Linia 301-Campina - Campinita - Telega

Linia 301-Campina - Campinita - Telega

Mesajde COSTACHE MIHAIL pe 20 Aug 2011, 21:12

Din cauza unor probleme de sanatate, saptamana aceasta am fost la bai la Telega. Am trecut pe langa ruinele vechii linii 306, astazi 301, dar oricare i-ar fi numele, tot nu mai trece de foarte multi ani nici un tren intre Campinita si Telega. Nu am fost singur ca sa pot sa explorez intreaga linie care ma interesa de mult timp, insa am facut cateva poze. Oricum, pe linia ferata nu se poate merge din cauza multor arbusti si maracini crescuti chiar intre traverse. Iata asadar ce am surprins:
P1010032.jpg
P1010036.jpg
P1010035.jpg
P1010034.jpg
P1010033.jpg
P1010032.jpg
Avatar utilizator
COSTACHE MIHAIL


Mesaje: 418
Membru din: 17 Sep 2010, 16:56
Localitate: Bucuresti

Re: Linia 301-Campina - Campinita - Telega

Mesajde COSTACHE MIHAIL pe 20 Aug 2011, 21:18

Si cateva poze cu cladirea Garii Telega:
P1010040.jpg
P1010039-1.jpg
P1010038.jpg
P1010030.jpg
P1010029-1.jpg
P1010028-1.jpg
Avatar utilizator
COSTACHE MIHAIL


Mesaje: 418
Membru din: 17 Sep 2010, 16:56
Localitate: Bucuresti

Re: Linia 301-Campina - Campinita - Telega

Mesajde Trifu22 pe 21 Aug 2011, 15:14

se vede ca linia e destul de veche, foloseste prinderea in tirfoane spre deosebire de prinderea K folosita la majoritatea liniilor
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
⚡⚡⚡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ ⚡⚡⚡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: Linia 301-Campina - Campinita - Telega

Mesajde Daniel pe 21 Aug 2011, 20:14

Pare o linie interesanta caruia candva o sa-i acordam atentia cuvenita. Tin sa te felicit Mihail, pentru prezentarea acestei linii. Pacat ca nu a putut fi repusa in valoare macar pentru cei care doresc sa ajunga la bai la fel ca tine. As vrea sa stiu cam ce lungime are aceasta linie?
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Linia 301-Campina - Campinita - Telega

Mesajde COSTACHE MIHAIL pe 21 Aug 2011, 20:31

Linia are cam 6 km daca nu ma insel. De la Campina la Campinita, linia este in stare buna si am impresia ca mai trec trenuri de marfa. Dar problema este intre Campinita si Telega. Nu a mai trecut nici un tren demult, iar linia este acoperita de arbusti mai inalti decat mine, practic nu s-a putut poza. Abia spre gara Telega, unde a aparut acest pod daca nu ma insel peste Raul Doftana ca nu prea cunosc zona, abia aici am putut poza. Podul este prapadit nu am avut curaj sa merg pe el. Linia este intacta, dar mai sunt portiuni de 1-2 m in care linia a fost furata de hoti. Nu ar fi mare paguba. S-ar putea reface. Iar gara este locuita de mai multe familii care si-au facut si unele anexe lipite de gara pentru a-si mari proprietatea.
Avatar utilizator
COSTACHE MIHAIL


Mesaje: 418
Membru din: 17 Sep 2010, 16:56
Localitate: Bucuresti

Re: Linia 301-Campina - Campinita - Telega

Mesajde COSTACHE MIHAIL pe 21 Aug 2011, 20:41

Am gasit acum pe net un mers de tren pe aceasta sectie din anul 1968, am gresit, nu sunt 6 km asa cum am spus in mesajul anterior, , sunt 5. In anul 1968 sectia avea indicativul 306.Poza apartine membrului dantm
telega.jpg
Avatar utilizator
COSTACHE MIHAIL


Mesaje: 418
Membru din: 17 Sep 2010, 16:56
Localitate: Bucuresti

Re: Linia 301-Campina - Campinita - Telega

Mesajde ldh80 pe 20 Mar 2017, 22:17

Cateva date istorice despre aceasta linie:

In anul 1882 este inaugurate calea ferata Campina- Campinita- Telega, in lungime de 5 km.

Ca si lucrari de arta mai importante, linia aveea: podul feroviar peste raul Prahova si peste DN1, podul feroviar peste raul Doftana, construit de Anghel Saligny.

Atunci statia Telega aveea 3 linii, si era utilizata pentru incarcarea sarii in vagoane, sare care era extrasa de la salina din imediata apropiere a statiei (pe locul fostei saline se afla acum lacul Doftana).

Statia Telega era situate in localitatea Doftana. Tot in aceasta localitate este construita in 1895 si celebra inchisoare, folosita pana in 1964.



Dupa 1960, in contextual politicii de industrializare a municipiului Campina si a constructiei noilor unitati industrial din interiorul municipiului Campina (Rafinaria "Steaua Romana", Electroutilaj, "Neptun" Campina, Turnatoria "Orion", Uzina Mecanica Campina devenita dupa 1990 PCC Sterom), pentru deservirea (prin cai ferate industrial care strabat municipiul Campina) a acestor unitati industrial, statia CFR Campinita este extinsa si modernizata, fiind echipata si cu instalatie CED.

De asemenea, ca urmare a constructiei fabricii de cherestea "21 Decembrie", se executa in punct de ramificatie (situate inainte de podul peste raul Doftana), de unde se ramifica o cale ferata industriala, care merge parallel cu raul Doftana, si ajunge la fabrica de cherestea "21 Decembrie".


Din pacate insa, dupa 1968, circulatia trenurilor de calatori este anulata pe linia Campina- Campinita- RAM. Fabrica de cherestea "21 Decembrie"- Telega.


In anii 80, se decide desfiintarea si demontarea din teren a liniei dintre RAM. Fabrica de cherestea "21 Decembrie"- statia Telega, iar linia dintre statia Campinita- RAM. Fabrica de cherestea "21 Decembrie, este transformata in linie industriala. Totusi, cladirea fostei statii Telega mai exista.



Dupa 1990, in contextual scaderii activitatii intreprinderilor industriale din interiorul municipiului Campina, care erau deservite de statia Campinita (Electroutilaj, "Neptun" Campina, Turnatoria "Orion", Uzina Mecanica Campina devenita dupa 1990 PCC Sterom), scade si traficul de Marfa prin statia Campinita.

Apoi dispare si fabrica de cherestea "21 Decembrie", lucru care duce si la desfiintarea si demontarea din teren a caii ferate industriale dintre statia Campinita- RAM. Fabrica de cherestea "21 Decembrie- Fabrica de cherestea "21 Decembrie".


In ianuarie 2009, ultima unitate industriala care mai era deservita de statia Campinita- Rafinaria "Steaua Romana"- isi inceteaza activitatea, si astfel dispare si traficul de Marfa pe linia Campina- Campinita.
ldh80


Mesaje: 740
Membru din: 15 Sep 2011, 14:08
Localitate: Husi

Re: Linia 301-Campina - Campinita - Telega

Mesajde Andrei98 pe 20 Mar 2017, 22:20

De pe vremea cand inca stateam in Brasov ma batea gandul la o drumetie pe aceasta linie, poate vedem anul asta :dance:
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Linia 301-Campina - Campinita - Telega

Mesajde CostelCFR pe 25 Mar 2017, 11:28

Din pacate a ramas complet fara trafic de marfa, statia Campinita fiind inchisa.
CostelCFR


Mesaje: 90
Membru din: 08 Noi 2011, 18:42

Re: Linia 301-Campina - Campinita - Telega

Mesajde Jan Viteza pe 28 Apr 2017, 23:58

Salut. Dacă vă interesează cum arata calea ferată la data de 26.04.2017 am postat pe youtube 2 filmări:
Partea 1
Partea 2

Am filmat ce mi-a fost accesibil, pentru că o bună bucată din linie e plină de vegetație.
Jan Viteza


Mesaje: 3
Membru din: 28 Apr 2017, 16:13

Re: Linia 301-Campina - Campinita - Telega

Mesajde Andrei98 pe 29 Apr 2017, 00:27

Salut, foarte interesante filmarile, chiar ma roade si pe mine gandul de multa vreme sa merg sa vad acea linie :D
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Linia 301-Campina - Campinita - Telega

Mesajde Daniel pe 29 Apr 2017, 19:49

Foarte interesante filmarile tale. Am avut ocazia anul trecut de a trece prin zona si am mai vazut cate ceva din acea linie. Pacat ca a fost inchisa...
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Linia 301-Campina - Campinita - Telega

Mesajde TonyGFR pe 29 Apr 2017, 21:35

wow! Felicitari, ce pot spune. Alti colegi au avut probleme cu paznicii de la rafinarie...probleme mari.

Stii cumva numerele celor doua industriale pe care le ai filmat la rafinarie acolo?
Avatar utilizator
TonyGFR


Mesaje: 275
Membru din: 24 Sep 2010, 20:00

Re: Linia 301-Campina - Campinita - Telega

Mesajde Jan Viteza pe 30 Apr 2017, 17:21

Salut. Mă bucur că vă place. Prima dată când am vrut să filmez am dat de un paznic care nu m-a lăsat, dar mi-am mai încercat norocul și am dat de unul de treabă. Ce probleme au avut cu paznicii?
LDH70-086 (cea verde)
LDH70-246 (cea albastră)
Jan Viteza


Mesaje: 3
Membru din: 28 Apr 2017, 16:13

Re: Linia 301-Campina - Campinita - Telega

Mesajde TonyGFR pe 30 Apr 2017, 20:32

Traditionalul „nu filma”. Ma rog, oricum e pe drept, pt ca e proprietate privata...
Avatar utilizator
TonyGFR


Mesaje: 275
Membru din: 24 Sep 2010, 20:00

Re: Linia 301-Campina - Campinita - Telega

Mesajde Daniel pe 30 Apr 2017, 20:42

Jan Viteza scrie:Salut. Mă bucur că vă place. Prima dată când am vrut să filmez am dat de un paznic care nu m-a lăsat, dar mi-am mai încercat norocul și am dat de unul de treabă. Ce probleme au avut cu paznicii?
LDH70-086 (cea verde)
LDH70-246 (cea albastră)


Nu numai ca imi place dar te felicit pentru curajul de a explora de unul singur linia asta. Anul trecut dupa cum ti-am spus am fost intr-o iesire cu masina la Telega si am vazut linia asta. Cateva aspecte din filmarea ta: observ ca fronturile de incarcare - descarcare din interiorul rafinariei sunt in stare foarte buna. A intrat in conservare? Apoi dupa podul acela, am observatc a a existat o statie c.f. Telega probabil, dupa care stiu ca mai sus pe sosea linia continua dupa punctul in care te-ai oprit. Insa nu m-am prins pe unde mergea. E dpret ca pe parcurs au aparut case si proprietati, etc. Ar fi interesant de explorat daca esti de acord impreuna, sa vedem cine se mai baga, si sa o descoperim in intregime. Ca explorator de linii abandonate, perioada cea mai buna este cea de la inceputul primaverii cand vegetatia "feroviara" inca nu inghite liniile. Felicitarile mele inca odata! :clap: :clap: :clap:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Linia 301-Campina - Campinita - Telega

Mesajde CostelCFR pe 01 Mai 2017, 10:38

Gara Telega poate fi vazuta in filmul romanesc „Sa mori ranit din dragoste de viata” (1983) Regia: Mircea Veroiu. Desi traficul de calatori era suspendat atunci, echipa de filmare a comandat o garnitura CFR special pentru una din scene, in care personajul principal interpretat de Claudiu Bleontz, aparent cobora din tren in statia Telega, doar ca nu era tren cu vagoane de calatori ci unul de marfa cu vagoane acoperite pe 2 osii, motiv pentru care operatorul filmeaza la nivelul peronului plecarea trenului mascand in acest fel tipul garniturii. La minutul 02:50 este scena respectiva:
https://www.youtube.com/watch?v=36uaubbChUY
CostelCFR


Mesaje: 90
Membru din: 08 Noi 2011, 18:42

Re: Linia 301-Campina - Campinita - Telega

Mesajde Jan Viteza pe 01 Mai 2017, 12:50

Daniel scrie:
Jan Viteza scrie:Salut. Mă bucur că vă place. Prima dată când am vrut să filmez am dat de un paznic care nu m-a lăsat, dar mi-am mai încercat norocul și am dat de unul de treabă. Ce probleme au avut cu paznicii?
LDH70-086 (cea verde)
LDH70-246 (cea albastră)


Nu numai ca imi place dar te felicit pentru curajul de a explora de unul singur linia asta. Anul trecut dupa cum ti-am spus am fost intr-o iesire cu masina la Telega si am vazut linia asta. Cateva aspecte din filmarea ta: observ ca fronturile de incarcare - descarcare din interiorul rafinariei sunt in stare foarte buna. A intrat in conservare? Apoi dupa podul acela, am observatc a a existat o statie c.f. Telega probabil, dupa care stiu ca mai sus pe sosea linia continua dupa punctul in care te-ai oprit. Insa nu m-am prins pe unde mergea. E dpret ca pe parcurs au aparut case si proprietati, etc. Ar fi interesant de explorat daca esti de acord impreuna, sa vedem cine se mai baga, si sa o descoperim in intregime. Ca explorator de linii abandonate, perioada cea mai buna este cea de la inceputul primaverii cand vegetatia "feroviara" inca nu inghite liniile. Felicitarile mele inca odata! :clap: :clap: :clap:


Salut. Ca să înțelegi cum am filmat uită-te la începutul fimării pe harta aceea. Eu m-am oprit cu filmatul unde se termină linia albastră (datorită grădinilor), apoi am coborât pe drum, din Câmpina spre Telega și exact unde începe podul feroviar spre Telega am filmat (ce e cu galben desenat pe harta de început). Apoi am fost exact unde era gara Telega și am filmat acolo unde se termina șina (și acolo se termină, adică până acolo a fost construită, ce nu am filmat eu se află între podul acela peste Doftana și Câmpina). Eu sunt de acord să o explorăm în întregime (exact ce e cu roșu pe harta de început) dar am încercat de la podul peste Doftana să merg înapoi spre Câmpina și e imposibil de mers datorită rugilor.

harta.jpg


Ce am găsit de vânzare, cu toate că nu înțeleg diferența de preț dintre ele (bine, nici nu știu cât de relevant este):
http://sales.citr.ro/produse/CITRPortal ... ocomotive/
Jan Viteza


Mesaje: 3
Membru din: 28 Apr 2017, 16:13

Re: Linia 301-Campina - Campinita - Telega

Mesajde CostelCFR pe 01 Mai 2017, 13:51

Linia 312 Câmpina - Telega, in livrete de marfa...
0,0 Câmpina
2,1 Câmpinita (30 km/h)
4,5 Ram. Telega (30 km/h)
5,3 Telega H. (30/15 km/h)

Tonaj maxim: 1300 tone (060DA), 1000 tone (040DHC)
CostelCFR


Mesaje: 90
Membru din: 08 Noi 2011, 18:42

Re: Linia 301-Campina - Campinita - Telega

Mesajde Daniel pe 01 Mai 2017, 14:40

@ Jan Viteza: Multumesc pentru lamuriri! :) Pentru explorare, dupa cum ti-am spus, cel mai indicat este primavara prin februarie pana la inceputul lui aprilie ca sa evitam vegetatia. De ce nu, se poate si iarna in anumite perioade. Legat de cele doua locomotive, ambele sunt din Clasa 70, doar numerele de serie constructiva difera. Prea relevant nu este decat pentru cumparator pentru a-si da seama de vechimea primeia fata de a doua. Dar prea mult nu conteaza deoarece ambele sigur au fost intretinute si cred ca sunt functionale. Mai sunt si ceva vagoane in incinta si din ce vad in stare excelenta.

@ CostelCFR: Iti multumesc si tie pentru completare. :)

In alta ordine de idei linia ar fi putut fi reabilitata si transformata intr-una turistica. Momentan e drept ca strandurile sarate din zona nu ofera cine stie ce confort si sunt departe de a fi considerate cel mai bun loc de scaldat, insa daca zona ar fi fost promovata intens si pe perioada verii ar fi existat cate un tren de calatori sezonier de la Bucuresti si de la Brasov spre Telega, cine stie, poate lucrurile ar fi evoluat in bine. E doar o idee. Pacat...
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Linia 301-Campina - Campinita - Telega

Mesajde TonyGFR pe 01 Mai 2017, 17:53

Rafinaria e in conservare de o droaie de ani, din pacate, ca si restul institutiilor statului de care s-a ales praful si pulberea dupa privatizare.
Avatar utilizator
TonyGFR


Mesaje: 275
Membru din: 24 Sep 2010, 20:00


Înapoi la MAGISTRALA 300: Bucureşti - Braşov - Sighişoara - Teiuş - Războieni - Cluj Napoca - Oradea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki