O zi prin Cluj Napoca

Descrieri in imagini si cuvinte. Descriptions in words and images.

O zi prin Cluj Napoca

Mesajde EA033 pe 24 Mai 2011, 23:03

Cu ocazia unui drum la Cluj in interes didactic, am reusit sa-mi rezerv o zi din week-end-ul trecut pentru o plimbare prin complexul feroviar, dar si prin oras. "turneul" foto a inceput in fata garii din Cluj, unde am revazut cu mare entuziasm un troleibuz DAC 212 E cu numarul de parc 080, in stare excelenta.

080.jpg


Mai apoi am aruncat o privire asupra garii din Cluj, destul de curata, si foarte bine intretinuta. O vedere cu liniile :

cj0.jpg


Si una cu peronul si o locomotiva diesel electrica in schema de culori clasica:

1131.jpg


A urmat apoi o mica pauza pe peronul liniei 2, insotita de o discutie cu cativa ceferisti, de unde am aflat ca depoul de locomotive Cluj nu mai are punct de lucru CFR Marfa. Asadar, ca si cum n-ar fi fost de ajuns, ineptiile tipic romanesti, nu numai ca sunt multe, dar se si inmultesc : doi operatori cu acelasi proprietar, care isi platesc unul altuia reparatiile si celelalte operatiuni de interes comun...

EgM-ul 950 a trecut razlet prin gara si s-a retras in depou. Sub pod face cruce cu autotomorul TFG seria 76 care sosea de la Oradea :

950.jpg


76.jpg


Imediat, este tras la peron si un tren de persoane format din cuplu TE, remorcat cu locomotiva 060-EA-790 a depoului Cluj :

0790.jpg


Dupa cateva manevre prin zona, locomotiva DA clasica 62-1130-4 stationeaza pe o linie abatuta timp de cateva zeci de minute, prilej bun de cateva poze.Mecanicul nu s-a aratat foarte prietenos cu activitatea de fotografiat locomotive, insa dupa scurt timp a lasat-o mai moale si a inteles intengia acestui gest.

1130.jpg



Pentru ca era foarte cald afara, am hotarat ca astept trenul rapid Budapesta-Brasov, dupa care ma voi indrepta catre oras cu gandul de a manca si a ma racori intr-un loc ceva mai prietenos din punct de vedere al temperaturii. Trenul soseste timpuriu cu 2 minute, remorcat de GM-ul 1125, care va fi schimbat de EA-ul 826, ambele ale depoului Cluj.

1125.jpg


0826.jpg


Va urma !
EA033


Mesaje: 408
Membru din: 26 Apr 2010, 21:12

Re: O zi prin Cluj Napoca

Mesajde Daniel pe 25 Mai 2011, 13:47

Interesanta excursia ta. :) Am s-o iau ca pe un reportaj de timp liber. Astept si continuarea. ;)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: O zi prin Cluj Napoca

Mesajde Cosmin pe 01 Iun 2011, 20:48

Foarte frumoase pozele,ce aparat folosesti?
Avatar utilizator
Cosmin


Mesaje: 108
Membru din: 14 Mai 2011, 16:05

Re: O zi prin Cluj Napoca

Mesajde Andrei Irimescu pe 01 Iun 2011, 21:27

Din cate stiu,domnul George foloseste un Canon EOS 350 D ;)
Andrei Irimescu


Mesaje: 1467
Membru din: 06 Ian 2011, 22:37


ÃŽnapoi la CRONICI FEROVIARE SI MAI MULT.../ RAILWAY CHRONICLES & MORE...

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki