Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde cfr fan pe 05 Dec 2017, 17:47

Nu cumva anul viitor(2018)?

Moderator edit: O fraza se incepe cu litera mare iar la sfarsit se folosesc semnele de punctuatie.
cfr fan


Mesaje: 208
Membru din: 06 Aug 2017, 20:26
Localitate: București,Sector 2,lângă Depoul Colentina

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde 133 313 pe 05 Dec 2017, 20:16

Daniel scrie:Oke. Intrebarea e cand se va termina Magistrala 5?


La intrebarea asta exista, in momentul asta, patru (4) raspunsuri.

1. Varianta in care Romtrollicom nu-si muta cablurile de la CV DT34-PDT nu exista termen de finalizare. Nu se face centrala, nu se instaleaza calea de rulare in punctul respectiv deci nu avem circulatie. Situatia este dubioasa si la CV EROILOR-AM unde de asemenea e pauza de... lipsa de personal la Somet ca altceva nu vad, banuiesc ca Sometii in monetul asta nu au mijloace (umane) sa execute doua CV simultan, dat fiind ca si la CV RO-VA s-a inceput doar dupa finalizarea CV PDT-RO.
2. Varianta in care la anul (re)intram in paine cu scenariul "criza economica" (adica am lasat cocalarii sa-si cumpere Mercedes, Audi, BMW, concedii unde nici n-ai mai visa, palatzele, desi ei nu-si perimteau asa ceva, nu se mai platesc ratele vine executarea silita, le inchide SRL-ul, toti de acolo raman someri, nu se mai cumpara case (suplimentare) deci nici nu se mai construiesc, uite ce noroc ca vine "providenta" cu solutia salvatoare locuri de sclav... pardon, munca, duium la M6 (si M5), Delta, Radion, Euroconstruct, Straco, Romstrade (pardon, astia nu), phUTI, etc etc etc).............. deci reluam, in cazul in care iese scenariul cu "criza" si se face austeritate "pentru investitii in infrastructura" si se mai gasesc cativa romanasi saraci dar patriotzi care sa nu fuga in diaspora, probabil ca se finalizeaza lucrarile undeva in 2019. Sa vedem ce fac cu trenurile, ca oricum fara astea nici constructorii n-or sa dea in branci, au ei oricum o masea cu guvernarea.
3. Varianta in care la anul (re)intram cu scenariul "criza economica" si facem austeritate "ca sa dam la infrastructura" dar romanshii au fugit de banci in diaspora atunci probabil ca se finalizeaza in 2021.
4. Varianta in care (re)intram in paine cu "criza" dar bani n-or sa fie nici de salarii nici de infrastructura... jale mare, ca risca sa ramana o catacomba parasita s-o gaseasca si s-o exploreze, gepizii, vizigotzii si evetual chinezii care or sa fie intr-un viitor incert riverani aici in locul nostru.
5. Varianta in care "nu vine criza"... lol, asta nu-i varianta, n-avem doi ani sa mai credem in mos Craciun/Niculae, se arde benzina aiurea prin Bucuesti, juma' de rezervor se duce stationand, si nu e moka. :mrgreen:

Astea sunt variantele principale, in linii mari, mai am in minte destui factori perturbatori care pot interveni si se mai pot adauga variante de raspuns in functie de ei.

Chestiunea este ca daca astia cu firme mici-mijlocii (iar) dau faliment si se reuseste cooptarea lor la POIM companiile mari (as pune si niste ghilimele) ramane iar un gol pe segmentul small, soho, etc. Daca golul asta nu este umplut cu altii fara experienta... o luam de la capat, adica aia falimentati or sa profite si or sa le bage s*ula in coaste aranjamentistilor. Cum convingi lumea sa-si deschida alte firme dupa doua episoade de criza? Aici e... o chestie nasoala, ca riscam sa ramanem centralizati si sa ne intoarcem la "intreprinderile de stat" care fac metrou la cimitir si spre nicaieri, sau mai rau, in afara Bucurestiului, la un aeroport unde e trafic "de criza" pe termen incert.

Discutia asta este la un nivel asa mai peste 21+ ani. Cine e mai mic si se gandeste "uite-l si pe nebunul asta ce o balmaji el acolo, n-am inteles nimic"... nu-i problem, toti cresc si in timp cuvintele incep sa capete sens.
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde 133 313 pe 24 Ian 2018, 20:14

Bascalia de la M5 continua.

Dupa deja celebra "in 3(0) ani aici va fi statia ta de metrou" acum avem:

Imagine
Nota personala, e vorba de scara de la DT35. La DT33 s-a montat scara deja.

P.S. In continuare nici o miscare la CV Eroilor-AM si CV DT34-PDT. Daca se vor executa in ritmul actual de la CV RO-VA atunci stam linistiti, pana in 2020 nu e gata.
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde CostelCFR pe 27 Ian 2018, 09:06

S-ar rasuci Ceausescu in mormant sa vada ce s-a ales de visurile lui marete. :)
CostelCFR


Mesaje: 90
Membru din: 08 Noi 2011, 18:42

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde 133 313 pe 27 Ian 2018, 23:04

Ete spanac, "visul maret" sa mearga metroul pe sub Stefan cel Mare si coteasca spre Granitul de-a'm papucilea. Pentru ce?
A facut un spanac Ceausescu, doar o interfata a unui sistem intreg, cu metrou spre niste mastodonti siderurgici perimati tehnologic si spre cimitir. Acum ies la iveala si mai multe tragedii din seria nesfarsita care nu a incetat odata cu 1990. S-au construit puscariile alea pe care comunistii le numeau blocuri, in care rata natalitatii este dezastruoasa. O singura generatie se naste in ele dupa care adio, pleaca toti incotro vad cu ochii, in tarile calde si nu prea.
Dar sa lasam basmele, M5 a mers bine cat s-a centralizat toata forta de munca din IMM-urile din constructii la firmele mari de partid. Cand n-a mai functionat smecheria a ramas sa mearga din inertie.
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde 133 313 pe 01 Feb 2018, 22:26

OLAF (Oficiul European Antifrauda) a ajuns la la Metrorex via M5! :twisted:
Acum parca mai vii de acasa, putem sa spunem si noi ca suntem in UE cu adevarat! :mrgreen:
Io le-as sugera sa inceapa cercetarile cu accesul de la DT35, ca eu personal sunt extrem de curios de ce a fost necesara mutarea circulatiei de 3 ori mai acana si de 3 ori inapoi, probabil am vrut sa facem un anacolut tehnic de cartea recordurilor. Dupa care sa numere boltarii "extirpati" din statia ParcDT. :twisted:
Calitatea asfaltului de peste canivouri... Etc Etc...
Si colectorul central de canalizare mutat tocmai pe la Valea lui Mihai mi se pare o paranghelie... :twisted:
Si sa "numere" noroiul bentonitic sa vada daca nu a ajuns din el si pe la cine stie ce santiere de bloace... :idea:

Si astea asa... ce se vede sub talpa cetateanului. Ca la ce nu se vede le-as sugera sa numere si placile de granit, tamburii de cablu si corpurile de iluminat pana la ultimul strater si ultima priza, cu sa fara microfon in ea! :twisted:
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde 133 313 pe 10 Feb 2018, 22:31

La M5, un proiect nascut din criza, se sparge banul fara probleme.
Constructorii aparent nu s-au sinchisit sa-si mai bata capul sa lase tunelul liber unde nu s-au executat centralele de ventilare inca, au turnat fundatia caii de rulare continuu, peste tot, astfel incat acum au inceput sa sparga din ea. Exemplu: CV RO-VA.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

La CV DT34-PDT in continuare bate vantul.
La CV Eroilor-AM s-a reluat executia de epuismente. Deci mai e mult pana departe.

Alte aspecte in imagini gasiti pe flickr, le voi pune aici doar scris, din cauza ca sunt multe poze.
RD-s-a mai betonat pe la accesele RD3 (D) si DT104 (A), se cofra un parapet lateral la acces RD3, se betoneaza prin subteran, s-a modificat intrarea in santier dinspre Ghencea.
VA-nimic nou la suprafata dar la acces C au sosit paleti cu placi de granit.
RO-s-a mai lucrat pe la acces C, se maniuleaza mult pamant in zona, psoibil sa inceapa umplutura peste acces A.
PDT-a inceput revolutia termoficarii, se fac o droaie de mari camine, in special in jurul blocului de langa Tip-Top. VErtatelii au ajuns cu ceva lcurari si pe coltul Pietei.
DT34-nimic spectaculos s-a ingropat mai departe copex rosu spre Favorit pe partea numereleor impare.
FAV-se lucreaza la acces Medlife.
ORZ-s-a definitivat scheletul copertinei definitive de la acces A. Si acum e liniste.
AM-s-au mai forat coloane pe la acces B(?) cel dinspre Academie si a inceput monarea esafodajului pentru planseul de la acces D(?) cel dinspre liniile de tramvai. Nu se mai vad goluri tehnologice mari in planseul superior.
Eroilor-s-a mai lucrat pe la termoficare in special la PSS Elefterie, am pozat si situatia curenta a zonei nou defrisate unde se va face noua legatura intre Eroilor 1 si Eroilor 2.
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde 133 313 pe 11 Feb 2018, 21:57

Mi-a picat (o) fisa... "traversele" alea taiate bucati nu sunt din tunel, fundatia caii de rulare nu are fundul curbat! :shock: Deeeci... de unde sunt?!?
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde 133 313 pe 16 Mar 2018, 22:06

Astia cu M5 or sa se trezeasca cu catrafusele in strada daca o mai lalaie mult. Titan Mar s-a apucat sa-si faca PUZ pentru actuala organizare de santier din Sos. Progresului (cea cu intrare prin 13 septembrie). :lol: :mrgreen:
Si tot din acelasi puz mai vedem niste chestii interesante, ca de exemplu ceva pasaj subteran!

Imagine

Imagine

Imagine

In alta ordine de idei, singura noutate absoluta este ca s-a excavat, s-a turnat betonul de egalizare si a inceput armarea planseului accesului E (Valea lui Mihai) de la RD. La acces D (RD3) mai lipseste unul din cei 3 parapeti, la acces A armarea a mers lent de tot, betoanele lipsesc.

La PDT aia se joaca de-a termoficarea, au inceput 3 fronturi dar in prezent lucreaza pe unul singur.
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde 133 313 pe 29 Mar 2018, 22:34

Ei bine, daca peundemerg-ii au intrat pe sub pamant eu am preferat sa merg tot pe sus ca sa vad cum se mai prezinta cartierul!

Sumar: La acces RD3 s-a cofrat si betonat ultimul parapet.
Imagine

Imagine

Vis-a-vis la acces E, Valea lui Mihai se armeaza portiunea de planseu inclinat al accesului.
Imagine

In dreptul aleea Arutela au revenit Vertatelii cu ceva tevarie...
Imagine

In subteran zgmote de fiare si cofraje.
Imagine

Acces A, DT104.
Imagine

Imagine

All in all, bulevardul DT arata rau. Intersectia DT cu VA. In mare parte din cauza basculantelor.
Imagine

Imagine

Imagine

Pamantul de peste canivourile electrice continua sa se taseze consistent. In imagine, proximitatea accesului CH de la Romancierilor.
Imagine

Imagine

Acces C de la RO, adica vis-a-vis de strada Cetatea Histria, se cofreaza pe la parapetii laterali.
Imagine

Imagine

Accesul A de la RO. protectia hidroizolatiilor pare gata. Asteptam umplutura... cand o vrea dumnezo...
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde 133 313 pe 29 Mar 2018, 22:42

Continuare.
Parc DT, acces D. Au avansat cu betoanele. Umplutura cu pamant in schimb este in continuare suspendata pe termen necunoscut...
Imagine

Se scot tot felul de resturi si urjume de la zidarie si finisaje printr-un fost gol tehnologic, actualmente gura ventilare.
Imagine

Se lucreaza la mutarea termoficarii in dreptul TipTop.
Imagine

Imagine

Imagine

Pe str. Brasov in dreptul primului bloc au definitivat o... extindere(?) de camin de la termoficare.
Imagine

Imagine

Si cu ocazia asta s-a mai defrisat cate ceva...
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde 133 313 pe 04 Aug 2018, 22:58

Azi inca odata mi-am amintit de trotuarul "refacut" dupa canivourile cu cele doua LES de la V.I. la P.DT. Continua sa se taseze, metrorecsii scuzandu-se din cate imi amintesc ca trotuarul in cauza nu e facut sa sustina masini parcate. Pai n-o fi... darl trotuarul initial le sustinea fara probleme! :mrgreen: :twisted: :ugeek: Si trebuia adus la starea initiala, nu la starea teroretica! :lol:

In rest... se mai lucreaza. Exista schelete metalice de copertina pe 3 acces la VI, 1+1 in lucru (vin fiarele) la VA, 3 acces la RO, 2 acces la Favorit, 1 la Orizont.

La VI a iceput acoperirea planseului in zona DT106.
In premiera si la AM s-a acoperit cu pamant o zona de planseu, pe care sa lucreze foreza la acces B (sau A depinde ce se va mai face si daca... si cand...).

A fost un reportaj tv zeflemitor referitor la peteca pietonala temporata de la DT104-DT106, care s-a cam dus la vale. Au catadicsit sa o dubleze si sa faca niste musuratori topo... Jalnic, trebuie sa vina televiziunea ca sa vezi ca iti curge pamantul prin gardul de plasa sudata...

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Borduri cu aspect de 1 year warranty...
Imagine

Fail...
Imagine

DT77B
Imagine

Imagine

DT21
Imagine

Imagine

Imagine
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde 133 313 pe 08 Aug 2018, 19:11

Putin mai devreme a mai avut ministrelul transpoartelor o sesiune de delir la o televiziune al carei nume mi-e scarba sa-l spun... zica ceva gen martie 2019 - primul pasager...
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde 133 313 pe 20 Aug 2018, 17:09

Hopa... au reaparut (dupa ce pare un an) vertatelii pe spatiul verde median din dreptul CV DT34-PDT. Cred ca e prea mult sa sper ca au venit sa mute cablurile romtelecoame asa ca voi presupune ceva mutari de cabluri de pe parte pietei pentru viitorul acces.
De notat, scormoneau intr-un canal cu capac din ala fistichiu, patrat, taiat pe diagonla si care se deschide in doua triunghiuri!

Imagine

Platforma plina cu tevi de plastic.
Imagine

Imagine

Imagine
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde Daniel pe 20 Aug 2018, 17:58

Daca aceste cabluri sunt impedimentul nr. 1 pentru terminarea liniei de metroaie, atunci, fie. Macar sa-i deie drumul. Oricum asta a fost un proiect electoral al unei foste "dive" a politicii si e facut la repezeala si cam fara logica pentru ca sa versi inca o magistrala dintr-un mini oras al Bucurestiului in Eroilor si de acolo in mega supra aglomerata Unirii 2 e cam mult... Daca legau de Universitate parca mai avea o logica, dar bucata cealalta e programata pentru calendele grecesti - daca s-o mai face.

Aproops: la criza de material rulant de la metroflex, cate zeci de minute va dura pana va veni un tren? Pe M4 stai de imbatranesti si 100% intarzii la munca sau oriunde altundeva ai dori sa ajungi mai "repede". Vom avea un nou fiasco si pe M5???
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde 133 313 pe 20 Aug 2018, 19:35

Cel mai mare proiect de infrastructura subterana din Romania nu a fost cu siguranta "banal moftul" vreunei "dive politice". Nu e suficient sa vrea un partid intreg un asemenea proiect trebuie sa-l vrea nshpe institutii care intra in malaxorul asta, inclusiv cele expropriate, cele evacuate cu forta din subteran, gen armata, sts, romtelecom etc etc.

De ce zic cel mai mare proiect de infrastructura subterana? Pentru ca nici comunistii nu au fost atat de optimisti incat sa "garanteze" 10 statii cu depou si toate acareturile... in doar 3 ani*!

Nu, M5 a fost mai mult o incercare "centrala" disperata de a incadra forta de munca si toata suflarea din subsectorul constructiilor rezidentiale care a succombat subit cand s-a inflamat specula si plaja de preturi a "erectat" la valori neachitabile popular! In incercarea de a nu vedea un exod ultrarapid si ireversibil al unor oameni care in doar 2 ani s-au trezit muritori de foame, munciti deja pe rupte, pe salarii mici si implicit economii pentru zile negre ultrasubtiri si in imposibilitatea de a-si face un rost/familie prin achizitionarea unor locuinte construite chiar de ei!
Evident ca aceasta incercare a fost un fiasco. Prabusirea ultrarapida a nivelului de trai a condus la concluzia ca e cazul sa-si... puncte puncte si sa emigreze si au ramas frustratii de serviciu (de la stat) care nu si-au mai luat spagi ca nu aveau de la cine cand toata lumea tragea oblonu' la pravalie pe banda rulanta sa voteze cu "aia buni" care arunca cu caruta de bani in categoriile sociale cele mai corupte si cele mai coruptibile, astfel incat consumul a "renascut" subit din propria cenusa si s-a reluat specula de unde intrase in sant! E destul de tragic ca oamenii uita in 3 ani de la mana pana la gura si in 10 ani ajung iar de unde au plecat. Dupa care iar uita si o luam de la capat.

Faptul ca M5 s-a oprit la Eroilor in loc sa ajunga la Universitate este tot mama clicii de pe metrou, care a facut proiect si implicit toate studiile necesare si a concluzionat ca se poate pana la universitate iar dupa ce a inceput lucrul fizic si-au "amintit" ca au probleme cu niste constructii intre Eroilor si Universitate si ca proiectul lor pe segmentul asta este vax facut la misto.

P.S. Pentru criza de material rulant luati o lada de tomate si aruncati la metroflex in usa, pentru ca s-au complacut sa-si saboteze licitatia aia pentru 51 de trenuri din dorinta aberanta de a mai baga prin sifonare un denunt si implicit un dosar in DNA si a se jelui si ei printre alti ahtiati dupa shpaga cum ca le blocheaza DNA activitatile. Treaba e foarte simpla, n-au trenuri... acasa nene! Sa punea lacatul si jet la privat pe locomotiva! :mrgreen: :lol:
Ultima oară modificat de 133 313 pe 20 Aug 2018, 19:42, modificat 1 dată în total.
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde Daniel pe 20 Aug 2018, 19:42

Nu sunt de acord cu tine 100% ca nu putem gandi toti la fel, dar la faza cu licitatia iti dau dreptate. Aici am vrut sa ajung. Deci a fost o rafuiala interna dupa cum am banuit si eu la vremea respectiva cand toata lumea era "incantata" ca a intrat DNA in astia. Ete si efectul. :mrgreen:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde 133 313 pe 20 Aug 2018, 19:46

N-a intrat DNA in ei, ei au intrat in DNA cu TEM-urile! Poate in ideea ca-l demoleaza! :mrgreen: :twisted:

Da s-au dus si l-au "autodenuntat" pe un prost de tap ispasitor care a "savarsit" o fapta "neclara", ceva care sa lungeasca povestea "pe seama DNA" pana cand vine opinia publica si se opareste si sunt lasati sa-si ia spaga.
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde Daniel pe 20 Aug 2018, 19:54

Aici nu cunosc detalii dar a mirosit a facatura. In fine. Pe mine nu ma intereseaza cine si ce comisioane isi ia atata timp cat se rezolva o problema. In toata lumea civilizata se dau comisioane si nu mai urla nimeni ca X sau Y e "corupt". Daca nu ma insel si L.A.P. indiferent de forma (ca a fost OUG 34 - pe care s-a desfasurat licitatia sau e actuala) prevedea un comision legal de 10% autoritatii contractante din ce stiu. Dar la noi toata lumea se agata de orice rahat doar ca sa nu se faca treaba. Cui foloseste asta? Pe mine ca pasager ma intereseaza sa fie trenuri cu care sa pot ajunge la timp. Dedesubturile nu ma intereseaza nici cat negru sub unghie. Cred ca boala unora dintre noi e mai degraba invidia si rautatea, obsesia ca nu stiu cine "ia spaga" si alte dinastea, grija pentru "capra" altuia, etc. Oare s-a terminat Rudotelul de prin farmacii? Intreb si eu retoric... :mrgreen:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde 133 313 pe 20 Aug 2018, 20:02

Deci daca se face o acoperire falsa a necesarului de materiale ca ai bani de comisionul "legal" dupa care vii si ceri contracte aditionale ca nu ai cu ce termina lucrarea e ok? :mrgreen: :lol: Sau daca livrezi trenuri din care curg suruburile si piulitele, pentru ca ai facut economie la saibe grover ca sa ai bani de comision? :mrgreen:

Da-mi voie sa intreb si eu retoric... esti fan spaga? Ca sa stiu si eu in ce ape navighez si sa spal putina daca e cazul. Am renuntat la forumuri mai mari din cauza ca n-am vrut sa fiu asociat cu politica lor generala de forum.
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde Daniel pe 20 Aug 2018, 20:08

Nu sunt "fan spaga" pur si simplu nu mor de grija altuia sau de capra vecinului. Ma doare undeva de anumite chestii pur si simplu. Sunt mai practic si vreau sa vad rezultate nu doar vorbarie cum se intimpla de vreo 12 ani. Parca in anii '90 lucrurile se miscau mult mai bine. Pe partea ailalta daca vorbesti de produse neconforme sa schimbe dracului astia odata L.A.P. dupa cum au promis de ceva ani incoace si criteriul sa nu mai fie "pretul cel mai mic" si sa fie PRODUSUL CEL MAI BUN CALITATIV la care sa se adauge si GARANTIE pe cat mai multi ani. Daca nu se face asa, o sa fie un kkt inca 15 ani de acum incolo... Si noi o sa ne contram ca chiorii pana ne plictisim. Ne mancam din c_r pentru niste sume de bani in plus si ne alegem cu cele mai proaste achizitii.
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde 133 313 pe 20 Aug 2018, 20:16

Rezolvarea cea mai rapida e prin spaga. Licitatia e aranjata, castigatorul e clar, contestatiile sunt inutile si am cumparat niste produse si servicii de kkt care vor necesita o mentenanta de doua ori mai scumpa si mai desa, rezivii, chituiri cu smacolac pe la usile trenurilor, ca fluiera vantu' prin ele si asa mai departe.
Si se creaza o relatie formala ferma autoritate contractanta-furnizor spagar si nimeni n-o sa se planga ca stau trenurile mai mult pe vinci decat pe sina pentru ca risca sa se dea in gat singur ce kkt a cumparat si din ce motiv!
Rezolvarea normala este sa nu se ia spaga si tot omul sa realizeze ca este SI in interesul lui sa mearga treaba usor dar si bine, nu usor si prost sau greu si bine. Dar la noi binele aparent nu poate fi asumat decat pe calea cea grea si lunga, pentru ca altfel intra pe fir adeptii "usor si prost" care incurca traba cu ce am spus mai sus, marfa proasta si de mantuiala care produce pierdere, tuturor.

Revenind la M5 ceva s-a intamplat, caci la Eroilor si la RD par hotarati sa redea suprafetele spre circulatie. De unde au facut rost subit de forta de munca in ultimele cateva luni pot doar sa speculez.
Ultima oară modificat de 133 313 pe 20 Aug 2018, 20:20, modificat 1 dată în total.
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde Daniel pe 20 Aug 2018, 20:19

Pai lucrurile de care vorbesti din pacate sunt permise de actuala legislatie care trebuie schimbata. Ajungem iarasi la ce am zis eu, la criterii. Daca Legea te obliga sa iei din start produsele cele mai bune dovedite tehnic, diferenta de bani care se dadea ca spaga pentru produse proaste se va da pe produse mai bune pentru ca teoretic cel putin, nu ai cum sa mai "ocolesti" Legea cand iei ceva mai scump si de calitate. Asta e parerea mea si asa trebuie rezolvat in multe domenii daca se schimba niste lucruri. Dar probabil interesele sunt transpartinice si nu se va face asa niciodata...
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde 133 313 pe 20 Aug 2018, 20:26

Asta ar insemna legi bune. Ori la noi legile care pica pe probleme de constitutionalitate sunt intr-un procent halucinant de mare, si legiutorii ar trebui sa suporte integral pe persoana fizica sumele cheltuite inutil cu procesul de legiferare de calitate slaba si neconstitutionala! Asta spune ceva despre capacitatea si interesul organului legislativ...
133 313


Mesaje: 254
Membru din: 27 Iul 2017, 09:04

Re: Lucrările la Magistrala 5 de metrou!

Mesajde Daniel pe 20 Aug 2018, 20:30

La un moment dat trebuie rupta si pisica, pentru ca nu se mai poate cu actuala L.A.P. Uite, eu gandesc la fel ca pentru mine: am nevoie de sine pentru circuitul meu la HO. Am optat pentru unele mai de calitate de la Roco, pentru ca eu caut sa aiba geometrii cat mai corecte. Puteam sa iau unele mai ieftine de la Piko dar care nu au geometriile de care am nevoie. Astea sunt mai scumpe, dar le iau pe rand, in functie de buget. Pana la urma sunt banii munciti de mine si nu-i dau pe orice. Cam asa ar trebui sa se gandeasca si la nivel "mare" - bai nene e banu' meu si vreau calitate.
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

AnteriorUrmătorul

ÃŽnapoi la METROU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki