LA MULTI ANI ROMANIA!

Discutii pe orice alta tema.

LA MULTI ANI ROMANIA!

Mesajde Daniel pe 30 Noi 2015, 02:24

De 1 Decembrie, sarbatorim Ziua Nationala a Romaniei. Poate ca multi dintre noi nu avem prea multe motive de bucurie, avand in vedere situatia in care se afla aceasta tara dupa multi ani in care cu totii ne-am dorit o viata mai buna si un destin mai bun. Insa macar pentru o zi hai sa nu uitam ca suntem romani, si ca indiferent de origini, clasa sociala sau opinii, traim in aceeasi tara si meritam in primul rand sa ne respectam pe noi insine, respectandu-ne Ziua Nationala.

1 Decembrie.jpg
LA MULTI ANI ROMANIA!


Si daca tot traim penrtu o zi mandria de a fi roman, hai sa facem abstractie de lucrurile rele din jur si sa ne amintim fiecare de lucrurile pe care le apreciem sau le-am apreciat in tara asta. Hai sa ne respectam valorile si sa fim fericiti ca le-am cunoscut si alti romani, ne-au facut fericiti. :)

Bibanu si Jean Constantin.jpg
Sursa: Youtube.com


Imi aduc aminte din copilarie de un actor care imi placea mult de tot. Cu o mare tristete acum 15 ani am aflat ca nu mai e printre noi... Insa, ma bucur ca la fel ca multe alte milioane de oameni am fost contemporan cu el si cu alti mari actori macar o perioada din viata mea. Dem Radulescu, zis si Bibanu' este unul din marii actori romani preferati, pe care generatii intregi l-au admirat. Pentru ca imi plac trenurile, la fel ca si voua, m-am gandit sa va ofer un film care sa va faca placere: EXPRESUL DE BUFTEA, un film realizat in anul 1977, ce marca la acea vreme semicentenarul cinematografiei romanesti, film ce reuneste mari nume ale cinematografiei romanesti si in care puteti sa vedeti vagoanele tip RK asa cum le-am mai prins si eu pe la inceputul anilor '80. :dance:



Daca aveti si voi romani preferati, oameni pe care doriti sa-i onorati, va astept sa scrieti aici tot ce simtiti voi pe aceasta tema.

HAI ROMANIA! :clap: :clap: :clap:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: LA MULTI ANI ROMANIA!

Mesajde Drakkar electric pe 30 Noi 2015, 14:26

Romanul meu preferat este marele inginer Dimitrie Leonida. El este omul care a revolutionat stiinta si tehnica in Romania dar si pe plan mondial prin geniul sau creator. Este romanul care a propus pentru prima data o retea de metrou in Bucuresti, cu mult inaintea realizarii actualei retele.

Imagine Imagine

Pentru cine vrea sa afle mai multe despre personalitatea lui Dimitire Leonida are aici un link: https://ro.wikipedia.org/wiki/Dimitrie_Leonida.

LA MULTI ANI ROMANIA!
Avatar utilizator
Drakkar electric


Mesaje: 426
Membru din: 19 Feb 2014, 01:29
Localitate: Bucuresti

Re: LA MULTI ANI ROMANIA!

Mesajde Daniel pe 30 Noi 2015, 15:44

Printre personalitatile marcante care candva au adus glorie si onoare Romaniei, s-a aflat si Regele Carol I al Romaniei, Domnitor (aprilie 1866 – 27 septembrie/10 octombrie 1914) apoi Rege al Romaniei (incoronat la 10 mai 1866 - fosta zi Nationala a Romaniei pana in 1947).

Imagine

Despre personalitatea lui Carol I puteti sa aflati mai multe accesand paginile Wikipedia.

Maine, 1 Decembrie 2015, Familia Regala a Romaniei va da viata evenimentului Trenul Aducerii Aminte, la Turnu Severin. Conform sit-ului oficial al Casei Regale: "[...]cu ocazia Zilei Naționale, Trenul Regal va efectua, în mod simbolic, un itinerariu numit „Trenul Aducerii Aminte”. Având la bord Familia Regală, trenul va reface traseul Turnu Severin – București, în semn de omagiu adus Regelui Carol I, la 150 de ani de la venirea sa în țară.".

Imagine

Anul acesta, Altețele Lor Regale Principesa Moștenitoare Margareta și Principele Radu, însoțiți de Principesa Maria, vor parcurge, la bordul Trenului Regal, județele Mehedinți, Dolj, Olt și Dâmbovița, încheind călătoria la București - conform www.familiaregala.ro.

Iata si programul manifestarii, deschis publicului larg:

"Trenul Regal va pleca, în dimineața de 1 decembrie 2015, din Gara Turnu Severin, la ora 8.30. Accesul publicului și al presei este liber în toate gările unde Trenul Regal va opri.

Prima oprire va avea loc în Gara Filiași, la ora 10.49. Trenul va opri pentru 10 minute. Toți locuitorii orașului Filiași care vor dori să întâmpine Familia Regală și să vadă Trenul Regal în gara orașului lor sunt bineveniți.

A doua oprire va avea loc la Gara din Craiova, la ora 11.40, unde trenul se va opri pentru 20 de minute. Cu ocazia opririi la Craiova, Familia Regală va vizita o expoziție amplasată în incinta gării. Toți locuitorii municipiului Craiova care vor dori să întâmpine Familia Regală și să revadă Trenul Regal în gara orașului lor sunt bineveniți.

A treia oprire va avea loc în Gara din Slatina, la ora 13.10, unde trenul se va opri timp de 10 minute. Toți locuitorii municipiului Slatina care vor dori să întâmpine Familia Regală și să vadă Trenul Regal în gara orașului lor sunt bineveniți.

A patra oprire va avea loc în orașul Titu, la ora 16.13, unde trenul va staționa 12 minute. Gara din Titu este istoric legată de Regele Carol I și de Regina Elisabeta. Suveranii își așteptau adesea musafirii oficiali la Titu, unde se urcau în tren și parcurgeau drumul către București – Cotroceni alături de invitații regali din străinătate. Toți locuitorii orașului Titu care vor dori să întâmpine Familia Regală și să vadă Trenul Regal în gara orașului lor sunt bineveniți.

Ultima oprire a trenului, în ziua de 1 decembrie 2015, va fi la Gara Regală Băneasa, la ora 17.16."
- informeaza FamiliaRegala.ro intr-un comunicat datat 29.11.2015.

:dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: LA MULTI ANI ROMANIA!

Mesajde Andrei98 pe 01 Dec 2015, 17:16

Deocamdata trenul regal nu a ajuns,are o intarziere de cel putin 30 minute.
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: LA MULTI ANI ROMANIA!

Mesajde Daniel pe 03 Dec 2015, 00:49

Ei bine, in cele din urma a trecut si Trenul Regal undeva pe la orele 17:20 de linia IV Chitila. Pentru ca era intuneric, l-am observat putin cam tarziu si nu am prins locomotiva (celebra 63-0847-2 a Depoului B.C.). Insa, chiar si asa, va invit sa vedeti un fimulet dedicat acestei zile, pe liniile din Chitila:



:dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: LA MULTI ANI ROMANIA!

Mesajde Trifu22 pe 03 Dec 2015, 12:23

imi pare rau dar nu sunt asa patriot. am injurat de atatea ori tara asta, de aceea am plecat afara. nu pot spune ca sunt mandru ca-s roman.
ar insemna sa fiu ipocrit.
⇓⇓⇓ Accesează Radioreceptorul CFR ⇓⇓⇓
⚡⚡⚡http://t22sys.noip.me/radio/cfr/ ⚡⚡⚡
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
►►►Trifu22 Systems◄◄◄
Avatar utilizator
Trifu22


Mesaje: 2746
Membru din: 27 Oct 2009, 23:39
Localitate: Buftea, M300 km 14+600
Avertismente: 14

Re: LA MULTI ANI ROMANIA!

Mesajde Daniel pe 03 Dec 2015, 22:32

Dane, te inteleg si iti inteleg supararea. Insa eu ma gandesc la ceea ce a fost candva tara asta si cu putin noroc, poate intr-o zi va redeveni o tara normala si civilzata. In plus, o zi pe an, in care sa ne gandim la romanii adevarati nu cred ca strica. Fii mai optimist! ;)
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: LA MULTI ANI ROMANIA!

Mesajde Andrei98 pe 01 Dec 2016, 02:35

La multi ani Romania.jpg


Cu prilejul Zilei Nationale, Railnet.ro ureaza tuturor romanilor, un sincer La multi ani, un viitor mai bun, si multa intelegere! Acesta este un moment in care nu trebuie sa ne uitam eroii cazuti pentru reintregirea tarii, printre care si multi feroviari, a caror amintire trebuie s-o cinstim si astazi! LA MULTI ANI ROMANIA!!!
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: LA MULTI ANI ROMANIA!

Mesajde Daniel pe 01 Dec 2016, 12:37

Si eu doresc tuturor romanilor, indiferent de nationalitate, o viata mai buna, multa sanatate si tot ce poate fi mai bun pe lume! LA MULTI ANI ROMANIA! :dance: :dance: :dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: LA MULTI ANI ROMANIA!

Mesajde Drakkar electric pe 01 Dec 2016, 19:41

La multi ani tuturor! La multi ani Romania!!! :clap: :clap: :clap:
Avatar utilizator
Drakkar electric


Mesaje: 426
Membru din: 19 Feb 2014, 01:29
Localitate: Bucuresti

Re: LA MULTI ANI ROMANIA!

Mesajde CostelCFR pe 01 Dec 2017, 16:03

La multi ani! dragi colegi forumisti de Ziua Nationala. Drumuri bune sa aveti.
CostelCFR


Mesaje: 90
Membru din: 08 Noi 2011, 18:42

Re: LA MULTI ANI ROMANIA!

Mesajde Ikarus_260 pe 01 Dec 2017, 17:48

La multi ani! multumiri, de asemenea! ;)
Avatar utilizator
Ikarus_260


Mesaje: 1501
Membru din: 09 Mar 2013, 22:39


Înapoi la DISCUTII DIVERSE

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki