NAVE RAPIDE TULCEA-DELTA DUNÄ‚RII

NAVE RAPIDE TULCEA-DELTA DUNÄ‚RII

Mesajde didinul pe 14 Iun 2011, 11:30

Deşi sunt feroviar fără alte "scăpări" am descoperit că mă interesează nişte ambarcaţiuni care fac curse de călători între Tulcea şi diverse destinaţii din Delta Dunării. Aşa că îmi inaugurez activitatea pe acest forum nu cu trenuri (cum ar fi normal) ci cu vapoare.

Nu am poze personale cu ce vreu să supun atenţiei dar am găsit un site unde sunt câteva imagini numai bune de introducere. Intenţionez să prestez un concediu în Deltă şi voi face tot posibilul să fac rost de fotografii.

http://www.naverapide.ro/galerie/#
didinul
Feroviar


Mesaje: 11
Membru din: 17 Mai 2011, 19:05

Re: NAVE RAPIDE TULCEA-DELTA DUNÄ‚RII

Mesajde Andrei Irimescu pe 14 Iun 2011, 19:09

Bina ai venit printre noi!
Andrei Irimescu


Mesaje: 1467
Membru din: 06 Ian 2011, 22:37

Re: NAVE RAPIDE TULCEA-DELTA DUNÄ‚RII

Mesajde didinul pe 16 Iun 2011, 18:45

Bine v-am găsit!
didinul
Feroviar


Mesaje: 11
Membru din: 17 Mai 2011, 19:05

Re: NAVE RAPIDE TULCEA-DELTA DUNÄ‚RII

Mesajde Daniel pe 17 Iun 2011, 22:52

Tin sa-ti spun si eu bun venit pe forumul nostru! Stiu aceste ambarcatiuni pentru ca am avut ocazia de a merge acum ceva vreme prin Delta. Dupa cate stiu eu "Rapida" cum este denumita de localnici, are un pret destul de piperat. Noi am luat cursa obisnuita pentru a ajunge in apropiere de Sulina si am facut ceva timp. In schimb, aceste nave sunt intr-adevar o realizare de exceptie si astept si eu imagini cu ele. :dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: NAVE RAPIDE TULCEA-DELTA DUNÄ‚RII

Mesajde didinul pe 21 Iun 2011, 16:59

Mă bucur că nu sunt chiar sigurul care a văzut în aceste ambarcaţiuni ceva interesant. "Rapida" are aproximativ preţ de tren rapid, 50 de lei pentru aproape 90 de kilometrii. Dacă fac un calcul simplu, la motorul pe care-l are şi capacitatea limitată de transport, nu cred că e exagerat de scump. Mi-ar plăcea să am un tren cu vagoane cuşetă din Ardeal spre Tulcea să fiu cât de cât odihnit când ajung la gurile deltei, dar deja exagerez cu pretenţiile.
didinul
Feroviar


Mesaje: 11
Membru din: 17 Mai 2011, 19:05

Re: NAVE RAPIDE TULCEA-DELTA DUNÄ‚RII

Mesajde ldh80 pe 22 Feb 2017, 10:00

Conform celor publicate pe site-ul oficial al SC Navrom Delta Tulcea, aceasta societate este infiintata in anul 1999, adresa fiind: municipiul Tulcea, strada Portului, nr. 26. Telefon 0240511553 (secretariat) si 0240519008 (informatii, de luni pana vineri, intre orele 8.00- 16.00).

Este singura societate din Romania, care efectuiaza curse regulate , cu nave de calatori.

Aceasta societate efectuiaza, in baza HG 595/2000, „Serviciul public de transport al pasagerilor si marfurilor de stricta necesitate intre localitatile din Delta Dunarii si mun. Tulcea.


A aparut in anul 1999, ca urmare a reorganizarii fostei Intreprinderi de exploadare a flotei fluviale NAVROM-Galati.


Dispune (conform datelor actualizate la 5 ianuarie 2017) de un total de 8 nave de calatori, astfel:

-Doua nave cu capacitatea de 300 de pasageri fiecare (Banat si Moldova)

-Doua nave cu capacitatea de 150 pasageri fiecare (Mircesti si Maramures)

-Doua nave cu capacitatea de 20-60 pasageri fiecare (Fieni si Adriatica)

-Doua nave semi-rapide, cu capacitatea de 198 pasageri fiecare (Delta Expres 1 si Delta Expres 2).


Orarul de circulatie a acestor nave de pasageri, in perioada 1 octombrie 2016- 30 aprilie 2017, este urmatorul:


1. Traseul Tulcea- Sulina
-Plecare din Tulcea: 13.30
-Plecare din Sulina: 7.00
-Zile de circulatie a navei: luni, marti, miercuri, joi, vineri, sambata (pe sensul Tulcea- Sulina, in zilele de marti, joi si sambata cu nava semi-rapida), respectiv luni, marti, miercuri, joi, vineri, duminica (pe sensul Sulina- Tulcea, in zilele de luni, miercuri si vineri cu nava semi-rapida)


2. Traseul Tulcea- Periprava
-Plecari din Tulcea: 13.30
-Plecari din Periprava: 6.00
-Zile de circulatie a navei: luni, miercuri , vineri (pe sensul Tulcea-Periprava, luni si miercuri cu nava semi-rapida), respectiv marti, joi, duminica (pe sensul Periprava- Tulcea, marti si joi cu nava semi-rapida)


3. Traseul Tulcea- Sfantu Gheorghe
-Plecari din Tulcea: 13.30
-Plecari din Sfantul Gheorghe: 7.00
-Zile de circulatie a navei: luni, miercuri, vineri (pe sensul Tulcea- Sfantu Gheorghe, luni si vineri cu nava semi-rapida), respectiv marti, joi, duminica (pe sensul Sfantu Gheorghe- Tulcea, marti, duminica cu nava semi-rapida)


4. Traseul Crisan- Mila 23
-Plecari din Crisan: 16.30 (luni, miercuri, vineri) si 15.30 (marti si joi)
-Plecari din Mila 23: 6.30 (marti, miercuri, joi, vineri, duminica)


5. Traseul Crisan- Caraorman
-Plecari din Crisan: 16.30 (luni, miercuri, vineri) si 15.30 (marti si joi)
-Plecari din Caraorman: 6.30 (marti, miercuri, joi, vineri si duminica)
ldh80


Mesaje: 740
Membru din: 15 Sep 2011, 14:08
Localitate: Husi


ÃŽnapoi la TRANSPORT NAVAL / SHIPPING

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki