Mini Diorama mea...

Mini Diorama mea...

Mesajde danny96 pe 26 Feb 2011, 10:24

Uite ca ma apuc si eu de facut o ''mini dioama''
Fiind nou am zis sa nu cumpar direct toate siniele..si sa ia-u doar 2 sa vedem despre ce este vorba,daca imi place , daca nu..etc....Uite ca mi-a placut si cat de curand o sa dau comanda de ce mai am nevoie..pana atunci cateva poze cu cele 2 sine PIKO...
sine 1.JPG
Foto: Danny96

sine 2.JPG
Foto: Danny96

sine unite.JPG
Foto: Danny96

sine unite 2.JPG
Foto: Danny96

sine unite 3.JPG
Foto: Danny96
Avatar utilizator
danny96


Mesaje: 957
Membru din: 03 Mar 2010, 21:57
Localitate: Comanesti

Re: Mini Diorama mea...

Mesajde Daniel pe 27 Feb 2011, 02:19

Iti urez succes Danny in aventura ta modelistica, si oricand ai nevoie de un sfat, un ajutor poti conta pe mine! De abia astept sa ai un ciruit functional, cat de mic, populat cu ceva material rulant. Eu iti doresc sa ai parte de tot ce iti doresti pe viitoare ta diorama! Oricum, te felicit pentru ca ai inceput! :clap: :clap: :clap:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Mini Diorama mea...

Mesajde mikeattila pe 27 Feb 2011, 10:45

Da, vad ca ai ales varianta HO 16 mm de la PIKO, totusi pentru realizarea suprastructurii caii asi recomanda sine le la MARKLIN sau TILLIG.
Avatar utilizator
mikeattila


Mesaje: 95
Membru din: 22 Iun 2010, 20:06
Localitate: Tg.Secuiesc Jud.Covasna

Re: Mini Diorama mea...

Mesajde Daniel pe 27 Feb 2011, 12:24

Eu Marklin nu recomand pentru ca nu au geometrii realiste iar profilele sunt prea inalte (Cod 100). Tillig practica geometrii si profile realiste (Cod 75), doar ca sunt probleme atunci cand vrei sa atasezi motoarele macazelor. E mult de munca si in plus am inteles ca nu conduc bine curentul si pun probleme la alimentare. Eu recomand sinele Roco din gama ROCO LINE cu o inaltime de 2.1mm (Cod 83) care din punct de vedere al geometriilor si realismului se afla pe la mijloc, insa nu pun probleme ca functionalitate pe diorame. Ar mai fi si cele de la PECO dar sunt mult prea scumpe din cate stiu. Cred ca ROCO LINE sunt ideale, in cazul unei dioarame avansate. Momentan pentru ca Danny se afla la inceput de drum, sinele PIKO sunt cele mai indicate. ;)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Mini Diorama mea...

Mesajde danny96 pe 04 Mar 2011, 17:37

Update la diorma mea:
Am cumparat 6 sine curbe deja folosite dar in stare foarte buna de la cineva....
sine curbe vechi 1.JPG
Foto: Danny96

Faza este ca sinele sunt de tip vechi si au un alt tip de imbinare fata de modelele de sine actuale...
sine curbe vechi 2.JPG
Foto: Danny96

Vreau sa va intreb daca se poate face ceva in asa fel incat sa se poata imbina 2 tipuri de sina diferite...
Avatar utilizator
danny96


Mesaje: 957
Membru din: 03 Mar 2010, 21:57
Localitate: Comanesti

Re: Mini Diorama mea...

Mesajde Daniel pe 05 Mar 2011, 21:13

Salut! Dupa cate stiu in urma cu ceva ani existau la cei de la trennet.ro niste sine de conectare. Nu stiu daca mai gasesti. E putin mai complicat cu sinele de acest tip din tabla ambutisata. In plus genul asta de sine au pierderi de curent si se oxideaza foarte repede. Cred ca va trebui sa incerci sa faci tu niste sine de conectare.
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1


ÃŽnapoi la COLECTII PERSONALE - prezentari, discutii,aprecieri.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki