!!!

NOUTATI TILLIG DE EXCEPTIE (SCARA TT)!!!

Mesajde Daniel pe 15 Feb 2011, 12:55

Ei bine, pentru anul in curs, germanii de la Tillig au pregatit o surpriza de proportii as putea spune. :) Practic ceea ce au facut ei ma face mult mai interesat de scara TT (1:120). Dupa multi ani, in care s-a mers pe vechile matrite si modele de matrita Berliner, cei de la Tillig au decis sa dea o noua infatisare cu mult mai realista vagoanelor de pasageri tip WLAB standard Y de lungime. Atat vagoanele de clasa cat si cele de dormit fie restaurant arata cu totul altfel acum. De ce nu, poate pe viitor vom avea sansa de a gasi si modele CFR ale acestor vagoane.

Hai sa vedem doar un exemplu (restul le veti mai descoperi si voi vizitand pagina producatorului):

noutati Tillig.JPG
Sursa: tillig.com


Problema, dupa cum observati in imaginile de mai jos, erau boghiurile care muscau din caroseria vagonului impreuna cu sistemul de cuplare. Dupa cateva zeci de ani de infatisare destul de inestetica, iata ca in final, noile matrite Tillig uimesc lumea prin frumusetea detalilor:

Diferente.JPG
Sursa: tillig.com


Noile vagoane de dormit.JPG
Sursa: tillig.com


Insa o noutate de mare exceptie, este aparitia in cursul acestui an a unui vagon din litera de serie Z al CFR Marfa, similar unui Zas(2). Vagonul arata destul de bine (chiar daca nu este 100% ca cel din realitate) - oricum da bine in colectia oricarui modelist la scara TT. :dance:

Zas(2) scara TT.JPG
Sursa: tillig.com


Imagine

Imagine

Imagine

Toate aceste produse vor putea fi de gasit exlcusiv la Trennet.ro! :dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: NOUTATI TILLIG DE EXCEPTIE (SCARA TT)!!!

Mesajde baron pe 15 Feb 2011, 16:32

Multumim frumos Daniel pentru frumoasa veste :dance:
baron


Mesaje: 161
Membru din: 25 Dec 2009, 19:11

Re: NOUTATI TILLIG DE EXCEPTIE (SCARA TT)!!!

Mesajde Daniel pe 15 Feb 2011, 21:41

Da, dar sper ca ai citit ca sunt toate pentru scara TT nu HO - sa nu facem confuzie. ;)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: NOUTATI TILLIG DE EXCEPTIE (SCARA TT)!!!

Mesajde kdlehel pe 16 Feb 2011, 17:02

da si mai sunt nouati apare le chechi locomotivele buvar numit si scuba inc a3 nouati ca: bombarider traxx f 140 cu 4 pantografe si traxxu ul diesel. Inca ceva ce eu asteptam este vossloh G1206 care iese curand. In fine. Apare din taurus paintul mav.

Dar cum se vede mai avanseaza si ei. Sper ca osa apara si ceva locomotive romanesti in scara tt. Astept.
Avatar utilizator
kdlehel


Mesaje: 614
Membru din: 01 Noi 2009, 19:09
Localitate: Sandominic

Re: NOUTATI TILLIG DE EXCEPTIE (SCARA TT)!!!

Mesajde Daniel pe 16 Feb 2011, 19:29

Sincer nu stiu ce sanse sunt sa apara si locomotive CFR la scara TT. Gandeste-te ca in Romania scara HO este cea mai raspandita, pe cand cu TT-ul au mai ramas cativa "talibani" - daca mai pui si criza financiara actuala care ne macina pe noi (si deloc pe politicieni), ce sa mai zic... O idee ar fi in masura posibilitatilor ca fanii scarii HO sa achizitioneze ca modele de vitrina pe cele TT pentru a mai creste cota acestei scari. Poate exagerez eu, poate nu. Cine stie...
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: NOUTATI TILLIG DE EXCEPTIE (SCARA TT)!!!

Mesajde kdlehel pe 02 Mar 2011, 22:20

la ungaria inca tt ul este in top. vad ca la ei mai sunt modele a lor.
Avatar utilizator
kdlehel


Mesaje: 614
Membru din: 01 Noi 2009, 19:09
Localitate: Sandominic

Re: NOUTATI TILLIG DE EXCEPTIE (SCARA TT)!!!

Mesajde Daniel pe 02 Mar 2011, 22:24

Ungaria are un nivel de trai mai ridicat, si nu in ultimul rand o cultura in domeniul modelismului feroviar de invidiat fata de Romania. La noi fenomenul nu este lafel de raspandit. E normal ca si producatorii sa se orienteze cu precadere catre pietele unde pot vinde mai mult. :(
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: NOUTATI TILLIG DE EXCEPTIE (SCARA TT)!!!

Mesajde kdlehel pe 01 Sep 2011, 22:17

ma tenteza foarte tare sa trec la H0 dar ca referint as vre sa cumpar macar o sina si ceva vagon ca sa observ diferenta. da si eu as vrea sa am locomotive si romanesti dar am observat si multe trenuri ce este drag si favorit al meu ce este deja in scara H0. mai bine.
Avatar utilizator
kdlehel


Mesaje: 614
Membru din: 01 Noi 2009, 19:09
Localitate: Sandominic

Re: NOUTATI TILLIG DE EXCEPTIE (SCARA TT)!!!

Mesajde Daniel pe 26 Sep 2011, 12:29

Ei bine, cine isi doreste poate achizitiona acest model de la Trennet.ro! :dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1


ÃŽnapoi la Alte scari / Other scales: TT (1:120) "12mm" / N (1:160) "9mm" / Z (1:220) "6mm" / etc.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki