Lansare AVA200 CFR, EA Rompetrol si Arenaways!

Lansare AVA200 CFR, EA Rompetrol si Arenaways!

Mesajde Daniel pe 05 Oct 2011, 02:42

Dupa cum v-am anuntat in urma cu ceva vreme, s-a pregatit lansarea a noi modele de vagoane marca AF Models (ACME Treni). Mult anuntatele AVA 200 salon la scara HO si-au facut aparitia pe piata din Romania. Prezentarea acestor modele s-a facut intr-un magazin din Bucuresti, unde reprezentantii AF Models in fata pasionatilor de trenuri si a unor modelisti au scos la lumina zilei mult anuntatul set de 3 vagoane. Pe langa acesta s-a lansat pe piata si un vagon AVA 200 Salon (seria 22-90) al companiei italiene Arenaways. O alta supriza a fost si o masina electrica a fostei divizii de cale ferata a Rompetrol.


Vagon 22-90 Arenaways.jpg
Foto: Daniel


Setul complet de vagoane.jpg
Foto: Daniel


Pasionati Railnet si modelisti cu vechime.jpg
Foto: Daniel


Prezentarea masinii Rompetrol la scara HO.jpg
Foto: Daniel


Masina Rompetrol si Clasa 47 CFR Marfa la HO.jpg
Foto: Daniel


Reprezentanti ACME in Romania.jpg
Foto: Daniel


Produse ACME.jpg
Foto: Daniel


Reprezentantul AF Models prezinta setul de AVA 200 salon.jpg
Foto: Daniel


Podetul de intercomunicare coborat.jpg
Foto: Daniel


Podet intercomunicare ridicat.jpg
Foto: Daniel


Pasionati de modelism la prezentarea setului.jpg
Foto: Daniel


Detaliu 40-733-2 a Rompetrol scara HO.jpg
Foto: Daniel


Arenaways feat. Rompetrol la scara HO.jpg
Foto: Daniel


Vagoanele iesite pe piata se situeaza la un standard de realizare ridicat. Ceea ce mi-a produs o deosebita impresie, au fost tampoanele functionale si podetele de intercomunicare intre vagoane, rabatabile. De asemena a fost prezentat si un catalog ACME cu ultimele noutati.

Modelisti consultand noul catalog ACME.jpg
Foto: Daniel


La finalul prezentarii a urmat o sesiune de intrebari si raspunsuri initiata de catre reprezentantii AF Models, domnii Adrian Corodescu si Alessandro Buonopane. Cei prezenti au fost intrebati cam ce alte modele ar dori ca firma ACME sa realizeze pe vitor. Cererile au fost destul de multe: de la locomotive LDH, la vagoane tip "Bonanza" (seria 21-47), si multe altele.

Versiunea scara HO a celebrului vagon Astra Arad pentru Italia.jpg
Foto: Daniel


La finalul acestei sesiuni, in urma carora cu totii ne-am expus punctele de vedere, domnul Buonopane si-a exprimat intentia de a realiza pe viitor un vagon tip "RK" (seria 20-57). Criteriile pentru care acest vagon a fost ales ca proiect de viitor al firmei ACME sunt: asemanarea cu un model din fosta Yugoslavie, Polonia si chiar Italia. Se pare ca exista anumite asemanari intre acest model si tipul "Epsylon" ce a existat in Italia, ceea ce a suscitat si mai mult interesul reprezentatntului ACME.

Din ceea ce am aflat, in total s-au produs 400 de astfel de seturi AVA 200 salon CFR, dintre care in jur de 125-150, conform domnului Buonopane, se estimeazxa ca vor fi vandute inafara Romaniei. In Romania pretul unui astfel de set se situeaza undeva la 580-600 de lei.

Ca o certitudine, de la reprezentantii AF Models am aflat ca in viitorul apropiat vor pune in vanzare pe piata piese de schimb pentru toate modelele firmei, ceea ce este o dorinta mai veche exprimata de catre cei care cumpara astfel de modele.

Acest set va fi de gasit si la Minitechnik.ro. :dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: Lansare AVA200 CFR, EA Rompetrol si Arenaways!

Mesajde danny96 pe 05 Oct 2011, 16:23

Frumos , prea frumos..... Felicitari celor de la AF Models
Avatar utilizator
danny96


Mesaje: 957
Membru din: 03 Mar 2010, 21:57
Localitate: Comanesti


ÃŽnapoi la MODELE DE SERIE - comentarii, note, aprecieri.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki