EPIC FAIL: Expozitia de la Brasov

EPIC FAIL: Expozitia de la Brasov

Mesajde Andrei98 pe 07 Iul 2014, 11:49

Salut! De pe data de 3 pana ieri, in gara Brasov a fost organizata o expozitie cica de "modelism feroviar" (nu prea parea). La aceasta expozitie au fost vizitatori de tot soiul, adica boschetari si aurolaci diversi, care si acestia au fugit mancand pamantul! :oops:

Pana si aceasta copila era oripilata de diorama aia horror!

IMG_1417.JPG
O copila oripilata Foto:AndreiCFRbv


Si acum si cateva poze cu oribilitatile de pe acolo:
IMG_1407.JPG
Se pare ca a cam batut vantul pe acolo Foto:AndreiCFRbv


Am si eu o intrebare: pe muntele asta ce fel de mucegai este?
IMG_1209.JPG
Foto:AndreiCFRbv


Daca ati fi calatori, ce tehnica ati folosi sa treceti dintr-un vagon in altul? Si inca ceva: ce ati facut bre cu tampoanele?
IMG_1266.JPG
Foto:AndreiCFRbv
Foto:AndreiCFRbv


A se observa semnalizarea lipsa:
IMG_1229.JPG
Foto:AndreiCFRbv


"Elodia" asta se alimenteaza "wireless" cu energie electrica? Si nenea ala care era cu mana pe vagon se chinuia sa ii dea un impuls sa plece de pe loc:
IMG_1231.JPG
Foto:AndreiCFRbv


Aceeasi "Elodie" ce se plimba pe linie neelectrificata:
IMG_1233.JPG
A se observa geometria liniilor de tramvai in curbe: Foto:AndreiCFRbv


Asta si-or fi pierdut vagoanele? Si ma intreb cum a juns si asta pe linie neelectrificata:
IMG_1252.JPG
Foto:AndreiCFRbv


Aloooo! Vagoanele alea verzi mai au umpic si leviteaza! :doh:
IMG_1234.JPG
Foto:AndreiCFRbv


Cand si-a gasit si asta vagoanele, am observat ca si aici trebuie sa faci echilibristica intre vagoane: :pray:
IMG_1267.JPG
Foto:AndreiCFRbv


Asta face parte din decor?
IMG_1268.JPG
Foto:AndreiCFRbv


Da acolo a fost cumva vijelie si eu nu stiu?
IMG_1282.JPG
Foto:AndreiCFRbv


Cand a obosit si elodia, s-a oprit pe macazuri... :doh:
IMG_1422.JPG
Foto:AndreiCFRbv


Alt copac daramat de vant... :angry-banghead:
IMG_1408.JPG
Foto:AndreiCFRbv


Acuma serios, cine s-a suparat de au inceput sa le zboare alora copacii? :animals-chickencatch:
IMG_1409.JPG
Foto:AndreiCFRbv


Vor mai urma si alte poze cu kataclismele de pe acolo... :confusion-helpsos: :confusion-confused: :orcs-buttshake:
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: EPIC FAIL: Expozitia de la Brasov

Mesajde Daniel pe 07 Iul 2014, 12:20

Ferasca Dumnezeu! Arata de o mie de ori mai rau ca diorama de la Muzeul CFR. Pe bune. Expozitia asta se vede ca a fost facuta din ura pentru altii care au facut ceva mai bun. Gurile rele spun ca a fost organizata ca o "replica" la aniversarea a 75 de ani de Muzeu CFR la Bucuresti de la inceputul lunii trecute. JALNIC! :angry-screaming:

Si inca ceva: da, astia au fost geniali, reprezantand la scara HO alimentarea wireless descoperita de Nicola Tesla acum vreo 80 de ani daca nu ma insel. Sunt niste "vizionari"! Am auzit (nu am fost acolo) ca organizatorii erau suparati rau pentru ca in megafoanele din gara Brasov nimeni nu le-a anuntat expozita si mai nimeni nu se inghesuia sa intre in sala aia a lor. Se pare ca si difuzoarele din statie au fost oripilate de ce a fost acolo... :lol:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: EPIC FAIL: Expozitia de la Brasov

Mesajde Bogdan Costin pe 07 Iul 2014, 12:22

Asta nu se poate numi "expozitie de modelism feroviar". Eu am o ipoteza, daca nu dispui de materiale necesare, nu mai organiza nimic.
Bogdan Costin


Mesaje: 157
Membru din: 03 Sep 2013, 15:13

Re: EPIC FAIL: Expozitia de la Brasov

Mesajde Daniel pe 07 Iul 2014, 14:47

Ei bine, ei bine, printre organizatorii principali, s-au aflat George Tofan si Radu Bellu (conform declaratiilor lui Tofan catre bitter). Tot George Tofan declara pentru Yahoo news ca a realizat o macheta a remizei Ciceu la scara 1:87 care l-a costat nici mai mult nici mai putin de 1500 de euro!!! Am sa rog sa vina cineva si cu printurile stirii respective.

Vizitatori la ora de varf nimeriti din intimplare pe acolo.jpg
Vizitatori la ora de varf nimeriti din intimplare pe acolo


Pana atunci am sa va arat "minunea" lui Tofan in valoare de 1500 de euro precum si o colectie de modele realizate sau bulite de catre acesta pentru ca altfel nu am cum sa le caracterizez. Nu inteleg Tofane de ce a trebuit sa strici niste locomotive destul de bine realizate de catre AF Models si Tillig. Hai ca DA-ul de la Tillig dupa cum mi-ai spus tu mai demult l-ai primit cadou de la Mihai Craciun pentru ca i-ai scris o istorie a electricelor EA060 si aia copiata din volumul "Constructii pentru transporturi in Romania 1881 - 1981" Autori: D. Iordanescu si C. Georgescu, Buc. 1986, Centrala CCCF - ca mai citim si noi, nu de alta. Poate ca si electricele le-ai primit cadou de la cineva de te-ai incumetat sa le strici in halul asta...

In fine, o alta "realizare de exceptie" a lui Tofan, dealtfel "vedeta" expozitiei, a fost un asa-zis vagon tip WIT (de incalzire a trenurilor) decupat dintr-un alt vagon de serie care in mod sigur a fost distrus si taiat pentru aparitia acestei monstruozitati la scara HO. De aemenea omul mai lucreaza la un LDH probabil realizat din chit de baie, o alta oribilitate. Poate data viitoare foloseste aracet si super glue. Veti vedea detaliile mai jos:

"Minunea" de la Ciceu:

Afisul care prezinta o poza pe care Tofan sustine ca ar fi facut-o el in 1990 - probabil avea 0 ani la vremea aia....jpg
Afisul care prezinta o poza pe care Tofan sustine ca ar fi facut-o el in 1990 - probabil avea 0 ani la vremea aia...


Capodopera de 1500 de euro.jpg
Capodopera de 1500 de euro


Hala de multe sute de euroi - ca pan' la 1500 or fi trenuletele.jpg
Hala de multe sute de euroi - ca pan' la 1500 or fi trenuletele


Un close-up al costisitoarei machete realizata dupa cum se vede din tot felul de cartoane vopsite cu acrilice.jpg
Un close-up al costisitoarei machete realizata dupa cum se vede din tot felul de cartoane vopsite cu acrilice


Adapost din betze de vata de zahar si cartoane de ambalaj.jpg
Adapost din betze de vata de zahar si cartoane de ambalaj.


Cate sute de euro or face cartoanele si betele din imagine oare....jpg
Cate sute de euro or face cartoanele si betele din imagine oare....


Alt detaliu de prin curte.jpg
Alt detaliu de prin curte.


Inghesuiala la Ciceu - WIT-ul decupat din altceva si DA-ul vopsit cu bidineaua.jpg
Inghesuiala la Ciceu - WIT-ul decupat din altceva si DA-ul vopsit cu bidineaua


Vai, vai ce o mai fi si asta....jpg
Vai, vai ce o mai fi si asta...


Ceva osii aruncate pe macheta.jpg
Ceva osii aruncate pe macheta.


Macazuri cu geometrie de linie de tramvai vopsite cu grund probabil.jpg
Macazuri cu geometrie de linie de tramvai vopsite cu grund probabil


Incercare esuata de a ascunde mecanismul unui macaz. Iese de sub mocheta aia.jpg
Incercare esuata de a ascunde mecanismul unui macaz. Iese de sub mocheta aia


Mi se pare mie sau macazul ala e sarit in aer. O fi din timpul bombardamentelor din Bosnia....jpg
Mi se pare mie sau macazul ala e sarit in aer. O fi din timpul bombardamentelor din Bosnia...


Modele distruse prin vopsire aiuristica. Sa fi folosit acuarele, oja de unghii si pasta de dinti??? Indiferent ce a folosit concluzia e clara: pacat de modelele alea care costa cam 1000 de RON bucata - mai bine le dadea cadou unui copil. El si-a batut joc!

De aerograf nu cred ca a auzit domnul Tofan. Lasa ca e bine si cu pensula.jpg
De aerograf nu cred ca a auzit domnul Tofan. Lasa ca e bine si cu pensula.


Bietul DA, cred ca si-a luat mai multe carioci si pensule de oja pe carcasa...jpg
Bietul DA, cred ca si-a luat mai multe carioci si pensule de oja pe carcasa..


Un EA de serie "redecorat" cu ceva acuarele....jpg
Un EA de serie "redecorat" cu ceva acuarele...


In ce hal arata biata locomotiva....jpg
In ce hal arata biata locomotiva...


Sa trecem acum la "modele" create de acelasi autor: LDH aflat in constructie cica...

Un EA distrus si un LDH in "constructie" la Ciceu.jpg
Un EA distrus si un LDH in "constructie" la Ciceu.


Celebrul WIT al lui Tofan, care paremi-se este la baza un fost vagon fabricat de catre firma Electrotren ce a apartinut RENFE, care astazi nu se mai gaseste pe piata. E o banuiala a mea intemeiaita pe niste lucruri. Daca va uitati la vagonul din care provine si la cat de fain era, va vine sa plangeti...

Iata si "celebrul" WIT. No comment....jpg
Iata si "celebrul" WIT. No comment...


Oare din ce vagon provine? Faceti o comparatie:

Distrugerea unui vagon sau "WIT".jpg
Distrugerea unui vagon sau "WIT"


Care din ele a fost distrus oare? E o ipoteza, insa ea e sustinuta clar de faptul ca daca va uitati cu atenite la WIT-ul lui Tofan este clar taiat si "modelat" dintr-un alt vagon. Daca sunt cele de la Electrotren, atunci vai si amar de banii aruncati pe ele...

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Sursa foto.

La final si poza cu marele autor al acestor minuni, Tofan, chiar el:

Marele autor de diorame si modele contempleaza....jpg
Marele autor de diorame si modele contempleaza...


DISCLAIMER: nu am avut intentia de a-mi bate joc de cineva, departe de mine treaba asta, insa dupa ce am citit declaratia lui Tofan de-a dreptul abramburanta referitoare la costul de realizare al "minunatiei" aleia, m-am simtit obligat sa va informez corect asupra a ceea ce a prezentat el acolo. Nici in ruptul capului hala aia din carton nu poate valora 1500 de euro cu tot cu toate acareturile din care scadem cel puitn DA-ul primit in dar de la Craciun aka "Baiazid" pe forumurile gratuite cu moderatori isterici! :mrgreen:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: EPIC FAIL: Expozitia de la Brasov

Mesajde Andrei98 pe 07 Iul 2014, 16:02

Iata si printurile cu declaratiile lu' Tofan pentru Yahoo News(cat or fi platit sa apara acolo? Sau or fi supt pe la cineva... :twisted: )
tofan1.png

tofan2.png
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: EPIC FAIL: Expozitia de la Brasov

Mesajde Daniel pe 07 Iul 2014, 16:32

Apropos: nu cumva acum fostul depou Ciceu e de multi ani remiza toata ziua si toata noaptea? Ca sa nu ziceti ca vorbesc prostii ca aia de pe forumtomberoane.com, asta va zice oare ceva? "SINDICATUL LIBER INDEPENDENT AL MECANICILOR DE CALATORI DIN REMIZA C.F.R. CICEU - CUI 28573636 harghita , siculeni"

Tofane cand o sa termini cu minciuna si dezinformarea? Ciceul nu mai este depou poate de pe vremea cand pusasi tu poza aia facuta de altcineva ca la varsta ta in 1990 nu cred ca erai nici in stadiu de proiect. Frate, nu mai pot cu mincinosii astia, zau asa. Mi-e teama ca or sa inghete apele si vreau sa am vreme frumoasa pe litoral in vara asta! :lol:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: EPIC FAIL: Expozitia de la Brasov

Mesajde Drakkar electric pe 07 Iul 2014, 19:29

Minciuna este modul de viata al unora. Crezi ca se mai fac bine? Expozitia este un epic fail cum a zis Andrei. Bravo tata!
Avatar utilizator
Drakkar electric


Mesaje: 426
Membru din: 19 Feb 2014, 01:29
Localitate: Bucuresti

Re: EPIC FAIL: Expozitia de la Brasov

Mesajde Daniel pe 07 Iul 2014, 20:39

Daca ma gandesc la personagiile cele doua care au organizat expozitia asta nici nu ma mira ca a iesit un EPIC FAIL. Ca sa dau neste exemple. Vine Radu Bellu al meu intr-o carte denumita pompos „Mica monografie a cailor ferate din Romania” in care afirma ca garile Baneasa si Mogosoaia sunt construite fix in acelasi an: 1886!!! E adevarat ca vechea denumire a garii Baneasa a fost "Mogosoaia" insa in cartea cu pricina se face referire exact la actuala statie Mogosoaia, din lucrari cu mult mai serioase, fiind inaugurata la 11 Noiembrie 1943. E foarte adevarat ca la 1886 Magistrala 700 NU EXISTA. Asadar de unde gara???

George Adrian Tofan, vine si el cu "Depoul Ciceu". Macar daca preciza acolo ca a fost depou si astazi este REMIZA. Dar ce sa-i faci... A mai scos Tofan una grava de tot acum ceva ani cand dadea ca sigur pe un alt forum cum ca aia de la regiotrans si-ar fi luat un TGV si-l tin ascuns pe la Brasov. Informatia a fost o gogorita!!!

Asadar cu astfel de oameni, din categoria "a tunat si i-a adunat!" ce spanac de expozitie putea sa iasa? Ma doare mintea cand ma gandesc! :scared-shocked:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: EPIC FAIL: Expozitia de la Brasov

Mesajde Andrei98 pe 07 Iul 2014, 20:48

Tofan minte si cand respira,eu nu il cred nici cand zice ca a facut el dezastrul ala ce se vrea a fi "Depoul"Ciceu,probabil o fi facuto vrun copil de 5-6 ani si acuma zice ca a facuto el.
A si inca ceva,asta ar trebui sa fie un Jacuzi?
IMG_1413.JPG
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: EPIC FAIL: Expozitia de la Brasov

Mesajde Bogdan Costin pe 07 Iul 2014, 21:08

Trag o concluzie finala pe aceasta tema, expozitia a iesit un dezastru. Felicitari Tofane, te-ai facut de rahat.
Bogdan Costin


Mesaje: 157
Membru din: 03 Sep 2013, 15:13

Re: EPIC FAIL: Expozitia de la Brasov

Mesajde Andrei98 pe 07 Iul 2014, 22:17

Uitati aici si un filmulet in care se observa zgomotul facut de un amarat de trenulet:
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: EPIC FAIL: Expozitia de la Brasov

Mesajde Andrei98 pe 07 Iul 2014, 22:28

Inca un filmulet,de pe aceeasi diorama,cu trenuletul ce se invarte in cerc pana ameteste: :scared-yipes:

Si inca ceva,voi nu ati observat copacul prabusit din poza cu jacuzziul? :violence-instagib: :violence-plasma: :violence-ripper: :violence-hammer:
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: EPIC FAIL: Expozitia de la Brasov

Mesajde Daniel pe 07 Iul 2014, 22:55

Zgomotul ala e de la joante, ca si trenuletele au asa ceva. Mai bine zis rosturi (in termeni adecvati). Sinele alea cu toate ca au si "trackbed" pentru atenuarea zgomotului, sunt in mod sigur ceva ieftinache.
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: EPIC FAIL: Expozitia de la Brasov

Mesajde vally pe 07 Iul 2014, 23:48

hmmm....parca arata a expozitie de martisoare :lol: :lol: :lol:

targuiala.jpg


voi ce credeti ?
vally


Mesaje: 16
Membru din: 16 Feb 2010, 01:27

Re: EPIC FAIL: Expozitia de la Brasov

Mesajde Trifu22 pe 08 Iul 2014, 01:06

Deci care va sa zica baieti,
AICI SUNT BANII DUMNEAVOASTRA
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
⚡⚡⚡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ ⚡⚡⚡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: EPIC FAIL: Expozitia de la Brasov

Mesajde Daniel pe 08 Iul 2014, 01:57

Chiar ca expozitia asta arata ca tarabele de martisoare. Sunt curios daca iti vindeau si vreo 2-3kile de ulei pe langa trenuletele alea. Insa, hai sa vedeti o perluta "magistrala" marca Tofan. Sincer nu ma asteptam la asa ceva de la acest "geniu" inca neinteles al trenurilor. Cum vine aia "submagistrala 501"???? Da, e adevarat, chiar el a scris-o in prezentarea dioraznei cu depoul lui de carton presat vopsit cu acuarele:

Perluta lui Tofan.jpg


De linie sau linie secundara o fi auzit? Bine ca n-a zis "sublinie" ca era cat p'aci.

:clap: :clap: :clap: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rofl: :laughing-rofl: :laughing-rofl: :laughing-rofl: :laughing-rofl: :laughing-rofl: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: EPIC FAIL: Expozitia de la Brasov

Mesajde Trifu22 pe 08 Iul 2014, 02:04

Stai putin, poza din aprilie 1990 ???? Sursa nu e precizata dar probabil ca el a facut-o. Fiind nascut in '88 inseamna ca avea doi ani
Felicitarile mele!

Desi nu cred ca in Aprilie '90 era vegetatia atat de mare - cred ca in anii aia era mai deloc pe liniile CFR
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
⚡⚡⚡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ ⚡⚡⚡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: EPIC FAIL: Expozitia de la Brasov

Mesajde Andrei98 pe 08 Iul 2014, 09:21

Probabil isi tinea aparatul in scutece in 1990 :angry-banghead: :angry-tappingfoot:
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: EPIC FAIL: Expozitia de la Brasov

Mesajde Bogdan Costin pe 08 Iul 2014, 13:11

AndreiCFRbv scrie:Probabil isi tinea aparatul in scutece in 1990 :angry-banghead: :angry-tappingfoot:

La ce minte are, si acum il cred in stare de astfel de lucruri :lol:
Bogdan Costin


Mesaje: 157
Membru din: 03 Sep 2013, 15:13

Re: EPIC FAIL: Expozitia de la Brasov

Mesajde Andrei98 pe 08 Iul 2014, 22:58

Am uitat sa mentionez ca in ultimele zile de expozitie Tofan sa cam ascuns :eusa-liar: :eusa-pray: :eusa-violin: Nimeni nu a mai dat de el :angry-banghead:
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: EPIC FAIL: Expozitia de la Brasov

Mesajde Daniel pe 09 Iul 2014, 00:29

Normal ca se ascunde, dupa ce a mintit poporu' cu valoarea lui "inestimabila". Cum sa mai dai ochii cu lumea dupa ce ai mintit ca ai bagat 1500 de euro si vizitatorii vad un carton vopsit cu acuarele pe diorazna? :mrgreen:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1


Înapoi la Evenimente, targuri si expozitii de modelism feroviar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki