Discutii diverse despre Tramvaiele Bucurestene

Re: Discutii diverse despre Tramvaiele Bucurestene

Mesajde Andrei98 pe 29 Ian 2018, 16:34

Pe bucata de pe Vasile Milea se poate face o inlocuire a liniei in regim intern de catre cei de la linii, cum au facut segmentele de pe Serban Voda, si atunci nu ar dura mai mult de o saptamana sau doua.
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Discutii diverse despre Tramvaiele Bucurestene

Mesajde Ciprilica pe 29 Ian 2018, 17:04

Doar asa,sa speram.
Ciprilica


Mesaje: 154
Membru din: 07 Sep 2017, 18:43

Re: Discutii diverse despre Tramvaiele Bucurestene

Mesajde 133 313 pe 30 Ian 2018, 09:38

Pana la Milea sa vedem ceva pe Vacarescu...
Carpirea cu reciclari de otelul rosu luate de pe Pantelimon won't do,, pe Serban Voda saptamana trecuta se suda iar in draci, pe ploaie...
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04


Re: Discutii diverse despre Tramvaiele Bucurestene

Mesajde 133 313 pe 30 Ian 2018, 22:52

Stii cum e 36? N-au loc corporatistii pe scara, seara cand se duc dupa merinde la Obor in drum spre casa. :mrgreen:
De 16 nu mai zic.

Parca vad ca repara pe Pompeiu cum au facut pe Aerogarii si pe urma suspenda linia, ca restul de segmente sut praf.
Oricum, vreau sa vad buget pe capitole ca altfel degeaba.
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04

Re: Discutii diverse despre Tramvaiele Bucurestene

Mesajde Ciprilica pe 03 Feb 2018, 20:17

Se aude ca dupa 20 ale lunii ,deci in cel mult doua saptamani incepe mutarea vagoanelor din Titan pentru modernizare.Vagoanele de Titan vor fi impartite intre depourile Giurgiu si Victoria. La Giurgiu vor fi trimise vagoane pentru liniile care deserveau aceleasi linii impreuna cu Titanul 19,23 iar la Victoria vor fi trimise turele care deserveau aceleasi linii impreuna cu Titanul.Tinem aproape...
Ciprilica


Mesaje: 154
Membru din: 07 Sep 2017, 18:43

Re: Discutii diverse despre Tramvaiele Bucurestene

Mesajde 133 313 pe 03 Feb 2018, 22:47

Si vagoanele defecte sau moarte coapte unde se duc, la REMAT? :mrgreen: Dar e chiar foarte logic sa se dea vagoanele din Titan tocmai la Giurgiului si nu la Dudesti. :twisted:
Pe la Militari n-ajunge nimic? :mrgreen:
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04

Re: Discutii diverse despre Tramvaiele Bucurestene

Mesajde Ciprilica pe 04 Feb 2018, 13:02

Dudestiul? Pai ei au facut tot posibilul sa scape de clasice,si tocmai acum sa primeasca altele? Nu cred...Logica ri am spus care ar fi si anume vor fi trimise depourilor care deserveau impreuna cu Titanul liniile,la Militari nu stiu nimic,dar e posibil orice,mai ales in caz de extrema,nevoie de vagoane.Revin cand am noutati,la cald.
Ciprilica


Mesaje: 154
Membru din: 07 Sep 2017, 18:43

Re: Discutii diverse despre Tramvaiele Bucurestene

Mesajde Ciprilica pe 09 Feb 2018, 01:49

Am prins o stire la tv cred ca pe protv cum ca va fi revolutie anul asta in modernizari de linii de tramvaie in capitala,pe langa traficul auto.Cum gasesc stirea pun linkul
Ciprilica


Mesaje: 154
Membru din: 07 Sep 2017, 18:43

Re: Discutii diverse despre Tramvaiele Bucurestene

Mesajde 133 313 pe 09 Feb 2018, 10:17

Daca a zis "cutia cu gunoi" (aka televizor) asa ceva cu siguranta se va intampla... :twisted:
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04

Re: Discutii diverse despre Tramvaiele Bucurestene

Mesajde Ciprilica pe 09 Feb 2018, 11:00

Ciprilica


Mesaje: 154
Membru din: 07 Sep 2017, 18:43

Re: Discutii diverse despre Tramvaiele Bucurestene

Mesajde 133 313 pe 14 Feb 2018, 20:52

Utilitarul de la Giurgiului e foarte harnic, nu trece saptamana sa nu il vezi venind de la URAC. Si se simte, azi am dat peste recent revenitul #313 in linia 19.
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04

Re: Discutii diverse despre Tramvaiele Bucurestene

Mesajde cfr fan pe 15 Feb 2018, 01:43

Ciprilica scrie:Si am gasit si stirea cu pricina...

https://stirileprotv.ro/stiri/actualita ... itati.html

Off topic:Autobuzele sunt maxim euro 4,probabil că o să trebuie să ia alte autobuze :lol: :lol:
cfr fan


Mesaje: 208
Membru din: 06 Aug 2017, 20:26
Localitate: București,Sector 2,lângă Depoul Colentina

Re: Discutii diverse despre Tramvaiele Bucurestene

Mesajde Andrei98 pe 15 Feb 2018, 01:47

Stii ca de obicei transportul in comun se exclude din calcul la restrictiile de genul nu?Ca vor ei neaparat autobuze electrice este alta treaba, si personal mi se pare o risipa de bani tinand cont de nivelul de trai de la noi.
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Discutii diverse despre Tramvaiele Bucurestene

Mesajde Daniel pe 15 Feb 2018, 15:54

Mai bine iesim din UE asa cum au facut englezii si o vom duce mai bine garantat! Atatea norme si taxe de mediu aberante. Incalzirea globala e un fenomen natural cu o ciclicitate de 700 de ani. Restul e vrajeala si taxe luate aiurea de UE.
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Discutii diverse despre Tramvaiele Bucurestene

Mesajde Andrei98 pe 15 Feb 2018, 16:41

Pe deoparte au si ei dreptate chiar daca nu in totalitate, in Bucuresti este un aer atat de infect incat nu poti mirosi altceva in afara de gaze de esapament si miros de canalizare...
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Discutii diverse despre Tramvaiele Bucurestene

Mesajde Daniel pe 15 Feb 2018, 18:23

Aici tine si de educatie care lipseste. Vezi omul si masina in loc sa mearga mai multi la munca in acelasi autoturism sau sa foloseasca transportul in comun. In alte tari nu vezi asa ceva. Sorry. E vina noastra a locuitorilor orasului ca suntem ciobani!
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Discutii diverse despre Tramvaiele Bucurestene

Mesajde 133 313 pe 16 Feb 2018, 10:55

Daniel scrie:Mai bine iesim din UE asa cum au facut englezii si o vom duce mai bine garantat! Atatea norme si taxe de mediu aberante. Incalzirea globala e un fenomen natural cu o ciclicitate de 700 de ani. Restul e vrajeala si taxe luate aiurea de UE.


Umm... eu as fi mai precaut in declaratii, usor cu pianul pe scari, noi nu suntem vreun mare imperiu cum au fost si sunt pana la urma englezii. Iesirea din UE inseamna la noi: nu Citaro, nu Citelis, microbuze Cobra peste tot si eventual ceva MAZ-uri, ca Rocarul nu mai exista sa produca UDNuri sau macar niste deSimoane.
Daca nu intram in UE eram si acum cu Bucurestiul la nivel de aprozar la parter de bloc. Unele orase din Romania inca sunt. :shock: :?
Problemele nu sunt la UE, problemele sunt la noi si nu le vedem. Ori pentru ca suntem orbi, ori pentru ca suntem pe interes.
Stati linititi la locurile voastre. :lol: Nu iesim din UE si ar fi cazul sa nu ne prostim, ca nu suntem la gradinita.
Toate peste toate, produsele chinezesti si turcesti isi dau arama pe fata destul de rapid.

Bucuresteniii oricum se sinucid voluntar. Jumatate vor muri de plamani sau vor face infarct la volan. Cand or sa se trezeasca or sa-si dea seama ca a fost optiunea lor sa stea cu automobilul lipit de esapamentul din fata, a nimanui altuciva, nu a UE, nu a SUA, nu a Rusiei, nu a Chinei, nu a FMI, nu a BNR! :ugeek: La noi exista obiceiul asta comunist, de a face alegeri de viata proaste si ulterior de a cauta responsabili pentru prostia proprie si personala. Treaba asta provine din lipsa de educatie. In special educatie tehnica.
Nu va lasati manipulati usor, pentru ca utlerior vin regretele.
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04

Re: Discutii diverse despre Tramvaiele Bucurestene

Mesajde Ciprilica pe 16 Feb 2018, 23:22

Se pare ca in sfarsit in sedinta din 22 februarie se va vota la pmb transformarea regiei in societate comerciala.
Ciprilica


Mesaje: 154
Membru din: 07 Sep 2017, 18:43

Re: Discutii diverse despre Tramvaiele Bucurestene

Mesajde Ciprilica pe 17 Feb 2018, 21:59

Ciprilica


Mesaje: 154
Membru din: 07 Sep 2017, 18:43


Re: Discutii diverse despre Tramvaiele Bucurestene

Mesajde 133 313 pe 21 Feb 2018, 23:59

O abia astept sa vad automate de calatorii (bilete) si statii "noi" pe linii gen... 103. :lol:
Dar nu pot sa nu observ, consternat, ca (cel putin la nivel declarativ) cineva din municipalitate (consilier al primaresei sau cine o fi in spatele constatarilor) si-a dat seama ca fara un transport public atractiv Bucurestiul sucomba, din mers. De fapt acum este deja spitalizat asteapta tratament. :lol:
Toata Romania este (din nou) intr-un "accident vascular rutier", in sensul ca curge prea mult sange, partial coagulat, prin artere prea subtiri. Am incercat o explicatie in termeni medicali pentru "apocalipsa cu autoturisme". :lol:

Pai asteptam... miracolele. :twisted: Personal as interzice autovehiculele "birocratice" in Bucuresti. Toate vehiculele care se conduc cu B si care nu tin de firme care fac obiectul unei activitati tehnice sau necesita transportul de produse, unelte sau servicii tehnice ar trebui rase din trafic cu o suprataxare.
Si in plus instituita prioritate absoluta pentru tramvaie. Daca se arunca unul la tupeu cu masina in fata tramvaiului, vatmanul nici sa nu fie stresat sa franeze, sa-l care in cupla pana in cea mai apropiata statie iar acolo sa-l flegmeze toti calatorii din vagon pe soferul tupeist.
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04

Re: Discutii diverse despre Tramvaiele Bucurestene

Mesajde Ciprilica pe 23 Feb 2018, 00:32

Oficial...de azi statul ratb-ului a fost schimbat din regie in societate comerciala. Din informatiile mele si cred ca am mai zis treaba va sta asa si anume se schimba din pct de vdr birocratic...si la nivel de achizitii,mentenanta si infrastructura.Practic cel mai probabibil vor fi trei directii...mentenanta,achizitii si infrastructura...care fiecare va organiza licitatii...si firmele de profil care vor castiga licitatiile in cauza...pentru o perioada de ani intre 5 si 7 ani(din ce am inteles)...se vor ocupa pentru ce au castigat licitatiile fiecare in parte. Asta practic...pt ca teoretic treaba tot in mana primarului este...pt ca daca nu da banul...aia nu vor misca nimic.
Ciprilica


Mesaje: 154
Membru din: 07 Sep 2017, 18:43

Re: Discutii diverse despre Tramvaiele Bucurestene

Mesajde cfr fan pe 23 Feb 2018, 22:58

Poate că va fii mai bine așa,cine știe.
cfr fan


Mesaje: 208
Membru din: 06 Aug 2017, 20:26
Localitate: București,Sector 2,lângă Depoul Colentina


AnteriorUrmătorul

ÃŽnapoi la TRAMVAIE

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki