Gara Curtea de Arges

Gara Curtea de Arges

Mesajde Mariea pe 28 Noi 2016, 12:55

Imi poate da cineva detalii despre gara din Curtea de Arges. M-ar interesa planuri relevee, masuratori pentru un proiect cu gara regala din Curtea de Arges.
Mariea


Mesaje: 3
Membru din: 28 Noi 2016, 12:05

Re: Gara Curtea de Arges

Mesajde Daniel pe 28 Noi 2016, 14:04

Salutari si bine ai venit pe forum! Momentan cel putin eu nu te pot ajuta cu asemenea informatii, deoarece nu le detin. Poate am sa il intreb pe Lucius care a realizat o macheta la scara Z a cladirii acestei statii. Nu am nici macar o schema a dispunerii liniilor, darami-te relevee, etc. Este posibil ca aceste infromatii sa le poti obtine contra-cost de undeva de la Arhivele Nationale, Fondul MLPAT sau ceva de genul asta, unde teoretic se pastreaza ceva fise cadastrale ale cladirii statiei. In alta ordine de idei, din cate stiu aceasta nu a fost niciodata categorisita ca "gara Regala". Ca in Curtea de Arges se afla inmormantati Regii Romaniei si orasul este denumit popular "Orasul Regal" asta este alta poveste.

Poate pe viitor vei gasi ceea ce doresti. Succes! :dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Gara Curtea de Arges

Mesajde Mariea pe 28 Noi 2016, 14:25

Daniel scrie:Salutari si bine ai venit pe forum! Momentan cel putin eu nu te pot ajuta cu asemenea informatii, deoarece nu le detin. Poate am sa il intreb pe Lucius care a realizat o macheta la scara Z a cladirii acestei statii. Nu am nici macar o schema a dispunerii liniilor, darami-te relevee, etc. Este posibil ca aceste infromatii sa le poti obtine contra-cost de undeva de la Arhivele Nationale, Fondul MLPAT sau ceva de genul asta, unde teoretic se pastreaza ceva fise cadastrale ale cladirii statiei. In alta ordine de idei, din cate stiu aceasta nu a fost niciodata categorisita ca "gara Regala". Ca in Curtea de Arges se afla inmormantati Regii Romaniei si orasul este denumit popular "Orasul Regal" asta este alta poveste.

Poate pe viitor vei gasi ceea ce doresti. Succes! :dance:

Iti multumesc pt. raspuns, am sa incerc la muzeul garii in Bucuresti, daca afli ceva as fi foarte interesat
Mariea


Mesaje: 3
Membru din: 28 Noi 2016, 12:05

Re: Gara Curtea de Arges

Mesajde Daniel pe 28 Noi 2016, 14:38

Cu placere! :) Poate gasesti ceva si la Muzeul CFR, insa nu sunt atat de convins ca au si astfel de informatii prin biblioteca lor. Poate in colectia personala a domnului Director Mircea Dorobantu sa fie ceva scanuri ale planurilor, habar nu am. Incearca sa vorbesti cu dansul si te poate indruma unde trebuie. Daca aflu ceva de la LUCIUS, atunci am sa iti ofer si aceste detalii. Numai bine! ;)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Gara Curtea de Arges

Mesajde Mariea pe 29 Noi 2016, 12:07

Daniel scrie:Cu placere! :) Poate gasesti ceva si la Muzeul CFR, insa nu sunt atat de convins ca au si astfel de informatii prin biblioteca lor. Poate in colectia personala a domnului Director Mircea Dorobantu sa fie ceva scanuri ale planurilor, habar nu am. Incearca sa vorbesti cu dansul si te poate indruma unde trebuie. Daca aflu ceva de la LUCIUS, atunci am sa iti ofer si aceste detalii. Numai bine! ;)

Multumesc inca odata. O sa incerc la Muzeul CFR, am inteles ca e un domn acolo care se ocupa de arhiva garilor. Poate o sa reusesc sa iau legatura si cu domnul Director Dorobantu. Daca totusi afli vreo informatie astept cu interes. O zi buna .
Mariea


Mesaje: 3
Membru din: 28 Noi 2016, 12:05

Re: Gara Curtea de Arges

Mesajde Daniel pe 29 Noi 2016, 14:26

Succes si cum aflu ceva, te ajut. ;)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

SALUTARI DE LA GARA REGALA

Mesajde claudiu81 pe 11 Ian 2017, 23:35

Salutari de la Gara Regala din Curtea de Arges,in anii ei de glorie...Din pacate acum aproape in paragina,poate o sa vada cineva cu putere de decizie pt ca e pacat sa se degradeze aceasta gara cu istorie....

15894323_1169566283161891_2648213926056182285_n.jpg
GARA REGALA DIN CURTEA DE ARGES IN ANII DE GLORIE
claudiu81


Mesaje: 18
Membru din: 11 Dec 2016, 16:33
Localitate: CURTEA DE ARGES

Re: Gara Curtea de Arges

Mesajde Daniel pe 11 Ian 2017, 23:40

Salut! Ti-am mutat aici mesajul, deoarece avem deja un subiect cu statia c.f. Curtea de Arges. Si repet, nu a fost niciodata "gara Regala" - singurele gari regale au fost doar trei: Gara Sinaia (aia de protocol), Gara Baneasa (tot de protocol) si fosta Cotroceni Regala, actuala intrare in palatul Cotroceni dinspre Piata Leul. :dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Gara Curtea de Arges

Mesajde Drakkar electric pe 12 Ian 2017, 17:32

Din ce an dateaza fotografia?
Avatar utilizator
Drakkar electric


Mesaje: 426
Membru din: 19 Feb 2014, 01:29
Localitate: Bucuresti

Re: Gara Curtea de Arges

Mesajde claudiu81 pe 12 Ian 2017, 21:59

Am incercat sa aflu dar nu am reusit cred anii 30,nu stiu sigur....
claudiu81


Mesaje: 18
Membru din: 11 Dec 2016, 16:33
Localitate: CURTEA DE ARGES

Re: Gara Curtea de Arges

Mesajde claudiu81 pe 12 Ian 2017, 22:19

La Curtea de Arges exista o data si aceasta locomotiva,din pacate soarta ei a fost sumbra ,a ajuns la fier vechi ca si vechea cale ferata care facea legatura intre gara si fostul IF(fabrica de mobila).Am inteles ,calea ferata s-a dus,dar locomotiva nu merita restaurata? Ce ne mai jucam cand eram mici acolo....

14494_105453729628970_1877838259_n.jpg
Locomotiva
claudiu81


Mesaje: 18
Membru din: 11 Dec 2016, 16:33
Localitate: CURTEA DE ARGES

Re: Gara Curtea de Arges

Mesajde Trifu22 pe 13 Ian 2017, 00:35

Pentru asta trebuie sa ii multumesti domnului Radu Bellu, numai dansul a stiut sa administreze atat de bine bruma de monumente istorice feroviare pe care o mai aveam
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
âš¡âš¡âš¡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ âš¡âš¡âš¡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: Gara Curtea de Arges

Mesajde claudiu81 pe 13 Ian 2017, 20:23

Trifu22 scrie:Pentru asta trebuie sa ii multumesti domnului Radu Bellu, numai dansul a stiut sa administreze atat de bine bruma de monumente istorice feroviare pe care o mai aveam

Pai si oare asta nu merita restaurata intr-un muzeu?Pacat ca nu am stiut de site si oricum eram mic la acea vreme sa pot face ceva....
claudiu81


Mesaje: 18
Membru din: 11 Dec 2016, 16:33
Localitate: CURTEA DE ARGES

Re: Gara Curtea de Arges

Mesajde claudiu81 pe 13 Ian 2017, 20:25

Daniel scrie:Salut! Ti-am mutat aici mesajul, deoarece avem deja un subiect cu statia c.f. Curtea de Arges. Si repet, nu a fost niciodata "gara Regala" - singurele gari regale au fost doar trei: Gara Sinaia (aia de protocol), Gara Baneasa (tot de protocol) si fosta Cotroceni Regala, actuala intrare in palatul Cotroceni dinspre Piata Leul. :dance:

Totusi e gara regala,acum Orasul este declara oras regal....sau asa ne place noua sa credem ,avem o istorie,aici sunt toti regii...
claudiu81


Mesaje: 18
Membru din: 11 Dec 2016, 16:33
Localitate: CURTEA DE ARGES

Re: Gara Curtea de Arges

Mesajde Daniel pe 13 Ian 2017, 22:00

O fi declarat oras regal, insa nu are cum sa fie gara Regala, atata timp cat fostele Domenii ale Coroanei, actualul RAPPS nu mai detine nicio gara... Si toate garile Regale oficiale apartineau Domeniilor Coroanei, care, evident nu mai exista din 1947 de cand monarhia a fost abolita din "vointa populara, si democratic" din varful tevii de Kalashnikov, si a lui T34... si reabolita in 1989 de catre FSN care a incalcat tratatele de Drept International (dar ce ne plangem noi ca si actuala germanie federala este un stat "ilegal" - ar fi trebuit ca dupa caderea lui Hitler sa ramana in granitele de la 1919 dupa abolirea monarhiei prusace, pentru ca si-au pastrat pana azi aceeasi Constitutie si ar trebui si azi sa se numeasca Prusia - Republica de la Weimar pt. cine stie povestea, nu Germania, dar asa e cu tratatul de la Potsdam din '45). De aici toata treaba. Revenind la gara noastra, ca neoficial o fi luat si ea aceeasi denumire prin oras, de gara "Regala" e altceva... Acolo se afla ingropati toti monarhii Romaniei, e adevarat. :dance:

P.S. Sper sa nu te superi pe mine, nu incerc sa te combat. Treaba asta ar trebui s-o stabileasca autoritatile si istoricii de meserie. Asa si gara Brad daca nu ma insel a fost construita de Regina Maria si ar trebui si ea considerata "Regala". ;)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Gara Curtea de Arges

Mesajde claudiu81 pe 14 Ian 2017, 18:17

Daniel scrie:O fi declarat oras regal, insa nu are cum sa fie gara Regala, atata timp cat fostele Domenii ale Coroanei, actualul RAPPS nu mai detine nicio gara... Si toate garile Regale oficiale apartineau Domeniilor Coroanei, care, evident nu mai exista din 1947 de cand monarhia a fost abolita din "vointa populara, si democratic" din varful tevii de Kalashnikov, si a lui T34... si reabolita in 1989 de catre FSN care a incalcat tratatele de Drept International (dar ce ne plangem noi ca si actuala germanie federala este un stat "ilegal" - ar fi trebuit ca dupa caderea lui Hitler sa ramana in granitele de la 1919 dupa abolirea monarhiei prusace, pentru ca si-au pastrat pana azi aceeasi Constitutie si ar trebui si azi sa se numeasca Prusia - Republica de la Weimar pt. cine stie povestea, nu Germania, dar asa e cu tratatul de la Potsdam din '45). De aici toata treaba. Revenind la gara noastra, ca neoficial o fi luat si ea aceeasi denumire prin oras, de gara "Regala" e altceva... Acolo se afla ingropati toti monarhii Romaniei, e adevarat. :dance:

P.S. Sper sa nu te superi pe mine, nu incerc sa te combat. Treaba asta ar trebui s-o stabileasca autoritatile si istoricii de meserie. Asa si gara Brad daca nu ma insel a fost construita de Regina Maria si ar trebui si ea considerata "Regala". ;)

Nu as putea sa ma supar pe un adevar,dar asa ne place noua sa credem,cei de aici din oras,si imi pare rau cand vand cum se degradeaza si cand doar un tren mai intra in gara ,asta e,noi suntem capat de linie....
claudiu81


Mesaje: 18
Membru din: 11 Dec 2016, 16:33
Localitate: CURTEA DE ARGES

Re: Gara Curtea de Arges

Mesajde Daniel pe 14 Ian 2017, 20:28

Ai dreptate. Curtea de Arges merita mai mult. Statia de calatori nu mai are nici casierie, pentru ca in perioada cat a fost preluata linia de Regiotrans aia au desfiintat-o si asa a ramas... Unele statii de pe sectie au fost retrogradate la P.O. si acum cativa ani vorbeam cu un fost IDM dintr-o statie de genul, care dupa niste ani buni devenise pazitor bariera pentru ca macazuri ca sa fie revizor de ace, nu mai sunt in zona si nici semafoare. E trist, dar ce sa faci... :(
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Gara Curtea de Arges

Mesajde claudiu81 pe 15 Ian 2017, 17:07

Daniel scrie:Ai dreptate. Curtea de Arges merita mai mult. Statia de calatori nu mai are nici casierie, pentru ca in perioada cat a fost preluata linia de Regiotrans aia au desfiintat-o si asa a ramas... Unele statii de pe sectie au fost retrogradate la P.O. si acum cativa ani vorbeam cu un fost IDM dintr-o statie de genul, care dupa niste ani buni devenise pazitor bariera pentru ca macazuri ca sa fie revizor de ace, nu mai sunt in zona si nici semafoare. E trist, dar ce sa faci... :(

Sunt niste statii tare misto pe ruta Pitesti-Curtea de Arges,dar toate is varza,nu mai spun ca la Valcele mai sunt doar zidurile(acolo e un sat de tigani si si-au facut treaba cu locatia parasita )...Oricum asa e peste tot,restructurari,economie,etc etc
claudiu81


Mesaje: 18
Membru din: 11 Dec 2016, 16:33
Localitate: CURTEA DE ARGES


ÃŽnapoi la Gari din Muntenia / Rail stations from Muntenia

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki