Pasarele pietonale din Complexul Feroviar Bucuresti

Pasarele pietonale din Complexul Feroviar Bucuresti

Mesajde Daniel pe 07 Iun 2012, 18:28

Iata ca astazi inaugurez un nou subiect pe forumul nostru. Si nu intimplator. Astazi am descoperit o noua pasarela pietonala construita recent in zona haltei Depoul Bucuresti Triaj.

Panorama a noii pasarele de pe magistrala 300 catre Bucuresti.jpg
Panorama a noii pasarele de pe magistrala 300 catre Bucuresti / Foto: Daniel


Din cate am inteles de la localnici, pasarela este data in folosinta de mai putin de doua saptamani. Aceasta supratraverseaza un numar de 5 linii apartinand Magistralelor 300 si 700, din care trei sunt electrificate. Inaltimea este aproximata undeva la circa 10 metri.

Panorama a noii pasarele pietonale de la  Depoul Bucuresti Triaj halta, de pe liniile directe ale Magistralei 300.jpg
Panorama a noii pasarele pietonale de la Depoul Bucuresti Triaj halta, de pe liniile directe ale Magistralei 300 / Foto: Daniel


Aceasta are patru scari de acces. Structura este metalica alcatuita din elemente sudate intre ele si fixate pe patru piloni dubli principali de sustinere a tablierelor pasarelei si doi piloni dubli mai mici care sustin doua din cele trei randuri de trepte de acces. Astfel, treptele din capete leaga cartieul Chitila de zona Bucuresti Triaj, iar celelalte doua scari coboara catre Bucuresti la peroanele haltei Depoul Bucuresti Triaj.

Vedere de pe pasarela asupra magistralelor 300 si 700 spre Bucuresti.jpg
Vedere de pe pasarela asupra magistralelor 300 si 700 spre Bucuresti / Foto: Daniel


Pasageri in asteptarea unor trenuri in Depoul Bct. h pe magistrala 700 vazuti de pe pasarela.jpg
Pasageri in asteptarea unor trenuri in Depoul Bct. h pe magistrala 700 vazuti de pe pasarela / Foto: Daniel


Alti calatori asteapta un tren la peronul de pe magistrala 300 al statiei Depoul BcT halta la baza scarilor noii pasarele.jpg
Alti calatori asteapta un tren la peronul de pe magistrala 300 al statiei Depoul BcT halta la baza scarilor noii pasarele / Foto: Daniel


Vedere de pe pasarela asupra magistralelor 300 si 700 spre Bucuresti.jpg
Vedere de pe pasarela asupra magistralelor 300 si 700 spre Bucuresti / Foto: Daniel


Trenul Regio 9025 catre Pitesti oprit in Depoul Bucuresti Triaj h.jpg
Trenul Regio 9025 catre Pitesti oprit in Depoul Bucuresti Triaj h / Foto: Daniel


Nu detinem inca informatii referitoare la constructorul sau beneficiarul lucrarii, suma alocata, etc. Pentru noi a fost o descoperire minunata, un loc de unde poti fotografia trenuri foarte bine. Asadar, eu cu Trifu suntem primii pasionati care am "inaugurat" aceasta pasarela. Dupa noi "potopul". :lol:

Vedere din capatul haltei depoul BcT a pasarelei.jpg
Vedere din capatul haltei Depoul BcT a pasarelei / Foto: Daniel


Panorama din capatul peronului haltei Dep. BcT din directia X a statiei.jpg
Panorama din capatul peronului haltei Dep. BcT din directia X a statiei / Foto: Daniel


Trifu 22 care alaturi de mine am fost primii pasionati ce au calcat pe aceasta noua pasarela.jpg
Trifu 22 care alaturi de mine am fost primii pasionati ce au calcat pe aceasta noua pasarela / Foto: Daniel


Vom reveni cu aspecte din zona cat de curand! :dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Pasarele pietonale din Complexul Feroviar Bucuresti

Mesajde Trifu22 pe 08 Iun 2012, 19:49

Iata si cateva fotografii din zona:

Bcp 020.jpg
Un delfin foarte grabit Foto: Daniel


Bcp 054.jpg
O clasica in fuga - era vorba de EA1 105
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
âš¡âš¡âš¡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ âš¡âš¡âš¡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: Pasarele pietonale din Complexul Feroviar Bucuresti

Mesajde Daniel pe 08 Iun 2012, 21:13

Iata ca vin si eu cu cateva poze de pe aceasta noua pasarela cu trenul Regio 3005 (Bucuresti Nord - Brasov) cu masina 41-0823-9, oprit la peronul statiei Depoul Buc. Triaj h.

Masina 41-0823-9 cu trenul R3005 oprit la Depoul Buc. Triaj h.jpg
Masina 41-0823-9 cu trenul R3005 oprit la Depoul Buc. Triaj h / Foto: Daniel


Panorama de pe noua pasarela de la Bct asupra ultimelor vagoane ale trenului R3005.jpg
Panorama de pe noua pasarela de la Bct asupra ultimelor vagoane ale trenului R3005 / Foto: Daniel


Trenul demareaza in tromba catre Chitila.jpg
Trenul demareaza in tromba catre Chitila / Foto: Daniel


Ultimele vagoane tip 'Bautzen' ale trenului.jpg
Ultimele vagoane tip 'Bautzen' ale trenului / Foto: Daniel


Trenul se pierde in zare....jpg
Trenul se pierde in zare... / Foto: Daniel


;)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Pasarele pietonale din Complexul Feroviar Bucuresti

Mesajde Drakkar electric pe 21 Feb 2014, 16:41

De pasarela asta nu stiam. Imi place ca e proaspat vopsita si arata aerisit, curat. Asa ar trebui sa arate toate pasarelele si podurile de cale ferata. Poate veti continua serialul, ca mie imi place! :dance:
Avatar utilizator
Drakkar electric


Mesaje: 426
Membru din: 19 Feb 2014, 01:29
Localitate: Bucuresti

Re: Pasarele pietonale din Complexul Feroviar Bucuresti

Mesajde Daniel pe 21 Feb 2014, 18:12

Merci de aprecieri! Nu stiu cand anume voi continua acest serial precum si altele, insa anul acesta in mod sigur. Momentan mai sunt multe alte materiale de pus pe forum din anii trecuti extrem de interesante, si dureaza. ;)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1


ÃŽnapoi la Poduri si tuneluri de cale ferata din Romania / Bridges ang railway tunnels from Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki