"YOUTUBER" - Ce am mai gasit interesant!!!

Re: "YOUTUBER" - Ce am mai gasit interesant!!!

Mesajde Daniel pe 01 Iun 2014, 20:37

Vin si eu cu un film care ar putea interesa pasionatii de transport in comun, in special cei cesunt interesati de metrou sau tren urban. E vorba de un filmulet realizat in anul 1990 imediat dupa reunificarea Germaniei, care prezinta liniile de metrou (tren urban) ale Berlinului asa cum inca mai aratau ele la inceputul anilor '90. Trenul urban berlinez, a fost despartit in doua in anul 1961 odata cu divizarea Berlinului. Intreaga flota de rame electrice construite prin anii '30 a fost impartita intre U-Bahn (metroul din Est) si S-Bahn (cel din Vest). In film veti vedea si fostele puncte de trecere dintre Est si Vest cu magazinele gen "shop" de unde puteau cumpara numai occidentalii ajunsi in Berlinul de Est, precum si foste trasee inchise ce convergeau din Berlinul de Vest in cel de Est. De asemenea in imagini apare si fosta linie (la acea data) inelara ce pana la despartirea orasului functionase normal.

Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: "YOUTUBER" - Ce am mai gasit interesant!!!

Mesajde Andrei98 pe 16 Iun 2014, 21:46

Ceva destul de interesant:
Cont YouTube:Andrei Cezar
Flickr:Andrei.CFRbv
Avatar utilizator
Andrei98


Mesaje: 951
Membru din: 15 Iul 2013, 11:27
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: "YOUTUBER" - Ce am mai gasit interesant!!!

Mesajde Daniel pe 22 Iul 2014, 13:35

Iata cateva filme cu trenul de vagoane frigorifice al UZ (Ucraina) in care au fost adunate circa 251 de cadavre ale victimelor atacului cu racheta al rusilor impotriva unui avion civil apartinand Malaysia Airlines (zborul MH 17). Avionul de tip Boeing 777-200ER cu 289 depasageri la bord, ce efectua o cursa Amsterdam - Kuala Lumpur (Malaesia), a fost lovit de o racheta ruseasca sol-aer de tip "Buk" pe data de 17 iulie 2014 deasupra zonei separatiste din Estul Ucrainei, Hrabove din districtul Donetsk. Astazi trenul a ajuns in Harkov, de unde un avion militar olandez va prelua cadavrele in vederea identificarii si aducerii catre rudele celor ucisi de catre teroristii separatisti rusi. In urma cu doua zile doar 192 de cadavre se aflau adunate in acel tren.



Nu toate cadavrele vitimelor insa au fost aduse cu acest tren frigorific, altele ramanad inca neridicate dintre resturile epavei avionului, conform presei internationale si observatorilor OSCE trimisi la fata locului.:(



Din totalul de 289 de victime, 89 au fost copii, dintre care doi bebelusi... :(

Sa pastram un moment de reculegere in memoria victimelor tragicului eveniment, in care a murit si un roman... Dumnezeu sa-i odihneasca in pace...

Imagine
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: "YOUTUBER" - Ce am mai gasit interesant!!!

Mesajde Daniel pe 01 Apr 2015, 21:01

Ei bine, pentru nostalgicii aburoaselor, am gasit ceva cu adevarat frumos:



:dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: "YOUTUBER" - Ce am mai gasit interesant!!!

Mesajde Daniel pe 29 Noi 2015, 14:20

Pentru multi meseria de mecanic de locomotiva este ceva romantic, frumos. Cam toti pasionatii au ca etalon mecanicii de pe electricele de astazi de la CFR Calatori. Insa, un mecanic adevarat e cel care a lucrat pe aburoase sau care lucreaza pe trenuri de marfa. Acolo viata nu mai e atat de "roz". Hai sa vedem printre altele, cam cum era viata unui mecanic de locomotiva pe aburoasa. Va propun un film de prin perioada anilor 1960 de undeva din fosta RFG (Germania de Vest). Trenurile cu aburi ale D.B....



Sa nu-i uitam si pe mecanicii de electrice de la calatori. Un alt film datat 1964 tot din RFG cu unele din cele mai moderne locomotive electrice Vest germane din acea perioada ce marcau si inceputul erei IC-urilor (trenurile InterCity). Masina electrica din Clasa E 10 a DB ce a debutat cu anul 1952, reatributia din anul 1968 claselor E110 si E112, denumite si "Stars Der Schienen" - "Stelele sinelor".



:dance:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: "YOUTUBER" - Ce am mai gasit interesant!!!

Mesajde Daniel pe 25 Ian 2016, 19:13

Prin anul 2010 tin minte ca am suprins intr-un promo pentru Railnet, o naveta a Naftgaz ce venea dinspre Rusia catre Bulgaria. Ea apare in acest film:



Iata ca acum am aflat si traseul acestui tren. O filmare ("Tren de marfa interesant") din anul 2012 din gara Dobrici (Bulgaria) realizata de Tsvetan Petkov, ne arata aceeeasi garnitura care efectueza curse regulate catre Bulgaria. In mod sigur trenul iesea din Romania prin gara Negru Voda catre Dobrici, de unde Ludmilele BDZ preluau garnitura mai departe:


Este interesant de observat in film, vagoanele de transbordare ce fac legatura intre cuplele cu carlig conforme U.I.C. si cuplele automate tip SA3 ale vagoanelor rusesti.

Uite asa aflam si noi care este parcursul cate unui tren de marfa international. ;)

P.S. Tin sa-i multumesc prietenului meu Stanimir pentru acest film! :clap: :clap: :clap:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: "YOUTUBER" - Ce am mai gasit interesant!!!

Mesajde Daniel pe 27 Ian 2017, 00:55

Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Re: "YOUTUBER" - Ce am mai gasit interesant!!!

Mesajde Daniel pe 25 Noi 2017, 12:51

O nebunie "Made in USA". Baietii folosesc camere de la Oregon Scientific, mai practice decat celelalte. Hai sa-i vedem:



:mrgreen:
Avatar utilizator
Daniel


Mesaje: 9782
Membru din: 28 Oct 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti
Avertismente: 1

Anterior

ÃŽnapoi la TRENURILE IN VIDEOCLIPURI MUZICALE, FILME SI EMISIUNI TV

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Webdesign www, książki księgarnia internetowa podręczniki