Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti

Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti

Mesajde Vatmanu076 pe 14 Iul 2015, 09:22

Un autobuz Mercedes cu motor Euro 6 va circula din 9 iulie, timp de două săptămâni, pe străzile Capitalei. CĂLĂTORIILE SUNT GRATUITE
O poza cu el de la Piata UNIRII, acesta circula pe linia 104

IMG_8471.jpg
Dacă PRO înseamnă Pentru şi CON Împotrivă, de ce e Constituție şi nu Prostituție ?
Avatar utilizator
Vatmanu076


Mesaje: 2947
Membru din: 19 Mar 2012, 09:39
Localitate: Metrorex ÅŸi S.T.B. (R.A.T.B.)

Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti

Mesajde Daniel pe 14 Iul 2015, 22:09

L-am vazut si eu in dupa amiaza asta. Era in spatele unui Citaro2 pe "hidrocarburi" si prima data am crezut ca e vreo chinezarie copiata dupa Citaro. "Semana" foarte mult la design... :mrgreen: Mai apoi am vazut sigla Mercedes si m-am lamurit. :lol: Arata interesant, insa, afirm (pentru a nu stiu cata oara!!!) ca NU ESTE PENTRU BUCURESTI!!! E de capacitate mica si intr-un oras cu vreo 3 milioane de locuitori e nevoie de AUTOBUZE ARTICULATE!!! Asa ca... :whistle:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti

Mesajde cfr fan pe 12 Aug 2017, 22:03

La traficul care este în Capitală,vehiculele articulate mai mult ar bloca traficul.Nouă ne-ar trebuie autobuze Man Lyons.Nu hybride,nu electrice.Punct.
Ultima oară modificat de cfr fan pe 14 Aug 2017, 23:04, modificat 1 dată în total.
cfr fan


Mesaje: 208
Membru din: 06 Aug 2017, 20:26
Localitate: București,Sector 2,lângă Depoul Colentina

Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti

Mesajde Daniel pe 14 Aug 2017, 13:39

In Bucuresti este nevoie de autobuze si troleibuze articulate - in toate marile orase ale Europei exista, si daca te uiti la un oras cum este MIlano, cu strazi ca in centrul vechi din Bucuresti, o sa vezi o gramada de articulate care nu incurca nicio circulatie. :)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti

Mesajde Ikarus_260 pe 14 Aug 2017, 13:55

In Bucuresti soferii se feresc sa mai circule pe articulate fiindca cu vechiile UD-uri 117 au fost numai belele... iarna nu tineau franele la remorca si la un derapaj o lua intr-o parte. :roll: Este nevoie intr-adevar de articulate, autobuze si troleibuze, fiind greu de crezut ca Bucurestiul probabil e singura capitala din UE (cel putin) care nu detine nici-un fel de autobuz/troleibuz articulat (si singurul oras din lume unde sunt 1000 de Mercedes-Citaro, toate scurte).
Avatar utilizator
Ikarus_260


Mesaje: 1501
Membru din: 09 Mar 2013, 22:39

Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti

Mesajde cfr fan pe 14 Aug 2017, 23:03

Ați auzit că ungurii vor să cumpere cele 1000 de Citaro de la RATB pentru Budapesta?Atunci,noi ce autobuze vom avea?
cfr fan


Mesaje: 208
Membru din: 06 Aug 2017, 20:26
Localitate: București,Sector 2,lângă Depoul Colentina

Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti

Mesajde Daniel pe 14 Aug 2017, 23:10

Softronic12 scrie:In Bucuresti soferii se feresc sa mai circule pe articulate fiindca cu vechiile UD-uri 117 au fost numai belele... iarna nu tineau franele la remorca si la un derapaj o lua intr-o parte. :roll: Este nevoie intr-adevar de articulate, autobuze si troleibuze, fiind greu de crezut ca Bucurestiul probabil e singura capitala din UE (cel putin) care nu detine nici-un fel de autobuz/troleibuz articulat (si singurul oras din lume unde sunt 1000 de Mercedes-Citaro, toate scurte).


Pai tu compari vechile articulate cu cele de azi??? Au evoluat ENORM in ultimii 30 de ani. :)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti

Mesajde Ikarus_260 pe 15 Aug 2017, 09:25

Da dar oricum iarna vor fi aceleasi probleme :lol: Stai sa vezi cati se vor inghesuii pe articulate :lol: pare-mi-se ca trebuie D+E pentru ele. (Eu oricum daca fac peste 2 ani C+E o sa am mai E (remorca) la toate categoriile ;) ).

cfr fan scrie:Ați auzit că ungurii vor să cumpere cele 1000 de Citaro de la RATB pentru Budapesta?Atunci,noi ce autobuze vom avea?

Ca fier vechi probabil. ;) sunt deja date peste cap, si rulate in Bucuresti non-stop in jur de 10 ani... si la Titan sunt cele mai jerpelite. :roll:

RATB-ul nu trebuia sa renunte la DAF-uri si Rocaruri, si nu din cauza rulajului care probabil era dat peste cap si de 3-4 ori, se puteau face reparatii capitale eventual reparatii generale la cele care circulau ocazional (cum era 899 de la Nordului, astazi casat :evil:). Erau bune sa ramana pentru liniile preorasenesti si pentru inchirieri, dar intrebati-l pe nea Crit de ce n-a vrut :!:

Intr-adevar e nevoie de ele din cauza ca nu s-au putut tine nici de Citaro, si daca au apucat calea asta cu masini sofisticate o sa le schimbe o data la 10 ani... cum am mai zis dar aici e vorba de autobuze/troleibuze articulate, ganditi-va ca nu chiar orice linie se merita bagata articulata (si sa nu v-aud ca ziceti ca inainte s-a circulat, nu era traficul ca in ziua de astazi). Oricum, ultima articulata a circulat Solarisul in iulie 2009, cand nu s-a inghesuit nimeni sa lucreze pe el cand i-a fost luna de proba. (Normal vroiau sa cumpere articulate dar cand au vazut pretul de vreo 400 si ceva de mii de euro, un consum de aproape in jur de 40-45% etc, s-a renuntat :lol: ).

Imagine

Ar fi fain daca ar da cele 1000 de Citaro la Budapesta (probabil in jur de 100 dintre ele doar ca piese de schimb), si sa ne dea la schimb ceva Ikarus ca prea le-a facut Videanu la bucuresteni conditii. ;) Poate pe un tanc de Ikarus 180 o sa se urce numai soferi de la Alexandria, Ferentari, Floreasca si Titan. :)
Imagine
Avatar utilizator
Ikarus_260


Mesaje: 1501
Membru din: 09 Mar 2013, 22:39

Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti

Mesajde cfr fan pe 15 Aug 2017, 13:55

Softronic12 scrie:Da dar oricum iarna vor fi aceleasi probleme :lol: Stai sa vezi cati se vor inghesuii pe articulate :lol: pare-mi-se ca trebuie D+E pentru ele. (Eu oricum daca fac peste 2 ani C+E o sa am mai E (remorca) la toate categoriile ;) ).

cfr fan scrie:Ați auzit că ungurii vor să cumpere cele 1000 de Citaro de la RATB pentru Budapesta?Atunci,noi ce autobuze vom avea?

Ca fier vechi probabil. ;) sunt deja date peste cap, si rulate in Bucuresti non-stop in jur de 10 ani... si la Titan sunt cele mai jerpelite. :roll:

RATB-ul nu trebuia sa renunte la DAF-uri si Rocaruri, si nu din cauza rulajului care probabil era dat peste cap si de 3-4 ori, se puteau face reparatii capitale eventual reparatii generale la cele care circulau ocazional (cum era 899 de la Nordului, astazi casat :evil:). Erau bune sa ramana pentru liniile preorasenesti si pentru inchirieri, dar intrebati-l pe nea Crit de ce n-a vrut :!:

Intr-adevar e nevoie de ele din cauza ca nu s-au putut tine nici de Citaro, si daca au apucat calea asta cu masini sofisticate o sa le schimbe o data la 10 ani... cum am mai zis dar aici e vorba de autobuze/troleibuze articulate, ganditi-va ca nu chiar orice linie se merita bagata articulata (si sa nu v-aud ca ziceti ca inainte s-a circulat, nu era traficul ca in ziua de astazi). Oricum, ultima articulata a circulat Solarisul in iulie 2009, cand nu s-a inghesuit nimeni sa lucreze pe el cand i-a fost luna de proba. (Normal vroiau sa cumpere articulate dar cand au vazut pretul de vreo 400 si ceva de mii de euro, un consum de aproape in jur de 40-45% etc, s-a renuntat :lol: ).

Imagine

Ar fi fain daca ar da cele 1000 de Citaro la Budapesta (probabil in jur de 100 dintre ele doar ca piese de schimb), si sa ne dea la schimb ceva Ikarus ca prea le-a facut Videanu la bucuresteni conditii. ;) Poate pe un tanc de Ikarus 180 o sa se urce numai soferi de la Alexandria, Ferentari, Floreasca si Titan. :)
Imagine

Pentru București ar fi bune autobuzele Man Lyon's City.Sunt mari și încăpătoare.
Articulate le s-ar putea întoarce dacă s-ar scoate o parte din taximetriști și din toți ăștia cu mașini de "lux".
cfr fan


Mesaje: 208
Membru din: 06 Aug 2017, 20:26
Localitate: București,Sector 2,lângă Depoul Colentina

Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti

Mesajde Ikarus_260 pe 15 Aug 2017, 15:23

Orice autobuze sunt bune daca stii sa te tii de ele. ;) Dar parerea mea, sa fie 2-3 tipuri de masini nu una cum e in prezent. :lol: Fiindca daca-s mai multe de acelasi tip, mereu vor fi descompletate.
Avatar utilizator
Ikarus_260


Mesaje: 1501
Membru din: 09 Mar 2013, 22:39

Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti

Mesajde cfr fan pe 15 Aug 2017, 16:52

Până la urmă,erau încă bune Daf-urile și RdS-urile.Puteau să meargă împreună.Totuși doar 50 de articulate ar fi prea puțin.Ar trebuie cel puțin 150.
cfr fan


Mesaje: 208
Membru din: 06 Aug 2017, 20:26
Localitate: București,Sector 2,lângă Depoul Colentina

Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti

Mesajde Ikarus_260 pe 15 Aug 2017, 17:05

Nu este nevoie de atat de multe, ca nu trebuiesc bagate intr-o linie numai articulate, dar pe langa asta, nu stiu cum se vor descurca cu garatul peste noapte, gandeste-te ca nu poti parca spre exemplu mai mult de vreo...5 masini(!) doar la Obregia, iar la Ferentari, si cu masinile astea abia poti lua virajul pe control canal. :roll: Dar intr-un final, tin sa cred ca se vor cumpara dar o sa le vezi rar...
Avatar utilizator
Ikarus_260


Mesaje: 1501
Membru din: 09 Mar 2013, 22:39


ÃŽnapoi la AUTOBUZE

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki