Forum vs Facebook Avantaje si dezavantaje

Discutii pe orice alta tema.

Forum vs Facebook Avantaje si dezavantaje

Mesajde Trifu22 pe 28 Noi 2016, 00:10

Salut.
Am mai vorbit in trecut de valoarea de a avea o comunitate online.

Astazi vom trata avantajele si dezavantajele dintre Forumul Railnet.ro si Facebook.
Hai sa vedem ce avantaje ne aduce mediul de forum prin care se formeaza comunitatea:
-traficul este local, timp scazut de raspuns.
-fara reclame.
-pastrarea anonimatului, nu sunteti obligati sa va dati identitatea reala, Railnet.ro nu va vinde datele dumneavoastra unor persoane terte.
-respectarea drepturilor de autor.
-usurinta de a cauta subiecte si discutii anterioare.
-mai multe facilitati, cum ar fi formatare text, mesaje private si statusuri.
-profilele membrilor sunt specifice forumului.
-semnaturi la baza postarilor pentru a-ti face reclama non-intrusiva.
-o categorisire mai buna a subiectelor si postarilor.
-control al vizualizarilor la propriul subiect.
-acces la subiecte invizibile publicului (utilizatorilor neinregistrati)

Dezavantaje:

-nu se poate accesa cu autentificare permanenta.
-trebuie invatat un nou mediu on-line
-tehnica IT complicata.
-trebuie un numar mare de membrii activi pentru o atmosfera sociala.

Facebook:
Avantaje:

-majoritatea utilizatorilor au un cont activ.
-multi utilizator se vor autentifica zilnic sau odata pe saptamana.
-utilizatorii stiu sa folosesca platforma.
-raspunsuri rapide la postari.
-aplicatie specifica pentru telefon.
-notificari instante la raspunsurile la postari.
-rapid de pus in functiune.

Dezavantaje:

-foarte dificil sa tii urma subiectelor/postarilor.
-nevoie de profil personal cu nume real.
-reclame, Facebook vinde informatiile tale pentru profit.
-postari multe intr-un timp scurt, se pierde urma subiectului de care esti interesat.
-utilizezi dupa regulile Facebook care se pot schimba oricand.
-Facebook este proprietarul fotografiilor/filmarilor pe care le postezi.
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
âš¡âš¡âš¡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ âš¡âš¡âš¡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: Forum vs Facebook Avantaje si dezavantaje

Mesajde TheFarcasPaul pe 28 Noi 2016, 00:25

Aruncand o privire la dezavantaje (pentru ca alea se mai pot corecta, la avantaje nu ai ce face decat sa le inmultesti) observ urmatoarele:
Forumul:Tehnica IT complicata (daca e ce cred eu ca e) se poate invatat incet-incet, acelasi lucru si despre noul mediu online (se invata cu timpul, ceva ce trebuie sa fac si eu).Si cu numarul mare de membri activi, se poate daca se vrea!
Facebook: ce ma sperie cel mai mult, e faptul ca facebook-ul detine pozele, si ideea cu regulile.Dar mai ales, colectarea de informatii personale, la care poate avea acces oricine (desi constient de asta, o tot fac in continuare :whistle: )
De asemenea, de mentionat ca forumul se axeaza pe o anumita tema, in timp ce pe facebook, multe pagini devin pagini de spam.Sa zicem ca am apreciat o pagina despre un anumit model de locomotiva, dar acea pagina incepe sa posteze stiri "spam" (sunt sigur ca le-am vazut cu totii, gen "10 oameni periculosi inca in viata" sau "si-a pus un bandaj cu sare peste rana.Cand il scoate, vei vrea si tu sa faci asta") mai exact chestii ce n-au legatura cu pagina.
Si de mentionat, cea mai mare problema, cererile la jocuri de la "prieteni" (las asta aici, sa o folositi pentru acei prieteni prea insistenti) :
Imagine
TheFarcasPaul


Mesaje: 4
Membru din: 21 Noi 2013, 21:57

Re: Forum vs Facebook Avantaje si dezavantaje

Mesajde Daniel pe 28 Noi 2016, 01:16

Incerc si eu un raspuns la ora asta tarzie (dupa ceasul meu este aproape ora 1 noaptea). Exista si avantaje si dezavantaje pentru ambele platforme. Insa avantajul acestui forum este dupa cum zicea si Paul, ca suntem axati pe o anumita tematica, respectiv trenurile. Este clar ca Facebook este o platforma generalista dedicata celor care petrec mult prea mult timp acasa, oamenilor singuri care cauta sa socializeze si de aceea pe acea platforma anumite pagini devin "spam" sau datele voastre personale sunt vandute pe bani grei unor companii care fac profit din vanzari de tot felul. Mai sunt si aplicatiile gen jocuri sau "spune-mi ce prieteni buni ai" unde e necesar sa-ti lasi contul personal de facebook pe mana unor terte parti care intra ca in branza in toate informatiile tale pentru a-ti crea o prostie cu care sa te lauzi, in schimbul unui "dosarel" facut de cine stie ce companie sau serviciu de informatii de oriunde din lume.

Avantajul major al forumului este ca va adresati direct unui grup de oameni numeros interesat de aceeasi pasiune ca si voi, care va inteleg si cu care va intelegeti pe aceeasi limba si nu exista "riscul" ca prin postarile voastre cu trenuri sa deranjati sau sa plictisiti anumiti prieteni din lista de Facebook, care in mod sigur nu va inteleg pasiunea si se uita chioras la voi.

Un alt avantaj pe care il puteti exploata daca doriti, este ANONIMITATEA. Da, aici nu sunteti obligati sa va creati cont cu numele vostru real, si aveti libertatea de a alege voi in privat, daca vreti sa va deconspirati identitatea catre alti useri de pe forum, in functie de simpatiile voastre. Din pacate politica Facebook este una destul de rigida, pentru ca trebuie neaparat sa fii o persoana reala conform standardelor create de ei, ba chiar sa confirmi de multe ori daca cineva iti reclama contul, cu un act de identitate ca esti acea persoana, iar asta inseamna ca Facebook aduna informatii personale despre tine, ceea ce nu este chiar in regula - unde mai este totusi libertatea de exprimare si de idei, daca se stie totul despre tine?

Schimbarea numelui cu care activati pe forumul nostru, nu este o practica interzisa, insa trebuie sa cereti echipei de moderare acest lucru. Daca lasam la voia fiecaruia s-ar putea produce confuzie prin schimbarea prea deasa a numelui de utilizator ce ar genera o confuzie totala. Asadar fiecare poate alege oricand daca doreste sa scrie cu numele real sau cu un pseudonim, dupa preferinta.

De asemenea, noi nu ne obligam fata de nimeni sa va dezvaluim datele de conectare si de inscriere pe forum, sau corespondenta privata dintre voi. Acestea sunt lucruri personale ale fiecaruia si evident, nu pot fi divulgate nimanui.

Un alt avantaj major fata de Facebook, este faptul ca puteti reclama anumite postari sau atitudini ale altor colegi de forum, fapt care este moderat de niste persoane in carne si oase, care gandesc si analizeaza aceste lucruri, pe cand pe Facebook exista roboti, programe specializate care "modereaza" dupa niste criterii batute in cuie si e posibil ca pentru o nimica toata, care altuia i se pare o jignire, sau ofensa, spam, inselatorie, etc, sa va treziti cu contul de Facebook blocat automat pentru o perioada de timp, pe motiv ca ati "incalcat" anumite reguli. Bineinteles ca noi nu mai toleram de ani de zile insultele intre useri, insa moderam asa cum trebuie orice disputa si nu ne apucam sa banam instant dintr-o nimica toata. Ba mai mult, oferim si suport pentru aplanarea unor posibile conflicte, asta pentru a fi toata lumea multumita.

Nu in ultimul rand, aici nu veti vedea pop-up uri deranjante si mai stiu eu ce alte reclame care sa va bubuie in fata cand deschideti paginile noastre, sau sa va ingreuneze navigarea pe acest site. ;)

Sper sa dezvoltam discutia si sa va alaturati acestui forum, pentru ca dupa cum am spus, s-au schimbat multe pe aici si la ora aceasta va garantam un mediu placut si civilizat in care va puteti dezvolta pe mai departe pasiunea asta minunata pentru trenuri. Va garantez personal ca este asa. ;)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Forum vs Facebook Avantaje si dezavantaje

Mesajde Drakkar electric pe 28 Noi 2016, 14:40

Eu am ales forumul pentru ca este o atmosfera placuta si mai ales pentru ca nu se face politica. Pe Facebook e plin de comentarii politice unele enervante pentru ca ti le baga pe gat tot felul de disperati, oameni care injura ca la usa cortului, dezaxati, etc. Sper sa nu se inceapa si pe aici cu astfel de mesaje. Altceva nu mai am de adaugat. Tinteti-o tot asa! :clap: :clap: :clap:
Avatar utilizator
Drakkar electric


Mesaje: 426
Membru din: 19 Feb 2014, 01:29
Localitate: Bucuresti

Re: Forum vs Facebook Avantaje si dezavantaje

Mesajde Daniel pe 28 Noi 2016, 14:44

Cel putin din partea mea nu vei vedea astfel de mesaje. Pur si simplu nu ma intereseaza campania electorala. Stii cum e, fiecare are o opinie in materie de politica si nu merita sa strici prietenia cu nimeni doar pentru ca odata la patru ani e "campanie". Oricum subiectul forumului sunt trenurile, nu politica, asa ca... :dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Forum vs Facebook Avantaje si dezavantaje

Mesajde Drakkar electric pe 29 Noi 2016, 21:13

Da. Inca o treaba care nu imi place pe facebook. Daca vrei sa modifici un mesaj pe care l-ai dat mai demult pe postarea cuiva nu o mai gasesti pentru ca intre timp ala a mai postat zeci de mesaje si au mai postat si altii si nu mai ai sanse sa gasesti ce ai postat decat daca iti raspunde careva. E ca si cum cauti acu in caru cu fan. E mai bine pe forum ca gasesti repede ce cauti. :clap:
Avatar utilizator
Drakkar electric


Mesaje: 426
Membru din: 19 Feb 2014, 01:29
Localitate: Bucuresti

Re: Forum vs Facebook Avantaje si dezavantaje

Mesajde Andrei98 pe 01 Dec 2016, 00:36

Facebook-ul a crescut mult pentru ca este destinat "lenesilor" ca sa zic asa, toti vor sa incarce o poza instant si sa curga like-uri fara sa mai spuna ceva in plus.
Pentru mine forumurile sunt la putere pentru ca aici daca scrii ceva ramane scris si nu se cufunda dupa alte 10 mii de postari, daca ai scris ceva ramane scris acolo si stii tot timpul unde sa cauti.
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Forum vs Facebook Avantaje si dezavantaje

Mesajde Drakkar electric pe 02 Dec 2016, 17:08

La facebook ma deranjeaza toate sutele alea de grupuri din care nu mai intelegi nimic plus diversi indivizi care isi promoveza peste toate subiectele de discutie filamrile lor cu trenuri care sunt deja aceleasi, plictisitoare si de pe urma carora ei fac bani ca se dau 1 cent pe o vizualizare de la Youtube pentru fiecare film. Deja ma deranjeaza ca se posteaza chestii interesante pe care nu le mai vezi de dinastia. Pe forum e altceva. Am observat ca nu se intimpla astfel de magarii. Alt avantaj forum! :dance:
Avatar utilizator
Drakkar electric


Mesaje: 426
Membru din: 19 Feb 2014, 01:29
Localitate: Bucuresti


ÃŽnapoi la DISCUTII DIVERSE

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki