IN BAZA CAREI LEGI???

IN BAZA CAREI LEGI???

Mesajde Trifu22 pe 29 Iun 2010, 23:17

Am si eu o intrebare:
In baza carei legi un mecanic este tinut la munca peste varsta de pensionare :?:
Observ ca nimic nu se mai respecta in tara asta, nici macar semnalele care indica oprirea :law-policered:
Maine poimaine aflam ca un mecanic a murit pe locomotiva din cauza varstei :shock:

:text-banplz:
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
âš¡âš¡âš¡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ âš¡âš¡âš¡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: IN BAZA CAREI LEGI???

Mesajde Daniel pe 29 Iun 2010, 23:25

Dupa cate stiu varsta maxima de pensionare ar fi de 52. Daca exista exceptii, exista doua posibilitati: fie au "proptele" pe undeva, fie or exista oaresce portite prin lege care sa-i mentina. Daca ne uitam la privati, acolo sunt multi mecanici care au depasit cu mult varsta de pensionare. Pentru ca este o meserie grea care in primul rand cere multa atentie, ma intreb oare cum mai poate duce in siguranta un tren cu sute de pasageri un mecanic octogenar... :?:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: IN BAZA CAREI LEGI???

Mesajde cortexedge pe 29 Iun 2010, 23:30

... pe baza experientei?
daca moare, nu mai apasa pedala DSV si se opreste trenu... simplu
cortexedge



Re: IN BAZA CAREI LEGI???

Mesajde Daniel pe 29 Iun 2010, 23:31

Parerea mea este totusi sa iasa la pensie, lasind gluma de-o parte ;)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: IN BAZA CAREI LEGI???

Mesajde Trifu22 pe 29 Iun 2010, 23:32

:obscene-tolietclaw: cade si peste sigurantele de la indusi si dsv na
ia-o p-asta
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
âš¡âš¡âš¡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ âš¡âš¡âš¡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: IN BAZA CAREI LEGI???

Mesajde cortexedge pe 29 Iun 2010, 23:37

asa ar trebui, sa iasa la pensie... sa lase si pe altu tanar care vrea sa munceasca... dar lor le convine; au si salariu si pensie... convine si firmelor private... nu le dau cat ar trebui si se pot baza pe experienta lor
cortexedge



Re: IN BAZA CAREI LEGI???

Mesajde EA033 pe 29 Iun 2010, 23:43

DSV-ul nu este panaceea tuturor problemelor pe care le poate suferi mecanicul in timpul serviciului. Sa ne amintim ca la englezi cu toate sistemele de securitate si de siguranta a circulatiei un metrou s-a facut zob intr-un cap de metrou din cauza mortii unui mecanic.

Legat de ce se discuta aici, eu nu cunosc sa existe o legislatie care sa certifice la nivel oficial ca un mecanic sa ramana pe functie dupa varsta de pensionare.Singurul lucru care ar putea sa certifice asa ceva este prelungirea contractului de munca pe perioada nedeterminata. Ce imi pare rau este ca sunt o multime de mecanici care au investit timp si bani pentru a se califica pe o astfel de meserie,din dorinta de a-si indeplini un vis un vis.Cum statul sprijina generatiile tinere exact asa cum srpijina si cainele covrigul in coada, este greu sa mai practici asa ceva. Motive sunt multe, insa printre aceste motive se numara si acesta, prin care personalul cu varsta de pensionare nu este inlocuit cu personal tanar. Asta e.Asa e mentalitatea, nu s-a schimbat nimic si nici nu o sa se schimbe.

In ce ma priveste, si eu am absolvit o astfel de scoala, si am ajuns la concluzia ca am pierdut timp si bani degeaba si deci m-am reorientat profesional spre un domeniu mult, mult mai atractiv. La asa concluzie vor ajunge si altii in urma mea, asa cum am auzit si eu de la cei de dinainte.
EA033


Mesaje: 408
Membru din: 26 Apr 2010, 21:12

Re: IN BAZA CAREI LEGI???

Mesajde Daniel pe 29 Iun 2010, 23:44

Experienta e una, iar faptul ca dupa o varsta nu mai pot face fata acestei meserii, a fost dovedit de catre cabinetele de medicina muncii. Nu cred ca legea cu pricina ar fi scrisa doar asa la plesneala.
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1


ÃŽnapoi la DISCUTII GENERALE DESPRE TRENURI / GENERAL DISCUSSIONS ABOUT TRAINS

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki