Pagina 1 din 1

Transformatoare de inalta tensiune

MesajScris: 13 Iun 2012, 00:02
de Trifu22
In ultima vreme, nu am avut ce face si am dat peste un cuptor cu microunde stricat (piesa defecta era magnetronul, cel care emite undele radio pentru incalzire) asa ca nu am avut ce sa-i mai fac, si m-am ales cu cateva piese din el, in special transformatorul (220V - 2100V)
Bineinteles ca nu m-am putut abtine sa nu ma joc nitel cu el, asadar iata ce a iesit:

(e in engleza deoarecee canal de circulatie international)

Stati pe aproape, urmeaza si fotografii

Nu recomand nimanui sa faca asa ceva, deoarece asta nu e o bobina de inductie care te iarta! Transformatorul asta te omoara pe loc!

Re: Transformatoare de inalta tensiune

MesajScris: 13 Iun 2012, 00:25
de zofei.2006
Foarte tare :clap: :dance: .

Re: Transformatoare de inalta tensiune

MesajScris: 13 Iun 2012, 00:27
de Trifu22
Uite si o fotografie!
DSCF7170.JPG

Inca odata nu recomand nimanui sa faca asa ceva, mai ales sa foloseasca transformatorul nebalastat!

Re: Transformatoare de inalta tensiune

MesajScris: 13 Iun 2012, 13:05
de Trifu22
un alt film, sper sa invatati ceva din el!


Re: Transformatoare de inalta tensiune

MesajScris: 13 Iun 2012, 14:50
de Daniel
Felicitari Dane! :clap: :clap: :clap: Cu acest subiect anuntam ca de Luni vom intra in "Saptamana electrica" pe Railnet.ro, cu subiecte legate de electricitate si masini electrice! :dance: